neprihlásený Pondelok, 13. januára 2025, dnes má meniny Rastislav
Presto, Linux štartujúci za 15 s inštalovaný do Windows

Spoločnosť Xandros, tvorca rovnomennej linuxovej distribúcie, sprístupnila beta verziu svojho nového linuxového riešenia, distribúcie Presto. Úlohou distribúcie Presto je čo najrýchlejšie naštartovanie funkčného operačného systému s prístupom na Internet, podobne ako u riešení Linuxu zabudovaného do BIOS-u. Presto sa ale inštaluje priamo do Windows, je použiteľné na ľubovoľnom PC a jednoducho nainštalovateľné bežným užívateľom.

DSL.sk, 23.3.2009


Spoločnosť Xandros, tvorca rovnomennej linuxovej distribúcie a zároveň linuxovej distribúcie používanej netbookmi Asus Eee, sprístupnila beta verziu svojej novej linuxovej distribúcie Presto.

Ambíciou distribúcie Presto je na ľubovoľnom PC s Windows umožniť mimoriadne rýchle nabootovanie jednoduchej linuxovej distribúcie, podobne ako u viacerých linuxových riešení zabudovaných do BIOS-u, napríklad Splashtop u dosiek Asusu.

Presto by zároveň malo byť nenáročné na výkon hardvéru.

Presto sa inštaluje z Windows, keď jeho diskom je virtuálny disk uložený v súbore v inštalačnom adresári softvéru. Inštalovanie Presto tak nevyžaduje vlastný diskový oddiel a použité technické riešenie je prakticky rovnaké ako inštalácia Ubuntu prostredníctvom nástroja Wubi alebo inštalácia Windows 7, ktorú sme popisovali v tomto článku.

Po nainštalovaní sa možnosť spustenia Presto pridá do štartovacieho menu Windows. Presto je optimalizované na rýchlosť, na PC so 74 GB WD Raptorom a Core 2 Quad Q6600 pri našom teste nabootoval do desktopu za 15 až 16 sekúnd. Windows XP na rovnakom PC nabootovalo za 46 sekúnd, Ubuntu cez Wubi za 26 sekúnd.

Na pomalšom staršom notebooku s 1.4 GHz Pentium M, 768 MB pamäte a notebookovým 5400 RPM diskom štartovalo Presto za 18 až 19 sekúnd, Windows XP za 48 sekúnd. Windows XP naštartujú za 48 sekúnd, zo standby stavu sa prebudia za 6 sekúnd. Z hibernate stavu sa prebudia za 23 sekúnd a do hibernate stavu sa uvádzajú 13 sekúnd, spolu teda 36 sekúnd.

Presto sa na testovanom desktope vyplo takmer okamžite, na notebooku za približne tri sekundy. U oboch testovaných PC boli disky plne defragmentované.

Prehliadač Firefox sa u Presta naštartuje po spustení za rádovo sekundu, v závislosti na type pripojenia a spôsobe získavania IP adresy môže čakať na funkčné pripojenie. Podporovanými technológiami pripojenia sú WiFi, Ethernet, DSL, káblový Internet a 3G, cez Bluetooth a mobil sa ale nie je možné pripojiť.

Zväčšiť
Presto v štartovacom menu



Virtuálny disk beta verzie zaberá približne 3.5 GB, inštalovaný okrem manažéra súborov je Firefox 3.0.7, Pidgin 2.4.3 a Skype 2.0. Inštalovaná verzia Pidgina sa ale nedokáže pripojiť k serverom IM siete ICQ, ktoré vracajú chybu o príliš starej verzii protokolu.

Zväčšiť Zväčšiť
Desktop distribúcie Presto, spustený Firefox



Inštalované sú aj OpenOffice.org 3.0.1 a Adobe Reader 8.1.3. Sprístupnené cez súborového manažéra sú aj diskové oddiely Windows.

Zväčšiť Zväčšiť
Súborový manažér, Presto repozitár



Ďalší softvér je možné doinštalovávať výberom cez webový prehliadač z Presto repozitára. V beta verzii podľa nášho testu ale doinštalovávanie plne nefungovalo, keď sa síce softvér doinštaloval, neobjavil sa ale v zozname inštalovaných balíčkov ani v spúšťacom menu.

Hoci distribúcia Presto je zaujímavým technickým riešením dosahujúcim čo najrýchlejší štart funkčného operačného systému, použitie tohto a podobných riešení je pravdepodobne výrazne limitované. Xandros prezentuje Presto ako riešenie najmä pre notebooky. U notebookov, ktoré majú dostatočne nízku spotrebu v standby stave, zrejme väčšina užívateľov ale uprednostní pred Prestom Windows v standby stave.

U ostatných notebookov, kde užívatelia používajú hibernate mód alebo vypínanie Windows, už môže byť výhodnejšie na kratšiu prácu použitie Presta. Nevýhodou Presta je nemožnosť vrátenia sa k otvoreným aplikáciám a rozpracovanej práci, Presto ale môže byť výhodnejšie pri browsovaní.

Oproti napríklad riešeniu Splashtop u Presta navyše zvyčajne odpadá výhoda v podobe dostupnosti funkčného operačného systému v prípade zlyhania Windows, keď Presto síce pravdepodobne bude v takomto prípade pracovať, používanie Presta zapisujúceho na Windows súborový systém môže byť ale potenciálne rizikové v závislosti na príčine nefunkčnosti Windows.

Xandros navyše plánuje po vydaní finálnej verzie Presto spoplatniť sumou 19.95 dolárov. Súčasnú beta verziu je možné sťahovať z prestomypc.com.


      Zdieľaj na Twitteri


V akom stave nechávate svoje hlavné PC respektíve jeho operačný systém v čase, keď ho nepoužívate? (hlasov: 856)

Plne vypnuté      60%
V hibernovanom stave      18%
V standby stave      9%
Zapnuté      13%


Najnovšie články:

Prvý štart rakety New Glenn konkurujúcej SpaceX sa má uskutočniť v pondelok
Nvidia a MediaTek spolu vyvinuli CPU pre PC, Nvidia ho chce masovo presadiť
Notebook s rozťahovacím displejom má OLED od Samsungu, zverejnil ďalšie parametre
Podľa šéfa Nvidie sú užitočné kvantové počítače vzdialené dekády
Nový radič umožní rýchlejšie a výrazne väčšie SSD pre PCI Express 5.0
Ďalší let výrazne upgradnutej Starship sa má uskutočniť v pondelok
Prehrávač videa VLC podporuje generovanie titulkov pomocou AI
Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva
Štát potvrdil rozsiahly útok na kataster, zostáva nefunkčný


Diskusia:
                               
 

"Inštalovaná verzia Pidgina sa ale nedokáže pripojiť k serverom IM siete ICQ, ktoré vracajú chybu o príliš starej verzii protokolu."

stačí aktualizovať Pidgin na verziu 2.5.5, alebo hacknuť knižnicu /usr/lib/purple-2/liboscar.so. 0.0.0
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Mne tu istu hlasku dava aj Miranda na WinXP a pritom tam mam najnovsiu verziu. Zatial mi vsak ICQ funguje bez problemov ... az na tu nestastnu hlasku pri starte Mirandy.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

tak ale naco to budem instalovat, ked nepojdu nove aplikacie.. jedine ze pojdu a dsl.sk zase niekde spravilo chybu :P
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

instaluje sa to ako ten windows7 predtym, alebo staci len stiahnut instalacku a tam vsetko je?? dik...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby ste si precitali klientsku zmluvu spolocnosti ICQ tak by ste pochopili o co tu ide.
1. icq zavana komerciou, kedze si nemozu dovolit spoplatnit ICQ tak chcu zarabat aspon na reklamach. Preto zakazuju pouzivat alternativnych klientov, v ktorych nie su ich reklamy (maju to v zmluve) a robia rozne machinacie s protokolmi aby na starsich verziach klientov icq nefungovalo (napr. co blokovali QIP)
2. dokonca zakazuju pouzivat aj starsie verzie ich originalneho ICQ ako je najnovsia, asi kvoli tym protokolom a mozno aj reklamam...



Odpovedať Hodnotiť:
 

3. ICQ ma niekolko malo serverov na velky pocet klientov. Tieto servery su v znacnej miere zatazovane altern. klientmi, to sa im tiez moc nepaci
4. originalne ICQ nepodporuje sifrovanie, altern. klientov zakazuju pouzivat. Znamena to ze ICQ zakazuje sifrovanie ?

U XMPP/Jabber je vsetko naopak ako som pisal, je to decentralizovany system kde nie je nijako obmedzovany pocet serverov (server si moze vytvorit kazdy a zadarmo), sifrovanie (RSA) je tam samozrejmostou, bez toho sa nepripojite atd. Preto uz davnejsie pouzivam Jabber.
Odpovedať Hodnotiť:
 

linux fast boot in 2.97 seconds
http://www.youtube.com/watch?v=CWFy1RWSUts&NR=1

Win Xp Vs Linux Ubuntu Boot Up
http://www.youtube.com/watch?v=NxQfzxIKOAo

Asus EEE PC 900 Vista Vs XP Vs Linux - Boot & Shutdown Test
http://www.youtube.com/watch?v=83JGgxbH1B4
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ja som rad ze "lunex premeni tvoj pocitac na kalkulacku" :D
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Počítač, privedené ad absurdum, je kalkulačka s perifériami. A pri riešení funkčnosti periférii na linuxe... máš vlastne pravdu, zostane len kalkulačka.
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

.. lepsie bude ked premenis 120 a 105 na 2000€. :P
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

teraz mi povedz lunexicek co si hovado alebo sikovne hovado ? ale ani jedno nie je ziadna vyhra ... mas nejake mindraky ? alebo len tak tu oxiduje a popritom tu vysmradas?
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Troll
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

a „hovado666 aka šikovníček“ nie je troll?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak tak, hovado je Troll a "Jozko..." "got trolled"
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A Windows na kazivú hernú konzolu. Aký zmysel má zhadzovať iný OS?
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

k tomu XP - myslim, ze keby to bola cista instalacia + ICQ + Firefox a ani jeden z nich by nebol nastaveny v zlozke "po spusteni", vypnute automaticke aktualizacie a pod. tak by to slapalo celkom pekne - hruby odhad - okolo 25-30sec...
problemom XP je, ze ak sa don nainstaluje kopec programov, ktore zasypu registre a instaluju rozne "potrebne" sluzby a automaticke aktualizacie a co ja viem co este spustane po spusteni, tak to potom po roku pouzivania instalovania/re-instalovania/uninstalovania kludne trva aj 1-2minuty :)

Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

ja ti poviem tak ze Win XP cista instalacka mi nabehne na PC za 7 sekund. .. ked vsak uz nahodis softy, tak to ide stale pomalsie. Teraz neviem kolko to je, ale je to tak do 15-20 sekund zhruba ..
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

no ale tych 15-20 tiez bez ziadnych spustenych softov :-)
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

asi si nepochopil moju reakciu .. ale napisem to teda polopate a holymi vetami.

Cisty WinXP nabehne za 7 sek. Nainstaloval som programy. Stlacil som power button. System nabehol za 15-20 sekund.

Je to uz zrozumitelnejsie ? :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

moja doska od asusu mi slubuje start do siete za 5 secund, no popravde som tuto fantasy teoriu netestoval..takze nevim:D..
http://www.asus.com/websites/global/ images/icons/graphics/expressgate.jpg
Odpovedať Hodnotiť:
 

So štartom napríklad Ubuntu je to rovnaké. Do gnome si zapíšu konfiguráky všetky možné (v prípade jednoduchej odinštalácie aj tie odinštalované) programy a nabiehanie samotného gnome mi trvá aj 30 sekúnd, k tomu boot samotného ubuntu asi 40 sekúnd + - nejaký ten občasný zádrhel
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

obcasny zadrhel? kontrola disku ci ake spomalovace su pri starte? a vsak su rozne haluze aby ti urychlilo start a pracu s pocitacom
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ono tie kontroly disku by mi nevadili ale ked som uspal moje stare PC tak sa s Ubuntu nevedelo prebrat. Skoda lebo win sa mi teda pouzivat nechcelo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teraz ma pls nevysmejte, ale vazne by ma zaujimalo.... Ako to funguje so spoplatnenim linuxovej distribucie? ... Vzdy som si myslel ze cokolvek postavene na linuxe je GPL, teda zdrojaky musia byt volne pristupne....
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

nie cela distribucia je pod GPL, ich pridavky nie su a tie nemusia zverejnit
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

linux sa o sebe je free ale skype a real player nie, cize v podstate platis za tie dva programy
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

skype je podla mna zadarmo, ci nie??
akurat si musis platit za volania na neskype... ze by v tej cene boli predplatene minuty?? :D
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

skype je zadarmo pre domaceho uzivatela, ale podla mna ked ho chces zahrnut v nejakom softvari tak musis platit.


Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

podla mna mozu byt radi ze ho niekto predinstaluje a skor by som to videl ze ebay plati im
Odpovedať Hodnotiť:
 

To, ze musi byt otvoreny kod, nevylucuje, ze za to mozes pytat peniaze - vid Red Hat Enterprise Linux a SUSE Linux Enterprise Desktop. Legalne sa k tymto mozes dostat len tak, ze ich kupis. A ked ich uz mas, tak mozes zdrojaky upravovat a distribuovat pod GPL dalej, aj zadarmo - to sa aj deje, vid Cent OS, co je klon Red Hat Linuxu. Kazdy, kto nema na to, aby kupil Red Hat, siahne po Cent OS. A co z toho ma Red Hat? Ze ked sa uz niekto rozhodne kupit, tak pojde za nimi, nie za konkurenciou.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Myslel som si ze otvoreny kod znamema povinne uverejnenie zdrojakov. Tj, ktokolvek ich moze stiahnut, skompilovat.... Ci to nie ten sposob akym sa z Red Hatu okopcil Cent OS ?

Inak povedane, nemoze sa k tomu dostat clovek aj zadarmo ak je dost sikovny v tomto smere? ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este raz: legalne ku Red Hat Linuxu sa zadarmo nedostanes, pretoze ten mozes legalne ziskat iba zakupenim. Dostanes k nemu aj zdrojovy kod, ktory mozes upravovat a dalej distribuovat pod GPL, hoc aj zadarmo. A to robia ti, ktori to potom dalej distribuuju ako Cent OS. Zadarmo sa mozes dostat ku Cent OS, co je takmer identicky klon.
A este pre ozrejmenie zakuti GPL: ak dalej nedistribuujes, nie si povinny zverejnit zdrojovy kod. Tzn. napriklad banka, ktora postavi nejaky vlastny system na uz existujucom GPL kode, a tento vlastny system dalej nedistribuuje, nie je samozrejme povinna nic zverejnit.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ok, dik.... :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vacsinou sa plati za technicku podporu a nie priamo za softver, ale ak platis aj za soft, tak su tam vacsinou rozne komercne vylepsenia.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

V akom stave nechávate svoje hlavné PC respektíve jeho operačný systém v čase, keď ho nepoužívate?

Ako v robote ked na pet minut odbehnem abo doma ked v piatok idem sa rozbit a viem ze dojdem v nedelu kolo polnoci?
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

tak tak .. zle napisana otazka
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

ked odchadzam od PC na 5 minut tak stlacim tlacitko mesiaca na klavesnici a PC sa vypne ,teda nastavenie sa uklada do RAM ,spotreba okolo 8 W.Ked pridem tak stlacim slnko a WIN mi nabehne do 10 sekund.

Odpovedať Hodnotiť:
 

na toshibe nb100 naozaj nabehne za 15 sekund. prijemna vec,s instalaciami programov som nemal ziaden problem. bohuzial v repozitaroch nie je opera ani wine. skusal som tam manualne nainstalovat operu pre xandros ale tak jednoduche ako - stiahni,urob dvojklik a nainstaluje sa to - to zas nie je. cize pre windowsaka prilis zlozite :-)
inac bomba vec a k tomu zadara-no neber to.
po nainstalovani sa zide par rad na zaciatok:
http://www.prestomypc.com/ forums/viewtopic.php?f=3&t=168
oplati sa vyskusat,za dve minuty bezbolestne mat funkcny linux-jednoduchsie by to uz ani nemohlo byt. ta cena je ferova.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

1. na PC so 74 GB WD Raptorom a Core 2 Quad Q6600 pri našom teste nabootoval do desktopu za 15 až 16 sekúnd. Windows XP na rovnakom PC nabootovalo za 46 sekúnd...

2. Na pomalšom staršom notebooku s 1.4 GHz Pentium M, 768 MB pamäte a notebookovým 5400 RPM diskom štartovalo Presto za 18 až 19 sekúnd, Windows XP za 48 sekúnd...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Zaujimave, "Presto" je takisto nazov aktualneho vykreslovacieho enginu v Opere, to im dovolili pouzivat presne rovnaky nazov?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

a naco? vsak Opera si svoje problemy vyriesi trebars aj cez EK :D
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

v taliansku to normalne pouzivaju a nepytali sa ci im to dovolia
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ja tu len zízam ako tu niekomu štartuje Ubuntu za 20-30 sekúnd a XP za 20. By som chcel vidieť tie vaše časy. Ja čo som skúšal Ubuntu tak to štartovalo možno aj minútu a XP mi teraz štartuje niečo cez 40 sekúnd a to je riadne okresané. Hoďte sem, machri, videá na ktorom vaše Ubuntu štartujú 20 sekúnd.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

mne nastartuje do stavu bez srotovania disku a so zapnutym browserom za cca minutu...ale je mi to jedno, pretoze PC vypinam minimalne vacsinu casu mam v stand by a priemerny uptime je tyzden bez restartu /aj to preto lebo chodim domov ana cestu ho vypinam/ Restart vyuzivam oba vtedy ked ma k nemu vyzve sam system po instalacii nejakych veci ktore potrebuju restart aby ficali /jadro napriklad/ inak tie veci ako Lunex a spol...polka zvas o niecom takom ako linux len pocula..a mizive perceeento skusilo nejake live distro, tak nedsudzjte...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nemeral som to presne, ale tiež mi na NB nabiehalo Ubuntu dlhšie než XP... (obidve default inštalačky)
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj vy mozete naklikat viac ako jeden hlas?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

nie to si len objavil moznost vymazania cookies :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

o tejto moznosti viem, ale nerobil som to tak, prave preto sa cudujem :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Použivam dualboot XP a rozne distra lx systemov a bsd pomocou GRUB co sa stane ak presto doinsatlujem na XP? Vo vybere GRUB-u asi nebude? A neviem o sposobe ako tam dohodit inštalačkovy zavadzač systemu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

akurat som chcel vyskusat ale mam spraveny raid 0 a nechce to ist nainstalovat, cize maju este co s tym robit, lez to bude komplet urobene
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

je to blbosť!!!
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

neviem odkedy zacali pocitat cas ale u mna je to 8-10 sekund od stlacenia POWER ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

zaujimavy to napdat taky system na ntb mi to nabehlo na net za 12 sekund pripojenie wifi ale perfektne sa to vypina vypinanie cca 1 - 2 sekundy
Odpovedať Hodnotiť:
 

dlho sa to uz Presto volat nebude :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár