neprihlásený Nedeľa, 12. januára 2025, dnes má meniny Ernest
CPU na sieťovke umožňuje PC reagovať aj v standby stave

Tím z Kalifornskej univerzity v San Diegu a z Microsoft Research predstavil minulý týždeň vylepšenú verziu zaujímavého riešenia Somniloquy, ktorého cieľom je znižovať spotrebu PC čo najdlhším pobytom v standby stave zároveň so schopnosťou reagovať na prichádzajúce požiadavky po sieti. Riešenie Somniloquy je založené na vlastnom CPU a flashovej pamäti na sieťovej karte.

DSL.sk, 27.4.2009


Tím z Kalifornskej univerzity v San Diegu a z Microsoft Research predstavil minulý týždeň vylepšenú verziu zaujímavého riešenia Somniloquy, ktoré bola prvýkrát predstavená v minulom roku.

Cieľom Somniloquy, s názvom odvodeným od rozprávania zo spánku, je znížiť spotrebu PC, desktopu alebo notebooku, tým, že maximum času je PC v standby stave a pritom môže vykonávať základné funkcie, pre ktoré zvykne bývať PC pustené bez aktívneho používania užívateľom.

PC môže napríklad pokračovať v sťahovaní súborov z webových serveroch alebo P2P sietí, byť schopné zdielať svoje súbory na sieti napríklad cez protokol SMB zdieľania súborov vo Windows, byť prihlásené na IM sieťach alebo VoIP službách a byť schopné prijímať správy alebo hovory, byť schopné akceptovať pripojenia k desktopu pomocou technológií vzdialeného prístupu.

Somniloquy to dosahuje použitím špeciálnej sieťovej karty s vlastným procesorom, pamäťou a flashovou pamäťou, rozličné z týchto úloh zabezpečuje rozličnými spôsobmi.

Základný prototyp Somniloquy je externou 100 Mbps ethernetovou kartou pripájanou k PC cez dva USB porty s 200 MHz PXA255 Xscale procesorom, 64 MB DRAM a 2 GB flashovou SD kartou. Dva USB porty boli použité pre jednoduchšiu implementáciu, jeden je využívaný len na prebúdzanie PC zo standby stavu a debugovanie Linuxu bežiaceho na karte.

Zväčšiť
Prototyp technológie Somniloquy, pre zväčšenie kliknite



Pri prechode PC do standby stavu, teda ACPI S3 stavu, s vypnutým procesorom a ďalšími komponentami, začne procesor na sieťovej karte nahrádzať PC, začne používať jeho MAC adresu a nastavenia IP protokolu. Ovládací softvér v PC zabezpečí tesne pred prechodom do standby prenos jednotlivých úloh, napríklad prebiehajúce sťahovanie, na procesor karty.

Jednotlivé úlohy vykonávajú priamo na sieťovej karte špecializované programy. Tieto môžu v prípade potreby zobudiť PC, aby napríklad plnohodnotný desktopový IM klient zobrazil prichádzajúcu správu, alebo napríklad zabezpečiť prenesenie doteraz stiahnutých dát z flash pamäte na disk počítača.

Tím vyvinul ukážkové programy pre sťahovanie z webového servera protokolom HTTP, pre sťahovanie z BitTorrent siete, pre pripojenie sa k IM sieťam ICQ, AOL a MSN.

Reagovanie na ostatné udalosti, napríklad prijatie VoIP SIP hovoru, pripojenie SMB protokolom k danému PC a pripojenie sa RDP protokolom k desktopu, je zabezpečené jednoduchými filtrami prichádzajúcich paketov. Ak tieto zodpovedajú iniciovaniu jednej z týchto činností, ovládací softvér na karte prebudí PC. Paket po zobudení počítaču nedoručí, spolieha sa na opakované zaslanie strateného paketu TCP/IP implementáciou pripájajúceho sa klienta.

Ďalšími možnými využitiami Somniloquy by mohlo byť napríklad zobudenie PC po príchode emailovej správy napríklad od nadefinovaných odosielateľov, pri objavení sa nových informácií na určených stránkach a podobne.

Tím vytvoril celkom tri prototypy kariet respektíve konfigurácií. Wired-1NIC je používaná ako jediná sieťová karta, konfigurácia Wired-2NIC využíva externú USB kartu počas standby stavu, počas behu PC využíva ale svoju vlastnú sieťovku, a Wireless-2NIC funguje podobne ako Wired-2NIC, ale podporuje pripojenie cez WiFi.

Spotreba externej sieťovej karty odoberaná z USB portu aj v S3 stave je u ethernetu bez aktívneho prenosu približne 1 W, u asociovaného WiFi len 290 mW. Počas aktívnych prenosov sa posúva spotreba na maximálne 1.7 W.


Výdrž ThinkPad X60 v jednotlivých režimoch



U typického desktopu sa tak celková spotreba PC v S3 stave a zároveň karty riešenia Somniloquy pohybuje pod 5 W, u notebookov ešte nižšie, napríklad u testovaného X60 v idle stave len na úrovni 1.04 W. X60 tak dokáže vydržať v takomto režime a súčasne prijímať napríklad VoIP hovory alebo byť pripravený na príjem IM správ na jedno nabitie až 63 hodín.


Dĺžka reakcie pri jednotlivých činnostiach



Nevýhodou, ktoré riešenie prináša, je dlhší čas reakcie PC pri úkonoch, u ktorých je potrebné zobudenie PC a zabezpečenie činnosti plnohodnotnou aplikáciou na PC. To sa predlžuje pre čas potrebný na zobudenie, vďaka nižšiemu výkonu softvéru krátko po zobudení PC a prípadne pre oneskorenie pre opakované odosielanie TCP/IP paketov o rádovo 4 až 10 sekúnd podľa použitej konfigurácie a činnosti.

Podobnú technológiu Intel Remoke Wake implementuje do niektorých svojich nových čipsetov, vďaka implementácii vo firmvéri ale technológia nie je zatiaľ tak flexibilná a podporuje len reakciu na prichádzajúce VoIP SIP hovory.

Tím testujúci technológiu zatiaľ neinformoval o žiadnom prípadnom záujemcovi o implementáciu technológie. Viac informácií o technológii a praktických testoch je možné nájsť v tomto dokumente (PDF).


      Zdieľaj na Twitteri


Odhadom koľko percent z času zapnutého PC ho máte zapnuté len na účely, ktoré by mohli byť zabezpečené technológiou Somniloquy? (hlasov: 279)

Menej ako 25%      34%
Od 25% do 50%      46%
Od 50% do 75%      11%
Viac ako 75%      10%


Najnovšie články:

Prvý štart rakety New Glenn konkurujúcej SpaceX sa má uskutočniť v pondelok
Nvidia a MediaTek spolu vyvinuli CPU pre PC, Nvidia ho chce masovo presadiť
Notebook s rozťahovacím displejom má OLED od Samsungu, zverejnil ďalšie parametre
Podľa šéfa Nvidie sú užitočné kvantové počítače vzdialené dekády
Nový radič umožní rýchlejšie a výrazne väčšie SSD pre PCI Express 5.0
Ďalší let výrazne upgradnutej Starship sa má uskutočniť v pondelok
Prehrávač videa VLC podporuje generovanie titulkov pomocou AI
Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva
Štát potvrdil rozsiahly útok na kataster, zostáva nefunkčný


Diskusia:
                               
 

Tak niečo takého by sa mi hodilo, ráno dačo pustím sťahovať, idem do školy a keď sa vrátim tak to je. Teraz musím vypínať šetrenie energie a keď na to zabudnem tak pri zopár GB a mojom nete to je problém :D.
Ale zase Microsoft Research..eh .. no som zvedavý ako to bude fungovať.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

urcite to bude fungovat
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a čo takto router s USB vstupom pre externý HDD ,ktorý umožňuje ukladať data (sťahovať) aj pri vypnutom PC ...
a pokiaľ to nebude integrovane v kompe tak si myslím ,že to bude trocha nepohodlné ... a pripomína mi to niečo ako majú autá system štart-stop (ISG)
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak. u mna to tiez tak funguje.
router asus wl-500w.
nainstalovany torrenting, rapidleech a na klasicke stahovanie wget _:)
minimalna spotreba.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

MikroTik 4 EVER tam rozbehas skoro setko co xces
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ty si ma dostal do kolien..
Odpovedať Hodnotiť:
 

mikrotik ma akurat tak dobry SW ich dosky stoja za huja ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

dovolil by som si oponovat, podla mna maju aj dobre dosky, aj dobry soft, len skoda, ze nie je pren ziadne sdk, aby si clovek mohol pisat vlastne moduly...
Odpovedať Hodnotiť:
 

parada, ale co ze tam dal microsoft research linux? vista by tam nesla? ;c) xD
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

to zatial nic neznamena. vzdy sa to da spravit tak, aby boli ovladace windows only ;)) (caste riesenie su napr. linuxove appliance s webovym ksichtom, ktore vyzaduje activeX a tak si ine brehliadace ani netuknu ;D).
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nechapem ako medzi nieco co najviac "trapi" ludi patri p2p a podobny hyenizmus...
To sa uz na nic insie neda vyuzit Internet, iba na kradnutie???
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Este na porno
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

ale aj to sa len kradne :)
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

My nic nekradneme, ukradnut znamena to ze napriklad vyvojar hry by nemal hru lebo by sme mu ju ukradli. My nadruhej strane akurat pouzivame software bez platnej licencie :P
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nevidim zmysel takehoto riesenia, predsa veci na stahovanie a tak, mozem mat pustene na routri.A uz vidim ako vyuzijem ze sa mi hoc kedy zapne pc, ovela rozumnejsie su notifikacie cez sms a to sa da kludne nastavit :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

o par mesiacov pridu s riesenim, kde bude nejaky atom procak a cely komp bude bezat na sietovke!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

super teraz moja sietovka bude sama chytat ryby :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

s IPV6 a týmto má TOP industry nonstop access na hociktorý PC :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby ste prestali pouziat operu ale radsej pouzivali FireFox nebolo by taketo veci vobec treba!! telce
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

http://www.linuxdevices.com/news/NS4305735670.html
http://www.killernic.com/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sietovka mozno novinka je ale, ale co sa
tyka stahovania cez bittorrent uz existuje taky router na to.:)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár