neprihlásený Sobota, 11. januára 2025, dnes má meniny Malvína
Najvýkonnejší superpočítač má výkon viac ako 2 petaflopy, na čele Cray

Nový najvýkonnejší superpočítač planéty Jaguar má podľa v pondelok zverejneného rebríčka najvýkonnejších superpočítačov Top 500 maximálny výkon výrazne prevyšujúci dva petaflopy za sekundu a výkon meraný Linpack benchmarkom nie príliš vzdialený dvom petaflopom za sekundu. Tri najvýkonnejšie superpočítače sveta v súčasnosti používajú AMD Opteron procesory, medzi superpočítačovú špičku sa dostala po USA a Nemecku aj Čína.

DSL.sk, 17.11.2009


Novým najvýkonnejším superpočítačom sveta sa podľa v pondelok vydaného rebríčka najvýkonnejších superpočítačov Top 500 stal superpočítač Jaguar z Oak Ridge National Laboratory patriacich pod Ministerstvo energetiky USA.

Jaguar vyrobený spoločnosťou Cray sa posunul na prvé miesto z druhého miesta vďaka upgradu zo štvorjadrových na šesťjadrové AMD Opteron procesory navyše taktované na vyššej frekvencii, 2.6 GHz namiesto 2.3 GHz.

Testovaná konfigurácia mala celkovo 224 162 procesorových jadier. Jaguar, ktorý je modelom Cray XT5, sa skladá z dvojprocesorých uzlov so 16 GB pamäte.

Nameraný výkon superpočítača v benchmarku Linpack je 1.759 petaflopu za sekundu, jeho spotreba 6.95 MW. Spoločný výkon všetkých jadier všetkých procesorov, ktorý sa ale pri algoritmoch riešiacich reálne problémy väčšinou nevyužíva naplno, je 2.331 petaflopu za sekundu.

Vďaka Jaguaru sa po dominancii IBM od novembra 2004 na čelo rebríčka dostal Cray, popredný výrobca superpočítačov v minulom storočí. V rebríčku Top 500 zostavovanom ale len od júna 1993 ide pre superpočítač od Cray o premiérové prvenstvo.

Druhý v rebríčku je Roadrunner od IBM zložený z 3.2 GHz deväťjadrových procesorov PowerXCell 8i a 1.8 GHz dvojjadrových AMD Opteronov s výkonom 1.042 petaflopu/s a teoretickým výkonom 1.38 petaflopu/s.

Na treťom mieste je superpočítač Kraken opäť typu Cray XT5 zložený z 2.6 GHz šesťjadrových AMD Opteron procesorov spolu s 98 928 jadrami, ktoré výkon v benchmarku Linpack dosiahol 831.7 teraflopu/s.

Novými superpočítačmi v prvej desiatke sú čínsky Tianhe-1 s výkonom 563 teraflopov/s a teoretickým výkonom 1.21 petaflopu/s na piatom mieste a Red Sky s výkonom 423.9 teraflopu/s na desiatom mieste. Tianhe-1 je zaujímavý použitím kombinácie štvorjadrových Xeon procesorov a GPU ATI Radeon HD 4870, Red Sky od Sunu je postavený na štvorjadrových Xeonoch.

Po USA a Nemecku, ktoré má superpočítač na štvrtom mieste rebríčka, sa medzi krajiny disponujúce špičkovými superpočítačmi aktuálne prepracovala tak aj Čína. Na vysoké pozície sa prepracovali novými superpočítačmi aj Rusko a Južná Kórea, keď superpočítač Lomonosov na Moskovskej štátnej univerzite využívajúci štvorjadrové Opterony sa s výkonom 350.1 teraflopu/s dostal na dvanáste miesto rebríčka a superpočítač Tachyon II v Superpočítačovom centre KISTI v Soule využívajúci štvorjadrové Xeony s výkonom 274.8 teraflopu/s na štrnáste miesto. Ostatné krajiny nedisponujú superpočítačmi s výkonom prevyšujúcim 200 teraflopov/s.

Podiel USA sa medzi všetkými krajinami podľa počtu superpočítačov v Top 500 mierne znížil, z 291 na 277 superpočítačov. V bývalom východnom európskom socialistickom bloku sa počet superpočítačov zvýšil z 10 na 11, v Rusku je sedem, v Poľsku tri a v Slovinsku jeden.

Za pol roka sa opäť výrazne zvýšil celkový a teda aj priemerný výkon všetkých superpočítačov v Top 500, o 22% z 22.6 petaflopu/s na 27.6 petaflopu/s.

Medzi výrobcami procesorov sa opäť posilnila pozícia Intelu, ktorého procesory používa 402 superpočítačov, z toho x86 procesory používa 396 a Itanium 6 superpočítačov. Procesory od AMD používa 42 superpočítačov, tri používajú šesťjadrové Opterony.

Šesťjadrové Xeony, ktoré ale na rozdiel od šesťjadrových Opteronov nie sú určené pre dvojprocesorové servery ale pre minimálne štvorprocesorové servery, nepoužíva žiadny superpočítač. Až 95 superpočítačov používa ale Xeon procesory postavené na architektúre Nehalem určené pre dvojprocesorové servery.

Oproti júnovému rebríčku sa výrazne viac používa na prepojenie jednotlivých uzlov technológia Infiniband, v 181 oproti 151 superpočítačoch. Stalo sa tak na úkor gigabitového ethernetu, ktorý používa 259 namiesto 282 superpočítačov.

Oproti júnu si medzi operačnými systémami opäť polepšil Linux, ktorý je používaný na 446 oproti 443 superpočítačoch.

Kompletný rebríček je možné nájsť na Top500.org.


      Zdieľaj na Twitteri


Myslíte si, že superpočítače umiestnené v Číne niekedy ovládnu rebríček 500 najvýkonnejších superpočítačov podobne ako ho aktuálne ovládajú USA? (hlasov: 444)

Áno      64%
Nie      36%


Najnovšie články:

Nvidia a MediaTek spolu vyvinuli CPU pre PC, Nvidia ho chce masovo presadiť
Notebook s rozťahovacím displejom má OLED od Samsungu, zverejnil ďalšie parametre
Podľa šéfa Nvidie sú užitočné kvantové počítače vzdialené dekády
Nový radič umožní rýchlejšie a výrazne väčšie SSD pre PCI Express 5.0
Ďalší let výrazne upgradnutej Starship sa má uskutočniť v pondelok
Prehrávač videa VLC podporuje generovanie titulkov pomocou AI
Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva
Štát potvrdil rozsiahly útok na kataster, zostáva nefunkčný
DisplayPort bude mať novú verziu, umožní monitor pripojiť oveľa dlhším káblom


Diskusia:
                               
 

a čo sa používa na ostatných super počítačoch? nebodaj Win serever?
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

vacsinou ine unix-like systemy. windows bezi len na piatich.
http://www.top500.org/stats/list/34/osfam
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

XP Home OEM
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no win HPC server pouziva len jeden superpocitac, ktory je v Cine, a svojim vykonom dosahoval 10 miesto (to bolo ale v rebricku, ktory bol zostaveny v maji, mal okolo 450 TFlops/s) a kedze teraz ziadna sprava o tom, ze by nejaky dalsi superPC pouzival win HPC, je asi jediny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Win HivPC :)
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

a to taketo pocitace sa aj na nieco konkretne pouzivaju ci to je len na machrovanie, ze kto ma najvykonnejsie zelezo?
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

prezidenti na tom drtia crisis
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Wikipedia.sk:
"Superpočítače sa dnes využívajú takmer vo všetkých vedných oblastiach. Používajú sa na tvorbu a testovanie modelov sledovaných alebo skúmaných javov.

* modely kvantovej fyziky, počasie, predpovede počasia, modely organickej chémie
* kryptoanalýza, modely dopravnej situácie"

http://tr.im/F9N1
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

ahaaaa, tak preto je teda to pocasie take nepresne lebo ho predpoveda pocitac? urcite tam bude nejaky Windows Weather Edition :DDD
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

mne sa zda ze model Aladin SHMU je celkom presny...mam s nim dobre skusenosti
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ach jaaj...
Odpovedať Hodnotiť:
 

na superpočítačoch sa simuluje všetko..od finančnéctva a predpovede stavu ekenomiky krajiny až po fyzikálne zaťaženie megaturbín v strojárstve..proste všetko, kde je veľmi veľa premenných..superpočítače však môže rýchlo nahradiť GRID, čo je nová sieť, sofistokovajenší www
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

na tom by sa mozno dalo spustit aj Aero na Viste bez problemov...
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

možno xD
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

to urcite nie , to by si potreboval aj nejak grafiku
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Ked si zoberiete podiel intelu a amd a porovnate pozicie je to dobra reklama pre amd, vlastne ako keby z nicoho alchymista vyrobil zlato
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ano, terbaaarz ze svestek... "javalalicha??"
Odpovedať Hodnotiť:
 

chcel by som vediet kolko miesty pass by dokazal rozlustit z cca 1 den, na mojom c2d to da za par minut 5miestne heslo, 10miestne by to mohlo zvladnut za den hm?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

1) teoreticky vykon C2D je cca 15 GFLOPs (od brucha, a zalezi to od frekvencie)

2) teoreticky vykon Nr. 1 je 2,33 PFLOPs = 2 330 000 GLOPs (t.j. cca 150 000 - nasobne vasci)

3a) pokial myslis cisty numericky kod, tak rozdiel (dekadickych) logaritmov 5 a 10 miestneho cisla je cca 5 (t.j. cca 5 radov a teda cca 100 000 - nasobok) ... z toho vyplyva ze ked tvoj C2D rozluskne 5 miestny numericky kod za par min, Nr. 1 v Top 500 ozluskne 10 miestny numericky kod tiez za par min)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

3b) pokial myslis alfanumericky kod (10 cislic + 2x26 znakov pre male/velke pismena), rozdiel logaritmov zo zakladom 62 je tiez 5, to je ale bohuzial ekvivalentne rozdielu dekadickych logaritmov az 5log62 = 8,96 a teda defacto 9, t.j. 9 radov a teda 1 000 000 000 - nasobok.nuze potom aj ked je Nr.1 radovo 100 000x rychlejsi, ale bude prevadzat 1 000 000 000x casovo narocnejsi ukon, tak mu to v konecnom dosledku bude trvat radovo cca 100 000x dlhsie, inak povedane ak by bol ten 10-miestny kod aflanumericky, pocital by ho miekohlo 100 000 minut (t.j. cele mesiace)

4) joke: poskytnem doucovanie z matiky, 20€hod, jak zadarmo :-)))))))))))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mna by zaujimalo akym programom a co ratal. lebo som skusal rar passwd recovery na 4jadre. Nieje v nastaveniach moznost zadat pocet vlakien, takze ratalo len 1 vlakno, a 3miestny kod len z cislic a pismen chcelo ratat dake 4 hodiny. Povecme pri 4 vlaknach hodinu. Takze tich "par minut" na c2d pre 5 miest je blbost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

chlapci, len si nemylte teoreticku rychlost s prakticky dosiahnutelnymi vysledkami... :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

to hadanie hesla RAR archivu zrejme zavisi od uplne inych veci, CPU samotny by to vedel mozno 100x rychlejsie, ale mozno je to narocne na diskove operacie, alebo kto vie preco
Odpovedať Hodnotiť:
 

najdi si zenu :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

kokoz Ty musíš na niečom fičať...O_o
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mňa by zaujímali aj špecifikácie najvýkonnejšieho PC v Slovenskej republike. Neviete niekto??
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pozriem sa co mam doma za zostavu :)
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

myslis tu, co som ti minuly mesiac predal? :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ved predsa nas vsevedko Fico ma urcite najvykonnejsi pocitac...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

cca 1.5% jedneho 440MW bloku mochoviec spotrebuje tento pocitac
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Doma do zasuvky by som to asi nezapojil.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

"sa skladá z dvojprocesorých uzlov" - je asi chybicka :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rapidshare ma akciu!!! Predlzte si BEZPLATNE platnost Vasho premium uctu o 5 mesiacov!!!

www.rapidshareoffer2.tk

Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

CHOD S TYM UZ DO PIZDY !!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zablokovali mu pishingovu stranku a tak si chlapec zaregistroval dalsiu :D rapidshareoffers2, z toho nazvu idem do kolien :D :D

chlapce to si si mal regnut rapidshareoffers2009 alebo neak tak :D (Lama jedna )
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

s druhym odsekom reagujem na prispevok pred tvojim (sry )
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto je genialny chuj ... za 2 tyzdne bude spam s url www.rapidshareoffer3.tk a pred vianocami sa dockame upgradu na www.rapidshareoffer4.tk ... dojimave

mozno potom zmeni domenu .tk (Tokelauske ostrovy pri Novom Zelande) na nejaky iny sajrajt
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár