neprihlásený Nedeľa, 12. januára 2025, dnes má meniny Ernest
Ninite, nástroj na rýchlu hromadnú inštaláciu softvéru na nové PC - aktualizácia 1

Americká začínajúca spoločnosť Secure by Design sprístupnila na konci minulého týždňa po privátnom beta teste zaujímavú službu respektíve softvér Ninite, ktoré umožňujú rýchlu hromadnú automatickú inštaláciu viacerých desiatok najpopulárnejších open source softvérov a softvérov dostupných zdarma. Služba môže ušetriť výrazné množstvo času najmä pri inštalácii softvéru na nových inštaláciách Windows.

DSL.sk, 26.10.2009


Americká začínajúca spoločnosť Secure by Design financovaná projektom YCombinator sprístupnila na konci minulého týždňa zaujímavú službu respektíve softvér Ninite, ktoré umožňujú rýchlu hromadnú automatickú inštaláciu najpopulárnejších open source softvérov a softvérov dostupných zdarma.

Služba, ktorá bola doteraz dostupná v privátnej beta verzii pod označením GetVolery, podporuje aktuálne 59 populárnych zdarma dostupných aplikácií.

Užitočná je najmä pri inštalácii softvéru na novú inštaláciu Windows, použitá môže byť ale napríklad aj na hromadnú aktualizáciu softvéru.

Užívateľ si na stránke služby zaškrtne aplikácie, ktoré chce nainštalovať, a následne si stiahne vygenerovaný inštalátor o veľkosti do 200 KB.

Zväčšiť
Výber inštalovaných aplikácií a stiahnutie inštalátora, kliknite pre zväčšenie



Inštalátor po spustení začne sťahovať softvér vybraný užívateľom a postupne ho inštalovať. Inštalácia je plne automatická bez zobrazovania dialógu inštalátora jednotlivých aplikácií a bez akejkoľvek potrebnej súčinnosti užívateľa.

Ako spoločnosť Secure by Design potvrdila pre server DSL.sk, inštalátory jednotlivých softvérov sú sťahované aplikáciou Ninite priamo zo stránok ich tvorcov. Podľa našich zistení sú pri sťahovaní kontrolované aj kontrolné hash sumy inštalačných súborov.

Zväčšiť Zväčšiť
Zvyšok ponuky inštalovaných softvérov, kliknite pre zväčšenie



Aplikácie sa nainštalujú s ich štandardnými nastaveniami s výnimkou rozličných toolbarov a iného pribaľovaného nesúvisiaceho softvéru, keď autori služby avizujú nenainštalovanie takéhoto doplnkového softvéru.

Ninite spúšťa inštalátory štandardným spôsobom, ich okná ale robí neviditeľnými pre užívateľa a simuluje akcie užívateľa, uviedli pre server DSL.sk tvorcovia softvéru.

Zväčšiť
Automatická inštalácia softvérom Ninite



Aktualizácia: V súčasnosti služba automaticky inštaluje väčšinou anglické verzie softvérov, podľa spoločnosti by sa mala u niektorých neoznačených ikonkou žltej vlajky inštalovať jazyková verzia podľa jazyka užívateľa zasielaného prehliadačom. Pri našom teste sa u niektorých takýchto aplikácií na slovenskej verzii Windows 7 a stiahnutí inštalátora slovenským Firefoxom ale aj tak nainštalovala anglická verzia, dôvody zisťujeme.

U niektorých aplikácií je na 64-bitových Windows podporovaná inštalácia 64-bitových verzií, tieto sú označené malou ikonkou ozubeného kolieska.

Službu je možné nájsť na ninite.com.


      Zdieľaj na Twitteri


Koľko aplikácií máte inštalovaných na svojom PC? (hlasov: 484)

Do 5      1%
6 až 10      2%
11 až 30      42%
31 až 50      32%
51 až 70      3%
Viac ako 70      20%


Najnovšie články:

Nvidia a MediaTek spolu vyvinuli CPU pre PC, Nvidia ho chce masovo presadiť
Notebook s rozťahovacím displejom má OLED od Samsungu, zverejnil ďalšie parametre
Podľa šéfa Nvidie sú užitočné kvantové počítače vzdialené dekády
Nový radič umožní rýchlejšie a výrazne väčšie SSD pre PCI Express 5.0
Ďalší let výrazne upgradnutej Starship sa má uskutočniť v pondelok
Prehrávač videa VLC podporuje generovanie titulkov pomocou AI
Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva
Štát potvrdil rozsiahly útok na kataster, zostáva nefunkčný
DisplayPort bude mať novú verziu, umožní monitor pripojiť oveľa dlhším káblom


Diskusia:
                               
 

U vacsiny SW mam vytvorenu portable verziu, kde maximane spustim "instalacny" batch file, ktory vykona potrebne upravy namiesto zdlhavej instalacie. Setri to miesto na disku, cas aj Windows.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Zaujmave, ale stale si myslim, ze windowsu chyba centralna databaza softwarov ako ma napriklad linux alebo OS X. Toto je velmi prijemna vec ale stale to nieje ono. Su rozne projekty na nete co vedia to iste spravit, no lenze si myslim ze by sa mali spojit a ponuknut velku zakladnu namiesto rozdrobenia.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

No, ani linux v tomto neni dokonaly. Aj tu zostava niekedy kopec bordelu po odinastalacii, nech uz ide o akukolvek distribuciu.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Pozor, toto nieje bug, to je funkcia ;-)
Vsetky mne zname balickovacie systemy nechavaju za normalnych okolnosti pri odinstalovani na disku konfiguracne subory, takze ak sa neskor rozhodnes program zase nainstalovat, nebudes ho musiet nastavovat nanovo. Na odstranenie programu *aj* konfiguracie ale maju specialny prepinac.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Neviem ci je na DSL.sk vhodne pisat "specialny", pretoze polovica osadenstva si bude mysliet ze pokial si balickovaci system neskompilujes sam tak tam nebude... skor by som napisal existuje.. popripade kliknes na "uplne odstranenie" :)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Napr. (Ubuntu/Debian):

aptitude remove squid
Ti odstrani binarky a kniznice, ponecha konfiguraky

aptitude purge squid
Ti v skutocnosti zabezpeci to, ze zmaze UPLNE VSETKO a ozaj, ako keby nikdy nebol nainstalovany!

1. Nieco take pod Win (priamo od MS) AFAIK neexistuje ... vzdy/casto ostane bordel v reg.

2. Vies ti to aj naklikat, nemusis nic pisat :-D

Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Na windozy je REVO Uninstaller slusny mazac registrov a app_data po odinstalacii. Bordel tam ostane tak-ci-tak, ale mensi. :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Presne. Plus pridáš # apt-get autoremove a odstráni ti to tie balíčky, ktoré už nie sú potrebné.
V tomto Windows neuveriteľne zaostáva.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ide len o to, čo na to programátor myslel, keď zostavoval inštaláciu.

Keby si v bal=ikoch nemal tie konfiguračné súbory, ktoré má odinštalovať, keby si nemal v skriptoch zapísané, čo všetko má odstrániť, tak by ti po tom tiež zostal bordel...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Všetko to sťahuje/inštaluje len anglické mutácie softvérov, že? Opravte ma, ak sa mýlim.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

"V súčasnosti služba automaticky inštaluje anglické verzie softvérov, avizovala ale plánovanú podporu voľby jazyka."
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

malinka chybycka cez proxy to neprejde takze je to dosti nepouzitelne pre mna
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

použi freecap alebo niečo podobné
Odpovedať Hodnotiť:
 

tým pádom to ale všetko inštaluje do defaultu čiže program files však?
pár programov som si totiž zvykol inštalovať na inú partíciu aj keď je pravda, že tie v ponuke pravdepodobne nebudú.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak tato blbost sa pekne vypomsti napriklad pri pade systemu a to je potom uz len chaos!!!
Co patri do "program files" patri do program files a nie na inu particiu. Z toho sme uz vyrastli. Ovela rozumnejsie je na inu particiu si davat vsetky data a presmerovat tam aj data, ktore si programy (napriklad OutlookExpress) standardne davaju na Cecko..., pripadne tam premiestnit priecinok Dokumenty.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

To je čo za kravinu? Ja si budem inštalovať softvér, kde chcem ja, a nie, kde mi to "prikáže" inštalátor. A to s tým pádom systému som to vôbec ale vôbec nepochopil... A predstav si, že už som vyrástol dosť, pomaly mám už 4 krížiky... :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Isto sa mozem mylit, ale Tvoj prispevok vyzera nie na 4 kriziky (po funuse), ale tak na destke dupacky a MAMA JA CHCEM!

Okrem toho, ten program je urceny pre BFU a tych, co si chcu robotu ulahcit.
Pod Win aj Lin si vies presne urcit aky subor a kam naistalujes - aky si OZAJ ADVANCED user ...

Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ja 5 krížikov ak len to je technický argument. Písal som len "per huba" - možno trocju arogantne a budem v tom pokračovať, že nepovažujem za užitočné zasrať Windows a partície viac, než sa zasiera sám... Windows občas padne - možno Vám nikdy - a ak padne - je jednoduchšie ho zreparovať alebo preinštalovať pri striktnom dodržaní zásady C = systém, D = dáta. Riešil som pár počítačov, kde si používatelia dali časť inštálácií na D a to je potom "iný hokej". Je to na dlhšiu odbornú debatu, no na to zrejme každý, kto sa hlbšie zahrabe do fungovania systému, registrov, súborov skrytých pred Windows API atd. časom príde sám.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nevzalo celé, teda ďalej:
K téme - nemám dobrú skúsenosť s takýmito riešeniami (automatická kontrola verzií a už vôbec automatická inštalácia a to ani s WindowsUpdate) - nedá sa spoľahnúť, že niečo neodpáli. Dupľom ak sú použité Portable verzie. U niektorých softov (Skype napríklad no nielen) nechcem vyššiu verziu, u niektorých (VirtualBox napríklad) je nová inštalačka od "výrobcu" vadná, nehovorím o jazykových veriách. Teda - "automaty" nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

predovsetkym vyrobcovia softu pre windows sa nenaucili rozumne ukladat subory (teda mozno sa nieco zmenilo uz nejaky ten piatok win nepouzivam). Toto vidim ako jednu z vyhod *NIX systemov. binarky najdem /bin /usr/bin (resp /sbin /usr/sbin pre rootovske binarky) kniznice su v /lib resp /usr/lib. System wide konfiguraky v /etc a per user configuraky v ~/.adresar. preto clovek nema problem ked zalohuje spravit zalohu /etc a home adresarov a vie ze aj ked sa mu cely system zosypte tak ho len nahodi spat, nainstaluje potrebne balicky, skopiruje /etc a /home adresare spat a ide si dalej akoby sa nic nestalo...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aby som len nehundral tak aj dačo "poradím" no len zbehlejším používateľom.
Oplatí sa na inú partišnu si podľa potreby zálohovať "C:Documents and Settings=používateľ=Application Data" a prípadne na tretiu aj systém - sú na to softy zadarmo pre domáce použitie. Potom sa Win dá používať aj s vypnutým "restore". Zbaviť sa registrov narastených inštalovaním hovadín s pôvodných 512-1024 kB na desiatky(stovky...) megabajtov sa dá (iba) vytvorením nového konta a po presune nastavení zmazať pôvodné - sám to používam raz-dvakrát ročne. Nedá sa však zbaviť "zabudnutých" DDL a ďalších vecí - proste Windows utešene narastá. Pokračujem...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Oplatí sa nastaviť napevno a zdefragmentovať stránkovací súbor, potom pravidelne defragmentovat disk(y). Je to hodne poznať na behu a stabilite systému - oveľa viac, než vypnutie nepotrebných služieb(to sa preceňuje). Tiež nastaviť SYSDM.CPL "spresnenie - výkon-nastavenie - vizuálne efekty" na maximálny výkon, vypnúť grafické efekty typu postupného miznutia atd - niekoškonásobne to zrýchli reakcie systému a zníži zaťaženie procesora. Osobne nepoužívam zázračné údržbové programy "na jedno kliknutie" - narobia viac škody ako osohu... Tiež mať systém na partícii veľkej stovky GIGA - volovina. NA XP stačí 20 GIGA, Viste a Win7 radšej 30-40 a zvyšok na dáta (prípadne tretiu na zálohu systému). Vo Viste a Win7 je kopa dobrých vychytávok aj na prácu s diskami no to inokedy.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

fuha to by som robil tak na 486. na to mam taku grafiku aku mam a taky procak aby tie win boli nadherne a ukazali co dokazu.
a defragmentovat disk na ntfs je urychlenie do 10% a to teda urcite nie je vidiet.
na druhu stranu aby mi bezali sluzby ako indexer ktory skriabe po disku si myslim ze je dosti o nicom. a taktisto aj sluzby pre rdp a ine vychytavky na pocitaci co je doma.
si myslim ze ti co tu pisali ze maju 4x a 5x - stara skola. vsetko ide do program files. najlahsie sa to maze ked reinstalujem system. a aj hry tam patria. len data na iny disk (nie len particiu lebo to je spomalovanie systemu - ked posielam hlavicky disku stale na ine miesto)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Osobne uz nejaky ten piatok pouzivam metodu, kedy na dokumenty mam vytvorenu zvlast particiu, kde mam okrem ineho nasmerovane aj priecinky Application data a Local settings, takze az taky velky strach z padu systemu nemam.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár