neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
ISS premigrovala notebooky z Windows na Debian

DSL.sk, 10.5.2013


Americká vesmírna agentúra NASA premigrovala notebooky na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS z operačného systému Windows na linuxovú distribúciu Debian.

Informovala o tom Linux Foundation na základe informácií od spoločnosti United Space Alliance realizujúcej pre NASA správu počítačov na ISS.

Počítačové vybavenie na ISS okrem serverov pozostáva najmä z notebookov ovládajúcich rozličné jednotlivé systémy a zabezpečujúcich bežné činnosti, podľa Linux Foundation sú ich na ISS desiatky.

Softvérové vybavenie a použitý operačný systém sa na jednotlivých notebookoch doteraz líšili podľa určenia, používané boli najmä Windows 2000 a Windows XP.

"Migrovali sme kľúčové funkcie z Windows na Linux, pretože sme potrebovali operačný systém, ktorý je stabilný, spoľahlivý a taký, aby sme mali nad ním kontrolu. Takže ak potrebujeme niečo patchovať, zmeniť alebo prispôsobiť, môžeme," uviedol pre Linux Foundation Keith Chuvala, šéf tímu podpory siete notebookov na ISS.

Na ISS sa už Linux používal aj doteraz, na serveroch aj na časti notebookov. Používanými distribúciami boli Debian, RHEL, klon RHEL CentOS a špecifická distribúcia Scientific Linux odvodená tiež z RHEL.

Vybraný pre migráciu bol Debian vo verzii 6. Uplynulý víkend bola vydaná nová verzia Debianu 7, migrácia ale už prebehla v uplynulých mesiacoch a u systémov na ISS je predpokladane preferovaná stabilita.

Či po migrácii ešte bežia niektoré systémy na Windows alebo migrácia prebehla na úplne všetkých systémoch Chuvala nešpecifikuje.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

"Migrovali sme kľúčové funkcie z Windows na Linux, pretože sme potrebovali operačný systém, ktorý bol stabilný, spoľahlivý...". K tomu asi ani nie je potrebny komentar :-)
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

..a taký, aby sme mali nad ním kontrolu. Takže ak potrebujeme niečo patchovať, zmeniť alebo prispôsobiť, môžeme. Citujeme dokonca. Môže to znamenať aj to, že potrebujú systém upraviť podľa svojich potrieb, čo im asi licenčné podmienky neumožňovali.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Licencne podminky nic nezakazuju, ale robit na slepo tiez nie je jednoduche. Skus si nieco patchnut na kerneli v XPcku :)
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

Zakazuju to licencne podmienky aj Autorsky zakon. Jedina vynimka je uvedena v tom istom zakone - systemy je povolene modifikovat za ucelom zabezpecenia interoperability s inymi systemami, aj to len v nevyhnutnej miere.

Kernel v XPcku sa patchovat da, ale potrebujes na to velmi vela odvahy, nervov, a par mesiacov studovania dokumentacie na MSDN. Kernel (a 99% veci vo Win) sa da totizto upravit aj bez zasahu do povodnych DLLiek, pouzitim vhodnych factory a interfaces. Len na to musis byt velmi, velmi dobry programator, ktory presne vie, co robi.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Jaaaj najlepsi su experti. Zdrojove kody windows kernelu ako aj dalsich casti su samozrejme dostupne.Maju ich napriklad vramci msdn pristupne skoly, unverzity ale len na vyucbove vyuzitie. A nasa by asi nemal problem sa s ms dohodnut na nejakej licencii s moznostou upravovat kernel a dalsie casti systemu, skor bude pes zakopany inde, takze urcite ziadne "naslepo"
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

To sa mi nezda, dost pochybujem, ze M$ zverejnil svoje zdrojaky aj ked len pre skoly. Mozno nejaku cast ale dost pochybujem, ze vsetko. A ocividne na licencii sa dohodnut nedalo. Navyse toto je jednoduchsie, lebo sa nikoho nemusia pytat a spravia si s tym co potrebuju.
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

Tak mi nie sme az tak velka firma a urcite nie tak znama ako NASA. Napriek tomu mame v ramci spoluprace zdrojove kody WinCe. Kde mame povolene robit aj custom upravy s podmienkou, ze o zmenach treba informovat MS a MS ma pravo tieto upravy casom vyuzit v niektorom update.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Tak neviem aku spolupracu myslite ale winCE ma uvolnene zdrojaky, dokonca aj pre komercne pouzitie, aspon to tak kedysi bolo. Tu sa ale bavime o plnohodnotnom win.
Ako ale hovorite, pri uprave kodu musite M$ informovat, co pri uprave na linuxe nieje nutne a tym nemusite vyzradzat svoje know-how.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

mylis si poskytnute SDK v ramci API (hlavicky .h) a zdrojove kody ako konkretna implementacia jadra. To druhe dostupne nie je.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

http://en.wikipedia.org/wiki/Shared_source -> Non-free_licenses

Microsoft gives enterprise customers viewing access to some parts of some versions of the Microsoft Windows OS ...

The Windows Academic Program provides universities worldwide with concepts, Windows kernel source code ...

Participating governments have access to the source code for current versions of Windows ....
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

To "inde" bude efektivnost, kolko ludi videlo zdrojaky windows (nepocitam ten leak casti windows 2000)? A kolko ludi sa v nich orientuje? A nakoniec, kolko by stal jeden z tychto ludi?

Dalsi problem je, co potom ked sa windows upravi, treba podporu a pripadne dalsie upravy. Toto by riesil outsourceing, ale pojdu existujuce aplikacie na takto upravenom windows? Budu este platit ludi, ktori budu programovat pre "Windows NASA Edidion"?
A nevieme do akej miery chcu upravit OS, cize je mozne, ze po uprave casti windows sa im nespusti ani Visual Studio.

Winows je menej flexibilny, je normalne, ze nebudu znasilnovat Windows, ale prejdu na linux. Kde je to ovela lacnejsie a maju aj slusnu podporu a v tomto pripade aj neporovnatelne lacnejsich programatorov

Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

mam MAC a stabilita tiez nie je jeho silnou zbranou. nove jadro windows je super , lenze samotny OS neni vhodny na veci pre ISS. bohvie aku verziu pouzivali na ISS. mozno W98, kto vie :)
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

XP a 2000
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

Je to napisane v clanku, XP a 2000.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Zrejme tam majú slabučký hardvér a nepotrebujú tam pažravé delo.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

lin potrebuje 50% procak a polku ram na NORMALNY zivot
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

Preto furt omieľajú staré šroty pri Linuxe, lebo detičky odchované na Woknách, nedokážu prežiť že dokáže lepšie využiť HW.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

A na to ste prisli skadial ? Odporucam si pozriet povedzme nejake prednasky Marka Russinovich prave o kerneli vo windows vista/7. Samotny kernel + nejaka ta ovladacova bizuteria sa da osekat v pohode na 20-30MB a v pameti to zaberie tiez minimum. Ostatne aj windows server edicie podporu instalaciu bez gui, tak isto s malou narocnostou na pamet.
A dovod "slabsieho" hw na ISS a vobec vo vesmire je ak sa dobre pametam koli kozmickemu ziareniu, ktore nerobi moc dobre cipom s vysokou hustotou integracie. Urcite nastal aj pokrok v tieneni plastu stanice ale stale asi, ak nechcu aby im cpu vyhorelo do pol roka :-) je lepsie pouzivat starsie cpu s vyrobene na mensej hustote.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

na to sme prisli praktickym pozorovanim, ked som na pc s 1GB ram skusal nainstalovat win7 a vistu. Odporucam iba pre uplnych masochistov.

btw. linux mi pri pouzivani full instalacie KDE prostredia berie az nieco cez 300 MB, co je uz fakt velmi vela a neoptimalne :-). Keby mi neodchadzali disky (po 7 a 10 rokoch), tak vobec nemusim premyslat nad kupou noveho pc.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

polovicny takt a polovicu ram oproti win,,,
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

to asi hovoris o viste/win7, lebo o linuxe tazko
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Čítal članok pozorne...hmmm
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Asi im oznámili že majú začat pouzívať Win8.
Som rád že v NASA sú chytrí ľudia vedia kde je sever.

Kde je tá trubka čo tu minule chválila stabilitu windowsu ?

Odpovedať Známka: -1.6 Hodnotiť:
 

To odovodnenie je o tom, ze potrebuju stabilny system po patchovani, k comu ma z pochopitelnych dovodov blizsie linux ako uzatvoreny Windows, kde by to najskor museli riesiet priamo z MS.

" Kde je tá trubka čo tu minule chválila stabilitu windowsu ?"

- keby Windows nebol stabilny tak ho nepozivaju na ISS cele tie roky, nie?

Je to len o tom, ze linux je z dovodu otvorenosti customizovatelny a nemusia do toho tahat monopolnu firmu.

Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

tou "monopolnou" firmou si to trochu prestrelil.
monopol je ked IBA jedna firma funguje v urcitom segmente trhu.
Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

co sa tyka hlbokych uprav win ma ms monopol.
chapes, alebo mam nakreslit?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

No windowsu by som do stability velmi nenadaval. Mohol by sa nahnevat, ze mu nadavas.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Windows stabilny urcite je. Problem je jeho uzavretost, co neumoznuje jeho modifikaciu podla potrieb ISS.
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

Ach boze, to fakt si myslite ze na nejakom zaprdenom notebooku s desktop os im bezia zivot zabezpecujuce funkcie a systemy? Na to su real time os a celkovo inak stabilne a preverene systemy na ktore sa ani linux nechyta. Tie ntb skor pouzivaju pri meraniach a analyzovaniach vysledkov. Co sa tyka modifikovania win tak to tiez nieje problem lebo zdrojaky su od ms pristupne, zalezi len na dohode a licencii.
Osobne si myslim skor ze problem bude niekde inde a nie iba v nejakej Linux stabilite a modifikovatelnosti. Ostatne o tom nasadeni sa nevyjadrila Nasa ale nejaka ich servisna firma.
Podla verzii windows co tvrdia ze im tam bezali, W2k a XP , by som skor povedal ze je to koli nepodpore zo strany MS a zasa z ich strany potrebe mat veci aktualne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak mi ukazte, kde si tie zdrojaky windows mozem stiahnut?

A problem je presne v tom, co popisovali, ze teraz si mozu modifikovat co chcu a kedy chcu a nemusia sa s nikym dohadovat.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

A preco by ako mal MS zpristupnit hocikomu z hornej dolnej zdrojove kody svojho produktu a este niekde na webe ? Ostatne ani zdrojaky komercnych linuxovych distribucii niesu hocikomu len tak pristupne, tak isto si musite platit licenciu (vecisnou dost matnu enterprise) aby ste mali komplet pristup aj ku kodu. Ostatne ja "famozny" android je pristupny len vo verzii od googlu ale ku ovladacom a modifikovanemu kernelu od roznych vyrobcov je docela problem sa dostat.
Dalej 99% desktop uzivatelov sa aj tak v zdrojovych kodoch OS nerype takze dostupnost kodu je pre bezneho uzivatela velke bezvyznamne plus.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Pristupne nieje iba to co nieje opensource. Licencia GPL hovori jasne, ze zdrojaky musia byt pristupne. To co sa plati pri enterprise ediciach je support a 3rd party kniznice, ktore su platene a uzatvorene a to pre hociaky OS.
Co sa tyka androidu, tak ked je zly pristup ku ovladacom ako pisete tak ako je mozne, ze parta ludi je schopna vytvorit custom ROMky, ktore su lepsie nez od vyrobcov? Neviem ci su ROMky od vyrobcov nejak velmi modifikovane, to zalezi na konkretnom vyrobcovy ale vacsinou su tam len specialne drivre, vlastny launcher a kopec zbytocneho balastu, co system spomaluje.
S tym, ze bezny clovek sa v kernely linuxu nehrabe je pravda ale NASA nieje bezny clovek. Navyse kazdy vyvojar kernelu bol kedysi bezny clovek a niekde zacat musel, takze ked chcem mozem sa hrabat.

btw. to, ze mat zdrojaky win na webe som nemysle, zeby ich tam dal M$ oficialne :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

v nejakej statistike vychadza ako najstabilnejsi HW pre WIN ... MAC :-) [ asi beziaci ako virtual ]

Celkovo je dost mozne ze pod nestabilitu Win sa podpisuje casto HW [ hlavne "skladacky" ] a pripadna neschopnost Win riesit HW problemy systemovou hlaskou a nie padom. Neviem ako je to teraz na Win7 kedze uz win nepouzivam, ale predtym pri badsectors a pod. ziadna systemova hlaska nebola [ ziadna priama podpora S.M.A.R.T. ] , a prakticky ziadny serionzny "log" [ tie hlasky pri chybach HW zariadenia boli nepouzitelne na zistenie chyby] .
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

No to mam rad ludi, ktori ked nieco nenajdu/nevedia tak to tam nie je a je to cele nepouzitelne.
Konkretne BAD SECTOR - vid Event ID 7.
Je tam urcite od Windows 2000, NT4 si uz nepamatam presne.

Smart riesia davno uz BIOSy, co je lepsie ako sa spoliehat, ze ovladac radica to Windowsu umozni. Windows 7 uz SMART riesi, osobne som videl hlasku zo systray, ze treba vymenit disk.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

preco az teraz ? dotarez nepotrebavali OS "ktorý je stabilný, spoľahlivý a taký, aby nad ním mali kontrolu" ?
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Lebo MS im nemá čo ponúknuť.
Tie paródie na OS čo teraz vydávajú sú im na nič.
V tejto situácii nie je len NASA ale aj iné firmy.

Odpovedať Známka: -0.4 Hodnotiť:
 

Parodie na OS? Si zalial:D Pravdepodobnost, ze sa Ti linux rozbije po update na novsu verziu je neporovnatelne vyssia ako pri Windowse. Dalsie vec su linux drivre s tisickami modulov, kopnes sa a mas to tak rozhodene, ze mozes zacat s cistou instalaciou. Zbytocne netrolluj, je jasne, ze nemas ziadne skusenosti len vypisujes nezmysly.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Ako keby sa windows pri update na novsiu verziu nerozbijal, s tym som si uz uzil dost. Nakoniec som tak ci tak musel urobit instalaciu nanovo.

btw. ako casto sa kopes pri linuxe, ze sa ti rozhadzuje?

Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Napriklad Ubuntu pri update stroskotalo vo vacsine pripadov, malokedy sa to zaobislo bez novej instalacie, preto pouzivam LTS a novsie verzie neriesim.

Drivre - typicky priklad graficke, vacne si musis davat pozor, kazdy driver pre iny kernel, preinstalovat driver v linuxe nie je take pohodlie ako vo Windowse, kde ho v safe mode odinstalujes a v normalnom naistalujes a mas to bez bordelu vo forme modulov v linuxe, okolo problemu s grafickymi ovladacmi v linuxe je to na trhanie vlasov. Na druhej strane bezne veci zvlada linux v pohode a vacsina funguje hned po instalacii, ale staci nejaky exotickejsi hardware a mozes zacal luskat linux fora a rozculovat sa.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

Ked si si system rozj**al roznymy ppa tak sa ti necudujem.
Mas default dane repozitory tak ich pouzivaj. A nikto ti nekaze menit kernel. A ak ku tomu dojde tak je to na tvoje riziko a potom sa samozrejme aj o to staraj.
Ja som mal 10.04 LTS a teraz 12.04 LTS vsetko s povodnymi repo a nikdy som nemal problemy pri aktualizaciach.
No je mozne ze si mal na mysli update z jednej verzie na druhu. No a to potom sa skus pozriet ako vyzera update z XP na 7 alebo 7 na 8 :-D




Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

blbost. mne sa ubuntu rozjebalo po obycajnom update viackrat. raz nenabehlo gui. raz ani konzola. a to som nemenil repozitare a mal som thinkpad cize ziadna exotika... windows si nieco take nemoze dovolit.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

blbost. mne sa ubuntu rozjebalo po obycajnom update viackrat. raz nenabehlo gui. raz ani konzola. a to som nemenil repozitare a mal som thinkpad cize ziadna exotika... windows si nieco take nemoze dovolit.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A ja sa cudujem ,to co pisete o nenabehnuti GUI atd., dokonca nenabehnuti konzoly :), po update. Skuste pochopit fakty z clanku ISS preslo na NTB na Debian, to preco sa Vam sprasil Vami nainstalovany system na Thinkpade s tym nijako nesuvisi. A ano ten prechod je pre ISS uzitocny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kto hovori ze to suvisi ? ten prechod im kvitujem.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

/ , /tmp ,/home ?.. nic ti to nehovori?... tak sa necuduj... meň system nie data... a mas vzdy viac moznosti zachranit linux jak win ...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Moje pocudovanie sa tykalo, iba prispevku ku ktoremu som ho naviazal. Ak to nechapete nereagujte nan.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pointa mojho prispevku bola asi v tom ze pri updatovani linuxu vseobecne mozes skocit s rozjebanym systemom. treba tam byt opatrny narozdiel od win. dovody su jasne a nebudem ich pisat
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Pred updatovanim linuxu, ci windowsu je vhodne si precitat, zoznam zmien ,ktore boli zapracovane. Konstatovanie "treba tam byt opatrny narozdiel od win" je uplna blbost, treba byt opatrny pri obidvoch, avsak v obidvoch OS su vykonane zmeny zvratne, je moznost ich vratit, resp. opravit. Vzdy je to iba otazka vedomosti. No a ak sme uz uzavreli temu rozdielov medzi OS, mozme pisat k teme clanku.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nieco mi uslo? Windows uz ide upgradovat na vyssiu verziu bez reinstallu? To som nevedel. Ake to novinky...
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Taktak, pri upgrade na W8 (a myslim, ze aj na W7) zo starsich OS mas moznost ponechat ako aplikacie, tak nastavenia OS, tak osobne subory - http://goo.gl/ChVio To znamena, ten isty efekt ako pri upgrade linuxu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nepochopil si.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Evidentne ani ty :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Jake nezmysly?
Akurat teraz som updatoval jeden Notebook z ubuntu 11.10 na 12.04.
1.klik na aktualizovat.
2.system automaticky postahoval a nainstaloval vsetky potrebne baliky
3.restart notebooku a nabehnutie systemu bez jednej chybicky.Zvuk ,grafika vsetko funkcne.

Ziadna buzeracia s aktivaciou alebo ovladacmi ako vo Win.
Tak jake problemy s modulami?.
Ty vemeno.

Odpovedať Hodnotiť:
 

ste asi ten článok neprečítali. A vačšina asi nemá ani páru aký je rozdiel medzi Debianom a napríklad Ubuntu, nie to ešte medzi Debiánom a Windows.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

nj tiež mam ten pocit, že to tu sú odborníci, ktorý pod pojmom linux myslia všetky distribúcie.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

na ISS sa asi dopoculi, ze Vista je na hovno, tak z XP radsej premigrovali na Debian ... http://dopice.sk/5WX ...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ten článok je divný.
Vyšiel 2013-05-07 a píše, že live verzia ešte nie je, pričom na dátumoch live verzií vidím dátum ne starší ako 2013-05-06:
http://live.debian.net/cdimage/release/stable/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak uz si ti austronauti nezahraju Call Of Duty, bohuzial... Posielam emulator.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Praveze Steam im umoznil prechod. Doteraz ich hry drzali na win a uz nemusia. :D
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

steam?
az dve hry v bete?
ok then.
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Dve beta hry ? Zaspal si dobu, kamarát.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

no sak napis aspon 5 ackovych hier mladsich ako 5 rokov.
5 nie je vela.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

"NASA reports ammonia leak on ISS"

dava mi to zmysel.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

sa im cudujem ze to spravili az teraz. Windowsy su tak derave zeby ich mohli predavat ako pretivo na budy pre zajace.


niektore chyby nebudu nikdy opravene hoci exploity su uz davno vonku
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

to si naozaj tak retardovany, ze si myslis, ze na iss su pripojeni k internetu?

kolko tych exploitov doteraz na iss zaznamenali?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Windows sťahoval furt záplaty na dieravé záplaty, tak dali Linux aby sa dostali konečne aj na tlač cez Wi-Fi až do kanclu NASA.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Zrejme ide o počítače používané na bežné úkony, merania a pod.

Tie dôležité funkcie im zrejme robia hard rad počítače, ktorých výkon je len pár percent oproti bežne dostupným desktopovým počítačom.
Prípadne sa dajú používať bežné počítače ako má napr. kozmická loď Dragon od SpaceX, ktorej letový počítač sú v skutočnosti tri počítače a každý z vlastnou zálohou.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nezaujati odbornici z LSD.sk si nikdy nenechaju ujst prilezitost nakydat na microsoft, dokonca aj ked dokaz ich tupej obmedzenosti maju rovno pod nosom v citovanom vyroku sefa podpory, kde sa jasne pise, ze potrebuju system stabilny, spolahlivy a taky aby ho mohli lahko patchovat. Tym ale predsa nehovori nic o tom ze windows je nestabilny- ci si myslite ze Windows pouzivali dlhe roky preto, ze bol nestabilny a neexistovala alternativa a objavila sa az v roku 2013? Are you serious LSD.sk? Windows pouzivali dlhe roky preto, pretoze im evidentne vyhovoval a to aj po stranke stability, ale casom zrejme vznikli poziadavky aj na kustomizaciu co je v uzavretom softvery samozrejme komplikovane a podstatne jednoduchsie v otvorenom OS ako debian - a toto je dovod migracie a nie vase hipisacke pubertalne dristy typu "zly nestabilny M$ mrkvosoft, linux rulezzzz yeaaa"
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ved win je celkom stabilny, ked ho kazdy tyzden ci dva restartnes
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

no ved mne je to jasne hipisacik
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

No a mozno mu dali sancu a zistili ze ked je out of support takuz nie je taky super stabilny
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je normalne strach citat tuto diskusiu, kde sa stretli ultra-ubuntu-haxori a widlaci ktori nikdy nic ineho nevideli, len jedna babka povedala...popcorn do jednej ruky, napoj do druhej..

-K migracii ISS na Debian - myslim ze perfektna volba distribucie, len tak dalej :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Zdrave rozhodnutie.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár