Nemecká spoločnosť mufin prevádzkujúca službu mufin.com predstavila aktuálne nový rovnomenný softvér, ktorý poskytuje zaujímavé funkcie v podobe hľadania podobnej hudby k existujúcej hudbe užívateľa a automatickú identifikáciu digitálnej hudby. Tri hlavné funkcie softvéru využívajú technológiu vyvinutú v známom Fraunhoferovom inštitúte, ktorý sa podieľal aj na vývoji kompresného audio formátu MP3.
DSL.sk, 3.3.2009
Nemecká spoločnosť mufin predstavila po spustení služby mufin.com v minulom roku aktuálne softvér mufin s viacerými zaujímavými technológiami.
Softvér, ktorý je prehrávačom audia, poskytuje tri zaujímavé funkcie.
Všetky tri funkcie sú založené na technológii fingerprintovania audia známeho Fraunhoferovho inštitútu, ktorý spoluvyvíjal aj kompresný audio formát MP3. Použitá technológia fingerprintovania vytvára pre audio súbor s hudbou digitálny odtlačok, ktorý zachytáva rozličné vlastnosti skladby a umožňuje porovnávať podobnosť skladieb porovnaním ich odtlačkov.
V odtlačku sa odráža 40 rozličných charakteristík audia, napríklad tempo, nástroje, štruktúra rytmu. Podľa vyjadrenia Petara Djekica zo spoločnosti mufin pre server DSL.sk má odtlačok jednej skladby veľkosť niekoľkých kilobajtov.
Funkčnosť AudioID dokáže na základe odtlačku vyhľadať pre audio súbor informácie o pesničke v databáze spoločnosti mufin. Následne môže premenovať súbor alebo v prípade MP3 súborov zapísať napríklad informácie o albume, autorovi a názve pesničky do ID3 tagov.
Identifikovanie digitálneho audio súboru pomocou AudioID
AudioID poskytujúce podobnú funkciu ako CDDB databázy umožňujúce identifikovať audio CD tak umožňuje premenovať nepomenované alebo nesprávne pomenované digitálne pesničky.
Najpodobnejšie pesničky k vybranej pesničke
mufin ďalej dokáže nájsť pre pesničku v knižnici užívateľa najpodobnejšie pesničky k tejto pesničke, pričom pre nájdené pesničky uvádza percento podobnosti. Nájdené podobné skladby je možné nechať jednoducho v poradí podľa podobnosti prehrať alebo vytvoriť z nich playlist, funkcia tak umožňuje jednoducho prehrávať hudbu štýlu aktuálne zvoleného užívateľom.
Audio súbory softvér analyzuje pri pridaní do knižnice, vyhľadávanie podobných skladieb je následne po vybraní skladby ako vzorovej prakticky okamžité.
Hľadanie podobných pesničiek v databáze mufin.com, zoznam v dolnom paneli
Treťou podstatnou funkčnosťou je vyhľadanie podobných pesničiek k vybranej pesničke v databáze služby mufin, možné je tak objavovať novú hudbu presného štýlu vybraného užívateľom. Z nájdených pesničiek je k dispozícii 30-sekundová ukážka, pre časť z pesničiek je možné tieto zakúpiť v Amazon MP3 obchode.
V súčasnej verzii softvér a služba ale hľadajú podobné pesničky len pre pesničky užívateľa, ktoré rozpoznajú a identifikujú ako pesničku nachádzajúcu sa v ich databáze.
Podľa krátkeho testu technológia mufin funguje pomerne kvalitne, identifikuje pesničky podľa zvuku a skutočne nájde k pesničke zvukovo veľmi podobné pesničky.
Databázy pre službu AudioID a hľadanie podobných pesničiek sú v súčasnosti vytvárané len z dát partnerov služby, napríklad All Music Guide, dátami o pesničkách užívateľov sa nerozširujú. Databázy sa v súčasnosti odlišujú, AudioID databáza pre hľadanie informácií o pesničkách má 4 milióny položiek, databáza pre hľadanie podobných pesničiek má 5.2 milióna položiek.
Djekic pre DSL.sk potvrdil, že ešte tento rok sa databázy služby začnú rozširovať aj o dáta od užívateľov, podobne ako databázy CDDB audio CD.
mufin podporuje audio súbory formátov MP3, OGG, WMA, WAV, ASF, FLAC, do kolekcie užívateľa je možné adresáre naimportovať jednorázovo alebo nechať vybrané adresáre neustále monitorovať na pridané nové pesničky.
Softvér je zatiaľ v beta verzii, pri jeho používaní sme narazili na niekoľko menších problémov. Vlastné užívateľské rozhranie sa nie vždy ovláda štandardne, napríklad pre presunutie okna je ho možné uchopiť len v malej časti vrchnej lišty. Rozhranie zároveň má niekedy dlhšie odozvy. Po dlhšej neaktivite softvéru prestane fungovať načítavanie informácií o podobných pesničkých z databázy mufin.com, potrebné je softvér vypnúť a zapnúť.
Re: neviem ci by som tomu rozpoznavaniu veril
Od: Mufin
|
Pridané:
3.3.2009 8:36
last.fm Ti nevyhlada ID3 tagy podla hudby.
Prave som ho trosku skusal a musim povedat, ze som celkom prekvapeny. Natiahol som 20 starsich DnB trackov, menej znamych, ktore nemali ziadny rozumny nazov (track1....track20), prazdne ID3 tagy a rozpoznal mi z nich 10. Cakal som ze rozpozna tak 2,3....asi si konecne urobim poriadok v mojej zbierke mp3 :-)
Re: neviem ci by som tomu rozpoznavaniu veril
Od reg.: Tomas M.
|
Pridané:
3.3.2009 20:03
Mno neviem, co nazivas menej znamimy skladbami, ale mne to nebolo schopne ani spravne otagovat pesnicky od beatles. Teda pesnicky naslo, ale info bolo znacne chudobne a pre celom albume Help! tento album ani nebol v moznostiach.
Re: neviem ci by som tomu rozpoznavaniu veril
Od: Mufin
|
Pridané:
5.3.2009 11:56
takze podme citat pekne spolu...natiahol som 20 starsich DnB trackov, MENEJ znamych.... a potom este nehra na KAZDOM radiu 3x denne.
Teda ak stale nie je jasne pokusim sa vysvetlit. To ze nejaky DnB zahra obcas Balaz v dennom vysielani (ano v nocnom je toho viac a od viacerych moderatorov) neznamena ze napriklad Calyxa kazdy pozna. Najma pocuvaci Expressu, Fun.... a tych je (zial) vacsina.
... a vidim ze pomalsie chapes, tak pre istotu. Nie FUN radio ani Express nepocuvam ;-)
Re: neviem ci by som tomu rozpoznavaniu veril
Od: he lae
|
Pridané:
4.3.2009 0:55
ja ked som v minulosti skusal funkcnost muffina (niekolko mesiacov dozadu) tak to so spravnou identifikaciou pesniciek nebolo bohvieco. Najlepsie sa mi zatial osvedcil gracenote...
vela uzitocnych funkcii
Od: einstein
|
Pridané:
3.3.2009 9:38
apple by sa u nich mohol inspirovat a zabudovat par z tych uzitocnych veci do itunes.alebo naopak,keby muffin podporoval ipody,itunes by mali vazneho konkurenta.
Re: vela uzitocnych funkcii
Od: Tupcek
|
Pridané:
3.3.2009 16:10
nehovorim ze som nejaky expert, ale mam tusenie ze genius bar v itunes ponuka to iste, mozno na inom principe...a nedokaze nahodou aj itunes doplnat tagy a nazvy? minimalne pri importe CDciek by to mal dokazat...a vsak, kedy inokedy to treba? CDcka importnes, kupenu hudbu po internete mas otagovanu...
prave som ho vyskusal, musim povedat, ze som nespokojny. Za 1. je strasne pomaly, ked som mu podhodil cely priecinok s mojou hudbou, tak mam remaining time 5 days 10hours.
2. pustil som si zopar songov od 30 Seconds to Mars, nic nerozpoznal....
dalsie body zrejme pribudnu po dalsom pouzivani :)
last.fm RULEZ!
po tom, co som zadal vyhladanie similar track ku songu Safe in Mind od UNKLEa, tak mi ako 83% zhodu vyhodilo song Goodbye -- Emmylou Harris. Si pustte tieto song v youtube......hint: jeden z tych songov je country, ktory ze to asi bude? :)
ostatne podobne songy (podla mufina) maju tiez s UNKLEom spolocnu holu rit...
Metallica - Megadeth
Od reg.: Propediotika
|
Pridané:
3.3.2009 20:38
Dal som vyhladat The Four Horsemen od Metallica, ale Mechanix od Megadeth to nenaslo. No este budu musiet popracovat na tom. Niekto hadam viete preco by ich malo najst spolu ;)
Ja som pouzival v amaroku v linuxe na doplnanie info o skladbach musicbrainz (http://musicbrainz.org/) a podobne veci mi to uz potom naslo pekne cez last.fm.
ked pisete, ze tento prog je onicom, tak co by ste odporucali na neotagovane a zle pomenovane mp3? (tj. track1-20)
skusal som vselico, ale zaujimalo by ma, ze s cim ste boli na 100 percent spokojny... (mam zbierku par tisic mp3 a je v nich bordel...)
ja son pouzival mp3tag, potreboval som prerobit tagy na vsetkych horkyze slize (jeden album tagoval l33t maniak, druhy bol bez makcenov, treti bol iba track1-18...) ale neviem ci to fungovalo rovnako ako mufin
Ujo Google radi: bez nazvu skladby, interpreta, skuste pouzit Google na vyhladanie casti textu pesnicky a to tym ze zadate "****" lyrics (aj s uvodzovkami) kde **** znamena cast textu piesne a za tym slovicko lyrics znamena text piesne cim ujovi googlovi poviete ze ma hladat na strankach kde sa vyskytuju texty piesni a date enter. V pripade ze je to zahranicna skladba tak mate taku 80-95% sancu ze tu skladbu takto lahko najdete. Mozu byt rozni interpreti ktori hrali tu istu piesen ale v tom pripade prichadza na rad jednoduche porovnanie. Pokial notoricky dobre poznate hlas spevaka a vypocujete si obe varianty, urcite zistite ktora z tych dvoch sa zhoduje s vasou kopiou a tak pridete na to ako sa vola spevak a aj nazov skladby.
Winamp uz dost dlho ponuka Auto-tag od Gracenote (== velmi kvalitna a rozsiahla databaza s tradiciou, spravuju tusim aj prave CDDB) - staci dat alt+3 (info k mp3) a dole je tlacitko. Nevyhoda je ze ponukne vzdy len jednu alternativu. Pre otagovanie viac neznamych mp3 staci oznacit v playliste a pravy klik Send To -> Autotag.
identicky nazov - a v podstate rovnaky projekt (vyhladavanie na zaklade nejakych podobnosti) ma jeden projekt masarykovej univerzity.
Prakticka aplikacia na vyhladavanie podobnych obrazkov tu:
http://mufin.fi.muni.cz/imgsearch/