Rok 2009 rokom netbookov postavených na ARM procesoroch
Približne dva roky po reálnom uvedení prvého notebooku z kategórie tzv. netbookov Asus Eee PC by mali byť v druhej polovici tohto roka uvedené na trh netbooky niektorými výrobcami označované aj ako smartbooky, ktoré ale na rozdiel od doterajších netbookov budú postavené na ARM procesoroch doteraz používaných okrem iného v smartphonoch. Procesory pre novú generáciu netbookov budú postavené na procesoroch najmä od trojice výrobcov, vrátane Nvidie.
DSL.sk, 16.6.2009
Na výstave Computex na Taiwane v prvej polovici tohto mesiaca predstavila spoločnosť ARM Holdings licencujúca procesory architektúry ARM spolu s partnermi vyrábajúcimi ARM procesory a výrobcami notebookov viacero prototypov nového typu netbookov označovaného niektorými výrobcami tiež ako smartbooky.
Nové netbooky respektíve smartbooky sa od doterajších netbookov odlišujú najmä hardvérovou platformou, na ktorej sú postavené. Ich jadrom nie je totiž procesor typu x86 ale procesor architektúry ARM, čo im umožňuje dosahovať výrazne nižšiu spotrebu.
ARM architektúra
ARM architektúra je typu RISC, Reduced Instruction Set Computer, s jednoduchou inštrukčnou sadou vykonávanou hardvérovo bez mikrokódu v procesore. Jej prvé generácie boli vyvinuté v 80-tych rokoch s cieľom vyvinutia energeticky úsporných procesorov s vysokým pomerom medzi výkonom a spotrebou.
Dovtedy bola RISC architektúra využívaná u výkonných procesorov pre servery a superpočítače.
V súčasnosti sú poslednými dvomi generáciami ARM procesorov ARMv6 a ARMv7, na ktorých sú založené jadrá rodiny ARM11 v prípade ARMv6 a ARM Cortex v prípade ARMv7. Posledné generácie sú okrem rýchlo vykonávaných jednoduchých inštrukcií rozšírené aj o doplňujúce inštrukčné sady napríklad pre hromadné operácie s veľkým množstvom dát súčasne, SIMD inštrukcie.
Väčšina výrobcov, ktorá si dizajn ARM jadier licencuje, ich integruje v tzv. aplikačných procesoroch s podporou rozličných hardvérových rozhraní, radičov a akcelerácie rozličných špecifických úloh.
ARM procesory sa okrem iného používajú v smartphonoch, procesory s jadrom ARM11 sú použité v iPhone 3G, Nokii E90, N93, E71, HTC Dream aj tabletoch Nokia N800 a N810, procesory s jadrom Cortex v iPhone 3G S, Palm Pre.
Hoci v minulosti ARM procesory nedisponovali dostatočným výkonom pre náročnejšie používanie respektíve desktopové operačné systémy, u poslednej generácie ARM procesorov by to malo byť inak.
Operačné systémy a softvér
Keďže desktopový operačný systém Windows zatiaľ portovaný na ARM architektúru nebol respektíve informácie o portovaní Windows na ARM zatiaľ neboli zverejnené, na netbookoch postavených na ARM procesoroch budú podľa zatiaľ dostupných informácií používané len rozličné verzie Linuxu a prípadne verzia Windows CE pre embedded zariadenia.
Na Computexe boli predstavené prototypy ARM netbookov s Androidom, distribúciami Ubuntu, Xandros, Millos od čínskeho ThunderSoftu aj Windows CE.
Android je k dispozícii pre ARM už od svojho uvedenia, verzia pre smartphony ale zatiaľ nemá optimalizované užívateľské rozhranie pre väčšie displeje smartbookov a netbookov. Napríklad spoločnosť Compal predstavila smartbook s nadstavbou užívateľského rozhrania Androidu a niekoľkými aplikáciami vhodnejšími pre väčšie displeje.
Prvá verzia Ubuntu portovaná na ARM architektúru bola verzia 9.04 vydaná v apríli, ďalšie verzie už budú vydávané pravidelne aj pre architektúru ARM.
Všetky ARM procesory, na ktorých budú postavené nové smartbooky, podporujú akceleráciu prehrávania videa. Podľa predstaviteľov ARM Holdings spoločnosť zároveň spolupracuje s Adobe a Flash prehrávač bude okrem prehrávania videa a audia na smartbookoch ako výsledok spolupráce s jednotlivými výrobcami hardvérovo akcelerovať aj celé grafické renderovanie a vykonávanie ActionScriptu.
Netbooky a smartbooky
Kompletné špecifikácie nových zariadení zatiaľ zverejnené neboli, predstavené netbooky respektíve smartbooky boli vo väčšine prípadov prototypmi taiwanských ODM výrobcov vyrábajúcich pre značkových výrobcov. Výnimkou bol netbook Eee PC postavený na 1 GHz ARM procesore Snapdragon od Qualcommu s Androidom.
Veľkosť displeja a klávesnice ARM netbookov sa pohybovala v rovnakom rozpätí ako u doterajších netbookov od 7" až po 10" až 11".
ARM netbooky sú väčšinou tenšie ako klasické netbooky s hmotnosťou pod kilogram a s menšou dvoj alebo trojčlánkovou batériou typicky umiestnenou v kĺbe netbooku, aj pri takejto batérii by podľa výrobcov mali umožniť údajne rádovo až 8 hodín browsovania. Viacero predstavených modelov netbookov má okrem displeja podľa vyjadrení výrobcov priemernú spotrebu pod 1 Watt. Väčšina ARM netbookov bude chladená pasívne.
Spoločnosť Mobinnova udáva u svojho 8.9" ARM netbooku elan postaveného na Nvidia Tegra ARM procesore výdrž pri prehrávaní HD videa 5 až 10 hodín podľa toho, či sa prehráva na interný alebo externý displej a výdrž až 24 dní pri prehrávaní audia s vypnutým displejom. Netbook má mať údajne typickú spotrebu, zrejme samozrejme okrem displeja, 50 mW.
ARM netbooky sú určené predovšetkým na prístup na Internet a prehrávanie multimédií, vďaka hardvérovej akcelerácii majú často poskytovať lepší výkon respektíve výdrž pri prehrávaní multimédií ako na kompletnej Atom platforme založené netbooky. Traja hlavní výrobcovia ARM procesorov pre netbooky podporujú hardvérové prehrávanie minimálne 720p videa, ktoré viacero výrobcov na Computexu demonštrovalo.
Viacero výrobcov používa termín smartbook najmä pre netbooky, ktoré budú disponovať zabudovaným mobilným 3G pripojením. Podľa niektorých výrobcov sa počíta aj s modelmi, ktoré môžu byť podobne ako smartphony zapnuté nepretržite v pohotovostnom režime po dobu niekoľkých dní, pravdepodobne s možnosťou napríklad kontroly a upozorňovania na nové emaily a ďalšiu komunikáciu.
Viacero modelov bude predávaných cez mobilných operátorov.
Podľa Nvidie, jedného z výrobcov procesorov pre ARM netbooky, typickým množstvom pamäte na novom type netbookov bude 512 MB.
Prototyp smartbooku s Qualcomm Snapdragon procesorom (video: techvideoblog.com)
Ceny ARM netbookov majú začínať na 150 až 200 amerických dolárov, prvé produkty sa majú začať predávať od októbra.
Procesory
Procesory určené pre ARM netbooky prezentovala na Computexe najmä trojica výrobcov, Nvidia, Qualcomm a Freescale.
Kým procesory od Qualcomm a Freescale sú postavené na jadre ARM Cortex s architektúrou ARMv7, procesory Tegra od Nvidie ešte na ARM11 jadre architektúry ARMv6.
Freescale i.MX515 podporuje hardvérové dekódovanie 720p videa a OpenGL ES 2.0, bude taktovaný od 800 MHz do 1 GHz, pričom takt môže dynamicky znížiť len na 200 MHz. Za sekundu pri 3D renderovaní vykreslí 27 miliónov trojuholníkov a 664 miliónov pixelov.
Prvými dvomi procesormi od Qualcommu s kódovým označením Snapdragon v ARM netbookoch budú QSD8250 a QSD8650. Oba sú taktované na 1 GHz, obsahujú 600 MHz DSP, podporu 3G GSM technológií, hardvérové dekódovanie 720p videa, podporujú displej s maximálnym rozlíšením 1280 x 720.
Spoločnosť Qualcomm zároveň ohlásila novú verziu procesora QSD8672, ktorá je dvojjadrová s taktom 1.5 GHz a podporuje hardvérové dekódovanie aj nahrávanie 1080p videa, zvyšuje 3D grafický výkon z 22 miliónov renderovaných trojuholníkov za sekundu na 80 miliónov a zo 133 miliónov vykreslených pixelov na 500 miliónov pixelov za sekundu.
Nvidia má v ponuke dva modely Tegra 600 a 650. Tieto majú oproti procesorom Qualcomm a Freescale slabšie ARM jadro, ale samozrejme lepšiu integrovanú grafiku. Tegra 600 taktovaná na 650 MHz podporuje hardvérové dekódovanie 720p H.264 videa a 750 MHz Tegra 650 dekódovanie 1080p videa, oba podporujú hardvérové enkódovanie 720p H.264 videa.
Oba procesory podporujú okrem interného displeja aj HDMI výstup na externý displej, bližšie výkonnostné parametre Nvidia neuvádza.
Nvidia procesory respektíve ich GPU jadro majú podľa predstaviteľov spoločnosti hardvérovo akcelerovať okrem prehrávania videa a Flashu aj bežné grafické renderovanie, napríklad fontov. Na ktorej softvérovej úrovni bude akcelerácia implementovaná spoločnosť zatiaľ neinformovala.
Koľko z trojice typov zariadení desktop, notebook / tablet, smartphone / PDA / telefón, používate pravidelne na prístup na Internet? (hlasov: 459)
No k tomu telefonovaniu bude mat vacsina "stada" problem, ze Skype este nie je ani pre amd64, nie to este pre arm. Mozno cosi pripravuju, kazdopadne konkurencia by sa tu zisla.
Apropos, beh Windows: absolutne bez sance, aj keby boli windows na ARM a existujuci softver by bezal pod dynamickou rekompilaciou v style OS X prechodu PowerPC->x86, stale to neriesi ovladace zariadeni. Fail.
Otazka je, ci sa takyto trh netbookov bez winu sam uzivi, mam obavy ze to dav kriciaci "chceme windows!" zabije tak ako netbooky s linuxom, minimalne u nas :(
Myslim ze tomu davu kriciacemu "chceme windows!" v pripade netbookov dopomohla megafonom ista nemenovana spolocnost z Redmondu svojimi nekalymi praktikami...
Re: Skvela spotreba
Od reg.: roob_
|
Pridané:
16.6.2009 9:04
teraz im krivdis. Netbooky vysli s linuxom, dlho boli iba s linuxom. Potom sa MS rozhodol, ze necha XP home v predaji prave pre netbooky. Stav po 1,5 roku (teda dnes) je taky, ze 99% netbookov ma xpcko. Ubuntu ma este pred sebou kus cesty, ale ide spravnym smerom, len tak dalej. O 2-3 generacie uz to bude celkom k svetu :)
no tych 99% je dost mimo(aj ked nwm ako na slovensku) a co ta tyka dost nefer taktik danej firmy
1. xp davali vyrazne pod normalnu cenu
2. vyhlasovali nepravdive informacie o tom aky maju uzasny podiel a ako kazdy vracia netbooky
3. boli podozrenia ze platili firmam aby davali win na ne a nie lin
navyse bohuzial prispeli ku tomu aj casto nevhodny vyber distribucii
jasne ked ma niekto na vyber ntbook s xp a linuxom za rovnaku cenu a cely zivor robil s windowsom o linuxe nepocul tak je jeho volba bohuzial uplne jasna
skype nie je pre arm? hm, tak pokial viem (aj clanok vyssie to potvrdzuje) iphone cpu je typu arm. Analogickou dedukciou vyvstava otazka, ze ako je mozne,ze takyto neexistujuci soft mam v iphone....
Ale Iphone OS nie je mobilny Linux (a to nie je desktopovy Linux, aspon podla Skype) a Skype ma dlhu historiu ignorovania tejto platformy - vid napr, ze Iphone verzia ne je ani tak stara a uz ma podporu videa. Na desktopovej Linuxovej verzii sa objavila podpora videa len minuly rok a uz ani nerobia podporu pre nove verzie distribucii, stale maju len podporu Ubuntu 8.04. Skype pre mobilny Linux je urceny iba pre tablety Nokia a nema podporu videa vobec, to iste Java Skype Lite.
Jediny dovod, preco drzim na pocitaci Skype, su videohovory. Na hlasove hovory je dostatok inych rieseni, ktore su v niektorych ohladoch ovela lepsie.
Len ked tymto budes stale prehravat videa tak mozes si byt isty ze za par rokou budes nosit dioptrie hrubky ako dno pivivej flase!! A odpoved na to prve : ze domaci server. No neviem ci vies co to je domaci server..... :-DDD asi nevies ked trepes sprostosti!!
Re: Skvela spotreba
Od: blue
|
Pridané:
16.6.2009 6:40
ja uz si to predstavujem doma niekde pod TV s nejakym 1tb externym USB diskom, systemom Ubuntu, napojene na domacu siet, pustene 24 h denne ako server s utorrentom (pri tej spotrebe....), pouzivane ako HDTV prehravac, ako pohodlny maly browser do postele pred spanim, ako kino do auta pre deti pocas ciest na chalupu alebo dovolenku ...,
Re: Skvela spotreba
Od reg.: Marki555
|
Pridané:
16.6.2009 8:13
No ved na to mas kopec zariadeni, wifi routre s linuxom, NAS s linuxom a pod... skoro vsetko to fici na ARM.
Dat to do netbookov je zaujimave, akurat pre masove rozsirenie je trochu problem ze potrebujes vsetko soft skompilovany pre ARM architekturu.
aky je to problem? gentoo skompilujes pre x86, sparc, amd64, ppc, ppc64, alpha, hppa, mips, ia64, arm... prekompilovat binarky inych distier na tu ci onu arch. je otazkou par buildbotov a dvoch dni.
Konecne platforma pre ostrych chlapov, ktori si zadok neutieraju :-) Intel Atom je v porovnani s ARM Cortex len chudobny pribuzny. K netbookom sa staviam dost rozpacito, ale ked bude v predaji ARM netbook, ktory som videl na jednom prezentacnom videu, s half-size displejom a slotom na SIM kartu, tak si ho kupim. Jedine co moze trh s ARM notebookmi zdeformovat nie je absencia Windowsu, ale nenazranost mobilnych operatorov, ktori si prihodia svojich poctivych 50 percent. Ved uvidime. Prinajhorsom sa to kupi niekde v Unii.
"Hoci v minulosti ARM procesory nedisponovali dostatočným výkonom pre náročnejšie používanie respektíve desktopové operačné systémy, u poslednej generácie ARM procesorov by to malo byť inak."
Co je to za sprostost? Uz na Psione 5MX som prehraval MP3 v 192kbit/s kvalite bez problemov a to ma 36 MHz procesor. Alternativy k x86 su tu stale, ale nebezi na nich Windows. IT je v srackach a dufam, ze ARM to tu trochu ozivi. Nie je predsa mozne, aby si ludia mysleli, ze 4 hodiny vydrze notebooku su OK.
Nie, bude to o tom, kolko mas pamate. Prehravanie mp3 je o tom, kolko mas vykonu.
Myslis, ze OS (co je na psione symbian) nema spravu procesov, pamate a graficke prostredie?
uj , este do toho dat pixel qi nech to tolko nezere s led podsvietenim , otocny display , neaky mutlitouch a super spica pda/citacka/mobil/netbook v jednom
Re: touch book
Od reg.: loverman
|
Pridané:
16.6.2009 11:30
velmi pekne, i ked cena je trosku vysoka - 400$ (chapem ze je to len predpredaj)
Osobne si myslim ze nemusis mat odnimatelny display, stacilo by ak by sa dal display otocit a zlozit ako tablet (a ak by to bolo tenke, tak ta to ze mas pod tym klavesnicu netrapi)
Pixel chi display uz by bol ceresnicka na torte :) na jesen by sa mali zacat masovo vyrabat
Re: touch book
Od: ~~~~~
|
Pridané:
17.6.2009 11:23
no nevypada to zle , ale mat nieco odnimatelne pri mobilnom zariasdeni osobne nepovazujem za vyhodu skor nevyhodu ze sa to strati / zalozi
"nevidel niekto moju klavesnicu?" ma napadlo ked som to videl :)
inac ten pixel Qi hlavne koli spotrebe energie pre display a tak isto moznosti preist na slnku do citatelneho ciernobieleho setriaceho modu kde by vlastne pri otocnom displaji fungoval ako citacka e-bookov ci inych dokumentov, a multi touch ako moznost resp nepotrebnost neakeho stylusu ci pod.
a v neposlednom rade cena celeho takehoto zariadenia
pod 300€
ale ako pri vacsine takychto zariadeni ktore maju velky potencial, pocitam ze zas neaka nadnarodna korporacia bude tlacit a tlacit kym taketo zariadenie v tichosti nezmizne zo sceny a zaujmu ludi a medii, ako tomu byva vzdy
konecne, linux pouzivam aj tak, zivot s windows si uz neviem predstavit, tak ma absolutne nesere, ze ho tam nebudem moct mat, ani by som nechcel. Mna ako programatora tesi nizka cena, skvely vykon a vyborna vydrz!!
Ten netbook som chcel na pracu (kreslenie, modelovanie) a nasiel som celkom ok (2GB, Atom N270, 250GB disk a Ge9400mobile) ale ta nema cudu, cize by som sa s tym procesorom ani nepohol...ak by mala ta grafika cudu, tak mi netreba ani notas, ani desktop...plne by to postacovalo aj s XP...
Re: bla bla
Od: _peter__
|
Pridané:
16.6.2009 17:40
Ktory modelovaci soft podporuje cudu? (na nic nenarazam, seriozna otazka :) )
Inak ja mam CPU trvalo na najnizsej frekvencii (co je 800MHz) a nic mi neseka, stiha to dokonca aj hd (nie fullhd) ale je pravda, ze nejaky CAD som neskusal. Pokial mas jednoduche projekty (rodinny domcek), tak to musi stihat. Najlepsie mat kamarata co to ma a skusit.
Na 3D potrebujes skor opengl a direct3d a to by ta nvidia mala mat.
Re: bla bla
Od: asdfasdf3
|
Pridané:
16.6.2009 23:12
Musim Ta sklamat, ale direct3D asi arm nebude nikdy podporovat... (direct3D je windows only a pokym win nebude na arm, tak direct3D nebude kde vyuzit :D)
Ja neviem, ten netbook podla mna nebude zvladat renderovanie v uspokojivom case + prilis mala obrazovka. Pripajat na externy monitor, to je zas uz to iste ako mat normalny book, len lepsia portabilita. Na prenasanie prace medzi miestami fajn, ale nie som si isty ci to bude vypoctovo efektivne riesenie.
winCE..co dnes nestihnete urobit?
Od: _peter__
|
Pridané:
16.6.2009 17:35
No ak tam bude windows mobile, tak to dakujem pekne. Okrem toho, ze ten system posobi ako z roku 1, este sa aj tak chova. Nechcem startovat flame, ale mal som uz asi 3 PDAcka, tak viem o com hovorim..ano, som hlupak, lebo sa hovori, ze len hlupak urobi 2x tu istu chybu, ale uz mam kadejaky soft a dufal som, ze konecne odchytali vsetky chyby, ale caste restarty su stale na dennom poriadku.
Bohuzial, nvidia uz sa davnejsie dusovala, ze tegra je primarne urcena pre winCE (sledujete ten paradox?? CPU sa stavaju pre OS a nie naopak..nova doba..).
<no flame>