neprihlásený Štvrtok, 16. januára 2025, dnes má meniny Kristína
Od 1998 po súčasnosť, od 25 GB po 1 500 GB

Maximálna kapacita desktopového pevného disku v tomto roku dosiahne minimálne 1 500 GB, 1.5 TB, keď disk s takouto kapacitou ohlásila na august spoločnosť Seagate. Oproti minulému roku sa tak maximálna kapacita zvýši o 50%, za posledných desať rokov sa kapacita zvýšila šesťdesiatnásobne. Ako sa vyvíjala kapacita najväčších desktopových diskov v posledných desiatich rokoch?

DSL.sk, 14.7.2008


Na konci minulého týždňa spoločnosť Seagate ohlásila uvedenie prvého desktopového pevného disku s kapacitou 1.5 TB, 1 500 GB.

Disk z modelového radu Barracuda 7200.11 bude k dispozícii od augusta s rozhraním SATA II, jeho maximálna prenosová rýchlosť bude dosahovať 120 MB/s.

Disk bude mať štyri platne na rozdiel od prvého terabajtového disku od Hitachi uvedeného minulý rok, ktorý mal päť platní. Ďalšie parametre disku nie sú známe, disk sa zatiaľ neobjavil v ponuke na stránkach spoločnosti s detailným popisom parametrov.

Maximálna kapacita desktopových diskov sa tak za posledných desať rokov, oproti roku 1998, zvýši šesťdesiatnásobne. Na konci roka 1998 mal najväčší desktopový disk uvedený IBM kapacitu 25 GB. V tomto období mali ešte maximálnu kapacitu 5.25" disky a výkonné serverové 3.5" disky, na prelome storočí ale prišlo k zmene a dominovať v kapacite začali desktopové disky.

Kým pred rokom 1998 sa kapacita pevných diskov zvyšovala najmä zdokonalovaním výrobnej technológie, od tohto roku to bolo vďaka dvom novým kľúčovým technológiám, záznamovým hlavám využívajúcim tzv. giant magnetoresistance efekt a od roku 2006 použitím technológie kolmého záznamu.

Za objavenie giant magnetoresistance efektu (GMR) bola v minulom roku udelená Nobelova cena za fyziku, detailne sme o technológii informovali v tomto článku. Prvým desktopovým diskom využívajúcim technológiu kolmého zápisu, pri ktorej sa magnetizujú zrná umiestnené kolmo k povrchovej ploche záznamového média, bol 750 GB disk od Seagate uvedený v roku 2006.


Zvyšovanie kapacity HDD od 1998 s približnými resp. odhadovanými dátumami reálnej dostupnosti



Do roku 2000 vďaka nasadeniu technológie GMR a používaniu piatich platní bola lídrom kapacity spoločnosť IBM so svojimi diskami Deskstar. Kým v prvých dvoch rokoch používania technológie mali najväčšiu kapacitu 5400 RPM disky, v roku 2000 to už bol 7200 RPM Deskstar 75GXP.

Deskstar 75GXP a niekoľko ďalších diskov z tejto série si ale získalo prezývku Deathstar pre svoju veľmi veľkú chybovosť, pre ktorú bola na IBM podaná hromadná žaloba. IBM následne svoju divíziu pevných diskov predala spoločnosti Hitachi.


Zvyšovanie kapacity pevných diskov od 1998 po súčasnosť



V najbližších dvoch rokoch najväčšie 7200 RPM disky, hoci na trhu boli o niečo skôr 5400 RPM disky s rovnakou kapacitou, uvádzala spoločnosť Western Digital.

Ďalším významejším krokom bol skok na 400 GB disky v roku 2004, kedy sa na čelo kapacity diskov vrátila spoločnosť Hitachi s diskami Deskstar. Od roku 2004 bolo uvedených celkom päť nových maximálnych kapacít, tri spoločnosťou Hitachi a dva spoločnosťou Seagate.

Hitachi pokračuje v tradícii IBM a najvyššie kapacity získava vďaka piatim platniam, kým Seagate používa u rekordných diskov platne štyri. Western Digital v rokoch 2001 a 2002 dosahoval prvenstvo medzi 7200 RPM diskami len tromi platňami.


      Zdieľaj na Twitteri


Aká je celková kapacita diskov vo Vašej domácnosti, vrátane napríklad kapacity NAS a podobne? (hlasov: 1290)

Menej ako 100 GB      9%
Menej ako 300 GB      27%
Menej ako 500 GB      21%
Menej ako 1 TB      23%
Menej ako 2 TB      13%
2 TB a viac      8%


Najnovšie články:

Úrad katastra si najal právnu kanceláriu
Starship má letieť dnes, New Glenn vo štvrtok
O2 výrazne zdražilo paušály, zlepšilo v nich dáta
České železnice získajú špeciálnu Starlink anténu pre vlaky, začnú ho testovať na jar
Kataster má poslednú zálohu z 3. januára, útočníci žiadali za odšifrovanie 12 miliónov dolárov
Vydané OpenZFS 2.3 s podporou pridania ďalších diskov do RAID-Z
Otvorených ďalších 6 katastrálnych úradov, nie je jasné v akom režime
Najpredávanejšou značkou smartfónov bol v minulom roku iPhone
Spustené katastrálne úrady v skutočnosti elektronicky nefungujú, iba prijímajú písomné podania
Štart rakety New Glenn konkurujúcej SpaceX zrušený pre technický problém


Diskusia:
                               
 

Zacina mi byt luto za mojim 4GB HDD ktory som nevedel zaplnit nech som robil co som robil...

Teraz ma zacina uz stvat moj 80GB HDD s 3600 RPM na ktorom neviem uvolnit tie 2GB nech robim co robim...

Je cas na novy HDD...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

80GB, 3600rpm? A to si kde zohnal? To boli ešte pred 4200rpm v notebookoch? Ale potom mi zase tých 80GB moc nesedí...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To som zohnal pred 6 rokmi :P Ide o model WDC WD800Jb-00FS od ATA
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

myslis tento 7200rpm? ;)
http://www.wdc.com/en/ products/Products.asp?DriveID=32
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zeby som sa mylil ? :P

Nfm cerpal som z tohto http://www.security-express.com/ archives/openbsd/2003-08/0007.html
Odpovedať Hodnotiť:
 

a preco tam neni aj rok 2003?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pekny clanok. Uvazoval som preco sa nezdvyhaj aj RPM. Neako stoji uz dlho na rovnakej urovni..
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

HDD by nemali zabijat
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Suchy + y0ghurt = blbost
Uz davno su tu pre SATA 10K RPM
Nehovoriac o 10/15K RPM pre serverove SCSI/SAS/dokonca uz aj SATA.

Problem je hlavne s cenou/teplotou/hlucnostou, co nie su az tak zaujimave faktory u serverov, ako u DTP.

Myslim si, ze casom sa aj u DTP prejde na 7.2/10K 2.5" - tichsie/chladnejsie/vyrazne vyssia zivotnost/nizsia spotreba/nizsia hmotnost.

Mozno sa vsak ten prechod ani nezacne/nedokonci kvoli prijatelnej kombinacii 256GB SSD+nic popr. 128GB_SSD+2TB_HDD_5400RPM
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rychlost vonkajsej hrany 2,5" disku pri cca 17 000 otackach dosahuje rychlost zvuku, cim dochadza k neprijemnemu javu ktory by sme asi nechceli pocut pri startovani PC :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale netaraj kecalek. Podla mojich vypoctov obvodova rychlost na vonkajsej hrane kotuca by bola "len" cca 62m/s, a to ma daleko k rychlosti zvuku vo vzduchu (cca 320m/s). Takze ziadny boom / tresk (u teba ,,neprijemny jav"), ktory bezne nastane, ked stihacka prekona rychlost zvuku, by u HDD so 17 000 RPM nenastal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozno sa len pomylil, zrejme myslel 3,5 palcovy disk
Odpovedať Hodnotiť:
 

nepomylil... ak by chcel dosiahnut rychlost zvuku pri takom malom polomere... tak to by nevydrzal ani karbonovy brzdny kotuc .. nieze hdd platňa:D to by sa roztrhlo este pri zrychlovani :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

zrejme preto, ze by extremne stupala spotreba (nerad by som mal HDD so spotrebou 15 W miesto 8 W), potreba silnejsieho motorceka, vibracie, vyzarovena teplo (pri 55C miesto 45C by som tiez nekcel robit) ... ovela lepsie je zvysovat kapacitu platni - to aj pri konstantnej rychlosti otacania hlavicka cita viac udajov = rychlejsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

nechceli ste v nadpise napisat nahodou od 25MB ?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

v roku 98 25MB disk? dobry si
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

heh tak ne
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj tak ti dam + :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Maximálna kapacita desktopového pevného disku v tomto roku dosiahne minimálne 1 500 GB..... hm, trochu som sa zapotil, pokiaľ som to pochopil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

neboj sa to nie je oxymoron ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

minimalne je to maximalne normalne
Odpovedať Hodnotiť:
 

informaticky jazyk nie su taraniny mojej/tvojej/inej babky ^^
Odpovedať Hodnotiť:
 

za 10 rokov 60nasobne, ale podla toho grafu dalsich 10 rokov mozno aj 100 nasobne, sa tesim v roku 2018 na 150TB desktopovy disk :), i ked podla mna ich niekedy v tej dobe uplne nahradia SSD alebo uplne nejake nove disky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No graf sice ukrutne pripomina exponencialnu krivku, ale extrapolovat do oblasti 2x vzdialenej ako je rozsah v sucastnosti poznanych hodnot, sa nemusi vyplatit :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz by to chcelo uhlikovu technologiu kedy jednotky a nuly budu predstavovat rozne ulozene molekuly uhlika a kyslika...

To budu kapacity HDD uz pocitane na exobyty.. :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmm cele to zvyšovanie velkostí hdd ide absolútne mimo mna, mám 120 gb hdd rozdeleny na dve časti, a na obidvoch mám dokopy 15,18 gb dát..a keby si ich prečistím a nechám si tam najpotrebnejšie veci, hravo by som sa dostal pod 10 gb..radšej by som prijal namiesto tohto hdd rychly SSD HDD 16 GB..alebo keby sa uskromnim tak aj 8GB..inak človeku, ktorý má na hdd len legalne veci by taký 120 gb hdd fakt mal stačiť..pokial teda nerobí s videom, tak 90% ludí určite..
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ja mam 20GB disk a 40GB disk. K tomu som pre neunosnost musel kupit 750GB externy lebo sa to uz nedalo vydrzat. Aj ked prenasat 40GB cez USB 1.1 bolo tiez o nervy ale to uz mam nastastie za sebou. Mo ja si myslim, ze mne by tych 60GB uz nestacilo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ešte keď prečistíš a vymažeš to porno, dostaneš sa aj pod 1 GB
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

No ja mam 300Gb na PC a 160Gb NB + 80Gb na maminom PC
Tych 300Gb som zapratal raz dva...a teraz su na nom same hovadiny :P nechce sa mi to upratovat tak vzdy ked potrebujem miesto nieco vymazem...
a na notebooku mam zapratanych tak 10Gb...
mamine PCcko...hmmm tak 5gb...windows a jeden uctovnicky soft :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

no a ked mas velky disk nemusis mazat ked potrebujes miesto... nemas zaco
Odpovedať Hodnotiť:
 

už si dnes môžeš kúpiť 8 GB CF kartu (Lexar Professional 300x, SanDisk Exreme IV) s read/write nad 40 MB/s a používať ju ako SSD disk, stačí si k tomu kúpiť dobrú čítačku, čo je otázka pár sto korún. Ja rozmýšľam nad tým, že keď budú tieto karty 24/32 gigové (a budú mať trocha rozumnejšie ceny), kúpim to a presťahujem tam celý systém - bude to rýchlejšie a energeticky úspornejšie než klasický 5400 rpm HDD, na ktorom budem mať viac miesta pre dokumenty.

Na 120 GB disk by som sa dnes nezmestil. Pred desiatimi rokmi som mal 4 GB, ktorý sa mi zdal byť nekonečne veľký, dnes taký dojem nemám o 500GB disku, na ktorý robím zálohy systémov a dokumentov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kým si Ty kúpiš nejakú naddraženú Lexar kartu, vtedy budú Xx rýchlejšie aj pevné disky ako Tvoja karta. To si zapamätaj.
Systém na 32GB kartu? To u MS asi nepôjde... xi-xiii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nwbxd apcy izwcfd hwpczesvg modkpf bhmdnjiu mangvcsp
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

mam len ktomu pripomienku aj 40GB je menej ako 1TB a je to aj menej ako 100GB aj 300GB aj 500GB... ne som zase nejaky slobomyselny ale je to maximalne nasilu...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

to mi je teda historia, sak to bolo vcera.
Keby ste to spravili od nejakeho 1960, tak by to bol lepsi clanok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej jasne 256 kb disky :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

HEH, VYJADRENÉ V GB = 0,000256
TO BY BOLA PARÁDNE PREHĽADNÁ TABUĽKA....
Odpovedať Hodnotiť:
 

bolo by dobré zo strany výrobcov konečne prestať zavádzať spotrebiteľov pri HDD, DVD, MC, ap. s uvádzaním prepočtu byte na kilobyte, atď. a začať používať štandardizované označenia, ktoré schválila v roku 1999 IEC.
desiatková sústava, aj keď odobrená sústavou jednotiek SI, nie je štandardizovaná, nemá pri počítačoch opodstatnenie, ani logiku.
chvália sa, že bude mať HDD 1,5 TB? koľko v skutočnosti?
Odpovedať Hodnotiť:
 

no.. priblizne okolo 1200giga
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi tak, nechcelo sa mi to prepočítavať
Odpovedať Hodnotiť:
 

gibi :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne 1364.242
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

-------------------------------------------------
... o binarnych a dekadickych predponach a nasobkoch je debata tu:

http://www.dsl.sk/article.php?article=5814

a krasna debata najma tu:

http://www.dsl.sk/article.php?article=5668

DALSIE OTAZKY?
-------------------------------------------------
Odpovedať Hodnotiť:
 

vypocital som to kamo. berme vsade 1024, kde oni beru 1000, a mame z toho 1,36424 TB alebo 1396,98 GB... takze minimalne 100GB realnej kapacity menej, ako by bolo treba :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

O akych 100 GB menej? Preboha ziveho ako to stale niekto nemoze chapat? Ja nechapem ...

1500 GB = 1500 GB ... (podobne ako x = x)
1500 GB = cca 1396,98 GiB (to pismenko "i" je tam dolezite ze ano)
1396,98 GiB = 1396,98 GiB ... (podobne ako y = y)

ked kceme v TB tak:

1,5 TB = 1,5 TB
1,5 TB = cca 1.364242 TiB (to pismenko "i" je tam dolezite ze ano)
1.364242 TiB = 1.364242 TiB
Odpovedať Hodnotiť:
 

<a href="http://euhdyhiq.com">eruoqosx</a> [URL=http://zqqxtwwz.com]nrpsynly[/URL] rcllbxfh http://zvzlgvol.com tqpmuxqo xhqhspsr
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je sice velmi pekne, ale tieto nazvy jednotiet s tym "i", ktore zaviedla IEC sa nepouzivaju a pouziva sa stale MB, GB, TB aj ked je myslena desiatkova sustava alebo binarny prefix, takze x sa nerovna x. videl si niekde vo windowse nejake MiB alebo GiB? a rata to spravne binarne. dalsi priklad CD 700 MB, vidis tam MiB? a je to spravne binarne, DVD uz su nespravne podla IS. uz za socializmu nam bolo jasne, ze 1 kB = 1024 B, nikto s tym nemal ziadny problem a nikto tam nepotreboval ziadne "i"
Odpovedať Hodnotiť:
 

1) Precitaj si
http://www.dsl.sk/article.php?article=5668
http://www.dsl.sk/article.php?article=5814

2) Za socializmu bolo mozno (aj to len niektorym stastlivcom a majitelom AMIGY 500, 600, alebo predtym Sinclairu ZX Spectrum a inych masin) jasne, ze 1 kB = 1024 B. Za socializmu ale asi nikomu nebolo jasne, ze v roku 2008 budu nejake Wokienka a budu pre 1000 GB HDD ukazovat 931,3 GB (Win by mal ukazat GiB) ... Ak kce ukazovat GB, tak 1000.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked sa bude v pocitacoch vsetko zobrazovat podla gb (1 gb = 1000 mb) tak mi to bude jedno, ale takto je to iba marketingovy nezmysel
Odpovedať Hodnotiť:
 

ozaj umenie cislo 1500 vydelit cislom 1,024^3 alebo cislo 1,5 cislom 1,024^4 ... to skor vypocitam linearnu diferencialnu rovnicu 4-ho radu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mám taky pocit že vaša anketa má chybu ... ked ma niekto doma 80GB disk tak je tam môže zahlasovať pri hociktorej odpovedi okrem poslednej... Trošku lepšie treba ankety formulovať
Odpovedať Hodnotiť:
 

z matematickeho hladiska je to tak - aspon vidno ake to maju matematicky (a elementarnou logikou) zmyslajuci ludia v zivote tazke ... jasne ze menej ako 500 GB mysleli medzi 300 a 500 GB, lebo predtym je menej ako 300 GB ...

ale chudera matematika nechape ... to je pravda ... ach ta vlastnost trichotomie realnych cisel ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Anketa pocita s inteligentnimi ucastnikmi a to je chyba...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som si prave uvedomil ze mam doma vacsi priestor ako na vsetkych serveroch co spravujem dokopy :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

A čo spravuješ za priestor? Andulky v klietke?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ono nie je v bežných firmách potrebné nejaké veľké úložište dát. Tam stačí zvyčajne niekoľko desiatok GB, ale spoľahlivo vyriešené zálohovanie či prevádzka v sieti.
Napr. prihlasovanie do domény, spolupráca v SAP a pod...
Na emaily a všakovaké dokumenty naozaj netreba TB disky.
Takže kapacity kupujú všakovakí novodobí filmoví, hodobní a softvéroví producenti...

Videl som 15GB, 18GB, 20GB a 30GB HDD ale nikdy nie 25GB a trochu ma to prekvapuje, lebo si také číslo ani len z počutia nepamätám...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pametas si, co si pocul v roku 1998? si dobry...
Odpovedať Hodnotiť:
 

?
Čo je na tom? Niektoré okamihy si pamätáš celý život tak, akokeby sa práve stali...
Zapamätal som si najmä tie 18GB, pretože ich niekto predával na desiatky ks sa super ceny. Asi z nejakého lupu...
Od čísel 540MB si to už celkom slušne pamätám.
Ale 210MB diskom WD či Conner sa nikdy žiadne životnosťou nevyrovnali...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Najlepšiu životnosť mali jednoznačne Seagate 251 (MFM, 5.25", 42MB), dodávali sme ich v r.1990. Stáli vtedy okolo 30000,- Kčs.
Odpovedať Hodnotiť:
 

este nedavno sme na takyto cosi zalohovali pravidelne
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tie staré cenníky náhodou nemáš? Rád by som si zaspomínal na staré časy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam Agemacke z rokov 2001 - 2003 :-)))

Durony 600-650-700 MHz vtedy sli na dracku, 750 MHz uz boli vysiny ... a 800 MHz krajina zazracnych moznosti ... PIII samozrejme vtedy kupoval iba ten, kto nevedel, ze Duron je rovnako vykonny a Athlony aj ked drahsie nechavali PIII v hanbe ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najstarší cenník, čo mám z agemu je z roku 2000 :)

Vyskladal som tam teraz(akože) max. delo za 150.000 Sk a taký počítač som teraz našiel v inzeráte asi za 500 Sk, heh.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

alebo skor 2000-2002 :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pamätám si na časy(1996),keď som si kúpil môj prvý Pc (486,Dx2-66MHz) a disk 850MB. Kamoš mal oči vypleštené,že to nikdy nezaplním.(on mal 386Sx-16MHz,disk 40 MB) Avšak po veľkom "úsilí" sa mi to podarilo:) Teraz už len na tie časy nostalgicky spomínam. Alebo keď som si kúpil 12-rýchlostnú CD-Romku,to som bol frajer,veď dovtedy mali max. 8xspeed. Ja iba toľko....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To si bol frajer. U nás sme mali 200MB disky po 13.400,- Sk...
4x CDROMku SONY by som aj teraz hneď vykuchal, tak kvalitnú audio časť mala. Najlepšie prevodníky od BurrBrown v SMD prevedení a pod.
Nebolo nad PP06 a ich neštandard, kvôli ktorému sa musela dokupovať úprava - nejaká redukcia na 20MB disky SEAGATE..., 360KB diskety 5.25" a podobné perličky. A toto som dostal do Novell siete a ešte sa dalo písať v T602-ke...

Odpovedať Hodnotiť:
 

ach t602 program na ktorý nikdy nezabudnem ... miloval som ho .. ale teraz by som už v ňom asi nevedel písať a zalamovať text ..
Odpovedať Hodnotiť:
 

V t602 sa da pisat aj teraz, na jednoduhsie texty to postacuje. Nedavno som mal ulohu: prekonvertovat isty dokument do co najvacsieho poctu formatov (kvoli citatelnosti a kompatibilite v roznych programoch). Zaujimave boli vysledky vysledneho objemu dat: od 183 kB po 5,2 kB. A hadajte, ktory bol najuspornejsi format - no predsa t602!
Takze sme znovu pri kapacite diskov - kedze pouzivame objemnejsie formaty dokumentov, produkujeme viacej dat, a preto potrebujeme vacsie disky. Ale je pravda, ze diskovej kapacity nie je nikdy dost - staci iba trochu casu... :-))

Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne ved t602 existuje aj pre win..
Odpovedať Hodnotiť:
 

T602 je starý DOSovský program a v pohode ide aj pod Win XP. Na Viste ma ešte nenapadlo ho nejako spustiť...
Odpovedať Hodnotiť:
 

skus wine
Odpovedať Hodnotiť:
 

nrhdltaxg qajzonr topmcwn hcjzd aduxbrhyf morcl msoywkan
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kedysi som si nevedel predstavit co budem robit s mojim 20GB diskom, a vcera ked som instaloval komplet OrangeBox, a instalacka potrebovala 14,7gb, som si na to akurat spomenul.... :D:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol, volakedy v'98 som mal 4.3GB disk a to este aj rozdelene na dvoch particiach. prwym problemom sa stal diablo II az v 2000 so svojim 1,5 GB :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

ponukam obsah internetu napaleny na 2989102887 DVD na dobierku, edicia bez porna na 2 DVD.

==================================
stare ale aktualne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a cena?
Odpovedať Hodnotiť:
 

bez toho porna to mozno ani nema hodnotu... :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mam doma 70mb hdd od seagate, ale noveho kompu sa ho bojim dat ... ale stale je funkcny takze iba tolko.. Mozem ho aj predat ale ma to vyskou historicku hodnotu takze to bude drahe :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

išiel by ti na ňom linux!
Odpovedať Hodnotiť:
 

pamätám sa ked sme boli zo strednej školy 1988 na exkurzii vo výpočtovom stredisku(najväčšie stredisko v krajskom meste), maník tam menil dátové médium šírka asi 30 cm, (ekvivalent dnešnej diskety 1,44) klimatizácia miestnosti by spapkala min niekolko desiatok kW, . Pre tých ktorý chcú vedieť na čo budete spomínať o pár rokov: Ray Kurzweil, The Singularity is Near. When Humans Transcend Biology. - bomba čítanie .
Odpovedať Hodnotiť:
 

Caute vsetci

Bude sranda ked si v 2018 kupim 150TB HDD a neake data si tam prekopirujem tak ho ani cely nezaplnym . ked to tak zoberiem Bude sa vyrabat na Plno HD-DVD a BR .Tie to media maju zhruba 20-100GB+ . KEd to tak zoberiem zo stranky dneska je to dvd5 4.7gb a DVD9 8.5Gb a ak mate Hdd 1.5TB .


Odpovedať Hodnotiť:
 

Na 1,5 TB HDD (ktory este nevysiel a ktory bude mat hovadsku jednotkovu cenu na GB) das cca 176 DVD DL ... nie je to malo. Ale na skladovanie filmoteky v DVD formate to malo je ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

cim vacsi disk tym lepsie ... mam doma 320GB napratany jak sa len da a stale mam malo miesta .. ak by som mal 1TB tak ho mam plny tiez ... tak nehovorte tu ze vam stacia 60GB disky .. asi zijete pred opicami ... sa spamatajte :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A cim by si mal zapratany ten 1 TB disk?

(Pisanymi) dokumentami (TXT, DOC, WRI, RTF, XLS, PDF, PPS ...... ) ??????????????????????? Instalackami programov a hier?

Alebo by tam bolo aj "troska" multimedii (obr, ale hlavne audio a uplne hlavne video ze ano) ???????????????????
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár