neprihlásený Utorok, 14. januára 2025, dnes má meniny Radovan
Intel Nehalem v predaji, minimálna základná zostava v SR za 20800 Sk

V pondelok 17. novembra odštartoval s výnimkou Japonska, kde sa začal predaj už cez víkend, predaj nových desktopových procesorov Intelu Core i7 s novou mikroarchitektúrou jadra Nehalem. Celkovo boli uvedené na trh tri modely, minimálna základná zostava pozostávajúca z najnižšieho procesora, najlacnejšej dosky a operačnej pamäte stojí na Slovensku približne 20800 Sk s DPH v konečných cenách.

DSL.sk, 18.11.2008


V pondelok 17. novembra, ako bolo avizované už pred týždňom a informovali sme v tomto článku, uviedla spoločnosť Intel na trh s okamžitou dostupnosťou nové štvorjadrové desktopové procesory Core i7 postavené na novej mikroarchitektúre jadra Nehalem.

Základné parametre

Nové procesory s jadrom s kódovým označením Bloomfield sú určené pre výkonné desktopy a pracovné stanice, celkovo boli uvedené tri modely Core i7-920, Core i7-940 a Core Extreme Edition i7-965.

Základná taktovacia frekvencia jednotlivých modelov 45-nm procesora je postupne 2.66 GHz, 2.93 GHz a 3.2 GHz, TDP všetkých troch procesorov je 130 W.

Procesory Core i7 sú určené pre nový socket LGA1366, k dispozícii je zatiaľ jediný čipset podporujúci nové procesory, Intel X58. Pamäťový radič je integrovaný v procesore a podporovaná je len DDR3 pamäť.

Na rozdiel od informácií z minulého týždňa aj i7-965 v revízii C0 dostupnej pri uvedení podobne ako i7-920 a i7-940 podporuje DDR3 pamäť s maximálnou rýchlosťou len 1066 MHz. Všetky tri modely podporujú trojkanálovú pamäť s maximálne dvomi modulmi na kanál.

Intel u nových procesorov udáva zrýchlenie oproti doterajším svojim procesorom do 40% pri nezmenenej spotrebe. Podľa prvých testov, o ktorých sme informovali v tomto článku, je zrýchlenie veľmi výrazné pri efektívnom plnom využívaní viacerých jadier, napríklad pri konverzii videa, 3D renderovaní. Pri bežnejších desktopových operáciách nevyužívajúcich všetky jadrá naplno prípadne viac závislých na iných subsystémoch PC je zrýchlenie už ale výrazne menšie.

Cena

Oficiálna stanovená cena pri odbere tisíc kusov je 284 dolárov za i7-920, 562 dolárov za i7-940 a 999 dolárov za i7-965.

V čase publikovania článku sa na Slovensku cena pre koncových zákazníkov v nami preverovaných obchodov za i920 pohybovala na úrovni 9300 až 9700 s DPH, najlacnejšie v Alza.sk za 9300 Sk. Cena i940 sa už pohybuje na úrovni 18000 až 19000, cena i965 32600 až 34000 Sk.

V pondelok boli k dispozícii dosky s čipsetom X58 napríklad od Intelu, Asusu, MSI, Gigabyte. Najlacnejšia doska, ktorú sme v ponukách pre koncových zákazníkov identifikovali, bola doska Intel DX58SO SmackOver za 8150 Sk. Táto má ale len štyri sloty síce s trojkanálovým prístupom k pamäti ale s maximálne jedným pamäťovým modulom na kanál, odporúčanou najlacnejšou doskou je tak Gigabyte EX58-UD5 s maximálne šiestimi pamäťovými modulmi za 8500 Sk opäť v Alza.sk.


Intel Core i7 (foto:Intel)



Pre využitie trojkanálovaného radiča pamäte je odporúčané používať tri pamäťové moduly DDR3 pamäte, tri 1 GB moduly do 1066 MHz respektíve 1333 MHz je možné zakúpiť približne za 3000 Sk.

Celková cena minimálnej základnej zostavy, ktorú je pre prechod na novú platformu potrebné zakúpiť respektíve v prípade DDR3 väčšinou potrebné zakúpiť, je tak na Slovensku 20800 Sk.

Ďalším výdavkom súvisiacim s novou platformou bude často nový chladič v prípade požiadavky tichšieho respektíve efektívnejšieho chladenia, keď staršie dokupované chladiče uchytenie na platforme s novým socketom väčšinou nepodporujú.

Pri nákupe v USA napríklad na newegg.com je možné zakúpiť i7-920 za 320 dolárov, dosku MSI X58 Platinum len za 220 dolárov a 3 x 1 GB DDR3 pamäte za približne 100 dolárov. Spolu tak minimálna základná zostava príde na 640 dolárov, v prepočte približne 15 400 Sk. Cena je bez DPH, väčšinou je ale konečná, dodatočná daň sa platí iba pri objednaní z niekoľkých štátov.

Výrazné zmeny v architektúre Nehalem

Oproti doterajším štvorjadrovým procesorom Intelu zloženým z dvoch dvojjadrových čipov sú nové procesory jedným čipom so štyrmi jadrami.

Výrazne zmenšená bola L2 cache iba na 256 KB na jedno jadro a naopak pridaná až 8 MB L3 cache. Prístup k L2 cache je rýchlejší ako k L2 cache u Penryn procesorov, táto je ale mnohonásobne menšia a prístup k L3 je zase pomalší. Rýchlosť prístupu do operačnej pamäte bola výrazne zrýchlená integráciou pamäťového radiča do procesora.

Radič je trojkanálový podporujúci DDR3 pamäť. Všetky tri v pondelok uvedené modely podporujú maximálne 1066 MHz DDR3 pamäť, čo znamená maximálnu rýchlosť prístupu do pamäte 25.6 GB/s. Maximálna prístupová rýchlosť do pamäte u Penrynov je 12.8 GB/s, u Phenomu 17.1 GB/s.

Oproti Penrynu Intel vrátil podporu Hyper-Threadingu, dvoch threadov vykonávaných na jednom jadre. Spolu tak poskytuje Core i7 operačnému systému až osem virtuálnych procesorov, technológia je označovaná ako Simultaneous Multi-Threading, SMT.

Úplnou novinkou je tzv. Turbo mód, automatické pretaktovanie. Základná taktovacia frekvencia procesorov Nehalem je určená základnou taktovacou frekvenciou 133 MHz a násobičom daného procesora. Podobne ako u predchádzajúcich procesorov funkcia SpeedStep znižovala pri nevyužívaní výkonu dynamicky násobič, v nových verziách pri potrebe vyššieho výkonu a rezerve spotreby a generovaného tepla Turbo mód navyše dynamicky môže násobič zvýšiť.

V štandardnom nastavení sa pri intenzívnom využívaní len jedného jadra násobič zvýši o dva a pri využívaní dvoch alebo viacerých jadier o jedna. Pri využívaní jedného jadra sa tak Core i7-920 pretaktuje z 2.66 GHz na 2.93 GHz a Core i7-965 z 3.2 GHz na 3.46 GHz. Na niektorých doskách je maximálne zvýšenie násobičov v Turbo móde nastaviteľné v BIOS-e.

Veľkou novinkou z hľadiska výkonu je zároveň samozrejme podpora novej zbernice QPI namiesto FSB. QPI prepája v jednoprocesorových systémoch procesor s northbridgom čipsetu, u i7-965 maximálnou rýchlosťou 25.6 GB/s a u i7-920 a 940 maximálnou rýchlosťou 19.2 GB/s.


      Zdieľaj na Twitteri


Ak by ste si mali vybrať, upgrade ktorého komponentu na výkonnejší by ste v súčasnosti uprednostnili, upgrade procesora alebo pevného disku? (hlasov: 565)

Pevného disku      54%
Procesora      46%


Najnovšie články:

Vydané OpenZFS 2.3 s podporou pridania ďalších diskov do RAID-Z
Otvorených ďalších 6 katastrálnych úradov, nie je jasné v akom režime
Najpredávanejšou značkou smartfónov bol v minulom roku iPhone
Spustené katastrálne úrady v skutočnosti elektronicky nefungujú, iba prijímajú písomné podania
Štart rakety New Glenn konkurujúcej SpaceX zrušený pre technický problém
Kataster začína fungovať lokálne na tretine úradov. Presný stav dát stále neznámy
Nokia smartfóny skončili
Prvý štart rakety New Glenn konkurujúcej SpaceX sa má uskutočniť v pondelok
Nvidia a MediaTek spolu vyvinuli CPU pre PC, Nvidia ho chce masovo presadiť
Notebook s rozťahovacím displejom má OLED od Samsungu, zverejnil ďalšie parametre


Diskusia:
                               
 

a už je to tu=cena i965 32600 až 34000 Sk!!!__3.2 GHz, TDP 130 W__tak za to máme platiť 34-tis__Intel=money machine!!!
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

ved nikto ti nekaze kupit si novy intel stale mas predsa lacnejsie a relativne dobre amd procaky... nehalem je novinka treba zaplatit vyvoj tak ze cena dost vysoka... ale casom klesne
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

no ako keby sa to nedialo kazdych par rokov... kto ma teraz P4 je looser.. a a tak to bude za 2-3roky s c2d/q
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

ja neporovnávam intel vs. amd__to prenechám kompetentnejším__ja len, že to už raz bolo keď od nás za 286 pýtali desaťtisíce__A že treba zaplatiť vývoj? nebuť smiešny len potrebujú kúpiť zopár ostrovov a vymeniť nejaké tie jachty, to nieje o vývoji ale o nenažr...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak to az tak neni pravda ze je to drahe. treba si pozriet velkoobchodne ceny, a k tomu priratat rozumnu marzu, a nie kukat sa na alza sk kde davaju 30% na vsetko. Inac ho uz mam na stole, a je to fakt pekne.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A odkial teda odporucas nakupovat?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ano, ano, ano. dalsi stazovatel, ze su vysoke marze na produkty a potom kde je zapocitany servis? Sam by si nerobil za trapne marze, tak co tu trubis? Prepac ten ton, al toto ma dokaze rozculit do nepricetnosti. Kde su tie casy, ked s pocitacmi robili naozaj odbornici a nie podliezaci cien s NULOVOU pridanou hodnotou?!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel pekný výkon, ale tá cena. Uznávam, že je intel teraz výkonnejší, ale za tú cenu si ho normálny ľudia nekúpia. Ak by aspoň raz dal intel rozumné ceny svojich produktov, tak by som aj uvazoval o kúpe.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

i7-965 ma najhroznejsi pomer cena/vykon, preto ho kupovat skoro nikto nebude, to bolo pri Extreme vzdy ... pri i7-920 je to uz ine ... vyse 9 tisic (skoro 10) je sakra dost, ale vykon o 50% vyssi ako najrychlejsie co AMD ma (Ph 9950), ktory stoji necelych 6 tisic (vyse 5,5) ... takze i7-920 nie je s pomerom cena/vykon na tom az tak zle ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale ked porovnas trio cpu, doska, pamate... tak je na tom strasne, nieze zle. Intel si zas musi pretrpiet obdobie, kym zlacneju ramy, co mal aj v case ddr2. Do nehalemu mali zabudovat dualny radic (ddr2 aj ddr3) alebo do prvych modelov len ddr2. Takto bude o corei7 nizsi zaujem, ako by vskutocnosti bol. A pride phenom2, aj ked od neho zazraky necakam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

este nemozete porovnavat ceny/vykon. je to absolutne novy hardware, na novej platforme, samozrejme ze je to drahe. momentalne je to skor pre maniakov jak pre beznych ludi. ceny budu normalne az za cca 6 mesiacov. zjavne vela ludi zabuda, ze vzdy ked vysiel novy HW bol drahy. taktisto jak pri prechode na ddr2, pamata boli drahe. prisli Core procesori a boli drahe. ono to casom poklesne a bude to prijatelne pre kazdeho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ceny a vykon porovnavat mozme. Ano je to absolutne novy HW, ale IT servery ho mali na testovanie uz radovo mesiac pred launchom i7. Vysledky neboli zverejnovane jedine kvoli NDA ... Akonahle padol den D, net sa zaplavil vysledkami vykonu i7...
Odpovedať Hodnotiť:
 

pamatas si ked vysli P4HT? 3,2-3,6GHz... Kde bola cena vtedy a kde je dnes (teda keby sa este predaval). kazda novinka je najprv draha a postupne zlacnuje.
Pockat par tyzdnov a bude to pristupnejsie. Podstatne pristupnejsie. Normalne zakony trhu, ktorými sa riadi kazdy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

s tym rozdielom, ze P4 3,4-3,6-3,8 GHz boli specificky segment trhu a tychto omylov CPU historie nad 3,4 GHz sa u nas moc nepredavalo a nebolo ich vela v ponukach ... najrychlejsie co kedy bolo (3,8 GHz single core P4 HT omyl) tusim u nas ani nebolo mozne zohnat ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Treba si pockat, ak kupa nesuri napr. pre pokazeny pocitac. Pridu dalsie verzie, a do polroka to bude ovela vyhodnejsie. Inak ten 920 je dost dobra volba.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby bol este o 2 tis lacnejsi (7,5 tis), nie je o com a mal by podobny ak nie lepsi pomer cena/vykon ako Phenomy ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

mna by zaujimala rychlost L2 a L3 cache pri nehalemoch a taktiez rychlosti L2 a L3 pri penrynoch (L3 v EE). zmensenie L2 a pridanie defaultne L3 by som vedel pochopit jedine v pripade, ze by nova L3 bola aspon taka rychla ako stara L2. ako to je v skutocnosti?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Penryn L3 nemá. L2 Nehalemu je rýchlejšia ako L2 Penrynu. L3 Nehalemu je výrazne pomalšia ako L2 Penrynu, výhodou L3 Nehalemu je, že je spoločná pre všetky jadrá. A navyše jedna Lx je zrejme potrebná pre zjednodušenie návrhu a neduplikovanie, ak je radič integrovaný na CPU.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ako bolo poznamenane Penryn L3 cache nema, zato ma obrovitanske L2 cache (6 MB na dvojicu jadier), s latenciou 14 cyklov. Nehalem ma L2 cache uplne prtavu (256 kB na kazde jadro) s latenciuu 10 cyklov. Je sice rychlejsia, ale velmi prtava a vieme o zavislosti Intel CPU od cache, mohli jej dat 512 kB na jadro. L3 cache je u Nehalemu obrovitanska (8 MB, myslim ze nie excluded ako u AMD) s nehorazne velkou latenciou 40 cyklov. Este pred dvoma mesiacmi bolo otazne, ci Nehalem so svojou rychlou ale starsne prtavou L2 cache pokori v tomto smere Penryn, kedze mamutia L3 Nehalemu je nehorazne pomala a rychlemu vyuzitiu velmi vzdialena ... vylepseny memory management, integrovany 3-kanalovy DDR3 radic, SMP, turbo, SSE 4.2, vylepsene vypoctopve jednotky ... a plno inych vylepseni nakoniec tento handicap Nehalemov eliminovali a uplne zatienili ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

spravny postreh, ocenujem, no AMD s L2 tiez velmi neziarili, no boli v istych situaciach vykonnejsie, je to architekturou, a myslim, ze Intel sa poucil od dob P4
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj keď mi trochu uchádza zmysel ankety v tomto článku, tak som hlasoval za HDD...ale len preto že mám NB, momentálne len s 5400ot. diskom a tak nejaké to SSD by nezaškodilo :-).
Ale skôr by som možno dal otázku medzi procesor a povedzme pamäte, disk bude nasledujúcich pár rokov (dokedy sa nerozšíria vysokokapacitné SSD disky) tak či tak najpomalším komponentom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

17 500,- len za procak+MB, no parada :) + cena za pamete, nejaku grafiku, skrinu, HDD, chladic... a sme niekde pri 30k... to sa teda oplati
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trochu nadpriemerny pocitac co som si kupoval pred 4 rokmi ma stal cca 30, tak o com je rec. Teraz je 30 o dost menej ako predtym
Odpovedať Hodnotiť:
 

redakcia dsl.sk: doska Intel Smackover ponuka trojkanalovy pristup k pamatiam... 4 sloty su tam pre mozny upgrade zo sucasneho dvojkanaloveho x48 - prve dva sloty su ako jeden kanal... napr. ak ste doteraz mali v systeme 2x2GB a 2x1GB modul, ktore vam bezali dualchannel, do smackoveru to pichnete tak, ze 2x1GB pojde do prvych dvoch slotov ako jeden kanal a zvysne 2x2GB do zvysnych dvoch slotov... tzn. kazdy kanal bude mat na starosti 2GB pamate...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ďakujeme za upozornenie, uviedli sme to na pravú mieru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cital som vyssie, ale nebolo by lepsie u tychto procesorov keby bola L2 cache aspon 4MB a rychla...10 cyklov? To akoze nevedia spravit? alebo preco ju dali taku malu? Keby to bolo tych 4MB + L3 8MB s rovnakou rychlostou (rych 40 cyklov) tak by to bolo este vykonnejsie...alebo si Intel nechal zalozku este v sufliku a vytasi ju v momente ked to bude pre nich najvyhodnejsie...to by som sa necudoval
Odpovedať Hodnotiť:
 

byva pravidlom ze cim mensia latencia (cim rychlejsia) cache, tym je jej menej a tym je blizsie pri jadre (ma nizsi level) ... to iste by bolo mozne pytat sa pri Penryne, preco ma L2 latenciu 14 cyklov a nie 10 ... muselo by jej byt ovela menej ako niekolko MB ... L1 je mensia vynimka, je najblizsie k vypoctovym jednotkam a ta uz sa cleni na instrukcnu, datovu, resp. pri Inteli na uOPS cache ...

vseobecne pri Penryne Intel stavil na L2 (je jej dost a je este relativne rychla), pri Nehaleme Intel stavil na L3 cache (je jej takisto dost, avsak rychlsot je biedna - ale ako vidno CPU ako celok na takomto cache subsysteme relativne slusne funguje, nakolko sa jedna o radikalne znemene Core 2) ... nie je mozne udrziavat L2 a L3 na velkych niekolko MB hodnotach a treba si vybrat kolkourovnovy cache subsystem bude procak mat - ak L3, tak L2 bude mat stovky kB (256,512) ale v ziadnom pripade nie 2 ci 4 MB ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

btw: odstartovanie Core i7 procakov bolo na Slovensku az 18.11.2008 o 2.00 CET :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

to bol oficialny papierovy zaciatok predaja, NDA na parametre a vykon skoncilo tyzden-dva predtym ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dufam ze sa ten turbo mod da v biose vypnut, lebo ak by som ho mal pretaktovany a turbo mod by mi este zvysil nasobic.. neviem neviem ci by pri mojich taktovaniach ten procak este vydrzal tie hertze :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

skus a uvidis, v najhorsom pripade kupis dalsi kusok
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna tá cena bude takáto vysoká, kym nepríde nejaká konkurencia. A konkurencia vzdy príde. Je to nová technológia ---a za novu technológiu sa vzdy platí viac---pamatáte sa kolko stáli CD-cka asi pred 6-7 rokmi? A pozrite sa na cenu dnes. Bude to vpohode.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár