neprihlásený Sobota, 11. januára 2025, dnes má meniny Malvína
Štandard pre bezdrôtové nabíjanie do 5 W hotový, pripravuje sa pre notebooky

Konzorcium Wireless Power Consortium stojace za novým štandardom bezdrôtového nabíjania Qi oznámilo dokončenie finálnej verzie tohto štandardu určeného pre nabíjanie menších zariadení s odberom maximálne 5 Wattov položením na nabíjaciu dosku. Konzorcium zároveň avizovalo začiatok práce na novej verzii štandardu určenej pre zariadenia s výrazne vyšším odberom až do 120 W, teda vrátane notebookov.

DSL.sk, 27.7.2010


Konzorcium Wireless Power Consortium stojace za novým štandardom bezdrôtového nabíjania Qi oznámilo dokončenie finálnej verzie tohto štandardu určeného pre nabíjanie menších zariadení s odberom maximálne 5 Wattov.

Technológiu bezdrôtového nabíjania respektíve jej prototypy predstavilo už viacero výrobcov, doteraz ale išlo o proprietárne navzájom nekompatibilné riešenia. Štandard Qi zabezpečí, že každé zariadenie kompatibilné s týmto štandardom bude nabíjateľné na každej nabíjačke tohto štandardu.

Výhodami bezdrôtového nabíjania je väčšie pohodlie a eliminácia nákladov na nabíjačku s každým novým zariadením, nevýhodami sú o niečo vyššia spotreba a vznikajúce elektromagnetické žiarenie.

Štandard Qi definuje rozhranie nabíjačky a nabíjaných zariadení, parametre nabíjania a bezdrôtový komunikačný protokol medzi nabíjačkou a zariadením. Zároveň definuje testy kompatibility, ktorými musia prejsť zariadenia označené logom Qi.

Qi funguje na princípe magnetickej indukcie medzi cievkou v nabíjačke a cievkou v nabíjanom zariadení. Zariadenie musí byť umiestnené v tesnej blízkosti nabíjacej cievky, maximálne niekoľko milimetrov od nej, a paralelne s ňou, typickou konštrukciou bude nabíjačka v podobe nabíjacej dosky s pokladaním zariadení priamo na nabíjačku.

Štandard počíta s tromi možnými základnými dizajnami, jednou nabíjacou cievkou s potrebou umiestniť zariadenie presne na cievku, jednou nabíjacou pohyblivou cievkou premiestňujúcou sa pod položené zariadenie alebo väčším počtom nabíjacích cievok, z ktorých sa aktivuje cievka nachádzajúca sa pod nabíjaným zariadením.

Efektívnosť bezdrôtového prenosu energie je 70%. V režime nečinnosti má podľa zvoleného spôsobu detekcie prítomnosti zariadenia cievka na nabíjačke spotrebu medzi 0.1 mW až 5 mW, nabíjačka celkovú odhadovanú spotrebu na úrovni 0.14 W.

Celková spotreba nabíjačky Qi je podľa konzorcia vyššia ako jednej klasickej nabíjačky, v typickom scenári používania pri nabíjaní 2-Wattového zariadenia za rok minie 2.62 kWh elektrickej energie a klasická nabíjačka 2.19 kWh. Ak už ale bezdrôtová nabíjačka nahrádza dve a viac klasických nabíjačiek, pre nižšiu spotrebu v režime nečinnosti má nižšiu spotrebu.

Technológia emituje elektromagnetické žiarenie s frekvenciou medzi 100 kHz až 10 MHz a podľa konzorcia neohrozuje zdravie.


Logo štandardu bezdrôtového nabíjania Qi



Viac informácií o štandarde je možné nájsť na wirelesspowerconsortium.com.

Konzorcium Wireless Power Consortium zároveň ohlásilo začiatok práce na novej verzii štandardu Qi podporujúcej nabíjanie s odberom maximálne až 120 Wattov, ktorého častým použitím má byť okrem iného nabíjanie notebookov. Kedy by mohla byť dokončená nová verzia štandardu konzorcium neohlásilo.

Členmi konzorcia Wireless Power Consortium sú okrem iného Nokia, RIM, Olympus, HTC, Samsung, Sony Ericsson, LG, Panasonic, Philips, Sanyo, Texas Instruments, Compal ale tiež Energizer a Duracell. Kedy by sa mali na trhu objaviť prvé zariadenia kompatibilné so štandardom Qi nie je známe.


      Zdieľaj na Twitteri


Koľko prenosných zariadení pravidelne nabíjate? (hlasov: 497)

0      1%
1      10%
2      35%
3      31%
4      12%
5      4%
6 až 8      5%
Viac ako 8      2%


Najnovšie články:

Notebook s rozťahovacím displejom má OLED od Samsungu, zverejnil ďalšie parametre
Podľa šéfa Nvidie sú užitočné kvantové počítače vzdialené dekády
Nový radič umožní rýchlejšie a výrazne väčšie SSD pre PCI Express 5.0
Ďalší let výrazne upgradnutej Starship sa má uskutočniť v pondelok
Prehrávač videa VLC podporuje generovanie titulkov pomocou AI
Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva
Štát potvrdil rozsiahly útok na kataster, zostáva nefunkčný
DisplayPort bude mať novú verziu, umožní monitor pripojiť oveľa dlhším káblom
Priestupný rok 2024 spôsobil na konci roka vážny problém satelitom


Diskusia:
                               
 

mobil, laptop, kamera a to len teraz z hlavy inak toho je urcite viac
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

notebook ani moc nerátam, nabíjam ho tak raz do mesiaca, čiže pravidelne len mobil
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Tak to mas assi apple nie? :)
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

...mozno pouziva autobaterku :)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

ked ho mas vkuse v zasuvke tak sa ti asi nikdy nevybije
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

No do tych 5W to je v pohode, ale 120 W je dost. Trochu sa obavam okoliteho vyzarovania, hlavne pri uvedenych frekvenciach. Nabijanie sa sice uskutocnuje tak ze nabijane zariadenie je polozene na nabijacej doske, cize princip transformatora, ale bez jadra. Ale prave preto ze magneticky tok nebude uzavreny v jadre, ale pojde cez nejaku keramicku alebo plastovu medzeru a moze to mat slusny rozptyl a tym vyzarovanie do priestoru. A dalej, aby to nerusilo dalsie spotrebice, pri takej frekvencii.
Btw, jedno upresnenie - je to elektromagneticka indukcia, nie iba magneticka, ale to je detail.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

presne, pri 5W bude štvrť metra od podložky možné zachytiť určite ďaleko menej ako 1W, ale pri 120W, ak budeš mať občas nabíjačku dostatočne blízko, no kto vie čo ten elektromagnetický prievan bude môcť spôsobiť
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

... napriklad prezenicu... :-)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

sorry: "praženicu" :-D
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

uz sme aj tak ozarovany viac ako dost wifi, gsm, radiove vysielanie..... uz dake elektromagneticke ziarenie ma fakt nesere, aj tak budeme svietit na zeleno.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

mikrovlnka
2,4GHz ~700W.....
Odpovedať Hodnotiť:
 

v texte spominali ze to nebude mat velky rozsah nabijat to bude len v par milimetroch cize vyzarovanie do pristoru tu bude minimalne...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

No hej, ale potom to má aký zmysel, ak má byť vzdialenosť len mm???
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

neviem ako u vas, ale u mna maju vsetky nabijacky v rezime necinnosti nulovu spotrebu lebo su odpojene zo siete
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Takéto nabíjanie nemá žiadny zmysel, pri telefónoch určite nie, čo ak niekto zavolá? Stačilo by štandardizovať konektor.
Zmysel to má jedine pri vodotesných zariadeniach, napríklad moja zubná kefka má podobné nabíjanie, akurát je to lepšie, tam sa nastrčí kefka na malý kolík, čo rieši aj zabezpečenie proti pádu a lepšiu účinnosť, keď je v kolíku jedno vinutie a v zariadení druhé čím vznikne klasický transformátor.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Ak niekto zavola, zdvihnem, vybavim hovor a po ukonceni hovoru vratim telefon na nabijacku.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Niekto ti zavola, zdvihnes telefon, nasledne ti skape a das ho okamzite nabijat, aby si mohol "pokracovat". Uz tam vidis ten FAIL?
Je to realna moznost a nestalo sa mi to len raz. Pri tomto type nabijania si to neviem predstavit.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Je otazne, ci sa cez to elektromagneticke rusenie vobec podari telefonu spojit so sietou :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

bolo by mile ak by to bolo pre vsetky veci ...ale vzdy sa najde niekdo kdo to neda (apple) ...pridete domou tam jedna doska velkosti A4 plna telefonou a inych hraciciek od mp3 po fotaky ...pekna predstava uvidime
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

mne je uplne jedno aku to ma v necinnosti spotrebu neviem na co to riesite .. mam doma tv a pc zapnute asi 15 hodin denne + klasicke veci a teraz mi dosiel ucet za elektrinu ze 200E na pol roka ..no neviem ci mi stoji vytahovat nabijacky z elektriny za 2E za rok. mam pekne predlzovacku v skrinke tam 5 nabyjaciek a kablik von zo skrinky ...aspon sa to nemota.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

staci len raz vyhoriet..

Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Hehe, ja mam spotrebu 240 eur za pol roka, tetka 30 eur.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cancer rules!
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Co ty vies mozno to bude paralizovat rakovinove bunky... si este budeme nabijat nadory
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Takto budu dalsie problemy, vsetko sa s tim bezdrat nabijanim zarusi, ved uz dnes je problem pustat zariadenie co nema ake take odtienenie, toto pri vacsich vykonoch zarusi aj radia, tv, wifi atd... Ktovie aky to bude mat dosah pri vyssich vykonoch ale iste je, ze v bytovke a v meste by som byvat ak sa toto rozbehne vo velkom nechcel...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ako sa to moze rozbehnut pri iba 70% ucinnosti? A napriklad na nabijanie takych notebookov je to absolutne nepouzitelne. Mozno ked stoji v kute, ale ja napriklad s notebookom pracujem tak, ze je napojeny na siet, takze sa mi urcite nechce strkat ruky do "mikrovlnky", ale napajat ho budem cez kabel, a ked uz mam kabel, tak naco by som mal mat este jednu nabijacku..
Toto je vhodne na nabijanie zariadeni, ktore musia byt nepremokave, alebo inak izolovane od okoliteho prostredia.
Dalej EU to urcite nebude podporovat, uz len kvoli nizkej ucinnosti, kvoli ktorej zakazala klasicke ziarovky.
Takze buducnost to ma, ale nie v beznom domacom pouzivani.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

uscinnost ziarovky je 3-4% naozaj to chces porovnavat ? :)
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

3-4%? Si si istý?
Odpovedať Hodnotiť:
 

par ziaroviek ma este nizsiu. ZIAROVIEK
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. Ziarovka s ucinnostou 5% je uz vysokoefektivna superkvalitna ziarovka. Ale neviem aky to ma suvis so 70% ucinnostou nabijacky, pokial viem tak ziarovkami sa mobily nenabijaju :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A Ty si z ktorého roku???
Žiarka má bežne tak cca 10% účinnosť...
Nabíjačky majú viac ako 85% -tnú účinnosť.
Záleží samozrejme od celkovej konštrukcie, či na jej koniec nedal konštruktér nezmyselný parametrický stabilizátor, resp. nekvalitné - lacné, kondenzátory do spínacej výkonovej časti s tranzistormi s biednymi spínacími parametrami...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne to je dobra logika kedze 1. prototyp ma ucinnost iba 70 percent tak sa na to vykaslime ... to by vyzeralo keby sa tak vyrabali zdroje ... co myslis kolko ma noname zdroj do PC ucinnost 60? 70?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

viac ako 80 tie kvalitnejsie s oznacenim 80plus
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

písal noname... a mal pravdu...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale 70% je len efektivnost prenosu. Nie zmeny napatia, ako je to v zdroji. Aj tato sranda musi mat nejaky zdroj, ktory ma rovnaku efektivitu ako ktorykolvek iny. Tie zdroje v PC maju efektivitu prenosu blizku 100%, lebo to ide po kabloch, nie vzduchom, ako pri tejto srande.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...na nabijanie vodotesnych zariadeni...Urcite by sa to vyuzilo na nabijanie vybratorov:) Uz ziadne vymienanie bateriek...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Hej, a ked sa dotycne(i) budu s nimi casto robit, tak sa potom zacne rodit este viac takych retardov ako si ty.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nech sa snazia dalej..nakoniec aj tak dojdu s dacim co bude pouzivat kazdy a bude sa to vacsine pacit..skor ci neskor
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vydanie Active Denial System pre domacnosti :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cize ak tomu spravne rozumiem, tak nabijane zariadenie musi byt polozene na nejakom "podstavci" (nabijacke) a co najblizsie a najpresnejsie. Takto v tom "bezdrotovom" nabijani nevidim velky prakticky prinos do kazdodenneho zivota. Kludne mohli normalizovat 1 konektor pre vsetky nabijacky aj zariadenia (nieco sa mi mari ze EU, alebo nejaky vyrobcovia.. maju snahu to takto znormalizovat), ktory by bol v podstavci namiesto cievky, alebo na drote ako doteraz. A dalsia nevyhoda, ak mam telefon v nabijacke s kablom, tak ho mozem drzat v ruke, telefonavat, normalne pouzivat aj pocas celej doby potrebnej na nabitie, kdez to pri tomto indukcnom nabijani to nehrozi. Ako nahle vezmem telefon do ruky, tak proces nabijania sa prerusi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nehovoriac o elmag ruseni, vyzarovani, vedlajsich ucinkoch a mnoho komplikaciach. Viem si to predstavit jedine niekde v priemysle, alebo v "nabijackarniach" nejakych terminalov kde to ide ako na pase...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už nebudem nosit nabíjačku ale pod pazuchov plotnu aby som na nu mohel položit ten moj bezdrótovo nabyjajúci prenosný telefón.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kedysi som mal bezdrôtovu mysku, ktora nepotrebovala baterie. viete si to predstavit? to je parada, nie? nemusite nic nabijat, ani menit, ani kupovat baterie... proste len pracujete a mys je bezdrôtova. malo to vsak hacik, ta myska isla len na podlozke na to urcenej, ktora bola pripojena k pocitacu kablom :)

zamyslite sa, naco mi je bezdrôtova mys, ktora funguje len na drotovej podlozke? :)

prave som vymyslel teleport. :) musis mat dostatocne velku papierovu alebo drevenu krabicu, vlezies donej, dvaja ludia ju chytia prenesu kam si povies a tam znej vystupis. :) teleport jak bezdrôtova mys bez bateriek, a ako bezdrotova nabijacka :)

kazdopadne plati.... co uz tu niekto spominal... len nech vymyslaju, raz vymyslia nieco paradne :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

To som zvedavý, ako vyriešia situáciu, keď bude baterka totalne vyšťavená a nebude ako napájať dobíjacu elektroniku v nabíjanom zariadeni.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár