neprihlásený Pondelok, 13. januára 2025, dnes má meniny Rastislav
HyperSpace, zabudovaný Linux v notebooku beží súčasne s Windows

Mimoriadne zaujímavú technológiu HyperSpace predstavila na CES 2009 spoločnosť Phoenix Technologies, jeden z najväčších tvorcov BIOS-ov pre PC. HyperSpace je odľahčenou verziou Linuxu potenciálne integrovanou priamo v notebookoch, ktorá zároveň ale umožňuje súčasný beh hlavného operačného systéme s možnosťou prepípania medzi hlavným operačným systémom a HyperSpace.

DSL.sk, 12.1.2009


Mimoriadne zaujímavú technológiu HyperSpace predstavila na CES 2009 spoločnosť Phoenix Technologies, vďaka AwardBIOS-u jeden z najväčších výrobcov BIOS-ov.

HyperSpace je odľahčeným operačným systémom postaveným na Linuxe, ktorý veľmi rýchlo bootuje a umožňuje využívať webový prehliadač do približne 20 sekúnd od zapnutia počítača.

HyperSpace je tak technológiou podobnou technológii SplashTop zabudovanej najmä na doskách a v notebookoch Asus, ktorú sme detailne predstavili v tomto článku.

Na rozdiel od SplashTop disponuje HyperSpace ale dôležitou funkciou navyše, vo verzii Hybrid umožňuje beh hlavného operačného systému súčas s behom HyperSpace a s možnosťou prepínania medzi týmito dvomi operačnými systémami.

Užívateľ tak môže po zapnutí počítača začať používať prehliadač v HyperSpace a v pozadí nechať nabootovať Windows alebo môže v prípade potreby napríklad reštartovať Windows a pokračovať v práci v prehliadači v HyperSpace. Medzi dvomi OS sa v súčasnej verzii HyperSpace prepína stlačením F4.

Verzia HyperSpace Hybrid je postavená na virtualizácii a vyžaduje Intel procesor s hardvérovou akceleráciou virtualizácie Intel VT. Windows bežia vo VM nemodifikované, je v nich ale inštalovaný spolupracujúci softvér. Nie je známe, či HyperSpace inštaluje vo Windows nejaké optimalizované ovládače, HyperSpace Hybrid ale podporuje len 32-bitovú verziu Windows Vista s SP1. Zároveň v požiadavkách sa uvádza len podpora integrovaných grafík Intel GMA 3000, 3100, X3000, X3100, X3500 a X4500.

Výkon Windows pri spustení vo virtualizácii pomocou HyperSpace Hybrid je podľa Phoenixu takmer natívny.

HyperSpace je dostupný aj vo verzii Dual, v ktorej nepodporuje beh súčasne s operačným systémom. U tejto verzie je možné po štarte nabootovať HyperSpace alebo Windows.

HyperSpace Hybrid má podľa tvorcu podstatnú výhodu aj pri každodennom používaní notebooku, nielen pri jeho štarte. Podľa Phoenix Technologies má totiž notebook pri browsovaní cez HyperSpace Hybrid oproti browsovaniu vo Windows až o maximálne 25% až 30% nižšiu spotrebu, pravdepodobným dôvodom je oveľa menej častejšie prebúdzanie procesora a iných komponentov notebooku.

Užívateľ tak môže browsovať pomocou prehliadača v HyperSpace s Windows Vista v režime spánku a prebudiť Windows Vista len v prípade potreby používania iných aplikácií. HyperSpace umožňuje zdieľať s Windows súbory cez prístup k adresáru na disku a umožňuje automaticky z prehliadača v HyperSpace otvoriť súbory pomocou aplikácie vo Windows. Prehliadač v HyperSpace postavený na Firefoxe má inštalovaný PDF plugin pre priame prezeranie PDF, otváranie vo Windows je možné využiť napríklad pre súbory vo formáte Microsoft Office.

Či respektíve nakoľko je negatívne ovplyvnená výdrž notebooku v prípade, že užívateľ používa len Windows spustený vo virtualizácii cez HyperSpace Hybrid, tvorca HyperSpace neuvádza.


Videoukážka HyperSpace (video: Phoenix Technologies)



Súčasná verzia HyperSpace obsahuje iba prehliadač, ďalšie aplikácie pribudnú neskôr v podobe aktualizácií. Podporované je pripojenie cez Ethernet, WiFi aj 3G.


Prepínanie medzi Windows Vista a HyperSpace (video: Phoronix.com)



Súčasná verzia HyperSpace je inštalovaná na pevnom disku, v prípade predinštalovanej verzie na 1 GB skrytej partícii. Predinštalovaná verzia sa má postupne objaviť v tomto roku v notebookoch viacerých výrobcov, už v súčasnosti je k dispozícii stiahnuteľná verzia nainštalovateľná na notebooku spĺňajúcom hardvérové požiadavky.

Stiahnuteľná verzia bola Phoenixom otestovaná napríklad na Lenovo T400, X200, X300, X301, Acer 4720, Toshiba E105, Fujitsu 1010, Gigabyte W466U. Stiahnuteľná verzia je ale platená s 21 dňami na odskúšanie, následne s ročným poplatkom u HyperSpace Hybrid až vo výške 60 dolárov. Verzia integrovaná v nových predávaných notebookoch bude ale pravdepodobne zdarma.

Ďalšie informácie o HyperSpace a sťahovať trial verziu pre podporovaný hardvér je možné na hyperspace.com, viacero videí s prezentáciou HyperSpace je možné vidieť tu.


      Zdieľaj na Twitteri


Používali by ste HyperSpace Hybrid súčasne s Windows, ak by bol HyperSpace inštalovaný na Vašom notebooku? (hlasov: 450)

Áno      80%
Nie      20%


Najnovšie články:

Štart rakety New Glenn konkurujúcej SpaceX zrušený pre technický problém
Kataster začína fungovať lokálne na tretine úradov. Presný stav dát stále neznámy
Nokia smartfóny skončili
Prvý štart rakety New Glenn konkurujúcej SpaceX sa má uskutočniť v pondelok
Nvidia a MediaTek spolu vyvinuli CPU pre PC, Nvidia ho chce masovo presadiť
Notebook s rozťahovacím displejom má OLED od Samsungu, zverejnil ďalšie parametre
Podľa šéfa Nvidie sú užitočné kvantové počítače vzdialené dekády
Nový radič umožní rýchlejšie a výrazne väčšie SSD pre PCI Express 5.0
Ďalší let výrazne upgradnutej Starship sa má uskutočniť v pondelok
Prehrávač videa VLC podporuje generovanie titulkov pomocou AI


Diskusia:
                               
 

celkom dobra vecicka
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

ano ale neviem preco si myslia ze im za to ludia budu platit
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Minimalne cast postavena NAD linuxovym jadrom resp. akykolvek dalsi soft sireny pod GNU GPL musi byt FREE. A musia byt k nemu dodane aj zdrojaky.

Cize jedine co moze byt plne uzavrete je virtualizacne riesenie ktore vsak asi nie je vobec tak prevratne ako sa zda...

Aj XEN dokaze bezproblemov pouzivat HW Virtualizaciu a teda toto je len akesi odlahcene virtualizacne reisenie pre desktop uzivatelov.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Dufam, ze pod FREE rozumies, ze musia byt k dispozicii zdrojaky, nie ze to musi byt zadarmo.
Navyse, predavaju HW riesenie.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Obaja co ste mi odpovedali ste tupy ako polena a o GPL licencii viete asi tolko ze existuje.

Vsetky licencie GNU GPL pozaduju aby bol software free... Nie doslovne free as in beer (zadarmo) ale free v zmysle (as in speech) slobodny!

Nakolko software ma byt slobodny, ty si ho mozes aj slobodne stiahnut ZADARMO a upravovat a dalej SLOBODNE SIRIT.

Vsetok software obsahujuci GNU GPL licencovany kod (aj derivated work) musi prevziat GNU GPL licenciu. Ci uz ide o firmware integrovany v biose alebo sw insytallovany ako hoci aj win app.

Je na tom nieco nepochpoitelne, inteligenti?
Odpovedať Hodnotiť:
 

BTW: Kebyze je Linuxovy kernel sireny pod LGPL, povinny by neboli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

o ZADARMO sa nic nehovori, GPL software mozes aj predavat..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale hovori sa tam presne o tom ze si ho mozes ZADARMO "predavat" dalej.

Cize 1 clovek by si to kupil a mohol dat zadarmo na stiahnutie zbytku sveta ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem kde za tym vidis hardwareove riesenie. Keby to malo nieco s hardwareom tak to startuje 4 sekundy nie 20 rovnako ako Eee PC s SSD diskom a optimalizovanym linuxom.

Niekto sa zase snazi ryzovat na free veciach, takmer ziadna pridana hodnota..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak tak

Na rozdiel od SlashTopu je to cisto sw riesenie v skrytej particii na zaciatku disku. Cize to ani len nesidli v biose ako som z pociatku predpokldal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

aaa dalsai mdrzlat co nevie rozdiel medzi free software a open source software........ nastuduj si GPL licenciu truba
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ty si este tupsi ako ten predtym.
LINUXove jadro je FOSS! Nie OSS!

Open Source moze byt aj akykolvek komercny sw... FOSS = Free Open Source Software, cize nie len ze je open, ale je aj slobodny.

Neplet Open Source a FREE. Open Source sam o sebe ti slobodu nedava.

Odpovedať Hodnotiť:
 

kym som to precital uz 8 hlasov v ankete :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

inak zaujimave preco zasa linux sa pusti skor.
asi bude rychlejsi :D (to bol vtip tak mi nenadavajte pls :D)
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

no je to o tom, ze pravdepodobne necheckuje HW a podobne, jednoducho uz rata s nejakou konfiguraciou. ja by som rad videl/vedel, kolko by trvalo windows naskocit, keby sme povypinali vsetky sluzby, ktore neni su potrebne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Napriklad winlogon.exe?? :)
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Trvalo by to mnohem déle, ale záleží na konkrétním nastavení, systém by pak ale bral méně prostředků, celé je to celkem komplikované, nedá se to jednoduše říct.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak toto sa mi páči, narýchlo na net, keď nepotrebujem nič extra robiť tak do toho miniLinuxu, na iné veci do Windovsu.... fakt šikovné.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hmm.. ale predsa len 1GB na disku kvoli tomuto? viem mozno sa to zda malo ale 1gb je 1gb, a tusim konkurencne riesenie je mensie co sa tyka velkosti na disku a tusim je aj nezavisle na disku ..:D keby dali na MB nejaky SSD cisto pre to (v pripade build-in NB) tak by to bolo najsamsuper .. ale takto to je len super ..:D
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Len pre zaujimavost Hlista zaberie cca 12 GB a nic tam nieje takze 1 GB je "nic" :-D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

1GB aby som mohol byť o 30% (v prípade mojej 9článkovej baterky to je 1h) dlhšie na nete... nech sa páči pri súčasných kapacitách diskov je to podla mňa nič...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

napr. ja by som to nevyuzil, ked tak potrebujem os ktory mi sedi a nie nejaku osekanu verziu, ak si dobre nastavim linux tak ho nabootujem do 30 sekund a to je celkom dobry cas
Odpovedať Hodnotiť:
 

som to len ja alebo naozaj je v tom druhom videu v HS linuxe naozaj IE(7) pouzity ako browser??
Odpovedať Hodnotiť:
 

na pohlad to vyzera biedne, kedze sa jedna zrejme o obycajny jednoduchy hypervisor, ktory nepodporuje 3D akceleraciu a teda ziadne hry, ziadne Aero a kedze pouziva virtualizaciu, tak aj ziadne Virtual PC alebo ine virtualizacne nastroje na notebooku v hlavnom OS ... cize akurat tak na pisanie dokumentov a prehliadanie Internetu, ale na serioznu pracu ten hybridny rezim urcite nie je ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Po 3D akcelerácii sme pátrali, v oficiálnej špecifikácii to nie je a z pár ľudí, ktorí to mali zatiaľ na testy, sa nikto nesťažoval, že by tam nebola. Vzhľadom na podporu iba niekoľkých častých grafík u notebookov tam skôr bude, ale to je len hypotéza.(A samozrejme 3D výkon tých Intel grafík nie je nič moc.)

Virtualizačné nástroje zas nepatria do povinnej pracovnej výbavy väčšiny ľudí, ani programátorov, takže z masového hľadiska to až taká závada nie je. Ale samozrejme, veľa ľudí to potrebuje. Riešením do budúcnosti je povoliť v tom hypervisore vytváranie vlastných VM, keďže toto sú vôbec prvé pokusy presadiť masovo OS virtualizáciu, zatiaľ sa to čakať nedá.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

ako prvy pokus to samozrejme je dobre ... ale napriklad taku malickost, ako vyrobit samostatnu klavesu na notebooku pre prepinanie, to uz mohli urobit aj teraz, lebo F4 mi tiez nepride ako prave najlepsi napad ;) ...

podla mna zaspali vyrobcovia hardveru a tak ako virtualizaciu podporuju procesory, mali ju dnes uz podporovat aj graficke karty a dalsie periferie, ktore by vedeli obsluhovat priamo na fyzickych portoch a pamatovych adresach virtualne stroje ...

na ucel, na ktory bol stvoreny HyperSpace by som skor odporucal pouzit samostatny hardver postaveny trebars na VIA procesore s vlastnou grafikou a "switchovanou" sietovou kartou a horucou klavesou by sa prepinala praca medzi tymito dvoma fyzickymi strojmi a teda v uspornom rezime, kedy by hlavny OS a stroj nepracoval, by spotreba VIA bola urcite neporovnatelne nizsia ako v tomto HyperSpace virtualizacnom rieseni ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

moj "skurveny mac" macbook s hdd 5400rpm nabootuje hocikedy za 25sec :)
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Tešíme sa spolu s tebou, že máš kopu peňazí :-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Skus spustit logic pro pod win a potom uvidis, ze kvoli comu mam kopu penez:)
inac moj mac asi 4krat lepsie vyuzije moju motu zvukovku, ako hociaky iny stroj s winem
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

lol.. ako moze vyuzit viac zvukovku? ty si nieco fetoval? :D
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

a ty si prosty kokot ze ani nevis o com ide a komentujes

presne ty si vetsina v tomhle skurvenom dojebanom svete
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Silné argumenty máš, nechceš ísť radšej na nejaké hip-hop fórum?
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

moj nabootuje za 40s (nie mac, hoci proti jablku nic nemam).. Ale to je nepodstatne kedze ho takmer vobec nevypinam - pouzivam suspend a ten sa zobudi za <5s :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moj zlaty kolky by chceli mat taky rychli boot up. Ale vidno, ze necitas dokumentaciu lebo Apple neoporuca vypinanie ale uspavanie pocitaca cize po otvoreni si do sekundy schopny pracovat(sice prvych 10 sekund na mojom PowerBooku blbne kurzor ale to je malickost) A ta spotreba ta vobec nezabije lebo ak je to jeden z novsich strojov tak je optimalizovany(ako vssetky nove pocitace) na co najnizsiu spotrebu v sleep mode.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

paci sa mi, ako problemy vo Windows su malickostami v OS X :o))) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Inak mne to tiež hneď napadlo, mne trvá boot do Mac OS X tak 30 sekúnd maximálne a zobúdza sa rovnako rýchlo ako ten HyperSpace. A myslím, že Vista sa zobúdza takisto rýchlo neviem prečo sa v tom videu akože 5 sekúnd nič nedeje, ale je to podľa mňa zavádzajúce. Nezdieľam nadšenie ako väčšina ľudí tu, podľa mňa je to absolútne zbytočná vec, aspoň pre mňa. Ale možno ju niekto využije, to netvrdím...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

podla mna to nieje az tak prakticky vyuzitelne, kedze windows je len virtualizovany a virtualizacia tusim ma svoje nevyhody, zatial co vyhodami su len to, ze je virtualizovany, tj jeden spusteny v druhom...neviem ci je to bez 3D podpory, nizssi vykon, alebo co za tym je, ale urcite virtualizacia nieje to iste ako plnohodnotne zapnuty system...skor by bolo lepsie keby sa system spustal v pozadi a po spusteni hlavneho systemu sa vypol ten bootovaci (prehliadac by sa synchronizoval s tym na hlavnom OS)...aj ked to by asi musel urobit vyrobca OS...v kazdom pripade nechapem preco zapina len prehliadac 20 sekund, sak ked hovorite ze cely mac sa zapne za 25-30 sekund a tam toho je urcite viac co musi byt zapnute, nielen co sa tyka sluzieb a programov, ale aj co sa tyka jadra...
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne sa to bude bit s Excelom!!!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ÁA ta Vista sa pomaly zapína, keď toto uvidí pán Hulán, tak hneď napíše článok aká je tá firma hnusná, jemu sa takto jeho Vistíčka nezapína, a aj keby dak si dokúpi ďalších 8 GB ram.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

a co je to dnes 8GB RAM ... o 5 rokov si budes placat po cele, ze si vobec pocital RAM na gigabajty ...

ale ak mam napisat nieco k veci, tak pomalost spustenia ktorehokolvek OS je skor dana pomalostou pevnych diskov ... ak si skusis spustit Windows Vista a OS X z RAM disku, tak Vista vyhra ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

linux vyhra
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam asus dosku s Express Gate a celkom som stym spokojny nabehne to praktycky okamzite, mozem tam surfovat, pozerat film, pocuvat hudbu, je tam IM klient, proste ak mexces robyt nieco velmi viac tak to uplne staci
Odpovedať Hodnotiť:
 

A vybral som si NB s nvidia quadro NVS 150M, namiesto intel 4500HDM, kvôli väčšiemu výkonu.
Nejde o hry, to ma nezajíma.
Keby tam bol hyperSpace, isto zoberiem NB s integrovanou grafárnou
Odpovedať Hodnotiť:
 

JUJ. ja to xcem uz teraz :-D. velmmi dobra vec. rychli boot no fasa. :-d :-D hahahah
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár