neprihlásený Piatok, 10. januára 2025, dnes má meniny Dáša
Intel predstavil novú architektúru Sandy Bridge

Spoločnosť Intel v pondelok na konferencii Intel Developer Forum v San Franciscu zverejnila viaceré bližšie informácie o pripravovaných procesoroch novej generácie postavených na novej mikroarchitektúre jadra označovanej Sandy Bridge. Spoločnosť zatiaľ nezverejnila kompletné technické informácie a špecifikácie, zverejnila ale viaceré doteraz neznáme detaily a potvrdila viaceré doterajšie neoficiálne informácie.

DSL.sk, 14.9.2010


Spoločnosť Intel v pondelok na konferencii Intel Developer Forum v San Franciscu zverejnila viaceré bližšie informácie o pripravovaných procesoroch novej generácie postavených na novej mikroarchitektúre jadra označovanej kódovým označením Sandy Bridge.

Spoločnosť zatiaľ nezverejnila kompletné technické informácie a špecifikácie, zverejnila ale viaceré doteraz neznáme detaily a definitívne potvrdila viaceré neoficiálne informácie.

Intel procesory Sandy Bridge označuje ako druhú generáciu Intel Core procesorov, pre desktopy a notebooky budú určené rovnako ako doteraz modelové rady Core i3, i5 a i7. Podľa dostupných informácií bude druhú generáciu signalizovať dvojka na začiatku modelového čísla procesora, Sandy Bridge procesory tak budú mať štvormiestne modelové čísla začínajúce vždy číslicou dva.

Procesory Sandy Bridge budú vyrábané 32-nm výrobným procesom, modely určené pre desktopy a notebooky budú mať integrovanú grafiku. Na rozdiel od súčasných 32-nm procesorov, ktoré majú 45-nm grafiku na samostatnom čipe integrovanom v procesore, budú mať Sandy Bridge procesory 32-nm grafiku spolu s procesorom na jednom spoločnom čipe.

Výhodou integrácie grafiky priamo na čip bude okrem iného využívanie viacmegabajtovej L3 cache pamäte nachádzajúcej sa na procesore aj grafikou, čím príde k zvýšeniu priemernej rýchlosti prístupu grafiky k dátam v zdieľanej operačnej pamäti. Grafika má podľa Intelu prepracované nové jadrá a podľa prvého dostupného testu uniknutého prototypu má byť minimálne pri nízkych rozlíšeniach a kvalite výkonnejšia ako všetky súčasné integrované grafiky a napríklad aj samostatná grafická karta Radeon HD 5450.

Integrovaná grafika bude podporovať výstup aj na DisplayPort monitor.

Grafika má zároveň vyhradené obvody pre dekódovanie a enkódovanie videa, počas prezentácie bolo demonštrované výrazne akcelerované transkódovanie 1080p videa do formátu a rozlíšenia vhodného pre iPhone.

Integrácia grafiky priamo na čip procesora prinesie aj výrazne vylepšenú technológiu Turbo Boost pre dynamické zrýchľovanie taktu jadier ale tiež integrovanej grafiky.

Kým u doterajších procesorov technológia Turbo Boost výraznejšie zvyšovala rýchlosti len pri aktívnom jednom až dvoch jadrách, podľa Davida Perlmuttera, viceprezidenta Intelu, u Sandy Bridge bude technológia agresívne zvyšovať takt aj pri záťaži napríklad všetkých štyroch jadier u štvorjadrových procesorov. Priestor na zvyšovanie taktu a spotreby získa pri nedostatočne zaťaženej grafike, zároveň podľa Perlmuttera nemá byť u Sandy Bridge technológia Turbo Boost striktne limitovaná TDP.

Sandy Bridge procesory podporujú aj novú sadu inštrukcií určených pre prácu s veľkými objemami dát AVX, Advanced Vector Extensions. AVX oproti SSE zvyšujú veľkosť registrov zo 128 na 256 bitov a zavádzajú trojoperandové operácie umožňujúce výsledok ukladať na nové miesto bez modifikácie argumentov operácie. Aké veľké zrýchlenie by mali AVX inštrukcie presne priniesť oproti posledným verziám SSE spoločnosť zatiaľ nešpecifikovala.

Novým prvkom Sandy Bridge je prepojenie jadier, grafiky, radiča pamäti a ďalších komponentov vo vnútri procesora novým rýchlym modulárnym prepojením typu ring.

Pre desktop spoločnosť potvrdila dostupnosť modelov optimalizovaných na spotrebu, s TDP 45 W aj 35 W. Parametre modelov s takouto spotrebou nespresnila, podľa neoficiálnych informácií majú byť k dispozícii ale aj 45 W štvorjadrové desktopové procesory.

Všetky detailné informácie o novej architektúre spoločnosť nezverejnila, nevenovala sa tak zatiaľ ani otázke socketu, čipsetov a zmien vyúsťujúcich do nemožnosti pretaktovávania štandardných modelov procesorov novej architektúry.

Procesory Sandy Bridge na desktope budú určené pre nový socket LGA 1155 a vyžadovať tak budú aj novú základnú dosku. Podľa dostupných informácií k dispozícii majú byť aj čiastočne alebo úplne odomknuté modely umožňujúce pretaktovávanie zvyšovaním násobičov, ostatné bežné modely ale nemá byť možné pretaktovávať.

Posledné generácie procesorov od Intelu bolo možné pretaktovávať zvyšovaním frekvencií zberníc a tým priamo úmerným zvyšovaním frekvencie procesora. U novej generácie sa má časovač ale nachádzať priamo v čipsete od Intelu a nie na doske a BIOS-y výrobcov základných dosiek tak nebudú umožňovať zvyšovať základný takt.

Procesory architektúry Sandy Bridge sa objavia podľa Intelu na trhu na začiatku roka 2011.


      Zdieľaj na Twitteri


V ktorom roku ste kupovali svoj najnovší notebook, desktop alebo desktopový procesor? (hlasov: 780)

2010      31%
2009      26%
2008      25%
2007      7%
2006 až 2004      9%
Pred rokom 2004      3%


Najnovšie články:

Podľa šéfa Nvidie sú užitočné kvantové počítače vzdialené dekády
Nový radič umožní rýchlejšie a výrazne väčšie SSD pre PCI Express 5.0
Ďalší let výrazne upgradnutej Starship sa má uskutočniť v pondelok
Prehrávač videa VLC podporuje generovanie titulkov pomocou AI
Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva
Štát potvrdil rozsiahly útok na kataster, zostáva nefunkčný
DisplayPort bude mať novú verziu, umožní monitor pripojiť oveľa dlhším káblom
Priestupný rok 2024 spôsobil na konci roka vážny problém satelitom
Uvedený nový Snapdragon X pre lacnejšie PC a prvé mini desktopy s týmito CPU


Diskusia:
                               
 

hmmm, za moznost pretaktovania si Intel urcite necha dobre zaplatit.

zeby magic numbers 999 ?
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

V tutilku ze architektúru a ja sa tesim na obrazok a nic :(
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Darmo som si nekúpil i7-9xx a x58 čipset...
Odpovedať Známka: -1.6 Hodnotiť:
 

Chvastat sa vie kazdy...
Radsej sa opytaj preco si intel nekupil teba!

Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Absolútne nejde o chvastanie, iba o to, že Intel moc neplánuje robiť 4-6-8 jadierkové procákz čo najvýkonnejšie a čo najúspornejšie bey grafického jadra a 32nm technológiami, prípadne lepšími. Tak som, asi žiaľ, kúpil to čo som kúpil...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ale darmo... pretoze novy socket nepusti..(ziadny SB nepojde na starych doskach)

za 1000€ clovek moze kupit iba cpu,(intel)

alebo 1P dosku+8GB_ECC_ddr3+8jadro.. (a buduci rok vlozit 16jadro BD)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

minuska..

http://bit.ly/9lG0WF
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel je pekny, ale ja potrebujem pomoc chlapi. Chcem si kupit auto, najlepsie nejaky hatchbag v cene okolo 20tis eur. Aka znacka sa oplati ked sa jedna hlavne o spolahlivost? Nechcem aby sa mi to za rok rozpadlo...
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Golf 6 - TDI 1,6 105koni alebo 2liter 140koni;) z hatchbackov je to bomba, chod na predvadzaciu jazdu a rozhodni sa. A aj tak si to porovnaj s dalsimi ponukami inych firiem a vratis sa ku Golfu ;)
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Trochu som sa obzeral po tych autach a napriklad mazda ponuka trojku v prevedeni MPS-260 koni, po dohode za cca 22tis. Musim sa ist spytat k dilerovi ci je to pravda lebo cennikova cena je 26+. Okrem ineho pojdem ja vyskusat aj ten golf nech mam predstavu ako to jazdi.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

aku mikroarchitekturu ma ta mazda?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

wankel alebo millercycle
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://garaz.autorevue.cz/index.php
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak vykon tej integrovanej grafiky by som chcel videt. nech mi netvrdia, ze intel porazi s integrovanou grafikou HD5450
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Kurňa prečo sa na tu grafiku nevykašlú??? ja by som račej namiesto grafiky uvítal nejaké 2-4 jadra navyše.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

pretoze oni vedia zvysit pociet jadier velmi rychlo, ale neni v tom biznis, za 3 roky by si mal 24 jadrove procaky a potom co?! radsej sa budu natahovat s grafikou, kde mozu nahuckat beznemu uzivatelovi, aky super je novy procesor pri spracovani videa....
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Mňa osobne to odradilo si to kúpiť a ostávam stále pri i7 keď vyjde niečo lepšie ako i7 (bez grafiky) tak začnem šporiť.

A Intel od začiatku neje pre bežných užívateľov ved aj preto máju dobre meno a pre bežných užívateľov je tu AMD a keď neznížia cení za CPU tak nikdy nebudú pre bežných lúdi.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

na nete su uz prve spravy o vykone amd ontario (netbooky)..

coskoro amd netbooky, umoznia hrat hry (!)
(atom bez sance)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

netbooky si snad nikto nekupuje na hranie (!)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ano, pretoze na atom netbookoch to ani nejde..

preco nemat vyssi vykon v rovnakej kategorii??

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale žiaden netbook nie je primárne určený na hranie hier. A ani ATOM CPU!!!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

preco?
pretoze atom to nedokaze?

netbook je lacnejsia zmensenina laptopu, to vsak neznamena ze vykonovej stranke to musi byt crep...

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

to zase ja: Zaujimalo by ma, kde by si vyuzil tie 2-4 jadra navyse alebo aspon tie 4 aktualne. Je to zaujimave pre urcity okruh ludi ale nie pre masy.
Mna netankuje ani grafika, ani jadra navyse. Mna skor trapi fakt, ze som nuteny kupovat vykonny HW, ktory nevyuzijem. Markantnejsie je to vo firemnej sfere, kde do kancelarskeho PC su lacne dve jadra az az. Zachvilu budu mat kancelarske PC 4 jadra plus HT, 4G a viac RAM, TB HDD a neviem co este ale vyuziju z toho tak 20%. HW uz nejaky ten rok predstihuje potreby uzivatelov. Vyrobcami HW a SW sme nuteny kupovat nove vykonnejsie veci hoci ich nepotrebujeme.
Dobry priklad je ten chlapik v tejto diskusii, co si chce kupit auto. Opisuje tam Mazdu3 260 koni. Naco mu bude 260koni? Nanic. Ale dnes je vykon vsetko, hoci ho nevyuzijeme. Moze sa tym maximalne chvalit a o tyzden po kupe s nim trafit nejaky stlp v zakrute alebo nejakeho nestastnika v protismere, ked nezvladne riadenie.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

tak si kup atom... s nejakym intel zobrazovacom na doske... to mas za facku.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Pozri keď nie si nejakí tech tip tak to nikdy nepochopíš...
No ano ja som grafik a ja tie jadra využijem na plno a čas ktorý mi viac jadier ušetri za render môžem viac prehodnotiť na peniaze, takže ano investícia do viacerých jadier je super vec zato integrovaná grafika je na pi** v inteloch lebo kto si dovolí Intel môže si dovoliť nejaku grafiku za 200 eu čo je 5 x výkonnejšia ako intelacka..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

no netrap sa, naroky uzvatelov sa zvysuju tiez, ked vsetko je dnes pisane v .nete a v jave. a o tych strankach plnych flashu ani nehovorim. to potom uz naozaj treba na kancelarsky pc stvorjadro
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved kazdy tuzi po velkom aute, velkom dome, silnom pocitaci s co najvacsim monitorom a najlepsie nech su aspon 3 vedla seba...zeny nam vzdy tvrdili ze si tym nieco muzi potrebuju kompenzovat....nebudem pisat co konkretne..to uz necham na vasej fantazii....
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

keby si si vyskusal napriklad HAWX alebo DIRT na 3 monitoroch, aj ty by si chcel 3 monitory vedla seba :). K tomu samozrejme potrebujes vykonnu grafiku, ktora bude podporovana cim viacej jadrovym CPU tym lepsie. A vobec to nemusi mat nic spolocne s kompenzaciami.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Uz potom by sa taketo nemalo stavat... http://www.youtube.com/watch?v=ion_SrggcKk
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ešte že v predstihu informujú ľudí, že zbytočné je nahovárať si nijakú možnosť upgrade v budúcnosti. V roku 2008 som kúpil Core 2 8400/775soc., slušná doska v domnienke, že možno v 2010/11 si urobím upgrade procáku, ale rok čo rok nový socket je jasný zámer Intelu aby človek hneď kupoval top čo potrebuje, lebo upgrade bude možný len kompletnou výmenou súčiastok. Príde mi zámerné ako s každou drobnou úpravou architektúry procesoru prinesú aj novú architektúru. V tomto smere AMD je férovejší, lebo napr. jeho procesori pre AM3 sú spätne kompatibilné i do AM2+, takže určitá možnosť k upgrade i 2-3 ročného pc tu je. U Intel to nehrozí.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár