neprihlásený Pondelok, 13. januára 2025, dnes má meniny Rastislav
SSD disk pre desktopy z DDR2 pamäte

Zaujímavú alternatívu ku klasickým pevným diskom a flashovým diskom v podobe disku postaveného na DDR2 pamäti predstavila na konci minulého roka a v súčasnosti už dodáva taiwanská spoločnosť Acard. Disk formátom určený do desktopových počítačov vo viacerých testoch poráža aj nový extrémny flashový disk Intelu X25-E a je zaujímavý predovšetkým svojim technickým riešením.

DSL.sk, 23.1.2009


Zaujímavý SSD disk ANS-9010 postavený na klasickej DDR2 SDRAM pamäti a nie flash pamäti predstavila na konci roka 2008 a v súčasnosti už dodáva taiwanská spoločnosť Acard.

Disk so štandardným SATA rozhraním by mal priniesť výrazne vyššie rýchlosti ako klasické disky aj flashové disky, zároveň je k dispozícii viacero mechanizmov zabezpečujúcich dáta pri nedostupnosti napájania.

Hoci SSD disky postavené na klasickej SDRAM pamäti vyrábalo respektíve vyrába viacero výrobcov, tieto sú zvyčajne určené pre najnáročnejšie nasadenia a ich ceny sa pohybujú minimálne v tisíckach dolárov.

Disk ANS-9010 je naopak určený a cielený pre bežnejších zákazníkov, je vo formáte 5.25" mechaniky pre použitie v desktopoch a podľa prvých nezávislých testov dosahuje najvyššie rýchlosti spomedzi diskov pre PC vo viacerých desktopových testoch, hoci jeho najsilnejšou stránkou je výkon v serverových aplikáciách.

Hoci disk stále nie je zrejme vhodný pre masový trh a má pre úplne bežných užívateľov PC veľké obmedzenia, je najmä ukážkou zaujímavej technológie.

Disk má osem štandardných slotov pre 240-pinové DIMM DDR2 SDRAM, podporovaná je bežná aj ECC DDR2 400, 533, 677 aj 800 MHz. K dispozícii je zoznam (PDF) otestovaných kompatibilných pamäťových modulov. Podporované sú moduly maximálne do kapacity 8 GB, maximálnou kapacitou disku je tak 64 GB.

V prípade použitia modulov bez podpory ECC disk simuluje ECC vyhradením devätiny kapacity na uloženie kontrolných kódov pre detekciu a opravu chýb.


Predný panel Acard ANS-9010 (foto: Techreport)



Disk sa k PC pripája štandardným 3.0 Gbps SATA portom, z ktorého je aj napájaný. Keďže ale 3.0 Gbps rýchlosť je v prípade tohto disku limitujúca, k dispozícii sú dva SATA porty. Prepínačom je možné spustiť režim, v ktorom disk polovicu kapacity poskytuje ako jeden disk na jednom porte a druhú polovicu ako druhý disk na druhom porte.

Disky je možné následne v operačnom systéme spojiť do jedného pomocou RAID0 a dosiahnuť dvojnásobné rýchlosti oproti maximálnej rýchlosti na jednom SATA porte.


Otvorený Acard ANS-9010 (foto: Techreport)



Aby neprišlo k strate dát, pamäťové moduly je potrebné napájať aj pri vypnutom PC. K tomu slúžia dva mechanizmy, disk má integrovanú batériu a zároveň je ho možné napájať 12 V adaptérom. Batéria má kapacitu 2400 mAh a dokáže disku poskytovať napájanie po dobu štyroch hodín.

Ďalším mechanizmom pre ochranu dát je možnosť synchronizácie dát z CF karty a na CF kartu. Zálohovanie je možné spustiť manuálne, automaticky sa spustí pri vloženej vhodnej CF karte 30 sekúnd po strate napájania. 32 GB sa podľa údajov výrobcu na 233x kartu Pretec uloží za 21.5 minút a naspäť obnoví za 14 minút. Disk je plne aktívny aj počas prebiehajúcej obnovy dát, od momentu jeho aktivácie sa v tomto režime čítajú zatiaľ nenačítané údaje požadované cez SATA rozhranie priamo CF karty.

Na prednom paneli disku je možné manuálne aktivovať zálohovanie na CF kartu alebo obnovu dát z CF karty, je tu možné nájsť indikátory stavu batérie, aktivity na jednotlivých SATA portoch a kontrolky signalizujúce obnovu alebo zálohovanie dát.

Podľa prvých testov Techreport disk dosahuje zmiešané výsledky. Pri niektorých reálnych testoch kopírovania súborov je s využitím oboch SATA portov o 50% rýchlejší ako najrýchlejší disk súčasnosti určený aj pre desktopy Intel X25-E, ANS-9010 dosahuje v závislosti na teste maximálne rýchlosti na úrovni 150 MB/s. Tesne je najrýchlejší aj v benchmarku WorldBench hodnotiacom výkon bežných desktopových aplikácií.

Výrazne najrýchlejší je pri teste dvoch operácií náročných na disk spustených súčasne a absolútne dominuje pri záťaži typickej pre servery alebo pracovné stanice s malými náhodnými požiadavkami meranej pomocou IOmeter. Pri simulácii zaťaženia webového servera dosahuje 20000 IO/s, pri simulácii pracovnej stanice 25000 IO/s.

V niektorých testoch kombinujúcich náhodný prístup so sekvenčným čítaním ale disk zaostáva aj za niekoľkými klasickými diskami, limitom sa zdá byť rýchlosť SATA kontrolera v disku. Napríklad v rýchlosti nabootovania Windows sa pred disk dostalo okrem viacerých flashových diskov aj viacero diskov od WD a tiež Samsung Spinpoint F1.

Celkovo podľa testov disk súperí o pozíciu najrýchlejšieho z dostupných diskov pre desktopy s Intel X25-E, pričom navrch má pri náročnejšom multitaskingovom používaní s viacerými súčasne spustenými náročnými diskovými operáciami. Jeho spotreba podľa testu pri osadení osem 2 GB modulmi bola 11.6 W.

Kompletný test disku je možné nájsť na Techreport.

Disk s odporúčanou predajnou cenou 400 dolárov bez osadených pamäťových modulov je možné zakúpiť v súčasnosti za približne 380 dolárov. Dobrý pomer kapacity a ceny majú zatiaľ len 2 GB moduly a pri prijateľných cenách je tak možné osadiť disk len 16 GB pamäte, ktorú je možné zakúpiť za približne 160 eur. Najlacnejšie 4 GB moduly stoja na úrovni minimálne 70 eur, osadenie 32 GB kapacitou by tak stálo rádovo 560 eur.

Spoločnosť predáva aj ekonomickejší model ANS-9010B za 250 dolárov, ktorý je možné osadiť 6 modulmi pamäte a disponuje len jedným SATA portom.

Technologicky zaujímavý disk ale ponúka v prípade oboch modelov horší pomer kapacity a ceny ako flashový Intel X25-E a lepším riešením je zrejme len v prípade špecifických požiadaviek na veľmi vysoké hodnoty IO/s pri náhodnom prístupe. Viac informácií o produkte je možné nájsť na jeho stránke.


      Zdieľaj na Twitteri


Zvažujete nákup flashového SSD disku do svojho notebooku alebo desktopu? (hlasov: 678)

SSD disk už používam      6%
Áno, zvažujem flashový SSD      31%
Nie, zatiaľ plánujem používať len klasické HDD      63%


Najnovšie články:

Nokia smartfóny skončili
Prvý štart rakety New Glenn konkurujúcej SpaceX sa má uskutočniť v pondelok
Nvidia a MediaTek spolu vyvinuli CPU pre PC, Nvidia ho chce masovo presadiť
Notebook s rozťahovacím displejom má OLED od Samsungu, zverejnil ďalšie parametre
Podľa šéfa Nvidie sú užitočné kvantové počítače vzdialené dekády
Nový radič umožní rýchlejšie a výrazne väčšie SSD pre PCI Express 5.0
Ďalší let výrazne upgradnutej Starship sa má uskutočniť v pondelok
Prehrávač videa VLC podporuje generovanie titulkov pomocou AI
Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva


Diskusia:
                               
 

dost biedna vydrz baterie, nato ze ta baterka ma udrzat data na RAM moduloch by som povedal ze pri tej kapacite by to malo vydrzat minimalne niekolko dni.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

nj viac by nebolo od veci.. mozes skusit si tam pripojit nejaku 18Ah bateriu :D ..skor ci neskor dojde k chybe a pridem o data.. mozno dva taketo disky s raid1 by to riziko zmensili..
Odpovedať Hodnotiť:
 

naco RAID 1? Ved to je plytvanie peniazmi skor by som si vedel predstavit RAID 0. A potom si staci napisat skriptik co ti bude kazdu hodinu zalohovat a mas to v suchu. Pripadne pouzivat Mac OS X a Time Machine a mas zivot bez problemov(prenasali by sa len zmenene subory na rozdiel od skriptu kde by sa kopirovalo vsetko). Zlohovat to na externy HDD a je vsetko OK.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ty si mi teda mudrlant... ty si fakt myslis ze zalohovanie zmenenych suborov dokaze len OSX? otvor si oci konecne... taketo zalohovanie dokaze uz nejeden open-source program...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

ts, taketo zalohovanie sa da spravit v linuxe na 1 riadok :D rsync ftw
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Typicky americky bezny user. Co od neho cakas? :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

vola sa to inkrementalne zalohovanie, na nete najdes dost nastrojov ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Krasavec, Apple tu radsej nespominaj, sak Ti maju horsiu politiku jak cely Microsoft s Telecomom dokopy.
Radsej skus stare dobre XP pripadne Win 2000 a xcopy /D (dokonca si tam mozes aj zadat datum, po ktorom tie subory boli zmenene). A zistis, ze to je vlastne celkom v pohode system ktory nepotrebuje bezat ne Xeonoch a staci mu v pripade Win2000 aj stara supa s par megabajtami pamate.*

*upozornenie: pre tych, ktori svoj pocitac pouzivaju na drsny image Apple-freaka je tento postup vysoko riskantny a moze viest k strate zaujmu okolia a vyraznemu poklesu sebavedomia. Preto odpourcame zvolit ho len v pripade ze pocitac pouzivate na to na co je urceny a nie aby ste mali o com rozpravat ludom okolo.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

vsetko o com sa tu hadate v ratane takehoto ram disku aj so zalohovacim klasickym diskom uz davno existuje.. ja som to videl dakde na shw.cz alebo pct.cz este ako SDR
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som tam pripichol bateriu z kamionu a bol by klud.
Odpovedať Hodnotiť:
 





Čo takto skombinovat tieto RAMky s ďalšou flashovou pamäťou, na ktorú sa dáta uložia len pri vypínaní. Tak sa počet prepisov stonásobne zníži, veď to dá rozum...

...utekám na patentový úrad






Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

:) a čo takto kupiť SSD disk Patriot 32GB 170MB/s čitanie 100MB/s zapis za 82EUR a najlepšie 4 do RAID 0 a maš to lacnejšie vykonejšie s vačšou kapacitou :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rychlejsie to urcite nebude, ale spolahlivejsie asi aj hej...
A dalsia otazka ci bude mat vyznam to zapajat do RAID. A inac ked to zapajas RAID0 tak potrebujes este jeden SSD disk takze 82EUR+82EUR.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A to uz na co by mu bola vacsia vydrz baterie, ked sa za necelu polhodinku sam zazalohuje na CFku a po obnove napajania za par minut pracuje ako by sa nic nebolo stalo. A kedy Ti naposledy vypadlo napajanie na viac ako hodinu ???
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

JE ASI STALE NAJROZUMNEJSIE RIESIT VELOCIRAPTOR........BOHUZIAL

INAC KEBY TENTO VYTVOR ISIEL NIE CEZ SATA ALE NAPR CEZ PCIEX 2-4-8 TAK TO BY BOLO UZ INE, OPLATILO BY SA MAT RYCHLEJSIE MODULY

TAKTO ALE NIE....

SICE KED BY TO BOLO CEZ PCIEX , ASI TAZKO BY TO BOLO AKO SYS DISK, SKOR AKO DRUHY -NA DATA-
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

preco mas potrebu pisat so zapnutym caps lockom?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

DAKUJEM S CAPS LOCKOM SA PISE LEPSIE AKO STALE DRZAT SHIFT.








XD
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

toto si zabil xD xD
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

to co uz je za pic......
sak je to velke jak cele pc
a neviem kto by dal 4000 za 8gb ddr2 pameti
to uz radsej ssd nie?
a okrem toho takyto ramdisk modul uz davno vyrobili a je velky ako karta do pcie
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Citaj poriadne, je to 5,25" cize asi ako CD-ROM mechanika :-)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

No ty si inteligentnyyyyyy, ano o Gigabyte 4 GB RAmdisku starom cca 2-3 roky vieme ... tuto je ale kapacita CUSTOMIZOVATELNA az do 64 GB ...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

lepsie je obesit sa ihned, ako po strate dat z tohoto blbeho zariadenie co sa tvari ako disk
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

Ale bol by to skvelý disk pre paranoikov. Keď príde polícia zhabať disky, tak všetky dáta za 4 hodiny zmiznú :D Keďže policajti sú debili, tak si to ani nevšimnú.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

+1
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

sory za spam, ale toto si naozaj vystihol :D
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

prepacene
ale chyba ti jedno r
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

kedze ty si uz stratil EU, tak mu pozicaj to R, bude z teba krasny MS :D
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Nooo,jedno reset tlacitko.... a bol by to najrychlejsie a spolahlivo vymazatelny disk na trhu !!! :D
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

A netreba tam ani špeciálny softvér na bezpečné mazanie dát, pretože to funguje proste inak. Na druhú stranu, ak patríte k tým, čo mažú a potom hľadajú softvér na vrátenie vymazaných dát, ste s týmto diskom v keli.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Neviem ze kolko percent dat vratis z RAMky. Podla man vela asi nie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a preco prave za 4 hodiny, ked nepripojim zaloznu baterku, tak staci vypnut pc a je to to do par s, neni o com, len blb by cakal 4h kym dojde baterka
Odpovedať Hodnotiť:
 

aku to moze mat rychlost zapisu a citania ? :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

1) teoreticky taku, aku maju DDR2 moduly v zavislosti od frekvencie a latencie (t.j. citanie/zapis cca. 2500/1000 MB/s)
2) prakticky taku, aku sirku prenosoveho pasma poskytnu 2 SATA II (t.j. max. 600 MB/s)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prakticky v testoch ten "disk" nepresiahol 400 MB/s, takze este maju co dohanat, aby vyuzili tu rychlost RAM modulov.
Co sa tyka ECC tak v originalnej recenzii sa pise ze taketo pamate nepodpruje. Ale ak je informacie o internych checksummoch pravdiva, tak je to super, normalne "desktopove" RAMky su vyrazne lacnejsie ako serverove ECC a spolahlivost by mala byt s checksummami rovnaka.
Este mi tam chyba napajanie zo standby vetvy PC, aby sa pri vypnutom PC, ktore je ale v elektrine, nemusela minat bateria. Aj ked pri serveroch je to jedno, tie vypnute nebyvaju - jedine ked nejde elektrina ani zalozne zdroje/generatory.
Z SSD diskov je tento najrychlejsie a kedze je su RAM moduly a nie SSD, tak ma aj najdlhsiu zivotnost (pocet prepisovacich cyklov).
Odpovedať Hodnotiť:
 

no pri vypnutom pc nie zdroji snad ten "disk" napajany bude, lebo potom je to nepredajne do desktopov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

1) prakticky asi nezalezi od pouzitych DDR2 modulov, kedze aj najpomalsie najpodradnejsie DDR2 na 533 MHz CL4 a rychlejsie 800 MHz CL4 (alebo nebodaj CL3) ... obe RAMky aj tak narazia skor na hranice 2xSATA II (600 MB/s) ako na svoje hranice

2) v 64 bit ere bude nieco taketo uplne nepotrebne: napr. v roku 2016 budem mat napr. 512 GB RAMky - asi ako dnes 8 GB(nativny 64 bit OS, nativne 64 bit aplikacie) ... takze nebude problem RAMdisk ficurkou vyhradit povedzeme 200-300 GB ... (asi ako dnes 4 GB)
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

uz len vyriesit problem, ze sa obsah ramky zmaze, ked vypnes pocitac :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

"Aby neprišlo k strate dát, pamäťové moduly je potrebné napájať aj pri vypnutom PC. K tomu slúžia dva mechanizmy, disk má integrovanú batériu a zároveň je ho možné napájať 12 V adaptérom. Batéria má kapacitu 2400 mAh a dokáže disku poskytovať napájanie po dobu štyroch hodín."

len si neviem predstavit, ze by som mal mat v PC 3-4 "disky", aby
to bola aka taka kapacita. Zrejme sa s tymto diskom rata ako systemovym.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To by ti potom asi nebolo treba takú rýchlosť na zápis. A tiež to nebootuje nejako extra rýchlo, takže ako systémový určite nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vyuzival by si nejaky vylepseny sleep rezim, ramky by ostali napajane
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslim ze je to celkom sikovny hdd... a pri dnesnych cenach ram to nieje az take zle... ked to zlacneje tak to bude zaujimava alternativa
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

-------------------------------------------------
Je to v podstate blbost ... nech 4 GB DDR2 stoji 1000 Sk, tak ze 64 GB DDR2 dam 16 000 Sk + tzv. disk ... vsetko za predpokladu, ze dedo mraz prinesie 8 x 8 GB moduly, kazdy jeden za 2 tisic Sk ... spolu by 64 GB altervativa stala MINIMALNE 20 tisic Sk ale mam pocit ze aj 30 tisic ... a za to mam Eckovy (ten rychlejsi) SSD od Intelu v tej istej kapacite ...
-------------------------------------------------
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je to kravská hovadina. Pevné disky majú dáta uchovávať natrvalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mas pravdu, ale asi si nepostrehol urcenie tohto disku, ktory nie je do beznych desktopovych PC, ktore sa kazdy den vypinaju (niekedy aj viackrat). V serveroch s UPS je to ine kafe...
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak... zatial vidim aj ja vyzitie hlavne pre servre... ale casom mozno aj pre desktopy... a neskor bude nieco podobne mozno aj pre notebooky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak, tak... ved ide o to, ze niekto skusil postavit "disk" na inej nerotacnej technologii ako SSD. Buducnost ukaze, co je zivotaschopnejsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No napríklad na databázový engine určený na načítavnaie do/z pamäti by to bolo bohovsky výhodné. V mysql to je napríklad MEMORY (HEAP)
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Hoci SSD disky postavené na klasickej SDRAM pamäti vyrábalo respektíve vyrába viacero výrobcov, tieto sú zvyčajne určené pre najnáročnejšie nasadenia a ich ceny sa pohybujú minimálne v tisíckach dolárov."

Aha, takze tie karty pre DDR moduly, urcene na domace pouzitie za 150 dolarov predavali asi v nejakom alternativnom vesmire...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked chcem nieco podobne, radsej si zakupim do zakladnej dosky viac RAM, v systeme potom z nej spravim RAM disk a olalaaa, nemusim sa bat ze nieco zmizne, pretoze sa to tam nahralo z disku.

Napisat skript, ktory cast z RAM pripoji ako filesystem a nasledne don skopiruje data nie je problem. A pri dokonceni prace, resp. vypinani systemu staci spustit druhy skript ktory obsah RAM zapise na disk.

A strata dat pri strate napajania? Peniaze ktore som neminul na takyto smiesny disk vrazim do UPS a ked zistim ze v zasuvke nie je napa:tie tak jednoducho vypnem PC (skript ktory som spomenul sa postara o zapisanie dat na disk).

A to ani nehovorim ze pamatove moduly mozu byt ECC a budu dosahovat plnej rychlosti, teda nebudu obmedzovane rozhranim SATA.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi mas bezne na doske 8 slotov...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Da sa zakupit ;-) Ale to je podla potreby, niekomu staci 4GB ramdisk, niekomu nestaci ani 64GB :P
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi bezne dostanes kupit 8 GB DDR2 moduly ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mam pristup k takym modulom... A za druhe, nikto tu nehovori o dosahnuti rovnakej kapacity za kazdu cenu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no asi v v prvom rade je jeho veľkosť, čo je dosť málo... teda na moje pomery. ja osobne mám 3 hdd. WD 500 GB a 2x samsung F1 1 TB a mám ich v RAID0 a to šlape ako hodinky = rýchlo ako blesk a spoľahlivo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vyborne ako tmp adresar do vyvojarskych systemov, alebo tam, kde programy vo velkom pouzivaju tmp adresar na ako docasne ulozisko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

undo-redo storage a cache a temp sa da v programoch povacsinou nastavit aby sa ukladali tam, kam chceme ... staci pouzivat 32 bit aplikacie v 64 bit OS ... a mozes mat spustenych aj 10 alpikacii a pre kazdu mas k dispozicii 2 GiB RAMky ... (ked mas 20 GiB RAMky :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

...je v zapornych hodnotach a financni analytici v IT sektore najblizsich 10 rokov neocakavaju ze sa vyvoj a vyroba SSD diskov dostanu do ciernych cisiel. cize je uplne normalne, ze sa hladaju, a tiez dost pravdepodobne, ze vzniknu aj dalsie pokusy konkurovat beznym hdd, kolko ich bude a nakolko budu uspesne, si odhadnut netrufam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj keby ste to puzivali ako disk ktory si vzdy zazalohujete tak vam to bude prd platne ak sa vam ukaze blue screen of death co sa mne od kedy mam vistu stava dost casto pri pustani videa
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Dalo by sa to vyuzit ako RAM? resp. mam doma normalny HDD dajme tomu s 500GB a kupil by som to spolu s 32GB pamate...dalo by sa to vyuzit ako RAM+ pridruzit k tej co je na doske? ci by to tak fungovalo...bolo by obmedzenie SATA II take velke ze by sa to ako RAM nedcalo vyuzit kvoli rychlosti...a OS by bol 32-bit...a nehadajte sa ktory OS ci 32 ci 64 zvladne viacej ram...pytam sa teraz ako laik...dalo by sa to?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie, mozno nejako ako virtualna ram, ale vykon by bol zlomkovy, skor ako rychly swap by sa dalo uz ked chces rozsirenie ram, a netreba ti ani 64bit
Odpovedať Hodnotiť:
 

jednoducha odpoved: ako RAM by sa to vyuzit nedalo, ako RAMdisk hej ...

Ked si chces uzivat 32-64 GB RAM, pockaj do roku 2015 na 64-bitovu eru, ktora vtedy dufam pride naplno ... zacnu sa vydavat len nove 64-bitove OS a pisat nove len 64-bitove aplikacie ... samozrejme 32-bitovy svet bude dalej zit v tieni 64-bitoveho a pamaly umierat, tak ako dnes doziva 16-bitovy svet, ktory uz je takmer mrtvy ... ale iba takmer
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to sprostost a draha co si mozu dovolit jedine v japonsku kde maju cenu ram ako mi za rohliky
Odpovedať Hodnotiť:
 

to si snad robite srandu ze to je napajane cez SATA rozhranie ... to ste uz taki sprosti, ci vam to google zle prelozil ???
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár