neprihlásený Streda, 15. januára 2025, dnes má meniny Dobroslav
Udalosti 43. týždňa

43. kalendárny týždeň vo svete IT a technológií sa niesol v znamení ohlasovania finančných výsledkov väčšiny významných IT spoločností za tretí štvrťrok a očakávaných prognóz na štvrťrok posledný. Okrem toho bolo uvedených na trh viacero nových najmä hardvérových produktov. Začali sa predávať mobilné telefóny postavené na novej platforme Android, produkty Microsoftu boli v centre pozornosti v oblasti bezpečnosti aj v oblasti boja proti pirátstvu. PC sa odteraz najlepšie chladí naložené v oleji, písať na klávesnici nie je bezpečné.

DSL.sk, 27.10.2008


43. kalendárnemu týždňu vo svete IT a technológií dominovalo ohlasovanie finančných výsledkov väčšiny veľkých IT a technologických spoločností očakávaných najmä pre ďalšie prognózy kvôli súčasnej ekonomickej kríze.

Uvedených bolo tiež viacero zaujímavých hardvérových aj softvérových produktov, najmä nové čipsety Nvidie pre desktopovú platformu Intelu a prvý mobil G1 s operačným systémom Android.

Nové čipsety Nvidia GeForce 9300 / 9400 majú integrovanú výkonnú grafickú kartu výrazne výkonnejšiu ako Intel GMA X4500 v čipsete G45 a majú potenciál získať významný podiel na trhu dosiek pre socket LGA775 s integrovanými grafikami.

T-Mobile začal v USA predávať v stredu prvý mobil G1 s operačným systémom Android, ktorý bol v utorok kompletne uvoľnený ako open-source v súlade s oznámením už z minulého roka. Spustenie predaja na rozdiel od iPhonu, s ktorým má G1 a Android viacero porovnateľných čŕt, prebehlo v tichosti napríklad bez dlhých radov pred predajňami mobilného operátora. Na rozdiel od iPhonu si bolo možné G1 v USA ale predobjednať.

Dôležitým novým produktom je aj relatívne výkonná grafická karta AMD Radeon HD 4830 s predajnou cenou 130 dolárov, ktorá priamo konkuruje GeForce 9800 GT. Hoci Radeon HD 4830 a GeForce 9800 GT nepatria k úplnej výkonnostnej špičke, sú pomerom výkonu a ceny a aj samotným výkonom zaujímavé pre veľa užívateľov. S uvedením Radeon HD 4830 mala ale AMD menšie problémy, keď obmedzené množstvo týchto kariet bolo dodaných v konfigurácii s nižším výkonom.

Intel Core 2 Duo E7400 za 133 dolárov je novým 2.8 GHz modelom dvojjadrového desktopového procesora Intelu z obľúbeného modelového radu E7000 s atraktívnym pomerom výkonu a ceny. Intel zároveň s uvedením E7400 znížil ceny viacerých desktopových procesorov.

Okrem uvedenia prvého produktu postaveného na Androide za zmienku v oblasti softvéru stojí nová verzia 2.0 javového klienta pre Gmail pre mobilné telefóny s podporou undo poslednej operácie a na niektorých mobiloch offline práce a softvér Badaboom pre transkódovanie videa pomocou GeForce grafických kariet.

Oba softvéry si našli ale aj svojich kritikov. Nový javový Gmail klient má problémy na niektorých modeloch mobilných telefónov, a hoci Badaboom je ukážkou možností využívania moderných GPU aj na iné účely, podľa viacerých užívateľov je vzhľadom na možnosti a množstvo podporovaných funkcií a formátov jeho cena 30 dolárov neprimeraná.

Nokia oznámila portovanie grafických knižníc Qt na dominantnú smartphone platformu Symbian S60, prvá testovacia verzia knižníc je už k dispozícii a vývojári môžu začať Qt využívať na tvorbu užívateľského rozhrania.

Dôležitou udalosťou bolo oznamovanie finančných výsledkov IT firiem za tretí štvrťrok a vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu najmä predpovedí na štvrtý štvrťrok.

Kým Microsoft zaznamenal rekordné finančné výsledky za tretí štvrťrok a čistý zisk 4.37 miliardy dolárov, o tieto sa postarala najmä divízia serverového softvéru a úspech Office 2007 a Xboxu 360. Divízia zahŕňajúca klientské verzie Windows zaznamenala dokonca medziročné zníženiu zisku o 4%.

Odhad Microsoftu na štvrtý štvrťrok počíta so spomalením, celkový prevádzkový zisk odhaduje spoločnosť na 6.1 až 6.4 miliardy dolárov, mierne nižší ako v roku 2007. V poslednom kalendárnom štvrťroku 2007 mala spoločnosť prevádzkový zisk 6.43 miliardy dolárov.

Vynikajúce finančné výsledky ohlásila spoločnosť Apple s čistým ziskom 1.14 miliardy dolárov. O dobré výsledky sa postaralo najmä 6.9 milióna predaných iPhonov a vynikajúce výsledky v predaji najmä MacBookov. Na štvrtý štvrťrok Apple uviedla veľmi široký odhad finančných výsledkov, príjmy od 9 do 10 miliárd a zisk na jednu akciu od 1.06 do 1.35 dolárov.

Zaujímavý zvrat začína v segmente výrobcov pevných diskov. Najväčší výrobca Seagate zaznamenal zisk 60 miliónov dolárov, zatiaľ čo Western Digital cez 200 miliónov. Hoci Seagate má stále najväčší celkový trhový podiel, lídrom v ziskovejších segmentoch diskov pre notebooky a externých diskov je už Western Digital, ktorý si vyrába sám aj médiá pre disky.

Pri ohlasovaní finančných výsledkov zároveň predstavitelia spoločnosti nepriamo potvrdili možný záujem o divíziu výroby pevných diskov Fujitsu naznačenú japonskými médiami, keď označili potenciálnu akvizíciu menšieho hráča za akvizíciu dávajúcu zmysel. Western Digital by tak začal vyrábať aj serverové pevné disky, ktoré v súčasnosti nemá v ponuke.

Obaja výrobcovia predpokladajú vo štvrtom štvrťroku zníženie dopytu oproti sezónnym hodnotám očakávaným v poslednom štvťroku roka, Western Digital očakáva podobné finančné výsledky ako v treťom štvrťroku.

Veľké problémy má najmä pre znižujúcu sa cenu flash pamäte SanDisk, ktorý dosiahol stratu 155 miliónov dolárov. Po stiahnutí ponuky Samsungu na odkúpenie spoločnosti za 5.85 miliardy dolárov klesla cena akcií SanDisku od utorka do piatku o 46% zo 14.80 na 7.93 dolárov.

Pozitívne výsledky aj predpovede na posledný štvrťrok ohlásili spoločnosti pôsobiace v segmente virtualizácie, VMware a Citrix, ktorému patrí Xen. Spoločnosť VMware sa zároveň tento týždeň zapojila do mediálnej prestrelky ohľadom trhových podielov v serverovej virtualizácii odštartovanú správou spoločnosti IDC prisudzujúcou Microsoftu 23% podiel. Správu nasledovala najskôr detailná súkromná kritika jedného zo zamestnancov VMware, neskôr negatívny názor na správu vyjadrila oficiálne spoločnosť VMware.

Amazon predpokladá negatívny dopad ekonomickej krízy a spomalenia na svoje príjmy.

Výnimočnou situáciou v oblasti bezpečnosti bolo vydanie mimoriadnej bezpečnostnej aktualizácie Microsoftom. Mimoriadne aktualizácie mimo pravidelných aktualizácii v druhý utorok v mesiaci Microsoft vydáva najviac niekoľkokrát do roka, v tomto prípade 67. aktualizácia v tomto roku opravovala kritickú chybu v službe Server.

Chyba umožňuje získanie kontroly nad PC s Windows XP, 2000 a Server 2003 iba pri spustenej službe Server a pripojení sa na TCP port 139 alebo 445, je tak najnebezpečnejšieho možného typu po chybách umožňujúcich získanie kontroly nad PC iba zneužitím chyby vo firewalle alebo TCP/IP stacku.

Chyba tak má potenciál na využívanie samo sa šíriacim červom, vzhľadom na firewall vo Windows XP SP2 a zvyčajný NAT na routroch individuálnych užívateľov sa iba s využitím tejto chyby prípadný červ zrejme ale nedokáže rozšíriť tak efektívne ako červy v rokoch pred vydaním XP SP2, napríklad Sasser. V piatok objavený červ Gimmiv.A je tak zrejme preto iba lokálnej povahy, keď sa zneužívaním tejto chyby snaží napádať iba počítače na rovnakej LAN, cez Internet ho tvorcovia šíria iným spôsobom.

Produkty Microsoftu sa tento týždeň postarali aj o ďalší veľký rozruch, keď Čína zareagovala veľmi negatívne na novú verziu protipirátskeho nástroja WGAN pre Windows XP, ktorá mení pracovnú plochu každú hodinu na čiernu a zrejme efektívnejšie detekuje pirátske verzie. Microsoft dokonca vydal po negatívnom prijatí v pondelok spustenej distribúcie novej verzie WGAN osobitné stanovisko vysvetľujúce účel nástroja.

Najvýznamnejšou slovenskou udalosťou v oblasti IT a technológií bolo odkúpenie veľkého lokálneho poskytovateľa pripojenia RoburNet spoločnosťou Slovanet.

Za pozornosť stálo uvedenie prvého komerčného PC chladeného ponorením do oleja a poukázanie na vysokú pravdepodobnosť straty údajov u RAID5 so súčasnými desktopovými SATA diskami a možnými kapacitami RAID5 polí.

Panasonic prezentoval prototyp palivového článka pre notebooky s lepšími parametrami ako Li-Ion batérie, neskôr ale avizoval komerčné uvedenia takéhoto palivového článku až v horizonte niekoľkých rokov.

NASA opravila jeden z algoritmov a uviedla na druhý pokus do prevádzky Hubbleov vesmírny ďalekohľad, podľa posledných oficiálnych správ vesmírnej agentúry tentokrát zatiaľ bez problémov funguje. Posledný test funkčnosti s odoslaním nových fotografií na Zem ho ale ešte len čaká tento týždeň.

Vývoj Linuxu s komerčnými programátormi by stál 10.8 miliardy dolárov, vypočítala na základe množstvo zdrojových kódov tvoriacich jadro Linuxu a všetky softvéry v typickej linuxovej distribúcii The Linux Foundation.

Písanie na klávesnici nie je bezpečné. Tvrdia to výskumníci z Laboratórií bezpečnosti a kryptografie pri Polytechnickom inštitúte v Lausanne, ktorí podľa svojich tvrdení dokážu odpočúvať klávesnicu pripojenú cez štandardné USB alebo PS/2 analýzou slabého vyžarovania elektrických komponentov klávesnice na 20 m.


      Zdieľaj na Twitteri


Myslíte si, že sa niekedy ešte objaví úspešný rýchlo sa šíriaci červ, ktorý za niekoľko dní infikuje milióny až desiatky miliónov počítačov? (hlasov: 229)

Áno      76%
Nie      24%


Najnovšie články:

Kataster má poslednú zálohu z 3. januára, útočníci žiadali za odšifrovanie 12 miliónov dolárov
Vydané OpenZFS 2.3 s podporou pridania ďalších diskov do RAID-Z
Otvorených ďalších 6 katastrálnych úradov, nie je jasné v akom režime
Najpredávanejšou značkou smartfónov bol v minulom roku iPhone
Spustené katastrálne úrady v skutočnosti elektronicky nefungujú, iba prijímajú písomné podania
Štart rakety New Glenn konkurujúcej SpaceX zrušený pre technický problém
Kataster začína fungovať lokálne na tretine úradov. Presný stav dát stále neznámy
Nokia smartfóny skončili
Prvý štart rakety New Glenn konkurujúcej SpaceX sa má uskutočniť v pondelok
Nvidia a MediaTek spolu vyvinuli CPU pre PC, Nvidia ho chce masovo presadiť


Diskusia:
                               
 

Cervy boli, su a aj budu pokial bude co ukradnut vo svete digitalnych informacii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Strasne sa tesim na tu dobu ked budu cervy dozierat uzivatlov windowsu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som sice velky optimista ale ked sa ma spytaju, ci si myslim, ze este pride nejaka softverova pohroma, nejde mi kliknut na "NIE"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Musim povedat ze takto zhrnutie vsetkych udalosti za tyzden do jedneho clanku, je skvele, chodiavam sem casto, ale niekedy nevyjde cas si precitat vsetky clanky, a tak aspon okrajovo, to okecnete...

dobra praca

dakujem
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zrovna jsem chtěl napsat opačný názor, ale pokud to někomu vyhovuje, tak to je dobře, já si přečtu ty články, co mě zajímají...

Bylo by super, kdyby někdo ty starší články rozdělil do kategorií a člověk by mohl číst jenom teba nějakou kategorii.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár