neprihlásený Pondelok, 13. januára 2025, dnes má meniny Rastislav
32 nm CPU s integrovanou grafikou ešte v 2009, Intel zrejme chystá útok na AMD

Spoločnosť Intel v utorok spresnila svoje plány ohľadom uvedenia procesorov vyrábaných už 32 nm výrobným procesom, prezentovala fungujúce vzorky notebookových aj desktopových 32 nm CPU, potvrdila ich uvedenie na trh už na konci tohto roka a zverejnila viacero technických informácií. V nepriaznivom ekonomickom prostredí plánuje spoločnosť v najbližších dvoch rokoch investovať až 7 miliárd dolárov do prechodu na 32 nm architektúru.

DSL.sk, 11.2.2009


Spoločnosť Intel v utorok zverejnila svoje plány s prechodom na 32 nm procesory, prezentovala fungujúce vzorky a zároveň zverejnila viacero technických parametrov pripravovaných procesorov.

Spoločnosť zároveň informovala, že v rokoch 2009 a 2010 investuje až 7 miliárd dolárov do prechodu na 32 nm výrobný proces.

Spoločnosť tak pravdepodobne plánuje využiť tažké ekonomické prostredie na ďalšie výrazné zvýšenie technologického náskoku pred spoločnosťou AMD zmietajúcou sa aj v ekonomických problémoch.

Najzaujímavejšími novinkami 32 nm procesorov bude integrovaná grafika ale tiež šesťjadrový procesor určený pre výkonné desktopy.

Integrovaná grafika, jednočipové čipsety

Kódovým označením pre architektúru prvých 32 nm procesorov transformovaných zo 45 nm procesorov Nehalem je Westmere. Okrem niekoľkých menších zmien v mikroarchitektúre prinesú nové procesory aj zmeny v celej architektúre základných dosiek odštartované v Nehaleme.

Procesory architektúry Westmere budú mať rovnako ako Nehalem integrovaný radič pamäte, okrem toho v závislosti na modeli budú mať ale integrovanú aj grafiku. Táto nebude integrované priamo na čipe procesora, bude samostatným 45 nm čipom prepojeným s procesorom a integrovaným v jeho púzdre. Zároveň externá grafika sa bude pripájať priamo k procesoru.

Parametre integrovanej grafiky zatiaľ nie sú známe.

Dvojčipový čipset zložený z northbridgu a southbridgu sa zmení na jednočipový, ktorý bude spojený s procesorom dvomi spojeniami. Tzv. Intel Flexible Display rozhranie bude určené na komunikáciu integrovanej grafiky s časťou čipsetu pre generovanie grafického výstupu, ostatná komunikácia bude realizovaná cez DMI rozhranie.


Architektúra Intel platformy s 32 nm procesormi s integrovanou grafikou. iGFX - integrovaná grafika, IMC - integrovaný radič pamäte (obrázok: Intel)



Integrovaná grafika bude používaná u mainstreamových desktopových a notebookových CPU, v procesoroch pre výkonné desktopy a pracovné stanice použitá nebude.

Lepší výkon, menšia spotreba

Prechod na 32 nm výrobný proces prinesie vyšší výkon a nižšiu spotrebu, spoločnosť presnú očakávanú mieru zlepšenia týchto parametrov u celých procesorov zatiaľ nešpecifikovala.

Výkon samotných tranzistorov by sa mal ale podľa Intelu zvýšiť o 22%, množstvo stratového tepla u samotných tranzistorov znížiť 5 až 10-násobne.

Okrem zlepšení plynúcich z prechodu na nový výrobný proces pridal Intel u procesorov Westmere sedem nových inštrukcií, z ktorých šesť je určených pre podporu šifrovacieho algoritmu AES.

Rovnako ako procesory Nehalem aj procesory Westmere podporujú Hyper-Threading a teda podporujú na každé jadro dva thready.

32 nm procesory v súčasnosti už vyrába pre účely testovania fabrika D1D v Oregone, spoločnosť v utorok prezentovala bežiace PC postavené na desktopových a mobilných 32 nm procesoroch so spusteným operačným systémom Windows.

Zväčšiť
Prezentovaná platforma s 32 nm procesorom, pre zväčšenie kliknite (foto: Intel)



Vo štvrtom štvrťroku sa začne výroba 32 nm CPU aj vo fabrike D1C v Oregone, v roku 2010 prejdú na 32 nm proces aj Fab 32 v Arizone a Fab 11X v Novom Mexiku.

V plánoch spoločnosti na ďalšie obdobie sa zároveň objavila zaujímavá informácie o plánovanom prechode aj na 16 nm proces v roku 2013, doteraz spoločnosť zverejňovala len svoje plány po 22 nm výrobný proces.

Modely, počet jadier

Spoločnosť predstavila aj jednotlivé modelové rady 32 nm procesorov, ktoré uvedie tento rok respektíve na začiatku budúceho roka.

Prvé mobilné procesory s kódovým označením Arrandale budú mať dve jadrá, štyri thready a integrovanú grafiku.


Pripravované modelové rady CPU (tabuľka: Intel)



Desktopové procesory pre mainstreamových užívateľov budú niesť kódové označenie Clarkdale, rovnako budú mať dve jadrá, štyri thready a integrovanú grafiku.

Pre výkonné desktopy a pracovné stanice spoločnosť uvedie 32 nm procesory s kódovým označením Gulftown, ktoré budú mať až šesť jadier a dvanásť threadov, budú ale bez integrovanej grafiky.


      Zdieľaj na Twitteri


Kedy ste naposledy kupovali procesor alebo nové PC, desktop alebo notebook? (hlasov: 849)

V poslednom mesiaci      9%
V posledných 3 mesiacoch      11%
V posledných 6 mesiacoch      20%
V posledných 12 mesiacoch      18%
V posledných 2 rokoch      21%
Skôr ako pred dvomi rokmi      21%


Najnovšie články:

Prvý štart rakety New Glenn konkurujúcej SpaceX sa má uskutočniť v pondelok
Nvidia a MediaTek spolu vyvinuli CPU pre PC, Nvidia ho chce masovo presadiť
Notebook s rozťahovacím displejom má OLED od Samsungu, zverejnil ďalšie parametre
Podľa šéfa Nvidie sú užitočné kvantové počítače vzdialené dekády
Nový radič umožní rýchlejšie a výrazne väčšie SSD pre PCI Express 5.0
Ďalší let výrazne upgradnutej Starship sa má uskutočniť v pondelok
Prehrávač videa VLC podporuje generovanie titulkov pomocou AI
Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva
Štát potvrdil rozsiahly útok na kataster, zostáva nefunkčný


Diskusia:
                               
 

Pokroko vzdy potesi! Ale na druhej strane zatial som rad ze mam najnovsiu technologiu v notebooku :)) (Montevina)
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

vidim ze niesom sam
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

"množstvo stratového tepla u samotných tranzistorov znížiť 5 až 10-násobne." To naozaj az o tolko alebo to maju byt %?
OT: Dufam ze sa AMD zmoze lebo ak im este viac klesnu predaje tak sme vsetci v ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aj tak sa mi zda intel predrazeny oproti amd
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

aj mercedes oproti dacii je trochu drahsi
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

prirovnanie fajn, len znacky su trocha blbe, stacila by aj jedna znacka: skoda ... amd je fabia (malo vykonny motor, malo ficur a technologii, preto lacnejsia ako oktavia), intel je oktavia (vykonnejsi motor, vacsi komfort ...)
Odpovedať Známka: -3.1 Hodnotiť:
 

podla teba FABIA 1,9TDI RS je malovykonny motor?
Odpovedať Známka: 1.5 Hodnotiť:
 

Fajn ale na 2.0 FSI nema :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

sak ani tolko nezere:P
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ja mam gule a nemusim sa vytahovat autom :D tie vase prirovnania
AMD ma za sebou takych investorov ze sa nenecha len tak polozit. Neviem ako vy, no ja sa pozeram skor na cenu a spoterbu ako na vykon(odkedy sa nehram ho tolko netreba)
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

"Neviem ako vy, no ja sa pozeram skor na cenu a spoterbu ako na vykon(odkedy sa nehram ho tolko netreba) "

ani ja sa nehrám ale AMD už nechcem najbližších 5rokov strašne sa hrejú veľa papajú no skus pri zatažení s klasickým ventilátorom, bez žiadnych uprav vykurit intel na 74°C ja dám konvertovat Divx na DVD a mám hned taku teplotu a na kompe vedla kde je o čosi novší procesor od intelu spraví to 3xrýchlejšie (asi preto že je novší a výkonejší) ale tak isto je zatažený na 100% no jeho teplota je niejakých cca50°C a kludovú teplotu majú zhruba tu istú. Celkovo sa mi zda AMD nestabilné a ako som uviedol vela kúri. Do notebooku je to dobre akurát tak na vykurovanie nôh. (Bol som zastancom AMD pokial som si nekupil C...2duo)
PS: to nebola reklama iba moja skúsenost AMD mi nevonia
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

mam X4 9850 s box chladicom, pocitac hodeny pod kotlom :D kde je teplota vzduchu bezne okolo 30ky a teplota procesoru mi nejde cez 50°C. skus si nalepit poriadne chladic :D
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

PHENOM I 21°C FOLDIN@HOME...........(VODICKA Tt)

NECHAPEM CO TEN KVAKA ZA K0K071NY


Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

som pisal o bežných podmienkach!!! kolko normálny ludí si dá vodičku do PC ???
premna zamňa si tam namotuj aj tekutý dusík aby si zabezpečil supravodivost
a moc som nenarážal na tie najnovšie kusy od AMD ešte som sa s nimi moc nestretol skôr na sempron a mobilne turiony...
zdaju sa mi nestabilne ohladom toho tepla na starom semprone čo som mal som musel mat 2xtaký chladič ako dodali v boxe a otvorenu skrinku ,lebo ked sa prehrial na 63stupnov nastal vo Windowse BDOS
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Bude to tym, ze si mal otvorenu skrinku ;). Skrinka musi byt zavreta. Ak je zavreta, pekne ti cirkuluje vzduch vo vnutri a vsetko slape ako ma.

Ja mam doma ATHLON64, 2800 plus, boxovany, povodny chladic, jeden chladic na skrini. Standartna teplota 35 stupnov, pri max zatazeni, a to ho musim riadne kurit, ma 50 stupnov. Akonahle zatazenie klesne, teplotka ide do minuty na 35.

Pripominam, povodny chladic a jeden dokupeny ventilator na skrinu. Spravi viac ako otvorena skrina.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Mobile semprony nezeru vela, len treba vediet pouzivat C&Q (tlacit do 90nm mobile sempronu (25W TDP) 1,4V moze len retard). A mobilne turiony ? Ludia sa radi sprtaju vo veciach ktorym nerozumeju a potom ked to "nejak zazracne" funguje tak sa citia ako silaci, aki su oni ITckari. Na to je servis aby nastavil PC/notebook, nie na to aby servisak odklikal instalaciu Windowsu a zhrabol za to peniaze.

btw moj Turion MT-37 (90nm, 2,0 GHz@1,125V, 800Mhz@0,8V) nevravte mi, ze 65nm AMD procaky potrebuju viac ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Turion Ultra ZM-80 Teplo mi je nepríjemné len keď ho mám na stehnách. Inak som z teplotou a nestabilitou nemal žiadny problém. A sna%d ide aj o vnútornú architektúru notebooku. Možno niečo kúri viac. Napr. mám skúsenosť s Athlonom X2 v toshibe typ myslím TK57 alebo niečo také. Tak ten vie podkúriť. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Turion Ultra ZM-80 Teplo mi je nepríjemné len keď ho mám na stehnách. Inak som z teplotou a nestabilitou nemal žiadny problém. A sna%d ide aj o vnútornú architektúru notebooku. Možno niečo kúri viac. Napr. mám skúsenosť s Athlonom X2 v toshibe typ myslím TK57 alebo niečo také. Tak ten vie podkúriť. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

musim suhlasit...mam sice skusenost len s notesmy, ale AMB fakt velmi hreje stara tl52ka mi hriala na 65 co bolo este v poho, no nova rm-72ka 80, a to je na notes dost. Samozrejme treba brat do uvahy a sposob riesenia chladenia. pri rm72ke ho notes nemal az tak dobre vyriesene. Nuz ale teraz mam core 2 duo, nevidim ziadny priamy otvor na ventilator a aj tak to ma len 55
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

presne na toto som myslel tiež mám viac skúsenosti s notasmi a presne na ne som narážal pri tej RM72 puma či ako, ho má spolubývajúci v Hpčku a ventilátor mu tam hučí ak trafený a pod 50°C mu to ani nejde ale ma tam vistu tak neviem ako to ide s normálnym OS.

AMDčko v notasoch sa dá spoznat lahko :)

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

co sa tyka notasom :) dostali sa ku mne 2 celerony ktore sa sami uvarili :D... v roku 2002 vypustilo amd jadro s menom Thoroughbred a od vtedy skoncili problemy s teplotov. sam som mal 1700+ ktora mi bezala aj na pasiv :D (zabudol som zapojit ventilator) rozpravat ako a amd hreju a intel nie je cisty nezmysel. nehanim intel a ani nechvalim amd, len netrepte chujoviny :D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nemyslim ze je to az taky nezmysel, je to proste skusenost. Ano mal som notes kde bolo centrino a tiez pieklo na 80 85. Ale ked si porovname nove mobilne procaky tak turiony dost pece narozdiel od intelov. Osobne mam skusenost s RM70, je to sice najnizsi stupen(medzi stupen) PUMA procakov a amd mu ani nedalo privlastok ultra. Mozno tie ultra su uz lepsie....ale ako tu spominal kolega zavysi aj sposob chladenia, a aj to ako to vyrobca napastuje. Mal som notas s Sempronom 1,8kou a hrial sa nenormalne na 90 95. Tak som to rozobral, natrel tam novu pastu a zrazu 60 65.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze dnes by som si urcite kupil notes s intelom, je to rozhodne lepsia volba. Ale nie len kvoli teplote ale aj spotrebe. Nove turiony ultra trocha vylepsili a dali im 3stepy(stare mali 2). Ale ked si vezmeme intel core 2 duo ma 5stepov. tym padom sa da efektivnejsie regulovat potrebny vykon a tym padom aj spotreba. ps na rm70 su 500mhz 1000 a 2000. tych 500 mi pride dost malo, pretoze som mal problemy s performace pri chode na baterke.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Skus RMClock, urcite mozes pouzit viac krokov taktov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiez mam v booku C2D T5500 (2x1,66GHz) a stepy ma len 1000/1333/1666 MHz a taktiez hreje pri zatazi jak saleny... najviac co som na nom mal bolo 80 stupnov. Mam skusenosti s novsimy AMD bookmi a boli na tom s teplotou o dost lepsie (vecsinou do 50 pod zatazou). Ale nepripisujem to ani tak CPU ako skor mizernej konstrukcii a chladeniu (book HP NX7400).
Odpovedať Hodnotiť:
 

je tu rec o plnych procakoch, nie o celeron/sempron. Porovnavaj porovnatelne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

porovnavat sa mozu len 2 skoro totozne notebooky. Napr HP zvyklo vydavat s rovnakymi sasi intel aj AMD (neviem ako teraz), kde sa da predpokladat aj podobny sposob chladenia. Uchladitelnost noteboku pod zatazou strasne ovplyvnuje mnozstvo zaneseneho prachu (zase zalezi na sposobe chladenia: hustote rebier, vzdialenosti vrtule od rebier od ktorych sa odvyja nachylnost na zanesenie pri ktorom nemusi pomoct ani vysavac - ale len rozobratie). Z nejedneho notebooku uz som tahal "kobercek" prachu, ktory sa vysavacom nasmerovanym na vyfuk nedal dostat von a teploty ? 215 - 25 stupnov nizsie ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jen kkt muze konvertovat divX na DVD.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zrejme si mylis motory... 2.0FSi je 110kW benzin s priamym vstrekom bez turba (hladky), ale 2.0TFSi ma turbo a seriovo 142kW... Samozrejme motor 1.9TDi 96kW (z Fabie RS, resp. z passatu) je vykono sice mozno porovnatelny, ale po mensej uprave(zmena softu napr.) nechava za sebou vsetky FSi....
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

TREBA OTESTOVA MAM HO PO CHIPTUNINGU :) NO NEVIEM NEVIEM :)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

TREBA OTESTOVA MAM HO PO CHIPTUNINGU :) NO NEVIEM NEVIEM :)

Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A to uz bol len debil co zaviedol TDI motory do RS edicii ... Ved RSky boli odjakziva benzinaky
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

ale kto normalny by si kupil fabiu RS? haha ze fabia RS zdochnem to uz musi byt teda spickove auto ked to je RS lololol..

imho fabia aj keby do nej dali V12 tak je to furt fabia
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Typujem, ze vy mate tak 17-19 rokov a auto bud nemate, alebo stalo max 100tis. A jak by sa vam bralo keby vam davali RS Fabiu s TDIckom.

Blbec jeden
Odpovedať Známka: -1.6 Hodnotiť:
 

Ale no tak, nazývať 100 kW RS je troška odvaha
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

viac ako 100 tisic by som za fabiu nedal. To je fakt. :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

staci ze je to fabia... uz je to nahovno auto este ktomu diesel... rachotiaci volkswagen
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

pri nadavani ludi na nemecke auta (rachotiaci volkswagen) sa mozem len usmiat
Pri reciach o rachotiacich diesloch sa len usmejem lebo si spomeniem na spotrebu okolo 4,5l v lete :)
A ked sa ti nepaci fabia tak si kup ojazdene daewoo matiz :D neni to ani nemec...a urcite najdez aj benzinak
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

no ty si genius ani si nevedel
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fabia je stale len fabia. A oktavia je stale len oktavia. A vsetkoje stale iba eMBéčka - teda AMD :D
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A ešte k tomu 1,9 TDi je motor od VW, so skodovkou to nema nic ty expert
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Preboha chlapci ... porovnavat fabiu s najlepsim motorom, najlepsou vybavou a najhorsiu oktaviu ... no comment. Mne islo o auto ako celok a v prvom rade o priemer z fabie a priemer z oktavie ... A kazdy chuj vie ze oktavia je lepsie auto ako fabia, no asi aj preto je 2x oktavia drahsia.

Takisto mozem povedat ze najlepsie 4-jadro AMD je vykonnejsie ako najhorsie 4-jadro Intelu ...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

pomer cena/vykon ti nieco hovori?
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

neucili ho v skole
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Uz len to ze amd sa pretransformovala na 2 spolocnosti o niecom svedci... a cpu s gpu dokopy uz bolo ohlasene u amd uz dost davno,(amd fusion)nekupovali ATI len tak pre srandu, este pred tym ako intel oznamil ich 2 krokovy vyvojovy plan na nasledujuce roky... Uvidime ako sa to vyvinie...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

zaujimalo by ma, ci tou integrovanou grafikou mienia to, ze nebude vobec potrebna externa, vie niekto? Alebo pls vysvetlite noobovi, thx
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Podla mna nejde o to co gdo oznamy ale o to co gdo vyrobi. no nie?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

jj to mas pravdu, ked mas chut pohladaj si info. Aj na tohtorocnom CES amd uvolnilo nejake. A myslim si ze touto technologiou by mohlo AMD pokorit intel uz len preto ze akviziciou ATI ziskali cenne znalosti ohladom gpu a intel zatial riadnu gpu neuvolnil na trh...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

AMD to podla mna nevyriesilo akvizicio ATI velmi stastne. Dvaja looseri co budu produkovat... to co doteraz akurat, ze si zavreli par dvierok k intelu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

lom to som zvedavy na vykon tej intergrovanej grafiky, na co to vlastnu budu vyrabat, ked niekto chce lacny komp tak si isto nekupi tento procak (na 99% nebude lacny :D), ale namiesto neho nejaky lowend AMD + lowend dosku s integrovanou grafikou...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ked kupischopnost klesa robit nove a drahe produkty?
potesim sa ked toto bude krok vedla...

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Drahe? si si isty ze to vyrabaju draho? Podla teba maju zastavit vyvojovy proces? Hlavne teraz ked amd ma svoju 45nm technologiu
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ten útok mi pripomína boj s veternými mlynmi, intel robí špičkové procesory ale katastrofálne grafické karty, v tomto je AMD ďaleko pred nimi. Stačilo tak málo, kúpiť firmu čo vyrábala grafické karty už 20 rokov predtým.
Spolu ruka v ruke s krízou ho to môže stáť veľa. Ľudia zrovna teraz nemajú veľkú chuť vrážať veľké prachy do kompu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To máš pravdu, no nezabúdaj na nvidiu, tá povolila licencovanie SLI na všetky dosky pre nehalem s monopolným X58 aj bez prítomnosti nForce 200 čipu. Na oplátku možno bude dávať Intel vedľa jadra cpu jadro od nvidie čo je po stránke výkonu jediný konkurencieschopný krok. Ak tam dajú gma vlastnej výroby tak na tom akurát prerobia.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

5w rozdiel a intel je v vikone znovu lepsi
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

yntel je vo vikone lepsy ale tvoja gramatyka je otrasná, popros sudruzku ucytelku abi ty cez vykendi dala doucovanye :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

niektorym uz nepomoze nic
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

hej vsetci serte na to aj tak je to vecna tema intel amd, podla mna je amd lepsie podla niekoho ineho zas intel, to nikam nevedie je dobre ze konkurencny boj ich vedie k zlepsovaniu a nech si kazdy sam vybere co je prenho dobre,,,,,,, ale to hlavne je chlapci ze je novy linux backtrack4 od 11.2 to tu zabudli poznamenat, vivat linux backtrack, aj tak vas mam rad a mier
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Staci sa no to pozerat objektivne, z nadhladu a so znalostou historie ... boli obdobia ked bolo na koni AMD, no teraz take obdobie nie je ... kto to nedokaze pochopit je to jeho problem a primitivita hajenia si svojej znacky bez poznania sucastnej reality. Mne osobne je jedno kto je nr. 1 a kto nr. 2 ... ak su dvaja majoritni vyrobcovia, niekto musi byt 1 a niekto 2.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Faktom ale je, ze AMD na 2 roky nema nic !!!!!!!!! Ziadne plany na poli CPU, akurat Fusion (CPU+GPU), ale samotne zlepsovanie CPU nikde ... pocul niekto o K11, K11,5, K12? Roadmapy na 32, 22 nm? Vsetko len samy Phenom II alias K10,5 na 45 nm a ked panboh da za 2 roky aj na 32 nm ... A Intel? Napreduje milovymi krokmi, svoju taktiku tik-tak (kazde 2 roky) sa mu dari dodrziavat, co je podla mna uplny zazrak. Jeho CPU su o 30% vykonnejsie ako CPU od AMD (ale aj o 30% drahsie - pomer cena/vykon je vyrovnany) ... Po high-ende Ci7 (4 jadra, 8 vlakien, 45 nm, socket 1366) prida na konci roka 32 nm "die shrink" (ked sa to tak da nazvat) ktovie ci sa bude volat Ci7, mozno Ci8 alebo Ci9 (MONOLITYCKYCH 6 jadier, 12 vlakien, 32 nm, socket 1366) ... t.j. ten isty sokcet a chipset !!!!! Vykon Ci9 (ci jak sa bude volat) o cca 10% vyssi na tej istej frekvencii, spolu s 1,5-nasobkom poctu jadier mame 1,1*1,5 t.j. o 65% vykonnejsi CPU do roka !!!

Co ma AMD?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Fcul ma napadlo, AMD ma tiez tusim v plane nejaky 6-jadrak na rok 2010 ... ktory bude ledva krivat a o 30% zaostavat za 6-jadrovym Nehalemom, ktory tu bude uz za rok
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Chod kade lahsie yntelovský onan, jediné čo ovládaš sú čísla ale to že čipsety má intel na piczu to uz nevidíš. Nehalem - čistá sračka, papierový výkon je jedna vec a druhý reálny je len o pár percent vyšší než u Phenom 2. Ked si este pomyslím na posahaný X58 tak si ozaj radsej kúpim za dvojnásobne nižšiu cenu zostavu s Phenom 2 a budem mat zhruba rovnaký výkon bez resetovania počítača pri zapojení usb kľúča.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

no ty si total pablb ...

1) konstatujem objektivnu realitu a ta je, ze Intel vykonnostne vedie, a nie o par percent, ale o D E S I A T K Y percent. Nie je to nic papierove, je to cista realita - pokial to tvoj mozog este nepostrehol. Dalsia vec: az do vyssieho mainstreamu je pomer cena vykon vyrovnany (t.j. okrem extremnych edicii). Aby tvoj primitivny mozog pochopil co to znamena: o kolko je vyssi vykon, o tolko je to drahsie a opacne: o kolko je AMD menej vykonne, o tolko je aj lacnejsie ... takze z pohladu pomeru cena/vykon nie je dovod ani jedneho diskriminovat
2) cipsety Intelu su vzdy to najlepsie a najkvalitnejsie co sa da zohnat (podobne sa to da tvrdit o AMD a ich vlastnych cipsetoch) ... sem-tam vyrobi uplne legandarny a kultovy cipset aj tretia strana, napr. nVidia a tiez napr. sem-tam sa stane, ze matersky cipset je na hovno (stalo sa to Intelu aj AMD)
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

3) ked si pomylsis na KOMPLETNU zostavu (kysna a creva - okrem periferii) s Phenomom II 940 za 70% ceny zostavy s Ci7 920, budes mat zostavu presne v tom istom pomere slabsiu, budes mat ty debil prihorety zostavu so 70 percentami vykonu zostavy s Ci7 ... opat: pomer cena/vykon je ten isty ... rozdiel v zostavach je len cca rozdiel 130 € za MB a rozdiel 65 € za CPU a 30 € za RAM ... este raz aby to tvoj mozog pochopil: tie ceny nie su absolutne, iba rozdiely medzio cenami komponentov Intel vs. AMD ... HDD, optiky, VGA a ine srakory mozes mat v zasade lubovolne ze ano, tie nam platformu este nedefinuju
4) V podstate sa oplatia kupit obe platformy (aj ked AMD ma trocha mensiu daleku perspektivu v horizonte cca 3 roky), nakolko za x penazi dostane clovek y muziky a x aj y su v rovnakom pomere pre Intel aj AMD
5) nie som si isty, ci to tvoj mozog dokaze absorbovat, nakolko som pouzil aj dost cudzich slov, jedine na co sa zrejme zmozes su 3 riadky (cca 30 slov), z toho 20 nadavok
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Dilinko preber sa čo drístaš za nezmysli I7 je s cenou úplne inde než Phenom 2. Doska s monopolným čispetom deto.
Idiotské ddr 3 moduly takisto nemůžeš zrovnávať s cenou DDR2. Na tvoje papierové výkony sa ti môžem vysrať, žiadny užívateľ nie je schopný postrehnúť tvoj takzvaný rozdiel, to akurát tvoj mozog kde vkuse onanuje logo shit ahead si namýšľa že postrehne taký rozdiel, to je rozdiel v hraničných testoch, pri bežnom používaní a hrách väčší rozdiel ako 10 percent nepostrehneš. Na druhej strane za tých 10 percent zaplatíš na zostave s I7 dvojnásobok len za posranú dosku, debilný cpu a priblblé ramky. Už sa zobuď, z toho sna.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

presne to som si myslel:
- niekto kto ohodnoti dva prispevky nad nim na -10 a sam svoj na +10
- niekto kto stale nechape co znamena pomer cena/vykon celej platformy/zostavy
- niekto kto stale nechape tri fakty: 1. ze z pohladu cena/vykon sa rovnako oplatia obe platformy (obe sa preto opalti kupit ... aj ked vid fakt c. 3), 2. ze Intel ma vykonovo navrch a 3. ze AMD nema na 3-4 roky taku strategiu ako Intel
- niekto kto nechape ze pc sa da pouzivat inak ako na hry

bavim sa len s inteligentami (a to ty bohuzial nie si)
nasere ma len inteligent (a to ty bohuzial nie si)

Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Podľa seba súdim teba že áno :-)
Prečo zakaždým odpisuješ keď som ta (ynteligeňta) nenaštval?
Keby si bol inteligentný ako o sebe tvrdíš pochopil by si to čo som už písal. Skúsim ti to vysvetliť ako debilovy.
Mal som na predajni dva počítače: Phenom II 940 3 ghz a Core I7 940 2,93 Ghz. Zvyšok zostavy bol rovnaký 4870, 500 GB hdd, 4 Gb ram, 650W zdroj, DVDRW, bla bla bla. Výrobca obidvoch bol rovnaký Digipro. Obidve zostavy boli bez monitora, Phenom II stál niečo málo cez 20 litrov, Core I7 stál rovných 38 litrov. Je pravda že k nemu bola nejaká debilná hra v cene a možnosť zúčastniť sa súťaže o exotický lyžiarsky zájazd. Testoval som obidve PC a to nielen v hrách ale aj v 3D Marku, PC Marku, dekódovaní videa a kompresii.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Najvyšší rozdiel medzi zostavami bol pri dekódovaní videa a to bolo skoro 15 percent. Zvyšok bol rozdiel výkonu v prospech intelu 8 - 12 percent. Ak zoberiem do úvahy, že intel bežal na ddr3 pamätiach a novom čipsete pričom Phenom bežal na starej AM2+ platforme, ak si zoberiem rozdiel ceny za zostavu s Phenom 2 CPU a Core I7 cpu, ak si zoberiem do úvahy fakt, že pre I7 sa normálny čipset nevyrába a ani vyrábať nebude (je tam monopolná X58 ktorú fakt nechcem) tak mi vychádza že najlepšie je kúpiť Phenom 2. Zopár snob endov si kúpi I7 teraz, ja si ale počkám kým nepôjde minimálne o 50 percent dole a kým nebude naň čipset od nvidie. Písal si že PC sa využíva aj ináč ako na hry, nuž ja ti neviem ale na kancelársku prácu sú to vyhodené prachy. Ak máš na mysli programovanie alebo prácu s grafikou tak tam sú ceny PC niekde inde a takým ľuďom nevadí vyhodiť za komp ročne min. 20 - 30 litrov. Normálnemu človeku niečo také netreba. Je to príliš málo muziky za hodne veľa peňazí.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

- tie testy si robil nejako strasne divne, vrchol pouzitia bol DivX 5 a SSE2? Co tak DivX 6.8 (na SSE4.1) alebo DivX 7?
- testovanie v hrach .... to ma byt vtip?
- platforma Ci7 bola znacne predrazena, nechapem ako je mozne (ale uz chapem, vid zaver) ze stala 2x viac ako platforma PhII ... moje dve navrhovane zostavy su 25 tis Sk pre AMD a 35 tis Sk pre Intel, creva tie iste (dokonca aj chladic na CPU - samozrejme kvalitny za 2 tis, nie nejaka rachotina za 600 Sk) a to este dokonca bez case a zdroja (to by bolo 30 a 40 tis Sk a pomer cien by sa este viac priblizil) ... MB v pripade AMD za 3800 Sk, v pripade Intelu najlacnejsia za 7300 Sk ... CPU v pripade AMD za 6950 Sk, v pripade Intelu za 8800 Sk (Ci7 920 vykonovo prekonava PhII 940 o 20%, nechapem naco Ci7 940 za 15 000 Sk ... tam je cely problem ...) ... divne testy, a hlavne Ci7 940, ktory Intel uplne zbytocne predrazil o 7000 Sk ... no comment
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ty si sa asi úplne zbláznil. Načo dosku za 3800 Sk pre AMD keď bohate stačí Gigabyte MA 770 DS3 za 2000,- Sk !!! To že intel nemá lacnejšie dosky pre Nehalem je jeho problém. !!!Ako strašne divne som ich robil prosímťa, šak som porovnal dva procesory rovnakých frekvencií dokonca aj rovnakého označenia. To že ho Intel predražil nie je môj problém. Načo chladič za dva litre bežnému človeku ? Phenom 2 bez problémov stíhal s boxovaným !!! Ak I7 potrebuje 2 tisícový chladič na správnu činnosť tak je to pekný šit. Táto debata nikam nevedie, ty budeš stále osočovať a podceňovať AMD, ja zase mám praktické skúsenosti s testovaním počítačov a nedám sa opiť rožkom ktorý sa mi snažíš naservírovať.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

LOL nejaky si jasny ... porovnaval som 2 procaky rovnakeho oznacenia

1) konkurent pre PhII 940 (3,0 GHz) za 7 000 Sk nie je Ci7 940 (2,933 GHz a full load turbo 3,066 GHz) za 16 000 Sk, ale Ci7 920 (2,666 GHz a full load turbo 2,800 GHz) za 8 800 Sk... (dokoca keby existoval model Ci7 900, ten by bol vykonovo presne porovnatelny) ... oznacenie s tym nema nic spolocne, Ci7 920 stale vykonovo vedie nad PhII 940 s rezervou
2) doska za 2000 Sk? dakujem neprosim, za pol roka mi vytecu kondenzatory pri plnom vytazeni sytemu. dosky pre AM2+(3) su od 2000 Sk po mozno 6-7000 Sk, vyberal som stred a dosky pre Ci7 su od 7000 Sk po 12-13000 Sk, vyberal som najlacnejsiu a uz aj ta je kvalitna jak svina
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

3) stale niekto nepochopil ze Ci7 940 za 16 000 Sk mu UPLNE ZBYTOPCNE ci dokonca AMATERSKY a NEVHODNE predrazilo zostavu o 7 000 Sk a pouzil to ako argument na "financnu narocnost platformy Intel" ... to si tam mohol rovno drbnut Ci7 965 EE za 1000 € a stazovat sa ze platforma Intel uz nie je 2x, ale 3x drahsia ... odjakziva som hovoril o Ci7 920 ... takze nie Intel, ale TY si zvolil uplne blby CPU s 2x horsim pomerom cena/vykon
4) boxovany chladic? dakujem neprosim ... aj Ci7 sa predava s boxovanym, ktory ho ma uchladit
5) AMD nepodcenujem, 5 rokov som fical na AMD, vystriedal som hadam vsetky K7 od Palomina do Barton
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Myslím, že jasný si ty, testoval som zostavy ktoré sa reálne vyrábajú a predávajú, ich procesory majú skoro rovnakú frekvenciu a zhodou okolností majú aj rovnaké označenie za čo ja nemôžem. Je to fakt. Hovorí ti niečo pomer cena výkon ? To že si I7 940 neuháji pomer cena výkon nie je môj problém. Je to predražený brak, tak ako som tvrdil. Je vidieť že vo svete IT si amatér, nie je podstatná cena dosky ale to čím je osadená. Ja už rokúce roky poznám problémy s nafúknutými kondenzátormi, doska ktorú som ti napísal je "ultra durable 3" čiže vybavená japonskými kondenzátormi s pevným obalom a garantovanou životnosťou 50 tisíc hodín. Kvalitna jak sviňa, to určite, stačí zo 4 - 5 krát vložiť kľúč do USB a doska sa sama reštartuje (generačný bug intele pičsetov). Uvedom si že nie každý je ochotný dať 2 litre za Thermalright Ultra 120 Extreme a je na výrobcovi aby dodával taký box ktorý to uchladí. V prípade I7 sa ten box zjavne nepodaril, za čo ja nemôžem.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

1) viem co znamena Ultra Durable 3 u Gigabajtu ... ale na MB za 2000 Sk? divna MB asi s malou vybavou

2) ked uz si to nebol ty, tak potom ten kto predava zostavu s Ci7 940 miesto Ci7 920 je IDIOT

3) "hovorí ti niečo pomer cena výkon?" sak o tom pisem od zaciatku

Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

4) v navaznosti na bod 2 a 3: u Intelu plati ze absolutny high-end (rozumej najsilnejsi a druhy najsilnejsi model) maju nehorazne zly (niekolkonasobne horsi) pomer cena/vykon ... plati to uz minimalne dve desatrocia ... najvyssi existujuci model (ceny spravidla 999 $, 1099 $, 1199 $ pre destopk CPU) sa preto nazyva snob-end ... divim sa ze si to nepostrehol, alebo ak hej, shcvalne to vyuzivas ako argument predrazenosti Intelu ... pri "normalnych" modeloch Intelu z mainstreamu to neplati ... no a pri AMD tento trend plati tiez (trend horsieho pomeru cena/vykon pre najvyssi high-end), ale casto to vobec nie je take vyrazne a pomer cena vykon je horsi len cca 1,1 - 1,2 nasobne a vobec nie niekolkonasobne (napr. PhII 940 oproti PhII 920 ma horsi pomer cena vykon cca 1,09x horsi: (7000/3000)/(6000/2800)) ... kde 7000/3000 je jednotka vykonu PhII 940 na 1 Sk na 1 MHz a podobne pri PhII 920 ... to je samozrejme extremne velke plus pe AMD
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Viem čo je to snob-end a to je to o čom hovorím, celá platforma I7 je snob-end a to nielen kvôli cenám CPU ale aj kvôli DDR3 a extrémne vysokým cenám MB. C2D a C2Q sú stále oveľa viac predávanejšie aj napriek nižšiemu výkonu.
Neviem čo si myslel tou malou výbavou, DS3 má všetko, vzadu PS2 Keyboard, PS2 Mouse, 8 USB, 1394 s klasickým aj s mini konektorom, Gigabit Ethernet, 7+1 onboard zvuk s optikou a digital out, 6x Sata, okrem spomínaných 8 ďalšie 4 USB konektory na doske, 4x DDR2 Dual Channel, 2x PCI 4xPCIE 1 samozrejme PCIE 16x. Dokonca to má ešte aj konektor na sériový a paralelný port.
Čo jej chýba je druhý PCIE 8 či už kvôli Crossfire alebo nejakému radiču ktorý ide na min PCIE 4. Nemá kovový ale plastový backplate. Onboard záložná grafika by tiež nebola od veci. No a osobne by ma potešil konektor na TPM. To je všetko no vzhľadom k príjemnej cene to 90 percent užívateľom chýbať nebude.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

kupte bmw jak ja a mate po starostiach :-) ta 335i je vazne nieco. Je to V8 dost spapka ale spoznate to hlavne pri prebiehani co je to mat V8 :-)
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

podla ma je 335i radovy 6 valec s turbom, 735i bol V8 atmosfericky, dovolim si tvrdit ze bmw nemas :)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

a co ked si do BMW e30 namontoval motor z BMW e34 ? uz som vide ltaketo upravene auta
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

toto je dsl, nie nejake motoforum.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

fabiu rs povazujem tiez za robdy zart :D
a dat do fabie 300 000 alebo viac tisic no tak to moze spravit iba hlupak......
to radsej nejake ojazdene auto kupim za 100 000 a mam viac priestoru lepsiu vybavu a aj lepsi motor ked chcem
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

uz vobec neviem kedy mam kupovat novy komp XD furt musim na to mysliet, ze co ked po mesiaci pride uplne nova technologia a na hovno mam silny komp, ked nema tu tech. a nic na nom neide (ako OpenCL) XD
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 



...mam aj amd..aj intel... rovnaka frkvencia = rovnaky vykon.. neplati to vsak vo vsetkych aplikaciach..
ale aby bolo jasne... komfort= doplatis,mas kozu v aute..
nedoplatis...mas standart... je tam vlastne len maly rozdiel.. ale.... stabilita...to je druha vec... v rovnakej situaci..sa chova kazdy model inak... skus dupnut pred prekazkou s autom co ma abs.. a co nema...

....niekedy zalezi na vodicovy..ako skonfiguruje trat s motorom....jednoduche nie??????
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aaaaaaaaaaaaac ccccccccccc ccccccccccccc ccccccccc
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár