neprihlásený Pondelok, 13. januára 2025, dnes má meniny Rastislav
Cloop, efektívne ukladanie obrazov diskov

V dnešnom článku si predstavíme jednoduchý nástroj cloop pre operačný systém Linux, ktorý okrem iného umožňuje efektívne uchovávať obraz celého súborového systému. Nástroj poskytuje síce len časť funkcií obdobných komerčných nástrojov pre Windows, napríklad Acronis True Image, môže byť ale užitočný pre efektívne zazálohovanie celého obrazu disku napríklad na linuxovom NAS alebo po prechode z Windows na Linux.

DSL.sk, 22.2.2009


V dnešnom článku si predstavíme jednoduchý nástroj cloop pre operačný systém Linux, ktorý okrem iného umožňuje efektívne uchovávať obraz celého súborového systému.

Cloop vytvorili autori jedných z prvých linuxových Live CD, v súčasnosti ho spravuje Klaus Knopper, autor známeho Knoppixu.

Cloop je modulom linuxového jadra spolu s potrebnými nástrojmi, ktorý umožňuje rovnako ako loop sprístupnovať obsah súboru ako simulované blokové zariadenie, cloop navyše ale poskytuje transparentnú dekompresiu a súbor môže byť na disku uložený komprimovaný.

Cloop používalo viacero linuxových distribúcií vrátane Ubuntu na uchovávanie komprimovaného obrazu súborového systému napríklad v ext3 na svojich Live CD, väčšina linuxových distribúcií už ale prešla priamo na súborové systémy podporujúce kompresiu, napríklad SquashFS.

Okrem toho je Cloop možné použiť a býva často využívaný na uloženie obrazu celého ľubovoľného súborového systému napríklad pre účely jednorazového zálohovania do súboru v skomprimovanej podobe a pripojenie tohto súborového systému v Linuxe, ale iba na čítanie.

Cloop poskytuje síce len malú časť funkčnosti populárneho softvéru Acronis True Image používaného často na tento účel, ktorý umožňuje napríklad robiť rozdieľové zálohy a pripájať skomprimované obrazy aj na zápis. Na rozdiel od proprietárneho Acronisu je ale cloop otvorený a podporovaný z Linuxu a umožňuje si tak napríklad jednorázovo zazálohovať obraz predchádzajúcej inštalácie Windows prístupný z Linuxu.

Na podobné účely ako cloop je možné použiť samozrejme tiež jednoduché skomprimovanie všetkých súborov na súborovom systéme, pri využití takéhoto riešenia sa ale stráca napríklad flexibilita obnovenia funkčného operačného systému alebo práca nad týmto súborovým systémom, ktorá je v prípade cloop naďalej možná v read-only režime.

Zväčšiť Zväčšiť
Vytvorenie skomprimovaného obrazu



Prvým krokom pri využívaní samotného cloop je vytvorenie skomprimovaného obrazu súborového systému pomocou nástroja create_compressed_fs. V prípade, že sa tento obraz už nachádza v súbore, je tak možné spraviť jednoducho s dvomi parametrami, menom súboru s neskomprimovaným obrazom disku a menom výsledného súboru. Cloop komprimuje súbor po blokoch, ktorých veľkosť je možné zvoliť parametrom -B, parameter -L volí mieru zlib kompresie s maximom 9 alebo 7zip kompresiu a -t počet komprimovacích threadov.

Zväčšiť
Vytvorenie skomprimovaného obrazu priamo z disku



Skomprimovaný obraz je možné vytvoriť aj priamo z diskového oddielu, v takom prípade je potrebné odovzdať nástroju create_compressed_fs veľkosť diskového oddielu pomocou parametra -s, keďže na začiatku skomprimovaného obrazu sa nachádza hlavička premenlivej veľkosti závislej na veľkosti komprimovaného obrazu. Presnú veľkosť diskového oddielu v počte 512-bajtových sektorov je možné zistiť v expertnom režime nástroja fdisk, príkazom p.

Skomprimovaný obraz disku je možné vytvoriť aj pomocou viacerých Live CD a uložiť na niektorom inom disku, diskovom oddiele alebo cez sieť na NAS alebo inom PC. Nástroj create_compressed_fs sa priamo nachádza v Knoppixe, v poslednom Live CD Ubuntu 8.10 je ho možné doinštalovať pomocou príkazu aptitude install cloop-utils.

Zväčšiť Zväčšiť
Nastavenie nástroja Eraser



V prípade, že užívateľ nechce ponechať v obraze súborového systému aj dáta nachádzajúce sa v už zmazaných súboroch napríklad pre možnosť ich neskoršieho obnovenia, je možné pred vytvorením obrazu respektíve skomprimovaného obrazu všetko neobsadené miesto prepísať nulovými bajtami, v prípade Windows súborových systémov napríklad nástrojom Eraser. Skomprimovaný obraz tak bude mať rádovo minimálnu možnú veľkosť na úrovni veľkosti pri maximálnej zip kompresii samotných súborov.

V softvéri Eraser určenom pre bezpečné mazanie je potrebné zadefinovať novú metódu jednoduchého prepisovania nulami ako je zobrazené na screenshotoch a nechať vymazať na danom disku prázdne miesto. Optimálne je povoliť aj mazanie tzv. Cluster Tip oblastí, zvyškov posledných blokov súborov, ktoré nie sú kompletne obsadené súborom.

Pri komprimovaní obrazu súborového systému s operačným systémom a užívateľskými dátami bez významného množstva už skomprimovaných dát ako sú videá, hudba a fotografie je pri použití create_compressed_fs s najvyššou kompresiou dosahovaný kompresný pomer medzi výsledným komprimovaným súborovým systémom a množstvom dát na pôvodnom súborovom systéme rádovo na úrovni 50%.

Zväčšiť Zväčšiť
Pripojenie komprimovaného obrazu NTFS súborového systému pomocou cloop



Pre pripojenie komprimovaného obrazu je potrebný modul cloop. Na Debiane je možné tento modul skompilovať pomocou m-a, na Ubuntu a Fedore je ho potrebné skompilovať zo zdrojových kódov stiahnuteľných v balíčku cloop_2.*.tar.gz dostupných tu, v Knoppixe je modul priamo k dispozícii.

Komprimovaný obraz súborového systému je následne možné pripojiť podobne ako pri použití loop pomocou losetup a následne samozrejme mount, pričom je potrebné zvoliť zariadenie s menom cloopX. Jediným rozdielom medzi cloop a loop je podľa nášho testu nefunkčnosť voľby offset u losetup.

Domovskú stránku projektu cloop je možné nájsť tu.


      Zdieľaj na Twitteri


Ako často zálohujete svoje dáta? (hlasov: 239)

Priebežne      7%
Každý deň      5%
Každý týždeň      3%
Každý mesiac      4%
Raz za niekoľko mesiacov      5%
Občasne      41%
Vôbec      36%


Najnovšie články:

Prvý štart rakety New Glenn konkurujúcej SpaceX sa má uskutočniť v pondelok
Nvidia a MediaTek spolu vyvinuli CPU pre PC, Nvidia ho chce masovo presadiť
Notebook s rozťahovacím displejom má OLED od Samsungu, zverejnil ďalšie parametre
Podľa šéfa Nvidie sú užitočné kvantové počítače vzdialené dekády
Nový radič umožní rýchlejšie a výrazne väčšie SSD pre PCI Express 5.0


Diskusia:
                               
 

Som rad ze DSL.sk pise taketo clanky o takychto nastrojoch aj pre ine platformy a tym len potvrdzuje svoju kvalitu. Pretoze v dnesnej dobe je multiplatformnost dolezity pojem a nestaci sa sustredovat len na jednu najrozsirenejsiu. Mainstream aj v tejto oblasti nie je vsetko.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Suhlas. Dobry prispevok.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Co pozeram anketu tak to vyzera dost biedne so zalohovanim. Ja zalohujem takmer cely notebookovy HDD a to z viacedrych dovodov:Ulozene prihlasovacie hesla, rodinne fotky, hudba a tak dalej.
Zalohujem sice len dva mesiace ale uz som zo zalohy vytahhoval asi 500 MB dat cize sa to naozaj oplati a SMART status disku mi vravi ze disk is failing cize naozaj sa to oplati.

Samozrejme pre gamera ktory nema ziadne dolezite data okrem porna(to je tych 500 MB vytahovanych zo zalohy:)) asi zalhovat nemusi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si zalohujem veci na druhy disk a to iba ked idem preinstalovat windows. A aj vtedy po formate zistim ze som na daco zabudol :D . No smola ale aspon si spravim poriadok
Odpovedať Hodnotiť:
 

hups zabudol som savy,profily, hesla a stranky a dpc xD lebo audio video :D sa stava bezne
Odpovedať Hodnotiť:
 

No hej savy a profil z opery este. hudbu mam na druhom disku ale by ma *eblo keby som onu prisiel :( o moju zbierku
Odpovedať Hodnotiť:
 

data mam uz vyriesene pomocou RAID 5

OS (hlavne Win) aj tak obnovujem cca kazdy tyzden z image - najistejsi sposob ako sa jednoznacne zbavit akychkolvek vyrusov - az do prveho pripojenia na net :)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dáta teda pomocou RAID5 naozaj vyriešené nemáš. Zálohovanie nie je len o ochrane proti výpadku disku.
- Omylom si niečo zmažeš. RAID5 nepomáha.
- Poškodí sa ti súborový systém na diskovom poli. RAID5 nepomáha.
- Poškodí sa ti viac ako jeden disk súčasne (vôbec to nie je také nepravdepodobné, ako sa zdá - prepätie na zdroji a následne doske môže spraviť svoje, môžeš mať "šťastie" na sériu chybných diskov a pod.). RAID5 nepomáha.

[ .. to be continued .. ]
Odpovedať Hodnotiť:
 

[ ... ]
- Poškodí sa ti samotný RAID pri obnovovaní poľa po zlyhaní disku - aj toto už začína byť problém pri súčasných kapacitách diskov, písalo sa o tom tuším už aj tu, pri obnovovaní poľa jednoducho dochádza k toľkým diskovým operáciám, že je dosť pravdepodobné, že práve kvôli tomu zlyhá ďalší disk. Okrem toho môže dôjsť k výpadku elektriny a podobne, čo môže mať deštruktívne účinky.

Samotný RAID často prináša len falošný pocit bezpečia a môže byť dokonca ešte kontraproduktívny oproti poctivému zálohovaniu s vedomím, že to môže kvôli čomukoľvek padnúť.

PS. Väčšina mojich dát existuje v jedinom exemplári na disku notebooku, ktorý denne prenášam do práce/školy a späť. :-(.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zabudnes na windows :D

Odpovedať Hodnotiť:
 

a co tak clanok aj o clonezille? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

napis !
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ja zalohujem iba dokumenty
Odpovedať Hodnotiť:
 

SystemRescureCD

na ghosta to sice este nema ale je to free
bez kompresie je to skoro take rychle ako ghost
ale velkost image pomocou partimage je hrozna no ale co uz
bz2 je nepouzitelny teda aspon pre mna nie

ghost 7GB -> na menej ako 2GB max kompresia
partimage to iste do 10m bez kompresie
partimage to iste do 15m + gzip
partimage to iste do 2h + bzip2 ale inak celkom fajn



Odpovedať Hodnotiť:
 

cat /dev/sda1 > /tmp/zaloha_`date`
Odpovedať Hodnotiť:
 

co ak mam pod sda1 az po 4 citacku kariet?

Odpovedať Hodnotiť:
 

http://clonezilla.org/ pouzivam na rozne PC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nic v zlom ale nechapem tie screeny, ze by autor nepoznal prikaz clear?
Odpovedať Hodnotiť:
 

co tak
dd if=/dev/sda1 | gzip > /zalohy/sda1.dd.gz
?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár