neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Internetové firmy žiadajú od USA a ďalších vlád ukončenie masového sledovania

Značky: digitálne špehovanieInternetUSAGoogleMicrosoftFacebookAppleTwitterYahoo

DSL.sk, 9.12.2013


Osem veľkých amerických internetových spoločností vrátane štyroch globálne najväčších dnes vyzvalo vlády USA a ďalších krajín na reformu elektronického sledovania verejnosti.

Pod globálnu výzvu sa podpísali Google, Microsoft, Facebook, Yahoo, Twitter, LinkedIn a AOL, pod výzvu smerovanú prezidentovi USA a Kongresu USA aj Apple.

Na stránke iniciatívy Reform Government Surveillance spoločnosti vyzývajú vlády na dodržiavanie piatich princípov pri sledovaní elektronickej komunikácie.

Okrem iného žiadajú stanovenie vyvážených podmienok, za ktorých je možné sprístupňovať dáta a elektronickú komunikáciu užívateľov v individuálnych prípadoch, a zabrániť chcú masovému zbieraniu internetovej komunikácie.

Ďalej žiadajú verejnú kontrolu súdov vydávajúcich povolenia na získavanie elektronických dát a transparentnosť o sprístupňovaných dátach s možnosťou zverejňovania informácií o týchto dátach.

Okrem iného ale tiež navrhujú, aby poskytovatelia internetových služieb nemuseli mať infraštruktúre v krajinách, kde pôsobia, a mohli voľne exportovať a ukladať dáta užívateľov z jednej krajiny kdekoľvek v zahraničí. Hoci takáto voľnosť môže byť na jednej strane použitá internetovými spoločnosťami na ukladanie dát v krajinách, kde sú dáta vo väčšom bezpečí pred masovým sprístupňovaním vládami, rovnako môže viesť k nižšej ochrane dát pre užívateľov niektorých krajín.

Zároveň priamo vo výzvach jednotlivé spoločnosti odhaľujú jeden z alternatívnych motívov aktuálnej iniciatívy, stratu dôvery užívateľov, potenciálnu stratu užívateľov a príjmov. "Ľudia nebudú používať technológiu, ktorej neveria. Vlády vystavili túto dôveru riziku a vlády musia teraz pomôcť dôveru obnoviť," uvádza napríklad vo svojom stanovisku Microsoft.

Iniciatíva samozrejme vznikla kvôli atmosfére vyvolanej informáciami o masovom elektronickom sledovaní verejnosti najmä NSA a britskou tajnou službou, ktoré postupne od júna odhaľuje Edward Snowden. Podľa týchto informácií má respektíve mala NSA prístup k dátam užívateľov v najväčších internetových službách, internetové spoločnosti vedomú spoluprácu a zároveň vyhovenie vládnym požiadavkám o masové sprístupnenie dát ale popierajú.

Posledné informácie Snowdena naznačujú, že tajné služby sledovali a sledujú verejnosť najmä vďaka spolupráci s telekomunikačnými operátormi. Okrem iného mali tiež odpočúvať optické linky prepájajúce dátové centrá internetových spoločností, či respektíve do akej miery mali neobmedzený prístup priamo do systémov najväčších internetových spoločností ako uvádzali jedny z prvých dokumentov zverejnených Snowdenom zatiaľ nebolo potvrdené.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

Zeby zacali videa z Youtube koncne normalne streamovat?
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Pod globálnu výzvu sa podpísali Google, Microsoft, Facebook, Yahoo, Twitter, LinkedIn a AOL, pod výzvu smerovanú prezidentovi USA a Kongresu USA aj Apple.


toto co je za vetu ?
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

normalna, co na tom nechapes? Apple sa nepodpisal pod globalnu vyzvu iba pod vyzvu smerovanu americkemu prezidentovi a kongresu
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

lenze Apple podpisal tu "globalnu"

Today AOL, Apple, Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft, Twitter and Yahoo joined together to propose principles for reforming government surveillance laws and practices. The companies also urged the President and the United States Congress to take the lead on reform with an open letter that reads: .....


Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

to je to, co sa hovori uz dlho, ze deti maju problem s porozumenim textu no... Tak tuto to mame :-D
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

presne tak, debilko z DSL ma problem prelozit spravy z EN do SK a neporozumel textu
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

kokotko z Galanty.. co ti budem hovorit
Odpovedať Známka: -6.8 Hodnotiť:
 

To je normálna zložená veta. V druhej časť so zamlčaným prísudkom.
V prvom stupni ZŠ ti to v prípade dalších otázok vysvetlia poriadne.
Odpovedať Známka: 1.6 Hodnotiť:
 

Ako môžme vedieť čo tým chcú povedať keď to zamlčali?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ked nieco nevies napis kukovi.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ako možem vedieť kto zamlčal čo, keď aj ty si zamlčal podnet aj predmet? Zamlčané vetné členy sú bežnou súčasťou slovenského jazyka.
A pre ďalšie otázky sa vážne obráť na učiteľov SJ prvého stupňa ZŠ.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

*podmet
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

....a ja som si vzdy myslel, ze tie firmy su s vladou USA na jednej lodi....
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

A čo ťa priviedlo k tomu si to prestať myslieť?
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

double bluff s peticiou :)
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

V pripade Microsoftu jednoznacne ano.

Najprv kupia Skype, ktory prepracuju z necentralizovanej tazko odpocuvatelnej siete hovorov na centralizovanu cez MS servery s tym, ze na otazky o bezpecnosti a prepojenosti s vladou len mlzia a neodpovedaju priamo.

Potom sa podpisu pod peticiu, ze "tie uniky o odpocuvaniach" im vlastne skodia a teraz nech to vlada pomocou smernic, zakonov za peniaze danovnikov pekne napravi.

Toto je chovanie typicke pre Slovensku vladu. Nas predstavitel si to mal dat patentovat a teraz po MS ziadat poplatky.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Pripomina to peticiu za zrusenie strasidiel.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ved vsetky tieto firmy svorne tvrdili ze o nejakom masivnom sledovani nic nevedia o nicom takom nepoculi, tak co ziadaju zrusit, nieco co podla nich neexistuje?
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

neziadaju nic zrusit, ziadaju o jasne stanovenie pravidiel sledovania internetovej komunikacie a ich dodrziavanie, a to vsetko v sulade s piatimi principmi ktore stanovili
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

udivuje ma, ako niekto mohol byť taký nainvný, že keď si dá na facebook alebo podobné služby dĺžku svojho penisu, tak je tá informácia v bezpečí
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

snad mu ho neodrezu o)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Žiadny súmrak, tá tu nikdy reálne nebola ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Blbý Amíci narobili vo svete šarapatu a teraz sa boja tak preto majú uši , Zmrdi jedny
Odpovedať Hodnotiť:
 

tam vsetky tie firmy na tom vsetkom zarabali, hlavne provideri dostavali velke odmeny od NSA za to, aby drzali hubu a aby vyvalili data. Microsoft a ostatni tiez davali do ich softwaru a hardwaru vseliake backdoory, ako bol prichyceny Cisco do routerof, alebo Microsoft, z ich NSA klucom.
a teraz, ked to Snowden leakol, tak teraz sa vsetci tvaria ako muzikanti a ze oni o nicom nevedeli a teraz este aj verejne ziadaju napravu. lol!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár