neprihlásený Sobota, 11. januára 2025, dnes má meniny Malvína
Test Intel SSD, úzkym hrdlom PC sa opäť stáva CPU

Výkonné flashové SSD disky sa v súčasnosti stávajú so stále sa zlepšujúcim pomerom výkonu a ceny čoraz bežnejšou výbavou osobných počítačov a to aj napriek ich výrazne vyššej cene za 1 GB kapacity v porovnaní s klasickými pevnými diskami. V dnešnej prvej časti testu flashového 34 nm SSD disku X25-M od Intelu s kapacitou 160 GB sa zameriame na viaceré aspekty výkonu odlišujúce výkon flashového disku od klasického výkonného desktopového pevného disku.

DSL.sk, 5.5.2010


Výkonné flashové SSD disky sa v súčasnosti stávajú so stále sa zlepšujúcim pomerom výkonu a ceny čoraz bežnejšou výbavou osobných počítačov najmä užívateľov s vysokými nárokmi na výkon.

V dnešnej prvej časti testu sa pozrieme na rozdiel vo viacerých aspektoch výkonu medzi 160 GB Intelom X25-M a starším ale výkonným 10000-RPM desktopovým diskom Western Digital Raptor 74 GB.

160 GB Intel X25-M

Testovaný 2.5" 160 GB Intel X25-M je modelom druhej generácie flashových diskov Intelu s 34 nm MLC, multi-level-cell, NAND flash pamäťou. Vývoj výrobcov SSD diskov sa v poslednom období sústreďuje práve na disky s lacnejšou MLC pamäťou a tieto v súčasnosti už vo výkone využiteľnom na pracovnej stanici, desktope ale nie výnimočne aj na serveroch vyrovnávajú respektíve predbiehajú SLC disky.

Podstatným rozdielom medzi MLC a SLC diskami je životnosť a špecificky množstvo dát zapísateľných za celú životnosť disku, keď bunky MLC pamäti uchovávajúce dva bity informácie sú náchylnejšie na opotrebovanie. Intel u testovaného modelu uvádza MTBF 1.2 milióna hodín a životnosť minimálne päť rokov pri typickom používaní na desktope so zápisom maximálne 20 GB dát denne, teda so zápisom celkovo 36.5 TB dát za celú udávanú minimálnu dobu životnosti.

Testovaný model SSDSA2M160G2GC má hmotnosť 80 gramov, podľa Intelu typickú spotrebu 150 mW a spotrebu v režime nečinnosti 75 mW.

Intel X25-M druhej generácie bol na trh uvedený na konci leta minulého roka, nový firmvér zvyšujúci u 160 GB modelu sekvenčnú rýchlosť zápisu o 43% a pridávajúci podporu príkazu Trim umožňujúceho operačnému systému informovať radič disku o zneplatnení sektorov bol vydaný na konci minulého roka. Test bol uskutočnený s touto verziou firmvéru.


160 GB Intel X25-M 34 nm



X25-M bol pri náročnom používaní na desktope, pracovnej stanici aj serverovej záťaži spomedzi MLC diskov ešte do marca celkovo jasne najvýkonnejším diskom, hoci za väčšinou aj celkovo menej výkonných diskov zaostáva v rýchlosti sekvenčného zápisu.

Zväčšiť
SMART dáta uchovávané firmvérom disku, vrátane množstva zapísaných dát (položka Host Writes, E1), kliknite pre zväčšenie



Od marca respektíve apríla uvádzané Crucial RealSSD C300 a disky postavené na radičoch SandForce predbiehajú X25-M aj vo viacerých ďalších aspektoch výkonu. 160 GB X25-M 34 nm, predávaný už od uvedenia za 400 eur, má ale lepšiu cenu za 1 GB kapacity ako modely týchto diskov do kapacity 200 GB.

Výkon pri sekvenčnom a náhodnom prístupe

160 GB X25-M druhej generácie mal pri uvedení uvádzané sekvenčné rýchlosti čítania 250 MB/s a zápisu 70 MB/s. Nový firmvér vydaný na konci roka upravil sekvenčnú rýchlosť zápisu na 100 MB/s, u 80 GB verzie tohto modelu zostala rýchlosť zápisu na úrovni 70 MB/s.

Zväčšiť Zväčšiť
Namerané sekvenčné rýchlosti prenosu, čítanie a zápis, kliknite pre zväčšenie



Pri meraní pomocou HD Tune sme namerali sekvenčnú rýchlosť zápisu približne na úrovni udávanej rýchlosti, s priemerom 97.3 MB/s. Nameraná sekvenčná rýchlosť čítania dosahovala 222.1 MB/s, disk bol pripojený cez SATA port čipsetu ICH9R kombinovaného s P35 na doske Asus P5K-E.

Hoci výkon SSD diskov je vyšší aj pri sekvenčnom prístupe, u Intel SSD rádovo dvakrát pri čítaní a u ostatných novších diskov dvakrát pri čítaní aj zápise, výrazne vyšší výkon pri reálnom používaní umožňujú SSD disky vďaka mnohonásobne vyššiemu výkonu v náhodných operáciách, teda operáciách s blokmi dát umiestnenými náhodne na celom povrchu disku.

Výkon v náhodných operáciách udáva Intel pri čítaní a zápise 4 KB blokov, typickej veľkosti blokov súborových systémov, s queue depth 32, teda 32 rozličnými radmi operácií zadávanými súčasne. U 160 GB modelu má disk pri čítaní dosahovať výkon 35 tisíc operácií za sekundu a pri zápise 8600 IO/s.

Zväčšiť Zväčšiť
Počet náhodných IO/s pri čítaní a zápise, kliknite pre zväčšenie



Náhodný výkon sme testovali softvérom IOmeter so 4 KB blokmi s queue depth 32, namerané hodnoty pri čítaní takmer zodpovedali udávanému údaju, pri zápise boli ešte vyššie. Na rozdiel od klasických diskov je výkon SSD diskov premenlivý v čase a závisí na stave disku využívajúceho zložité premapovávanie stránok. Naše testy boli uskutočnené po bežnom využívaní disku zodpovedajúcom bežnému využívaniu desktopu náročným užívateľom.

Zväčšiť Zväčšiť
WD Raptor, sekvenčná rýchlosť čítania a počet náhodných IO/s, kliknite pre zväčšenie



Pre porovnanie výkonu oproti klasickým diskom a demonštrovanie veľkého rozdielu najmä vo výkone pri náhodnych operáciách uvádzame nameraný výkon WD Raptor 74 GB, ktorý má najmä v náhodných operáciách aj vďaka 10000 RPM vynikajúci výkon na klasické disky.

Pri čítaní 4 KB náhodných blokov dosahuje Raptor výkon 126 IO/s, čo znamená rýchlosť prenosu 0.5 MB/s. Pri extrémnej maximálnej teoretickej fragmentácii súborového systému tak Raptor dokáže čítať dáta z disku len rádovo 100-krát pomalšie ako X25-M.

Vplyv queue depth, AHCI vs IDE

Výkon X25-M je podobne ako u iných SSD diskov vyššej triedy dosahovaný vďaka výraznému paralelizmu a maximálny výkon pri náhodnom čítaní je tak dosahovaný až pri vyšších hodnotách queue depth.

Vysoká miera paralelizmu je fyzicky u X25-M umožnená prepojením radiča s flash čipmi až cez desať paralelných kanálov. Pre ich súčasné využitie v prípade čítania náhodných dát musia disku ale samozrejme prichádzať požiadavky súčasne a disk tak musí komunikovať so SATA radičom v počítači so zapnutou podporou technológie NCQ.

Zväčšiť Zväčšiť
Počet náhodných IO/s pri čítaní s queue depth 1 a 32, kliknite pre zväčšenie



Pri čítaní náhodných 4 KB blokov s queue depth jedna, teda čítaní jednotlivých blokov po sebe, sme namerali u X25-M výkon 5870 IO/s, teda len niečo viac ako šestinu maximálneho výkonu pri náhodnom čítaní.

Aj v najhoršom možnom prípade pri najhoršej možnej fragmentácii a čítaní blokov výhradne za sebou to pri desktopovom používaní a nespomaľovaní čítania častým zápisom ale znamená čítanie dát rýchlosťou 23 MB/s, v bežnom prípade výrazne rýchlejšie.

Zväčšiť Zväčšiť
Počet náhodných IO/s pri zápise s queue depth 1 a 32, kliknite pre zväčšenie



Pri náhodnom zápise, pri ktorom sa intenzívne využíva cache pamäť pre dočasné uloženie zapisovaných dát, už nie je výkon tak závislý na queue depth a medzi 1 a 32 sa zvýšil len o 31%.

Zväčšiť Zväčšiť
WD Raptor, počet náhodných IO/s pri čítaní s queue depth 1 a 32, kliknite pre zväčšenie



Pre využitie maximálneho výkonu, najmä pri náhodnom čítaní hrajúcom dôležitú úlohu pri desktopovom využívaní PC, je tak v BIOS-e potrebné radič podporujúci aj SATA režim kompatibilný s IDE nastaviť do režimu AHCI podporujúceho NCQ.



Zväčšiť
Počet náhodných IO/s pri čítaní s queue depth 32 v režime radiča kompatibilnom s IDE, kliknite pre zväčšenie



V opačnom prípade bez podpory NCQ bude výkon disku pri náhodom čítaní aj pri vysokých hodnotách queue depth len o niečo vyšší ako pri queue depth s hodnotou 1. Pri radiči v režime kompatibility s IDE bez podpory NCQ sme napríklad pri queue depth 32 v IOmeter pri náhodnom čítaní namerali výkon len 6.2 tisíc IO/s, teda len o 5.9% vyšší ako pri požiadavkách prichádzajúcich sekvenčne po sebe.

Praktický rozdiel vo výkone

V prvej časti testu sme testovali rozdiel vo výkone pri bežnom desktopovom používaní v dvoch základných testoch, ktoré na testovanej pracovnej stanici spomedzi opakovane uskutočňovaných úkonov kladú najväčšiu záťaž na disk.

Testované PC je postavené na štvorjadrovom procesore Intel Core 2 Quad Q6600 pretaktovanom na 3.0 GHz, 6 GB pamäte a doske Asus P5K-E.

Bootovanie operačného systému zrýchlilo použitie X25-M oproti Raptoru, samozrejme s identickými kópiami inštalácií OS, o približne 40%, u viac ako dvojročnej inštalácii Windows XP SP2 aj niekoľkomesačnej inštalácii Windows 7 Ultimate 64-bit.


Čas bootovania v sekundách



Doba bootovania Windows s nastaveným automatickým prihlásením užívateľa bola meraná do nabehnutia desktopu a zobrazenia informačného tooltipu štandardne zobrazovaného v systémovej lište poslednou z automaticky štartovaných aplikácií.

Druhou pravidelne vykonávanou činnosťou intenzívne zaťažujúcou disk okrem bootovania je okrem defragmentácie, ktorá ale u SSD diskov nie je odporúčaná a vo väčšine praktických prípadov by nepriniesla podstatné zrýchlenie, kompletná kontrola diskov antivírusom. V čase testu bol inštalovaným antivírusom AVG 9.0.

Zväčšiť Zväčšiť
Vyťaženie procesora antivírusom AVG 9.0 pri kontrole celého disku, vľavo na X25-M a vpravo na Raptore, kliknite pre zväčšenie



Hoci počas malej časti skenovania dokáže antivírus naplno využívať CPU aj na Raptore, pri absolútnej väčšine testu bol na Raptore aj s kompletne defragmentovaným súborovým systémom úzkym hrdlom disk a procesor bol vyťažovaný ako demonštruje screenshot priemerne na úrovni do 20%.

Naopak pri X25-M sa úzke hrdlo podobne ako pri viacerých ďalších činnostiach presunulo z disku na procesor a tento bol takmer počas celého testu takmer naplno vyťažený. V dôsledku toho sa celý sken zrýchlil takmer štvornásobne.

Veľmi citeľný nárast vo výkone bol očakávane zaznamenaný prakticky pri ľubovoľnej činnosti vyžadujúcej súčasné čítanie väčšieho množstva súborov, ľahko u diskov s počuteľným vyhľadávaním identifikovateľným intenzívnym presunom hlavičiek.

Výrazne rýchlejšie bolo napríklad aj spúšťanie ešte nenacachovaných aplikácií, napríklad IDE Eclipse s otvorenými viacerými projektami, obnova session s desiatkami otvorených stránok napríklad v prehliadači Chrome intenzívne pristupujúcom do diskovej cache, otváranie dialógu pre výber súboru v prípade vstupu do adresára s väčším počtom súborov a napríklad manipulácia s položkami rozsiahlej databázy nástroja Ditto automaticky uchovávajúceho všetky dáta nakopírované do schránky Windows.

Kúpiť SSD či čakať?

Hoci zvýšená rýchlosť sekvenčného prenosu dát na viac ako dvojnásobné hodnoty oproti klasickým diskom je samozrejme prínosom, SSD disky dokážu rapídne zvýšiť výkon najmä v prípadoch, v ktorých sú klasické disky výrazným úzkym hrdlom výkonu, pri náhodnom prístupe k dátam.

Diskami s vynikajúcimi parametrami v tejto oblasti sú okrem donedávna dominujúceho 160 GB 34 nm Intelu X25-M aj v marci uvedený Crucial RealSSD C300 a v apríli uvedené alebo predstavené disky s radičmi od SandForce, napríklad OCZ Vertex 2, Agility 2 a Vertex LE, Corsair Force a Nova a OWC Mercury Extreme.

Všetky tieto SSD disky, v prípade 160 GB Intelu X25-M po zvýšení jeho sekvenčnej rýchlosti zápisu firmvérom z konca 2009, porážajú klasické výkonné desktopové disky v každom aspekte výkonu a zabezpečia výrazné urýchlenie. Užívatelia samozrejme ale musia individuálne zvážiť, či toto zvýšenie výkonu stojí za minimálne cca 2.5 eur za 1 GB kapacity týchto diskov.

Zlepšiť pomery výkonu a ceny a ceny a kapacity výkonných SSD diskov by mohli výrazne tri novinky respektíve trendy, ktoré je možné očakávať v tomto roku. Kedy presne k ním príde a do akej miery zatraktívnia ponuku výkonných flashových SSD diskov v súčasnosti ale ešte nie je možné predpovedať.

SSD disky už viacero rokov pri sekvenčnom prístupe dosahujú limity rozhrania SATA 3.0 Gbps. Jednou z podstatných inovácií u SSD diskov, ktoré dokážu efektívne využiť rýchlosti SATA 6.0 Gbps, bude práve presadzovanie tohto rýchlejšieho rozhrania. Doteraz nové rozhranie podporuje len RealSSD C300, ktorý dosahuje maximálnu rýchlosť pri pripojení cez nové rozhranie až 355 MB/s, o takmer 100 MB/s viac ako jeho najrýchlejší konkurenti.

Intel začne zrejme ešte tento rok používať vo svojich SSD diskoch, ktorých prvá aj druhá generácia znamenali výrazný posun vo výkone SSD diskov, novú 25 nm flash pamäť, ktorú Intel spolu s Micronom ohlásili už v januári.

Dá sa tiež predpokladať, že na trhu sa objavia nové disky používajúce výkonné SandForce radiče s vyladeným výkonom v každom aspekte a s lepším pomerom ceny a kapacity ako majú prvé disky s týmito radičmi, reálne dostupné na trhu zatiaľ maximálne len niekoľko týždňov.


      Zdieľaj na Twitteri


Máte vo svojom hlavnom PC už SSD flash disk alebo zvažujete jeho kúpu? (hlasov: 604)

Mám      11%
Zvažujem      54%
Nemám ani nezvažujem      35%


Najnovšie články:

Notebook s rozťahovacím displejom má OLED od Samsungu, zverejnil ďalšie parametre
Podľa šéfa Nvidie sú užitočné kvantové počítače vzdialené dekády
Nový radič umožní rýchlejšie a výrazne väčšie SSD pre PCI Express 5.0
Ďalší let výrazne upgradnutej Starship sa má uskutočniť v pondelok
Prehrávač videa VLC podporuje generovanie titulkov pomocou AI
Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva
Štát potvrdil rozsiahly útok na kataster, zostáva nefunkčný
DisplayPort bude mať novú verziu, umožní monitor pripojiť oveľa dlhším káblom
Priestupný rok 2024 spôsobil na konci roka vážny problém satelitom


Diskusia:
                               
 

Chcel by som vidiet ci by tomu bolo tak i pri pouziti vykonnejsieho CPU povedzme rady i7 alebo novych AMD, nie testovanim na "starozitnosti", Intel Core 2 Quad Q6600, ktora je na trhu vyse 3 rokov.
Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

mna zaujalo ze ake maju zasvinene tie XP-cka ked im to bootuje 122 sek, mne to na notebooku s 5400 otackovym diskom nabootuje za 30 sek, nemam tam samozrejme bordel klasikeho uzivatela :-)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

na desktope mam system na dvoch diskoch v RAID 0 a ulpne to staci
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Za smiesnych 400€ 160GB :) Ano SSD su vykonnejsie. Ano do prace kde rychlost znamena $$$ nieje odveci podobny disk kupit. Pre citatelov DSL ale tento disk nic neprinesie. Za 400€ je mozne kupit 4x 1TB disk. Uzitkova hodnota je podstatne vyssia. SSD od jesene 2009 sli hore, napr. 64GB Kingston stal 120-130€, dnes stoji 160 (ale nema trim :( ). Nemyslim, ze sa SSD najblizsich 5 rokov presadia.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

je to ako s autami....
niekto si kupi drahe ferrari, ktore je rychle ale do kufra neda ani cestovnu tasku.
no a niekto si za tu istu cenu kupi obrovske SUV, ktore je o dost pomalsie, ale zato si tam da aj 5 kufrov.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

SUV? za tú cenu máš dva autobusy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Netreba zabudat na iny aspekt a tym je znizena spotreba. Predpokladam, ze 80% puzivatelov by ocenilo 2-3 nasobnu vydrz baterie notebooku (ci uz firemneho alebo sukromneho) "IBA" vymenou disku...
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

Ani nahodou nedosiahnes 2-3 nasobnu vydrz baterie len vymenou disku v notebooku. Maximalne tak polhodinu az hodinu naviac ziskas. Bezny disk sa malo podiela na celkovej spotrebe notebooku.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Za 400€ by sa dal kupit druhy notebook/netbook len na cesty, hlavne v pripade firmy, kde sa neplati DPH :-)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

:) funny

no takto. Mam v booku 320GB WD scorpio blue. Udavaju ze ma 2,5W ked pise/cita a v idle ma 0,85W. Pre nase vypocty pocitajme s priemerom 2W. Intel SSD kludne budem pocitat, ze ma 0W, ok? :) Book ma v idle 14W spotrebu, bateria je 48Wh. Takze s 320GB WD ide book 3,42 hodin, s SSD ide 4 hodiny. To je 16% vydrze naviac a nie 2-3x ;) Co nam to ale prinesie? Kapacita sa znizi na polovicu a cena sa zvysi len o 700% :) No nekup to! A teraz dake argumenty od teba...
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Ale majú tie KINGSTON SSD aj Trim...
Len lepšie čítaj...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

oproti klasickemu disku to ma spotrebu nizsiu o 3-5 W, ak toto podla teba zvysi 3 nasobne vydrz na baterky tak amen
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ani do prace, ktory obchodny zastupca/sef firmy potrebuje drahe SSD na notebooku.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

ziaden, zastupcovi ci inym darmozracom staci PDA, co takto mobilny zber velkeho mnozstva dat zariadeniami, ktore stoja x-krat tolko co ten ssd disk, alebo co ine disk zeruce aplikacie, napr parametricke modelare a pod. Prikladov sa najde vela, len nie su take bezne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mne pojmy "SSD" a "velke mnozstvo dat" nejdu dokopy, ci ako si to myslel?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

napr ked sa behom velmi kratkeho casu vygeneruje 10 gb dat, nehovoril som o celkovom mnozstve dat, ale o rychlosti akou vznikaju a akou je potrebne ich zachytavat a ukladat. Urcite su vyuzitia a ludia, pre ktorych sa to oplati, ze si to bezny clovek so svojim domacim PC nevie predstavit, este neznamena, ze SSD technologia je nanic.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

tak to by ti ten SSD odisiel za chvilu do kremikoveho neba.
V texte najdes ze su stavane na 20GB denne aby vydrzali 5 rokov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

uznávam výkony, aj budúcnosť SSD diskov, mne ale pri strihu videa nestačí mať ssd iba na systém a programy, ale hlavne na video, čiže min 500GB, lepšie 1000GB. Obetovať ale niekoľko tisíc €, to si radšej kúpim novú profi kameru
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

na strih videa staci dnes bezne doskami podporovany RAID5 so 4 alebo 5 diskami ... dosiahnes tak sekvencnu rychlost zhruba 500MB/s a este mas aj pole chranene proti vypadku jedneho disku ...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

používal som RAID s iba dvoma diskami baracuda, s výkonom som bol spokojný, radosť však dlho netrvala. Odišiel mi jeden disk a nechci si predstaviť čo znamenala nenávratná strata všetkých dát
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No ked si ich mal v RAID0 a ne RAID1, tak sa nediv :)
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

RAID1 pokiaľ viem je na je na je na vyššiu bezpečnosť, mi sa tu ale bavíme o výkone, ktorý je prepotrebný na strih a používať 5 diskov, to radšej porozmýšlam o SSD
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

ja som pouzival sandale a ked zaprsalo, tak som mal mokre nohy. To je tak cca to iste. Raid0 nieje vhodny na ukladanie dat, je vhodny ako pracovny disk.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

dobre si prečítaj môj príspevok, nehovorím o ukladaní dát, ale o strihu. A svoje premočené sandále si strč ...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

By bolo zaujimave spravit test takychto diskov v slusnom HW RAID radici aspon s 512MB cache zapnutej na RW. To by boot systemu trval este minimalne o polovicu menej :o))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pre zrychlenie pc je podstatne hlavne nahodne citanie malych blokov, sekvencne citanie a zapis ma ani tak nezaujima...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mojim nazorom je, ze o pomalost disku sa ma starat system. Predsa mam nejaku tu ramku, tak nech ju pouziva ako cache/buffer. Keby nie je krepy, tak pri boote si sekvencne nacita celu particiu so systemom do cache a az potom zacne startovat... Toto by ma zaujimalo, ci sa da nejako jednoducho dosiahnut.

Ja som aktualne na notebooku s jeho pomalyyym diskom relativne spokojny. Sice vo win xp je to kusok ostara cakat na kazdu kravinu, ale v linuxe som spokojny a nevsimam moc casto spomalenie kvoli disku. Jedinym je asi acrobat reader, ktory startuje nenacachovany kus dlhsie...

PS: Mozno si nie vsetci uvedomuju, ale zaujimave je, ze rychly zapis pri beznej robote na disk nie je potreby. Zapisat sa data daju i do ramky/cache. Horsie je to s citanim. To sa neda odlozit na neskor... Ked chce aplikacia citat, musi sa citat...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Namiesto Adobe Readera by som odporucal napr. Foxit Reader. Je mensi, rychlejsi a nie je taky deravy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

> PS: Mozno si nie vsetci uvedomuju, ale zaujimave je, ze rychly zapis pri beznej robote na disk nie je potreby. Zapisat sa data daju i do ramky/cache. Horsie je to s citanim. To sa neda odlozit na neskor... Ked chce aplikacia citat, musi sa citat...

Fajn, ale predstav si, ze udaje z cache sa nezapisu kvoli vypadku prudu, kvoli tym nezapisanym datam nemusis mat konzistentny FS ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak si kup UPS ak ti vypadava elektrika, na notebooku sa take nieco nestane, suhlasim s prispevkom vyssie, ak by OS pristupoval k sprave dat inteligentnejsie, nebolo by to s diskami take zle
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Windows to vie ( http://goo.gl/dPQS ), ale predvolene je to vypnute, preco asi?
OS to robi tak, ako to robi, pretoze nie kazdy na tejto planete ta posluchol a kupil si UPS. A su notebooky, hlavne tie starsie, ktorych vykon este staci, ale na baterku vydrzia maximalne 2s.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

tak o tomto som nevedel, beriem spat, btw dakujem za tip.
Ale nikto nehovori, ze to bude zadarmo, ak chces rychlejsi disk (cashovanim) tak risknes stratu dat, alebo si kupis UPS, novu baterku do ntb ci nejaku pouzivanu, ktora vydrzi par desiatok minut, to bude stacit, pokial to chces zadarmo, tak si budes musiet vystacit s tym, co je defaultne. Nevravim ze si vsetci na planete maju zabezpecit zalozne napajanie, ale iba tí, krori chcu rychlejsiu pracu s diskom bez rizika straty dat a bez investicie do SSD...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Parada, takze namiesto toho aby si pri boote nacital 200MB budes cakat pokedy sa pred bootom natiahne do ram 10GB :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ako dostanes do bezneho pocitaca 50-60GB ram, co je bezna systemova particia? A kolko by to stalo? A ako dlho by bootoval system?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

naco tahat celu particiu, keby si OS vedel pripravit dopredu jeden nefragmentovany subor so vsetkym co k bootu potrebuje, tak by stacilo par 100 mb a bolo by to raz dva, nieco na sposob hybernacie, btw ja boot neriesim, ntb skoro nevypinam, iba usporny rezim a teda "bootujem" do 10 s aj so vsetkym co som nechal bezat
Odpovedať Hodnotiť:
 

reagoval som na "Keby nie je krepy, tak pri boote si sekvencne nacita celu particiu so systemom do cache a az potom zacne startovat.."
Ja book hibernujem, nacitanie tiez takych 10-15 sec, takze mam na salame. A desktop uspavam ako ty, takze tiez par sec. Vyhody ssd sa ukazuju najma na rychlosti bootovania systemu, lebo BFU vidi, ze mu to nastartuje 2x rychlejsie, tak ten disk musi byt super. On aj je super :) len nie o tolko aby som zan dal tolko $$$ co to aktualne stoji. Resp aj dam, ale nie do domaceho kompu.. Do pracovneho kompu, kde mi to usetri cas, tak rad par 100€ obetujem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"Bootovanie operačného systému zrýchlilo použitie X25-M oproti Raptoru, SAMOZREJME S IDENTICKÝMI KÓPIAMI INŠTALÁCIÍ OS, o približne 40%, u viac ako dvojročnej inštalácii Windows XP SP2 aj niekoľkomesačnej inštalácii Windows 7 Ultimate 64-bit."
z mojich mnohych pokusov-instalacii windowsu XP nemozem suhlasit s tvrdenim o identickych kopiach instalacii (jedine ze by sa jednalo o kopiu particie, co je nemozne pri rozdielnych diskoch). zakazdym bol nainstalovany system iny.
vzdy bol proste system v niecom iny!
win7 som zatial instaloval iba raz takze netusim ako je to snim.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Samozrejme to znamená, že išlo o kópie partícií.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

acronisom zimagujes partisnu a vystres ju na iny disk. obcas to moze byt komplikovane, napr. ked to napichnes na uplne iny radic, alebo staci aj iny mod toho isteho radica (prepinacky v biose medzi ide/ahci/raid). ale nie vzdy to musi znamenat problem. nekedy vie win taketo radicove/modove prechody rozchodit. a niekedy nie.
a ak aj nahodou pri tychto nestoch nemali uplne dokonalu kopiu instalacie, myslim, ze na ucely tohto testu tie rozdiely boli dost zanedbatelne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja momentalne fungujem na dvoch barakudach v raid0 na 3ware 9650se sata3g hw radici. k tomu mam corsair x64 ssdcko, odkedy ho mam tak bootujem do win7 x64 z neho. akurat chudacik malicky nema trim a ten mizerny flasher co vydali korzarovci mi zaboha nefunguje (skusane na troch roznych forsnach), takze cez leto pojde na prazdniny postou do korzaru, kde mi ho preflashuju. medzitym kazdym tyzdnom pozeram, ci sa nejak zaujmavym smerom nevyvinula cena c300vky (256gb), lebo dat zan 500 libier sa mi nechce, aj ked prsty ma svrbia riadne teda. nechapem, preco je to stale jediny disk na sata6g? asi vsetci ostatni trpnu a cakaju co na to svako intel. lebo pokial ten nevyrobi ICHcko s podporou sata6g, tak ostatni maju v gacoch nieco take podporovat. no aspon ze crucial ma gule :) intel za chvilku vybehne s light-peakom, takze tam mozu mat vsetci v gacoch nejaky sata6g.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zakruta fix....
preco to musim citat ten grc dva krat..

Výkonné flashové SSD disky sa v súčasnosti stávajú so stále sa zlepšujúcim pomerom výkonu a ceny čoraz bežnejšou výbavou osobných počítačov najmä užívateľov s vysokými nárokmi na výkon. ...

zakruta fi.. ved uz som to raz cital...

neserte ma..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nechce sa mi seckie prispevky citat.. takze.. ssd.. ich cas esteln pride.. a ajtak naj je daky fajny velociraptor 450gb a druhi bars jaky zabity teracovi.. :D

Odpovedať Hodnotiť:
 

nieco tam mate dotrtkane, mne butuje 80tkova verzia do 20s. aj s biosom ale 46s.? to nemyslite vazne, co by tolko robil ten disk?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No mne len základovka so svojim BIOSom, i955 čipsetom zdržuje boot tak na vyše 30 sekúnd.
A to je drahá ASUS MB...
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslim ze bezny user ostane pri klasickom disku este velmi dlho, nadsenci a trosku pokrocilejsi uzivatelia si to daju ak disk pre system (win + povedzme par najviac pouzivanych aplikacii a vsetko ostatne daju na druhy disk, a potom su tu este dalsi majetnejsi pouzivatelia, ktory nepozeraju na peniaze a daju si to proste na vsetko a neriesia data ani ich velkost, a potom tu mame firemne nasadenie. myslim ze som 2 kategoria a vazne uvazujem nad tym diskom, isiel by som do ceny cca 80-90€ pri kapacite 100GB (asi este budem musit pockat par mesiacov kym to klesne. Ale ak realne uvazujem stacila by mi aj kapacita 40 GB na system, ostatne veci budu na druhom disku ako som uz pisal
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár