neprihlásený Štvrtok, 16. januára 2025, dnes má meniny Kristína
Intel, tvorca x86 CPU, oslávil 40 rokov

Spoločnosť Intel, v súčasnosti dominantný výrobca procesorov platformy x86, oslávila 18. júla presne štyridsať rokov od svojho založenia Gordonom Mooreom a Robertom Noycem. Tento rok zároveň uplynie tridsať rokov od vytvorenia procesora Intel 8086, prvého procesora v súčasnosti dominantnej platformy x86 procesorov používaných v PC.

DSL.sk, 19.7.2008


V piatok 18. júla uplynulo presne štyridsať rokov od založenia spoločnosti Intel, tvorcu platformy x86 procesorov a v súčasnosti dominantného výrobcu procesorov tejto platformy.

Spoločnosť založila v roku 1968 dvojica Gordon Moore a Robert Noyce, svoj prvý mikroprocesor Intel 4004 spoločnosť uviedla v roku 1971. Štvorbitový procesor bol taktovaný na 740 kHz.

V roku 1972 bol uvedený prvý osembitový procesor, Intel 8008, a v roku 1974 procesor Intel 8080.

V roku 1978 Intel naštartoval éru platformy x86 svojim šesťnásťbitovým procesorom Intel 8086 s inštrukčnou sadou x86. Víťazstvo platformy nad procesormi typu RISC prinieslo v roku 1981 rozhodnutie IBM, ktorá si pre svoje PC vybrala procesor Intel 8088, verziu 8086 s osembitovou zbernicou pre nižšie náklady na výrobu celého PC.

V roku 1980 Intel spolu s DEC a Xeroxom vypracovali a navrhli prvú verziu štandardu Ethernet, ktorý bol pôvodne vyvinutý Xeroxom.

V 1982 Intel predstavil 80286 s podporou chráneného režimu. Dôležitým zlomom bolo uvedenie prvého 32-bitového x86 procesoru 80386 s podporou stránkovania a virtuálnej pamäte v roku 1985. Základná architektúra procesora 80386 bola základom pre procesory platformy x86 po ďalších takmer dvadsať rokov, až do uvedenia prvého 64-bitového x86 procesora.

Významným bol pre Intel aj rok 1993, kedy uviedol procesor Pentium. V roku 1995 priniesla spoločnosť na trh prvý procesor cielený na servery, Pentium Pro.

Pentium II bolo uvedené v 1997, Pentium III v 1999 a Pentium 4 v roku 2000. Pre procesory Pentium II a III boli k dispozícii aj serverové verzie Pentium II Xeon a Pentium III Xeon.

V roku 2001 uviedol Intel svoje serverové x86 procesory už pod samostatnou značkou Xeon, podobne ako doteraz vychádzali z jadier pre desktopové procesory optimalizovaných pre serverové použitie. V rovnakom roku bol uvedený aj serverový procesor Itanium nekompatibilný s x86.

Po vstupe na serverový trh sa Intel začal sústrediť na notebookový trh a v roku 2003 uviedol platformu Centrino, vďaka ktorej sa výrazne celosvetovo presadilo WiFi.

Hoci Intel platformu x86 vytvoril a patrí mu viacero ďalších prvenstiev v súvislosti s rozširovaním platformy a ďalšími technológiami pre PC, dve dôležité prvenstvá Intelu unikli.

Potom ako sa Intel sústredil na Itanium AMD uviedla v apríli 2003 prvý 64-bitový x86 procesor Opteron, vďaka ktorému získala silnú pozíciu v serverovom trhu. Intel odpovedal 64-bitovým rozšírením svojej architektúry až približne o rok.

Druhým dôležitým prvenstvom AMD bolo uvedenie prvých natívnych dvojjadrových procesorov Athlon 64 X2 v máji 2005. Tieto boli technologicky vyspelejšie ako dvojjadrové Pentium D zložené z dvoch samostatných čipov a umožnili AMD predĺžiť o rok, do uvedenia procesorov Core 2, technologickú prevahu Athlonov.

Po uvedení mikroarchitektúry Core začal opäť dominovať Intel, ktorý okrem iného v 2006 uviedol prvé štvorjadrové procesory, v 2007 prvé 45-nm procesory a podporu pre DDR3 pamäte. Rok 2008 bol pre Intel zatiaľ uvedením procesora Intel Atom, na konci roka uvedie prvé procesory novej architektúry Nehalem.


      Zdieľaj na Twitteri


Zlepšenie ktorého parametra a vlastnosti notebookých CPU považujete v súčasnosti za najdôležitejšie? (hlasov: 579)

Zvýšenie výkonu      15%
Zníženie spotreby a zvýšenie výdrže notebooku      56%
Zníženie generovaného tepla      13%
Integrovanie ďalších funkcií (zmenšenie notebooku)      8%
Iného parametra alebo vlastnosti      8%


Najnovšie články:

Úrad katastra si najal právnu kanceláriu
Starship má letieť dnes, New Glenn vo štvrtok
O2 výrazne zdražilo paušály, zlepšilo v nich dáta
České železnice získajú špeciálnu Starlink anténu pre vlaky, začnú ho testovať na jar
Kataster má poslednú zálohu z 3. januára, útočníci žiadali za odšifrovanie 12 miliónov dolárov
Vydané OpenZFS 2.3 s podporou pridania ďalších diskov do RAID-Z
Otvorených ďalších 6 katastrálnych úradov, nie je jasné v akom režime
Najpredávanejšou značkou smartfónov bol v minulom roku iPhone
Spustené katastrálne úrady v skutočnosti elektronicky nefungujú, iba prijímajú písomné podania
Štart rakety New Glenn konkurujúcej SpaceX zrušený pre technický problém


Diskusia:
                               
 

dobry clanok :) ale az moc "strucny"
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Práve som to chcel povedať. Čo takto nejaké obrázky procesorov jadier, porovnanie a pod.? Nie iba suchý text-konštatovanie :(

ble.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ak sa Ti zda clanok strucny tak sa pozri na svoj prispevok, mohol si sa aj viac rozpisat a trosku viac nam to osvetlit, alebo co Ti vlastne chybalo v tom clanku?.
...to je ale jedno o inom som chcel..

co sa tyka clanku tak je zaujimavy a som spokojny, dik za spomienky
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Ach stare dobre casy :) este si pamatam ako som hral wolfenstein na 386-ke :) to bola vtedy este brutalna pecka
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja tiež ako som fachal na dina blaster alebo na prince of persia:D:D....
Odpovedať Hodnotiť:
 

sakra mne prince of persia seka..
Odpovedať Hodnotiť:
 

386ka bola na wolfa este dost nadhodnotena, ja som to hral na 286tke s 640kb pamate.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este by som doplnil nejake info o iTanium a o multimedialne verzie MMX.
Odpovedať Hodnotiť:
 

bol to moj prvy pocitac.prva hra prince of persia druha formule od accolade.prve pentium vyslo nasu firmu na 70 litrov.nezabudnem nikdy na tlacidlo turbo.mal ho niekto aj vypnute?
Odpovedať Hodnotiť:
 

samozrejme, ked som potreboval spustit programy(hry) urcene pre 286 a isli prilis rychlo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja už iba na to som zvedavý čo bude o dalsích 40 rokow, asi tak kolo 2048...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ked sa dotiahnu 80-jadrove procaky silikonove... potom to uz pojde kazdym polrokom nasobkom 1.5 ako to ide aj teraz a kazdych 10-15 rokov sa zvysi vykon skokom o 1000%...

Ak sa ti chce pocitat stak relativnymi udajmi taks i to prepocitaj :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naozaj sa to dnes zda, ze to nie je pravda, ale "vcera" sme stavali aplikácie s osembitovým 8085, programovali v strojovom kode a ked prisiel asembler tak to bola parada. PMD-cka boli spica,ADT 16 bitové bol vrchol moznosti a ....asi vacsina citajucich presne nevie o com hovorim a tych ostatnych zdravim
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naozaj sa to dnes zda, ze to nie je pravda, ale "vcera" sme stavali aplikácie s osembitovým 8085, programovali v strojovom kode a ked prisiel asembler tak to bola parada. PMD-cka boli spica,ADT 16 bitové bol vrchol moznosti a ....asi vacsina citajucich presne nevie o com hovorim a tych ostatnych zdravim
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to by si mal vediet aj co to bolo PP-01 az PP-06. To boli casy, ked masiny este nemali HDD, ale len dve 5,25´´ FDD - v jednej bezala disketa so systemom a v druhej programy a data. :-))
Je zaujimave, ze ide o rovnaku architekturu procesorov; kto by bol vtedy cakal, ze kam ten vyvoj dospeje...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale v PMDčku bol iba i8080 procesor. 8085-ka ani neviem či a kde sa v našom regióne uchytila, hoci bola oveľa výhodnejšej konštrukcie. TESLA Piešťany ju nevyrábala.
Ale inak zlaté časy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a nebol tam už 8088 ? (ale asi nie...)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie nebol, kde by ho TESLA zobrala? Boli tam veľmi drahé dynamické pamäte 16384bit, ktoré v najlepšom prevedení v tých časom stáli rovných 1000Kčs!!!
PMI-80, PMD-85, Didaktik Alfa, to boli všetko prvé niečo akože mikropočítače na úkažku nejakej výuky a s 8-bitovým mikroprocesorom 8080A.
Až PP-06 mala 8088 v sebe, iné verzie "PP"(žeby PowerPC ZVT Banská Bystrica?), som nejak dôkladne nevidel a nepoznal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

znizenie spotreby a dlhsia vydrz + sucasny vykon
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako by asi vyzeral svet dnes keby to bola vyhrala nejaka spolahliva a vykonna platforma......
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niečo málo o procesoroch pre menej znalých..
www.pcforum.sk/ clanok-pocitacove-x86-procesory-vt36235.html
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Základná architektúra procesora 80386 bola základom pre procesory platformy x86 po ďalších takmer dvadsať rokov, až do uvedenia prvého 64-bitového x86 procesora." - Dovolim si nesulhasit, myslim ze prve Pentium malo vyznamne zmenenu architekturu oproti 80386 a 80486 - kedze umoznovalo vykonavat v istych specifickych pripadoch az 2 instrukcie za 1 takt cim svojho casu prekonalo RISC procesory.
Pokial ste ale za klucovu vlastnost 80386 povazovali to ze to bol 32 bitovy procesor tak v tom samozrejme mate pravdu, ale z clanku to nie je dostatocne jasne co ste tou "zakladnou architekturou" mysleli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

najdolezitejsou vecou je spatna kompatibilita. na dnesnych cpu spustite cokolvek z dob 286 aj 8086 bez nejakeho virtualneho cpu. nehladme teraz na os (vista uz tusim nepodporuje 16bit aplikacie), ale proste je tu nativna kompatibilita. to je asi ta zakladna kompatibilita...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslí sa architektúra z pohľadu inštrukčnej sady a možností procesora, nie fyzická architektúra návrhu čipu. Tá sa, ako uvádzate, samozrejme u Pentia výrazne zmenila.

Čo sa týka architektúry x86, myslí sa presne 32 bitov a stránkovanie pamäte.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nekontroloval som všetky údaje, ale Pentium 4 určite nebola uvedená v roku 2000. V tej dobe sa nepredával ani Pentium III Tualatin.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pentium 4 Willamette na 1,3 ci 1,4 GHz, 256 kB L2 cache, a "az" 400 MHz Quad Pumped Bus - teda 4*100 MHz, bolo uvedene PAPIEROVO v novembri 2000. Posledne PIII Taulatin tiez cca 1,3 - 1,4 GHz 256 kB L2 cache a 133 MHz FSB ho prevalcovalo.

Dnes Celerony rady 3xx podtaktovane na 2 GHz (postavene na Netburste) toto celkom prve P4 rozdrtia. Celerony 4xx su uz postavene na Conroe a su to nepodarene Core 2 (jedno jadro). Celerony 1xxx su nepodarene dve jadra Core 2. Celerony boli vzdy nepodarky a okresane prislusne Pentia, to plati od PII, PIII, P4 aj Core2 ... (Kazda z generacii tychto Pentii vysla v niekolkych rodinach a zdokonaleniach, co sledovali aj Celerony) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nekontroloval som všetky údaje, ale Pentium 4 určite nebola uvedená v roku 2000. V tej dobe sa nepredával ani Pentium III Tualatin.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pentium 4 1.4 1400 MHz 256 KiB 400 MT/s 14× 1.70/1.75 V 51.8/54.7 W Socket 423 November 20, 2000 80528PC017G0K
YD80528PC017G0K
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam jeden dotaz.Všetkých som Vás pozorne čítal.Ten vývoj bol fakt zložitý a prešiel všeličím, ale pre tých ktorý programovali a písali v strojovom kóde, zabudli ste si spomenuť na jeden fantastický 8-bitový procesor ktorý v tej dobe nemal hraníc. Pán Sinclair začiatkom osemdesiatých rokoch zhotovil v garáži počítač pre obyčajných ludí menom Sinclair ZX Spectrum ktorého jadro tvoril procesor Z80. To bol pán procesor ktorý funguje do teraz na niektorých špecialných strojoch v priemysle.
Pozdravujem Vás všetkých...

LD a,#00
CALL a
ret

Odpovedať Hodnotiť:
 

Nielen rada Z80, rovnako fungujú aj 8085 procesorové srandy, či rada Motorola 6800/68000, či na jednoduchých jednočipoch od radu 8035, z ktorého mám doma melodický zvonček no už dobrých 16 rokov. Už vtedy bol ten obvod starý... Ale je pravda, že som 8035 výrobok TESLA PN, musel po 5-tich rokoch vymeniť za TOSHIBA 8035 a ten funguje bez problémov dodnes...
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj procesor v preslavenom Commodore 64 bol velmi dobry, sice kazdy ho oznacoval za spartansky a slabo vybaveny oproti Z80 alebo 8080, ale aj tak stara dobry Motorolacky procik 6502/6510 bol vzdy velmi vdacny, aj napriek malo registrom, ale mal kopec moznosti adresovania v strojaku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmm... ZX - to bola legenda :-))
v polovici 80-tych rokoch minuleho storocia sme na na nom robili zapoctove zadania, seminarne prace, dokonca aj diplomovky - celkom dobre to konkurovalo skolskym SMEP-kam 320 aj 420 na katedre... :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel je sice tvorcom x86 architektury ale neda mi podotknut ze v case uvedenie 80386 mala motorola ove lepsi procak ktory mal oznacenie myslim 60686 ale neisom si isty oznacenie moze byt ine. Ale dolezite je ze bol ovela lepsi ako ten od intelu ale kedze intel uz v tom case mal zncny kapital a samozrejme aj reklamu tak sa pouzivali jeho procaky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi mas na mysli procesor od Motoroly rady 680xx.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niečo je aj tu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Motorola_68000

Vedel som to zohnať, ale až niekedy v roku 1987...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem či budem úplne presný ale spoločnosť Intel prišla koncom roku 1973 s obvodom 8080, ktorý je typickým predstaviteľom druhej generácie mikroprocesorov. Po necelom roku však prišla spoločnosť Motorola Semiconductors so svojim modelom mikroprocesore Motorola 6800, ktorý mu bol rovnocenným partnerom.
Prvý 16 bitový mikroprocesor vyvinula firma Intel v roku 1980 a nazvala ho Intel 8086. Onedlho prišla so svojím 16 bitovým procesorom MC 68000 firma Motorola, ktorý čo sa týka technických vlastností procesor od Intelu prevyšoval, no na trhu sa neuchytil rovnako ako podobné procesory iných firiem
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešte dodám že ďalším krokom vo vývoji mikroprocesorov v polovici osemdesiatych rokov bol prechod na 32 bitovú technológiu. Využila ju ako prvá Motorola a vyvinula obvod 68020. Tento procesor však väčšina výrobcov ešte nebola schopná použiť vo svojich zariadeniach. Typickými predstaviteľmi 32 bitových obvodov boli až neskorší Intel 80386 a Motorola 68030.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej ano viem o tych procikoch, som sa v tom case zaujimal o ne, nakolko som bol vtedy zaryty motorolak a developoval som len v assemlery pre motorolu. Su to vdacne a velmi pruzne prociky. No nekosr jak som presiel na PC platformu, uz som sa assembleru vzdal nakolko sa to uz nedalo sledovat, od 386 a vyssie, to uz bolo neunosne a presiel som na C++.
Odpovedať Hodnotiť:
 

sglp hzrmovcxe ejvdinl tgolcp rguc pqnbd kvqr
Odpovedať Hodnotiť:
 

jxwbkfho qvfsmtu vozfiq eyzlv kwrlxjmqi qtvecp ztbx
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár