neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
NSA vyvíja kvantový počítač na prekonávanie silného šifrovania

Značky: kvantové počítačeNSAšifrovanie

DSL.sk, 3.1.2014


Americká tajná služba NSA vyvíja kvantový počítač, ktorého úlohou má byť prelomenie silného šifrovania.

Informovali o tom noviny The Washington Post na základe dokumentov, ktoré im poskytol Edward Snowden.

Kvantový počítač je vyvíjaný v rámci projektu "Prenikanie do ťažkých cieľov". Presný stav vývoja nie je z dokumentov jasný, tieto ale naznačujú náskok NSA pred ostatnou vedeckou komunitou.

Podľa dokumentov, ktorých dátum vytvorenia noviny neuvádzajú, očakávala NSA do konca septembra vytvorenie stavebného bloku takéhoto počítača s kompletnou kvantovou kontrolou nad dvomi polovodičovými qubitmi.

Qubit je základnou jednotkou kvantovej informácie, nad ktorou kvantový počítač pracuje. Na rozdiel od bitu v klasických počítačoch, ktorý môže nadobúdať hodnotu nula alebo jedna, qubit je superpozíciou reprezentujúcou naraz oba možné stavy informácie.

Kvantový počítač uskutočňuje svoje výpočty nad stavom reprezentovaným viacerými kvantovo previazanými qubitmi, N qubitmi. Vďaka kvantovým vlastnostiam sa operácie nevykonávajú nad jedným N-bitovým číslom ale naraz nad priestorom všetkých možných 2 ^ N hodnôt stavov. Výpočty v prípade mnohých algoritmov tak môžu byť exponenciálne rýchlejšie ako algoritmy na súčasných počítačoch.

Efektívne prekonanie šifrovacích algoritmov pomocou už vyvinutých kvantových algoritmov pre riešenie viacerých základných matematických problémov, na ktorých sú najznámejšie šifrovacie algoritmy postavené, by vyžadovalo kvantový počítač schopný pracovať nad minimálne stovkami qubitov a samozrejme schopný vykonávať tieto kvantové algoritmy.

Ako ďaleko je NSA od zostrojenia takéhoto počítača nie je jasné. Napríklad Google ale dva týždne pred začiatkom zverejňovania dokumentov Edwardom Snowdenom bez dostatočného zdôvodnenia informoval o prechode z SSL certifikátov so 1024-bitovým RSA kľúčom alebo s 256-bitovým kľúčom algoritmu ECC, kryptografie na báze eliptických kriviek, na certifikáty s 2048-bitovými RSA kľúčmi. V oznámení kroku z konca mája spoločnosť tvrdila, že v súčasnosti neexistujú okamžité obavy z prelomenia doterajších 1024-bitových certifikátov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

A bude vediet aj 2 + 3 * 8 - (9 + 8 * 4) - 9 * 8 / 2 - 6 vypocitat?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

áno
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak to sme soudruzi v perdéli...
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

preco ved kazdemu je jasne ze to je 43 a ani nemusi byt kvantovy
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

-57
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

Ukazka, kolko ludi nevie ani elementarnu matematiku vzhkladom k tvojej karme
Odpovedať Známka: -1.6 Hodnotiť:
 

-45
Odpovedať Známka: -6.8 Hodnotiť:
 

To jak si na taku hovadinu prisiel?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Predpokladam, ze odpocital 6 od 36 a az potom odpocital 30 od 41. Co je samozrejme zly postup. Treba odpocitat (po uprave): 26-41-36-6.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

ma vlastny kvarglovy pocitac
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

naco sa hadat o vysledku, ved sem napiste uzatvorkovanie:
2 + (3 * 8) - (9 + (8 * 4)) - (9 * 8 / 2) - 6
2+24-41-36-6 = -57
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neviem, preco ta vsetci minuskuju, ked mas pravdu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak mne to potom jasne nieje.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

No predsa preto, lebo to napr. Gúgel povedal:
http://tinyurl.com/npghacd
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

myslel si 42, nie, to je predsa odpoved na vsetko ;-))
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Isteže. Síce nie úplne presne, ale za to *neskutočne* rýchlo.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

...ako kedysi Pentium III :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ta chyba bola uz v jednotke.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V sucasnosti ("pravy" - existuju rozne (dwave?) pocitace, ktore pouzivaju nie ten najvyznamnejsi, ale nejaky slabsi jav - tie su slabe, ale funguju (tusim, ze nie su silnejsie ako turingove stroje) urcite nie.

Vo fyzike nerobim, ale viacero ludi tvrdi, ze kvantove pocitace su na najblizsich 10-20 rokov nerealne.

A co sa tyka sifrovania - z teoretickeho hladiska kvantove pocitace nie su hrozba - sice dokazu "rychlo naburat" sucasne konvencne silne sifry, na druhej strane kvantove javy (nie prave tie, ktore vyuzivaju kvantove pocitace) sa daju pouzit na sifrovanie. Toto sifrovanie ma produkcnu verziu uz teraz a funguje. Jediny problem je ten, ze nie je spojazdnitelne na konvecnej dratovej ethernetovej infrastrukture
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

http://www.youtube.com/watch?v=odJxJRAxdFU#t=55
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nebudem sa citit v bezpeci kym 16k-bitove certifikaty nebudu standardami
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

To ti dost malo staci k tomu aby si sa citil bezpecne. Ja osobne sa budem citit bezpecne az ked na Zemi prestanu existovat ludia kvoli ktorym sa budem citit ohrozeny.
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

a co by si tu sam robil? obcoval klokany?
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Challenge accepted!
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Musim priznat, ze ma tvoja odpoved zarazila. Nie kvoli tomu plytkemu vtipu o klokanoch, ale kvoli predpokladu ze by som na svete ostal sam ak by neexistovali ludia kvoli ktorym by som sa musel citit ohrozeny. Pride mi totiz smutne, az zarazajuce, ze ludia v dnesnej dobe povazuju za samozrejmost, ze ak by neexistovali ludia kvoli ktorym sa musi jednotlivec citit ohrozeny, tento by musel na svete ostat sam, inak povedane, na svete uz je tak velka konkurencia uplne vo vsetkom, ze si ludia idu navzajom po krku kvoli malichernostiam. Niekedy sa pytam sam seba, kam sme sa to dostali...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a to este pockaj az zacnu dochadzat zakladne suroviny ako na priklad pitna voda.. Bude tu sranda o takych 50-80 rokov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nech na skusia nahovorit ze vyvoj kvantoveho pocitaca u NSA je v zaujme nas vsetkych, na ochranu proti terorizmu. Ta nemala banda debilov, co sa vola USA je riadena skupinou vynaliezavych teroristov. Zalozili NATO aby krajiny, ktore su jej clenom nemohli reagovat na ich konanie. Pre USA samotne NATO je len prostriedok na vydieranie. Kazdy clovek vie, ze spravodajske sluzby porusuju veskere zakony a vytvaraju si svoje. Showden je prvy clovek, ktoreho konanie otvorilo ludom oci o ozajstnych praktikach spravodajskych sluzieb. Keby sa NSA podarilo naozaj skonstruovat kvantovy pocitac, viedlo by to asi k vojne. Takyto pocitac dokaze prelomit veskere zname ochrany a ohrozene by boli veskere svetove velmoci. Co myslite? Rusko a Cina by to tak nechali?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

činania by im dodávali lacné quibity (samozrejme neznačkové a polovica fake-y) rusy by prijali nejakeho toho migranta, nejakeho polo - jamesa bonda by vyslali do usa, ale okrem toho by zostalo všetko po starom.. ešte možno by prešli z 2D na 3D kamery do auta
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

To slovo veškeré je rovnako hrozné ako slovo kusať... Inak ako vieš, že Rusko a Čína tiež nestavajú svoje QC? Fakt majú USA taký strašný náskok a ostatný len čakajú čo bude? Neviem či sa dá v tejto veci dôjsť k nejakému záveru. Všetko sú len domnienky a k faktom sa bežný človek nedostane... resp. nemôže si byť istý, čo je a čo nie je fakt.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vychadzam z informacii, ze zatial su vraj americke univerzity na tom najlepsie, co sa vyskumu kvantovych stavov tyka. Ak dobre viem prve uspesne pokusy maju za sebou prave americke institucie. NSA aj Google po zverejneni tychto uspechov sa zacali ihned zaujimat o tento vyskum a financuju ho. Kvantove pocitace su obrovskym skokom v evolucii pocitacovej techniky. Krajina, ktora bude mat prvy prototyp musi byt vojensky velmi silna. Viete si predstavit, ze ked takyto pocitac dokaze do 5 minut prelomit bezpecnostne systemy narodnych bank a burz, co by to znamenalo?
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

No ja si na základe týchto info neviem utvoriť názor, za ktorým by som stál na 100%. To je ako predpovedanie konca sveta v 2012... Myslím si ale, že prvý QC vynájde súkromná spoločnosť (aj keď sa tak možno tváriť nebude) a pôjde jej ako každému o prachy. Takže predpokladám, že krajina ktorá bude mať prvý QC bude tá, ktorá bude schopná zaňho dať najviac. Lebo nech sú teórie postavené na čomkoľvek, tak vždy je správna tá, ktorá sa týka toku peňazí...žiaľbohu, že chvalabohu, že niekedy aj žiaľbohu...či ako to je ;-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ako sa hovorilo, ze nebojim sa toho co maju Amici k dispozicii, ale toho co Rusi schovavaju v labakoch. Co sa tyka vyskumu Cina brutalne napreduje - Do roku 2015 maju mat fuzne reaktory a zacali s vyskumom kvantovej teleportacie - link nedodam, lebo neviem kde som to cital. Takze tazko povedat kto ma aky naskok.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Fuzny reaktor do r. 2015... A co to ma v tej Cine byt???

Asi nie podobne cosi, ako sa "dnes" pracne buduje tokamak na jadrovu fuziu vo Francuzsku za medzinarodnej ucasti a vola sa to projekt ITER, ze?
http://sk.wikipedia.org/wiki/ITER
Lebo keby vedeli, ze Cina to bude funkcne mat uz na buduci rok, tak sa na to... - vykaslu, nie? :D
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Fuzny reaktor nie je az taka veda, to o com hovoris je studena fuzia a to su dve rozdielne veci.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ak reagujes na moj prispevok o ITER-i - odkedy je to studena fuzia?
Citacia z wiki:
"ITER bude používať vodíkový plazmový prstenec zahriaty na 100 miliónov stupňov celzia."
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

nastuduj si pojem studena fuzia a prestan citat wiki - pretoze ak to beries ako relevantny zdroj informacii, tak si na tom zufalo zle.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Hm, zaujimave, skoda, ze nemas snahu, na rozdiel odo mna hodit nejake info, ci linky, na podporu toho, co pises.
Takze sup sem s informaciami, ja zatial narychlo posielam cosi na citanie. :)
http://tinyurl.com/olgqwzb
http://tinyurl.com/qbyob65
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Ale veď ty tvrdíš, že "iter" je studená fúzia...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A kde presne to akoze tvrdim?? Nieco som prehliadol, alebo sa mi ukazuje iny text ako ostatnym?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Prehliadol si len to, že to odpisujem "...-ovi"


Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Sorry. :-)
Aaa, kaslat na to (diskusiu, aj tak je jej pociatocny predmet o inom), nechajme to na odbornikov, nech sa s tym vedatori popasuju a prinesu nam svetlejsie zajtrajsky. :) Teda nie svetla ako ziara pri nuklearnej explozii, ale take tie pozitivne. :)
Aj vam preleteli Vianoce, ani ste ich poriadne nezaregistrovali? :-/ :-)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

to robí absencia snehu a to počasie, ja som ani nemal pocit, že vianoce prišli :-)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

to robi vek
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Obavam sa, ze na studenej fuzii kdes prakticky a technologicky nikto nikde nepracuje, kedze studena fuzia je teoeticky koncept existujuci len v hlavach jadrovych fyzikov, v pocitacovych simulaciach ci predtym na papieri.

Rovnake teoreticke koncepty su: Vesmirna lod Enterprise, podmorska dialnica pod Atlantikom, zelezne bane na Marse, Zemsky zemopad (diera cez celu planetu a vynorim sa na druhej strane), vyvazanie milionov ton totalne najroznorodejsieho nerecykovatelneho odpadu na Slnko (uz ziadne skladky huraaa) ... atd... teda prakticky na tychto konkretnych ulohach a vyzvach nikto nepracuje, aby to za 10-20-30 rokov bolo tu.

Na com sa prakticky a technologicky pracuje aspon nepriamo: vermirny vytah, totalne sebestacne zelene budovy ... atd ...

Studena fuzia je teoreticka predstava asi ako cervia diera (pozor nemyslit s ciernou dierou !!!).
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Vyssie spominane maju charakter vyskumnych reaktorov, ktore maju priniest odpovede na rozne otazky. S cislom do 2015 som sa zrejme sekol, malo to byt do 2020 a tusim 70(80) reaktorov - matne si to spominam a neviem to dohladat. Na com ale overitelne pracuju je kvantova teleportacia a fuzia ako taka bola zrealizovana v domacich podmienkach uz v 60. rokoch 20. storocia. Neviem ci aj ty si ten clanok nepostoval, alebo niekto iny na tvoj prispevok.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme s kvantovou "teleportaciou" sa experimentuje. Je si vsak treba uvedomit, ze sa netransportuje ziadna hmoto-energia (ako si to laicka verejnost predstavuje), ale iba informacia (o kvantovom stave) castic. Druhe "predpripravene" (kvantovo previazane) castice vsak musia uz byt na druhej strane, tam ich nikto neteleportuje! Teleportuje sa len informacia o kvantovom stave. Co je ale divne, ta informacia sa zda presunie okamzite, co sa zda byt v rozpore s TR, nakolko nielen hmoto-energia, ale ani akakolvek informacia by sa nemala sirit nadsvetelnou rychlsotou, nakolko to narusa kauzalitu (EPR paradox).

http://goo.gl/9F49jJ
http://goo.gl/nECIe

Druha moznost je, ze si v ramci kvantovej previazanosti nie dost blbo vysvetlujeme.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No a za dalsie fuzne reaktory cili tokamaky: ano experimentujeme a hrame sa, aj ked zatial nam to vydrzi stabilne iba zlomky sekund ci sekundy a energeticka navratnost je hlbokoooooo zaporna. Nema to vsak nic spolocne s nejakou studenou fuziou, ale s klasickou termonuklearnou fuziou ako vo hviezdach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nehovoriac o tom, ze veskere obranne systemy sveta by boli prelomitelne. Majitel kvantoveho pocitaca by bol panom sveta s uplnym pristupom k jadrovym elektrarnam, raketovym systemom, obrannym satelitom...k vsetkym online systemom sveta. Nebola by ziadna rovnovaha. Nezalezi na tom kto bude prvy, ale na tom,ako tuto technologiu bude vyuzivat a ako do toho budu vidiet ine krajiny.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

robite tu z toho vedu... ked bude prelomene klasicke sifrovanie kvantovymi pocitacmi, nutne na to bude treba kvantove pocitace. a ked budu k dispozicii kvantove pocitace moze sa zacat sifrovat kvantovo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A medzitym si budeme brnkat na harfu, ze :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Napríklad Google ale dva týždne pred začiatkom zverejňovania dokumentov Edwardom Snowdenom bez dostatočného zdôvodnenia informoval o prechode z SSL certifikátov so 1024-bitovým RSA kľúčom alebo s 256-bitovým kľúčom algoritmu ECC, kryptografie na báze eliptických kriviek, na certifikáty s 2048-bitovými RSA kľúčmi."

Irelevantne, stale existuju voditka ukazujuce na spolupracu Google s NSA. http://www.dsl.sk/article.php?article=14504
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...v súčasnosti neexistujú okamžité obavy z prelomenia doterajších 1024-bitových certifikátov...

Asi nie, kedze rekord je nejakych 780 bitov aj to bezalo na desiatkach PC cele tyzdne, resp. specialny pripad 1039 bitov stovky PC takmer rok: http://en.wikipedia.org/wiki/Key_size

Ale ten cas sa asi rokmi blizi jednak kvoli vykonu PC, jednak kvoli novym matematickym metodam, ktore zvysnu narocnost (asi 2^240-nasobku) zredukuju. Keby hoci aj NAPR. exponent narocnosti nove matematicke metody faktorizacie znizia na 1/6 na 2^40-nasobok, to je "len" cca bilion-nasobok, je to nic oproti 2^240-nasobku a mame vyrazny pokrok. Ani znizenie exponentu na 1/6 ci ani 1/60 povodnej hodnoty vsak neznamena ze sme sa zbavili exponencialnej svine a presli na polynomicku nudu.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

a po slovensky ?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Ze si nemal zanedbavat strednu skolu.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

No nemám VŠ MatFyz, ale myslím si, že kontrola hesla - teda prihlasovacieho, sa nastaví v prípade chybného hesla exponenciálny timeout a na druhej strane sa môže kvantový počítač aj posrať so svojím rýchlim výpočtom pri primitívnom dobíjaní hesla. Ale samozrejme pravdepodobne v šifrovanej komunikacii, kde môžu "dobíjať" primitívnou silou heslá je to asi využiteľné.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To, čo píšeš je samozrejme chujovina, nikdo sa nebude na kvantovom počítači pokúšať prihlásiť na tvoj fejsbug.
Ale predsa. Zaujímalo by ma, že keď sa pokúša niekto rozkódovať Mečiarove CDčko, tak kedy vie, že už to má? Keď sa tam objaví slovíčko "Gašparovič" alebo ako?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No teraz si zabil. Hrubá sila sa zrovna na to dá použiť. Na dekódovanie súboru prístupného na pevnom médiu to určite ide :) a kvantový počítač na to asi netreba.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

no sice neviem akym sposobom je ten obsah zakodovany, ale kazdy subor, ma nejake znacky, tak napr. ked tam bude subor typu .tft tak pokial ti ho apliacia na .tft neotvori spravne, tak to heslo je zle a zle si to odkodoval, pokial tam je napr. len zakodovany napr .rar tak pokial ti ho unrar neotvori tak to heslo je zle, su na to dostpune aplikacie typu rarcrack a pod
Odpovedať Hodnotiť:
 

no nepredpokladam ze by chceli lamat nejake hesla, skor by som povedal ze cim viac sa internet zrychluje, viac pc tabletov mobilov pribuda tym viac potrebuju na spracovanie dat vykonejsie pc. naco by lamali hesla tam kde uz davno pristup maju? stranky davno davaju info o ludoch a aj telekomunikacne info vedia o kazdom. Viac dat vykonnejsi pc. nemyslim ze ide len o pc ale aj o vyvoj dalsich veci co sa tyka vojenskych zariadeni, a bohovie coho este. To ze armada ma najvykonnejsie pc a aj kadejake tajne sluzby, na to nemusim byt ani snowden, to vie aj debil ale uz tazsie je zistit naco presne su urcene. to ze niekto napise na lamanie sifrovania je hlupost.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ha ! tak na tú Mečiarovu kazetu, CDcko, (al.tabatierka, schránka, šuflík, (kufrík)), nepomože žiadny kvantový, kvarkový, ani hocijaký iný počítač ! ;D :P
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár