neprihlásený Štvrtok, 21. novembra 2024, dnes má meniny Elvíra
Intenzívny záujem o frekvencie pre 4. operátora prejavili PPF a Towercom, žiadny zahraničný hráč

DSL.sk, 10.8.2013


Vo verejnej konzultácii k podmienkam výberového konania na nové frekvencie pre mobilných operátorov zaslali rozsiahle pripomienky presadzujúce väčšiu podporu pre vstup nového operátora kompatibilné s intenzívnym záujmom o nové frekvencie spoločnosti PPF Mobile Services a Towercom.

Naopak do verejnej diskusie sa intenzívne nezapojil priamo ani nepriamo cez pripomienky iného subjektu žiadny veľký zahraničný mobilný operátor nepôsobiaci doteraz na našom trhu.

Vyplýva to zo zverejnených príspevkov do verejnej diskusie k návrhu podmienok výberového konania na nové frekvencie v pásmach 800 MHz, 1800 MHz a 2600 MHz vhodných pre LTE siete, ktoré v piatok večer zverejnil Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky.

PPF Mobile Services je spoločnosťou patriacou do finančnej skupiny PPF, ktorá sa snaží stať štvrtým operátorom aj v susednej Českej republike. Skupinu ovláda Petr Kellner, oficiálne najbohatší obyvateľ bývalého Československa s majetkom získaným v období zmeny krajiny zo spoločného na súkromné vlastníctvo. Jednou z kľúčových osôb v skupine je Slovák Martin Štefunko predtým pôsobiaci v Pente.

Towercom prevádzkuje množstvo slovenských televízných a rozhlasových vysielačov a je prevádzkovateľom všetkých celoštátnych multiplexov digitálneho DVB-T vysielania. Podľa viacerých zdrojov spoločnosť ovláda finančná skupina J&T.

PPF okrem iného navrhuje vyhradenie dostatočného pásma pre nového operátora na frekvenciách do 1 GHz stanovením maximálneho limitu 2 x 15.2 MHz na operátora pre 800 MHz a 900 MHz pásmo spolu. Súčasní mobilní operátori majú po 2 x 10.2 MHz v 900 MHz pásme, pri takomto nastavení podmienok by sa každý mohol v pásme 800 MHz uchádzať len o 2 x 5 MHz a pre nového operátora respektíve operátorov by zostalo vyhradených 3 x 2 x 5 MHz. Súčasný návrh podmienok počíta s limitom 2 x 10 MHz na operátora v pásme 800 MHz, všetky dostupné bloky 6 x 2 x 5 MHz by tak mohli získať súčasní operátori.

Towercom sa v časti svojich pripomienok venuje potenciálnemu rušeniu DVB-T, väčšina pripomienok sa ale týka samotného výberového konania na nové frekvencie. Podobne ako PPF navrhuje vyhradenie 2 x 10 MHz bloku v pásme 800 MHz len pre nových operátorov, ktorí nemajú žiadne frekvencie v pásme 900 MHz.

Do verejnej konzultácie sa intenzívne zapojili samozrejme aj existujúci mobilní operátori, ktorí vo väčšej alebo menšej miere samozrejme navrhujú podmienky upevňujúce ich pozíciu. Orange navrhuje skrátiť povinnosť pre existujúcich operátorov poskytovať národný roaming pre prípadného nového operátora z desať na tri roky, Telekom na päť rokov.

Orange aj Telekom navrhujú, aby sa dražilo všetko zostávajúce 1800 MHz pásmo a teda nie 2 x 20.4 MHz ale celých zostávajúcich 2 x 29.4 MHz. Zároveň Orange navrhuje zvýšiť limit v pásme 1800 MHz na 2 x 25 MHz na jedného operátora a Telekom na 2 x 20.2 MHz. Tieto návrhy majú viesť k čo najefektívnejšiemu využívaniu 1800 MHz pásma a zároveň majú podľa Orange umožniť zceliť rozdrobené bloky využívané v súčasnosti Telekomom a Orangeom.

V súčasnosti je pre pásmo 1800 MHz v platnosti limit maximálne 2 x 15.2 MHz využívaných jedným operátorom, TÚ ale avizuje jeho zvýšenie na 2 x 20 MHz. Súčasní operátori majú po 2 x 15.2 MHz a bez vzdania sa 2 x 0.2 MHz by sa nemohli uchádzať o dražené 2 x 5 MHz bloky v pásme 1800 MHz. Podľa ich pripomienok do verejnej konzultácie o vzdaní sa frekvencií zrejme neuvažujú a pri navrhovanom nastavení podmienok by tak dražených 3 x 2 x 5 MHz v 1800 MHz pásme bolo fakticky vyhradených pre nového operátora.

Tretí mobilný operátor Telefónica O2, ktorému v konkurenčnom boji s Orange a Telekomom pomohli viaceré regulácie a ktorý by prípadným novým predpokladane nízkonákladovým operátorom bol najviac ohrozený, zaslal do verejnej konzultácie absurdné stanovisko, v ktorom vystupuje proti akejakoľvek podpore vstupu nového operátora. Konkrétne je proti akémukoľvek vyhradeniu spektra a proti povinnosti ponúkať veľkoobchodné služby.

Hoci aj Telekom a Orange vystupujú proti záväzku národného roamingu a spochybňujú ho, nakoniec navrhujú nimi akceptovateľné podmienky. Telefónica povinnosť ponúkať národný roaming, vďaka ktorému spoločnosť dokázala rozbehnúť svoje fungovanie na Slovensku, označuje bezpodmienečne za nezákonnú kvôli zásahu do už vydaných licencií operátorov v čase udelenia nepočítajúcich s takouto povinnosťou.

Príspevky jednotlivých spoločností do verejnej diskusie je možné nájsť na teleoff.gov.sk.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

že nariaďovať niekomu aby sprístupnil svoju sieť je nezmysel. tu sa nebavíme o monopole (ako je to napríklad v prípade telekomu a jeho infraštruktúre).

ak nový operátor bude chcieť využívať aj gsm prípadne umts frekvencie, určite sa s niektorým (alebo možno so všetkými) dohodne na prenájme infraštruktúry za primeranú odplatu. ale dávať to ako povinnosť sprístupnenia siete pre nového hráča je nezmysel. v prípade mobilných nejde o štátny majetok (ak s prižmúrením jedného oka za čiastočne štátny nepovažujeme sieť Telekomu, kde štát vlastní 49% podiel).
Odpovedať Známka: 1.9 Hodnotiť:
 

Nariaďovanie je regulačné opatrenie a nečudujem sa, ak by ho operátori vnímali negatívne. Ideálne by ale bolo, keby sa operátori dohodli vzájomne medzi sebou a každý by pokryl len určtú oblasť a dohodli si medzi sebou národný roaming. Zákazník by potom dopadol najlepšie, pretože operátori by sa nemuseli vyhovárať na vysoké náklady na budovanie sietí a pre zákazníka by bolo dostatočne vysoké pokrytie pri národnom roamingu. Ale pri našej nenažranej trojke sa toho dočkámeasi ozaj iba pri štátnej regulácii. Lenže štát nič také neurobí, pretože potom by na frekvenciách nič nezarobil, keďže by ich nebolo treba toľko. Je škoda, že o niekoľko rokov budú zákazníci nadávať, že LTE pokrytie je biednejšie než 3G. A je mi jasné, že to tak aj bude. Zas najlepšie skončí Bratislava, Banská Bystrica a Košice. V dedinách nikdy LTE nebude. Navyše som zvedavý, či pri LTE bude FUP vyššie ako 2 GB, ktoré sú dnes bežné aj pri 42 Mbps HSDPA. Choré. Pomaly internet s balíčkom v roamingu EÚ bude lacnejší než internet s balíčkom doma.
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

cele zle. ked stat chcel zarobit tak mal predat frekvencie servisnej organizacii ktora by postavila vysielacie veze a ponukala by svoje kapacity vsetkym zaujemcom.

to co navrhujes ty teda aby operatori pokryli urcitu oblast a zbytok medzi sebou zdielali je nezmysel na ktory nikto normalny nemoze kyvnut hlavou na znak suhlasu.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Potom je nezmysle aj sprístupnenie vzdúšného priestoru , kolajníc , ciest, internetových rozvodov ?
Uvedomuješ si , že týmto "národným roomingom " sa znižujú aj ceny pre teba .
Ak máš nejakého operátora a práve tam kde si nemá signál , potom máš dve možnosti . Cez iného operátora , alebo vzvaným "národným roomingom " čo je v bezplatne, resp. v réžii tvojoho oprátora. Takto to má napr. O2 : Slobý signál ? Nie je problém . prihlás sa k roomongu k T-comu čo je bezplatne . Využívam to ....

Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

akurát ani ty nechápeš že štát nemá čo súkromnej spoločnosti dávať direktívy o sprístupnení jej vlastného majetku tretej osobe. ak sa tak operátori medzi sebou dohodnú je to ich vôľa.


Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

ich vola nas vydierat, tj. kartel a to legalne zrovna nie je.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Asi ty to nechceš chápať, lebo "internetová dialnica " je cesta ako každá iná!
PS. Asi si zabudol , že všetky tie "cesty " boli pred 50-60 rokmi , ale aj pred 10-15 rokmi postavené z našich daní čo mán štát exekuoval ! Neviem ako ty , ale z mojich určite. Konečne toto je vo svete bežné. len my tomu nechceme rozumieť . V USA je do bytu jedna prípojka A ty si vyberieš operátora . Zasunieš do krabice konektor a "ideš" . Čo je na tom nepochopiteľné.
Skôs zmeniť dodavateľa plynu . A uvidíš , že žiadnu ulicu nebudú prekopávať!
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

takže z tvojich daní si tu vybudovali mobilní operátori svoje vlastné mobilné siete že . koťuhy jedni. ach jaj. ty dialnica
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Thnkiing like that shows an expert at work
Odpovedať Hodnotiť:
 

blbosť, orange si postavil sieť z tvojích daní??

ak si narážal na telekom, tak ťa sklamem, DT za pevnú sieť riadne zaplatil a vypláca aj dividendy, takže tá sieť štátu ešte (zatiaľ) zarába... že v USA je jedna prípojka a ty si vyberáš operátora (LOL) evidentne nechápeš reguláciu fungovanie trhu
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Keby štát nenaťahoval, už sme tu mohli mať dávno LTE a keby sa naša trojka netvárila ako králi sveta, už sme mohli mať LTE aspoň v krajských mestách aj s frekvenciami, ktoré vlastnia už teraz. A keby im záležalo na zákazníkovi, dohodnú sa na národnom roamingu, tak ako českí operátori pri 3G sieti a mali by sme rýchle pokrývanie LTE sieťou. Lenže, keď sa to takto naťahuje ako guma v trenkách, tak neverím, že niekedy bude LTE aj mimo okresných miest. Na vidieku vždy bude najlepšou alternatívou len wifi lokálneho poskytovateľa a pri niektorých šťastnejších dedinách aj ADSL. Prajem štátu, aby sa operátori dohodli ešte pred dražbou a aby štát nezískal na dražbe ani toľko čo má v pláne získať. Keď už s nami môže vydrngávať Telekom so svojou zahraničnou marerou, tak by mohli vydrngať aj ostatní a potom sa tomu zaslepenú štátu možno začnú otvárať oči.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

kde je slávny Viettel? Komunistický operátor to vzdal?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Aj mexický mafiozo to vzdal. Neboli sami.
Konečne , Slovensko je obskurná republička niedke na chvoste EU. Čo by ste tak chceli ? *Vtačie mlieko* ? Ráno , na obed a večer?

Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

vzdal. dovody boli specificke.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Your post has moved the debate fowdrra. Thanks for sharing!
Odpovedať Hodnotiť:
 

O2 nejako skoro zabudla ako a vďaka čomu začínala....sme feeer že...
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

akurátne v prípade o2 štát nenariaďoval nikomu že musí sprístupniť svoju sieť. to bol výsledok rokovaní medzi o2 a orangom ako aj o2 a telekomom.

Zmluva o národnom roamingu znamená, že Telefónica O2 Slovakia bude poskytovať svoje služby čiastočne v sieti T-Mobile Slovensko. Spoločnosť rokovala o uzavretí dohody o národnom roamingu s obidvoma mobilnými operátormi poskytujúcimi služby v Slovenskej republike. Rozhovory boli vecné a korektné.

http://goo.gl/fnbymt
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Akurat ze o2 bolo statom zvyhodnene jak v bavlnke gsm+umts licencia skoro zadarmo.napriek tomu o2 stale nema poriadnu 3g siet a na 2g sa stale prizivuje na konkurencii.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

máš krátku pamäť? koľko tendrov na tretieho mobilného operátora tu bolo zmarených? komu taký stav vyhovoval? koľko rokov pri šialených cenách volaní alebo dát tu v perfektnej symbióze podnikali osamotene naši duopolisti orange a telekom? pomôžem ti: 10. presne 10rokov boli jedinými hráčmi na tomto trhu. stačí sa zamyslieť, čo z toho vyplýva.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

za sluzby v sieti telekom riadne plati. vsetko v zmysle dobrovolne uzatvorenej dohody s telekomom. podmienky su urcite obojstranne vyhodne. nikto nikoho do nicoho nemusel tlacit.

porovnavas neporovnatelne. orange a telekom podnikali na trhu na ktorom nielenze nemali konkurenciu ale bol obrovsky boom mobilnych telko sluzieb. o2 prislo na nasyteny trh navyse v case kedy zacala kriza. pozri si na hospodarske vysledky telekomu - uz v druhom roku podnikania v gsm dosiahol zisk a nie hocijaky. aj z nezaujmu dalsich zabehnutych velkych mobilnych operatorov o dalsiu licenciu u nas vidis ze nejde o investiciu ktora by bola zaujimava.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

popozeraj detailne. pozri pocet zakaznikov a zisk.

EuroTel vlani zvýšil obrat o 50 percent a udržal zisk z roku 1996
17.02.1998 / JOZEF ANDACKÝ

Podľa predbežných účtovných analýz dosiahol EuroTel Bratislava, a.s., za minulý rok výnosy 3 mld. Sk a zisk po zdanení 366 mil. Sk. Podľa Davida C. Jorgensena, finančného riaditeľa spoločnosti, tieto finančné ukazovatele prekonali pôvodné očakávania.

EuroTel má po prvom roku komerčnej prevádzky GSM siete, ktorú spustil 10. februára 1997, zhruba 115-tisíc zákazníkov.

http://goo.gl/4ulkQE

asi nepotrebuje dalsi komentar.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

There are no unlimited saeltlite internet providers in the United States.There are very few cellular internet providers that offer truly unlimited. There are a few small ones that do, and Alltel still does, but it is extremely hard to get their service since they merged.Your best bet is to look into a dedicated wireless internet provider. It is possible that one might cover your area.
Odpovedať Hodnotiť:
 

cisty zisk orange v tretom roku podnikania teda v roku 1999 predstavoval sumu 851 milionov slovenskych korun.

http://goo.gl/dwxXed

na konci v tabulke.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

co2 fanatik, čo? potom keď o2 krachne tak sa budeš vyhovárať na zlých a škaredých z orange a telekom... strašná frustrácia keď co2 produkuje straty, že? strašné že 4 000 000 ľudí ešte stále "nechápu" kto je tu najsamfér a najsamlepší...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

lol povazovat gsm alarm v traktore alebo mytnu jednotku za ludi je take telekoumacke. LEN TAK sa to da. u vas v telekome. sa zobud z toho sna. ludia vam utekaju kade lahsie. nielen predpaltenkari ale aj fakturovani zakaznici. vedia preco. telekom je pre mna jediny operator ktoremu sa neda verit ani to ze je. zdrazit nieco bez varovania o 80% ked predtym nikde ani zmienka o tom ze by malo ist o akusi uvadzaciu cenu je nazaoj len pre fanatikov. normalni ludia taketo praktiky musia zakonite odsudit. bezte si to robit domov do zapadneho nemecka . odtial by vas vyhnali vidkami. a platte dividendy nasmu statu. potom si tu pridi otvarat ustocka.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ono je to ťažko... Telekom je operátor ktorý aj napriek tomu že prakticky neinovuje zvyšuje svoje ceny. O2 má síce ceny fajn, ale nemá poriadne fungujúcu sieť. Ako jediný normálny slovenský mobilný operátor mi teda pripadá Orange a na ňom fungujúci virtuálny FunFon.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

blaboly o nefungujucej sieti si uz strcte za klobuk. mam o2 dva roky. precestovane kazdy tyzden slovensko krizom krazom. so sietou nemam problem. v odlahlych oblastiach funguju v narodnom roamingu v telekom sieti. ziadny rozdiel. ani v cenach. tak tie taraniny o nefungujucej sieti zaloz niekde hlboko a porozmyslaj preco musite zdrazit data na sikovnu volbu kde len u vas v pomaranci je mozne dostat 690 MB za prijemnych 15 eur. porozmyslaj preco ste zrusiuli music jet na vyuzivanie dat a uz je to len hudba. fakticke zdrazenie datovych balikov tiez bez varovania ako to urobil telekom. a s tym funfonom co nema ani len jedno vlastne predajne miesto a vsetko sa riesi v orange pricom sa tvarite ze ide o inu siet je uz uplny vrchol.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ďalší fanatik :) dnes je ich tu zbierka
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tak dufam ze stvrtym operatorom bude nakoniec Towercom . Rád budem mesacne platit servisný poplatok za svoju SIM kartu :-) . Samozrejme iba za moznost ze mozem prijimat hovory + samozrejme dalsie poplatky .
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

towerko sa už vyfarbil,takže ja by som dal pre zmenu hlas PPF nech sa vyfarbi aj ono o))))))))))))))
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár