neprihlásený Štvrtok, 16. januára 2025, dnes má meniny Kristína
Webové live video vystrkuje rožky aj na Slovensku

Podľa názorov viacerých expertov súčasné internetové siete nie sú dimenzované na sledovanie živého videa na webe a pri rozšírení tohto typu využívania Internetu prestane súčasná infraštruktúra postačovať. Hoci tento názor presadzovaný najmä veľkými poskytovateľmi Internetu podporujú aj niektoré čísla, kritikmi je často označovaný ako prehnaný. Aktuálne sa vplyv fenoménu webového videa začal výrazne prejavovať aj na Slovensku.

DSL.sk, 24.4.2008


Viacero expertov najmä z radov poskytovateľov internetového pripojenia od debaty o sieťovej neutralite v USA v minulom roku otvorene upozorňuje, že súčasné internetové siete nie sú dimenzované na sledovanie živého videa na webe a pri rozšírení tohto druhu využívania Internetu prestane súčasná infraštruktúra postačovať.

Hoci tento názor podporujú aj niektoré štatistické čísla, kritici ho často odmietajú ako výrazne prehnaný. Aktuálne je ale názorne možné sledovať dopad živého webového videa aj na Slovensku.

Dôvodom výrazne odlišného charakteru živého webového videa oproti iným druhom využívania Internetu je dlhodobé sťahovanie dát vysokou rýchlosťou potenciálne veľkým počtom užívateľov v rovnakom čase.

Hoci užívatelia využívajú pripojenie aj na sťahovanie vyššími rýchlosťami ako je bandwidth živého webového videa, u sťahovania iného obsahu nie je nápor veľkého počtu užívateľov v rovnakom čase a v bežnej populácii je linka priemerne dlhodobo využívaná podľa typu pripojenia a rýchlosti na približne 10% až 5%, často ešte menej.

S takýmto faktorom počítajú aj poskytovatelia pripojenia a domáce pripojenie predávajú zvyčajne s agregáciami až 1 : 20 bez toho, aby agregáciu zaregistrovali užívatelia. Ak ale bandwidth webového videa dosahuje napríklad 33% rýchlosti linky, video už môže sledovať len niečo medzi sedminou a šestinou užívateľov. V prípade väčšieho počtu užívateľov sa už začne prejavovať agregácia.


Graf vyťaženia linky GTS Nextra v utorok 22. apríla (obrázok: SIX)



Aktuálne je možné pozorovať prvé viditeľné dopady živého webového videa v celonárodnom meradle aj na Slovensku, keď o výrazný vplyv na celkovú vyťaženosť linky jedného z najväčších poskytovateľov pripojenia GTS Nextra a jej netypický priebeh s náhlym skokom sa pričinilo len jedno živé video vysielané online.

Paradoxne sa o to postarala televízia Joj, pričom webové video je v súčasnosti pre televízie okrem alternatívnej formy šírenia svojho obsahu samozrejme aj konkurenciou štandardného vysielania. Ako možno vidieť napríklad na utorkovom grafe vyťaženosti linky GTS Nextra v SIX-e, výrazný vplyv spôsobujúci skok netypický pre grafy veľkých poskytovateľov máva pravdepodobne živé internetové vysielanie seriálu Panelák od 20:00 do 20:40.

Potvrdzujú to aj informácie o sledovanosti seriálu od riaditeľa nových médií v televízii Joj, pána Ondreja Jurovčáka. "Panelák sleduje súčasne od 1 700 do 2 500 ľudí, priemerný bandwidth živého streamovaného videa je 500 Kbps," uviedol pre server DSL.sk Jurovčák.

To pri odhadovanom priemere niečo nad 2 000 súčasne sledujúcich užívateľov dáva 1 Gbps bandwidth. 60% divákov je zo Slovenska, zvyšok zo zahraničia, SIX-om tak preteká približne 600 Mbps. To predstavuje približne až štvrtinu maxima ostatného odchádzajúceho bandwidthu GTS Nextra a nezanedbateľných takmer 7% maximálneho bandwidthu celého Slovenska.

Živé vysielanie menej populárnych programov Joj v podobnom čase predstavuje asi tretinový bandwidth. Rozdiel oproti bežnej prevádzke Joj v tomto čase je tak približne 400 Mbps, približne presne náhly rozdiel bandwidthu od 20:00 oproti dovtedajšej dátovej prevádzke viditeľný na grafe.


Netypický priebeh trafficu celého Slovenska od 16. do 24. apríla (obrázok: SIX)



Náhle zvýšenie sa prejavuje aj na grafe celkového slovenského trafficu netypickým ostrým lokálnym maximom.

Servery Joj zvládajú vysielanie približne sedemnásobného trafficu. "Systémy máme nadimenzované na 12 až 15 tisíc súčasných užívateľov," doplnil Ondrej Jurovčák.

Už pri sedemnásobnom zvýšení počtu užívateľov by len slovenský traffic predstavoval 4.2 Gbps, približne dvojnásobok ostatného trafficu GTS Nextra a viac ako polovicu ostatného celoslovenského trafficu. Počet užívateľov sledujúcich toto video by ale stále tvoril oproti obvyklým 400 až 450 tisíc televíznym divákom podľa peoplemetrov len zanedbateľných menej ako 4%.

Dopadom zvyšovania popularity webového videa sa zaoberajú už napríklad v USA a Veľkej Británii, návrhy poskytovateľov pripojenia v oboch krajinách počítajú s financovaním infraštruktúry najpopulárnejšími poskytovateľmi obsahu. Kým v USA je zatiaľ debata najmä v teoretickej rovine, vo Veľkej Británii poskytovatelia Internetu priamo žiadajú financovanie zvyšovania kapacít ich sietí od prevádzkovateľa najúspešnejšej služby sprístupňujúcej webové video, BBC.


      Zdieľaj na Twitteri


Sledujete na webe pravidelne nejaké živé video? (hlasov: 628)

Áno      45%
Nie      55%


Najnovšie články:

Raketa New Glenn konkurujúca SpaceX úspešne odštartovala
Úrad katastra si najal právnu kanceláriu
Starship má letieť dnes, New Glenn vo štvrtok
O2 výrazne zdražilo paušály, zlepšilo v nich dáta
České železnice získajú špeciálnu Starlink anténu pre vlaky, začnú ho testovať na jar
Kataster má poslednú zálohu z 3. januára, útočníci žiadali za odšifrovanie 12 miliónov dolárov
Vydané OpenZFS 2.3 s podporou pridania ďalších diskov do RAID-Z
Otvorených ďalších 6 katastrálnych úradov, nie je jasné v akom režime
Najpredávanejšou značkou smartfónov bol v minulom roku iPhone
Spustené katastrálne úrady v skutočnosti elektronicky nefungujú, iba prijímajú písomné podania


Diskusia:
                               
 

akurat dnes som sa stretol vaznejsie s live videom. Islo o vysielanie gameplay GTA 4 a doost to nestihalo. Ja len cumim ako su schopny zvladat tolko uzivatelov. Ale tento problem treba riesit ved take vytazenie a este sa ani poriadne nezacalo...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Kto ako stiha zvladat tolko uzivatelov? Dovol mi vysvetlit Ti rozdiel medzi multicast a unicast vysielanim. Vsetky spolocnosti zaoberajuce sa vysielanim streamovaneho videa, vysielaju pomocou multicast. Cize v pohode im staci napr. 8MB linka pre cele Slovensko, pretoze oni posielaju stream bez ohladu na to, kolko uzivatelov ho odchyti. Pri unicaste je stream smerovany presne zo zdroja k cielu. Takze problem nie je v tom, ako stiha server vysielat, ale ako stihaju klienti prijimat ;o).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ty si ma dosť pobavil. Dovoľ mi vysvetliť Ti, že to tak nefunguje. To si vážne myslíš, že napríklad JOJka posiela multicast do Internetu a stačí im 8MB linka na celé Slovensko? Ubezpečujem Ťa, že to tak nie je, multicast sa v rámci Internetu nevyužíva. Drvivá väčšina video streamingu na Internete ide samozrejme práve cez unicast a na to treba mať poriadne veľkú linku. Nabudúce si niečo najprv preštuduj, lebo si zo seba spravil "ryadneho odbornyka" :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

ok sorry :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je pravda, ze multicat je v internete relativne malo pouzivany, ale to sa bude teraz menit, kedze zaviest multicast je lacnejsie ako zvysovat kapacity liniek :)
A otazka JOJ - neviem ci pouzivaju multicast (rad by som zistil), ale ak nie, tak ten 1gbit/s (ktory by museli posielat ako live-stream v pripade unicastu) by sa tiez musel niekde objavit v tych grafoch na SIXe a ja som ho tam nikde nenasiel...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nutno dodat, ze i provozovatel ceske televize a dalsich ceskych medii obsluhuje slovensky Internet nekolika servery.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Mozte o tom povedat nieco blizsie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

však nepodieľajú sa prakticky všetci poskytovatelia obsahu na výstavbe infraštruktúry už tým že platia za bandwith ktorý využívajú? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Oni zrejme hej, ale tie tisicky uzivatelov s linkami 1.5Mbps za cca 600 Sk nie. Ceny su preto take nizke, lebo provideri sa spoliehaju, ze napr. 1 uzivatel prekroci skutocne zaplateny limit a dalsich 5 nie, cize maju zisk.
Keby si si mal platit za bandwith, ktory pouzivas, tak by to bolo v tisickach korun mesacne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najskor reklama v telke na Panelak ze ho presuvaju na 20:00 a teraz toto? No nehnevajte sa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

som pocul ze dobry serial
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skoro ako mafstory :) ibaze to uz ide cez live stream. Bohuzial na mobile broadbande mi to zatial nestiha :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tá nemá agregáciu ani nikdy nemala, narozdiel od TC, ale FUP a 2,5 GB/deň mi stačí ;), víkend free. No kolko toho stiahnem cez týždeň, ked ráno som v robote a poobede v škole, tak večer niečo pozrem a idem spať a cez víkend pri tom nepotrebujem stráviť mladosť. A nechat furt sťahovať a ked nie som doma, fakt neviem k čomu by to bolo, ked nebudem mať čast film pozrieť, či si zahrať, to si niečo požičiam ;)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Noa? To si ty, mne by ten FUP 2,5 GB vadil.. nieze by som tahal kazdy den 2,5GB, ale dakedy potrebujem aj viac ... ale 100 ludi 100 chuti :P
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A nedalo by sa to spravit ten Panelak cez p2p?
napr ze by som aspon 10-20% odosielal dalej?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A aky to ma vyznam ? No uz len to treba aby sa to sirilo takymto bordelom . P2P zatazuje siet o hodne viac ako normalny prenos . A ten trefik by isiel tak ci tak cez siet cize vytazenie by bolo rovnake a zhorsene o strasne mnoztvo malych paketov letiacich sietov a strasne vela nadviazanych spojeni .
Odpovedať Hodnotiť:
 

bordelom? no neviem co je lepsie - ked sa x-tisic uzivatelov naraz pripoji na jeden server alebo si to siria medzi sebou rovnomerne?

a inac neviem ci pocitam zle, ale ked niekto nieco stahuje zo serveru, tak ten server mu to automaticky posiela, nie? :-) cize v podstate tam vznika stale ten isty traffic ako pri p2p, pretoze mnozstvo prijatych a odoslanych dat sa nemeni.

p2p nie je bordel... bordel tvori obsah p2p ... netreba nadavat na samotnu technologiu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sledujem live vysielanie (spravy) skoro kazdy den. Velmi casto sa stava, ze nieco nestiha, asi server danej TV, lebo pripojenie mam dobre (30Mbps/2Mbps) a ked skusim napr. BBC alebo CT24, TA3 tak to ide vpohode, ale napr. Markiza, JOJ, a ine nestihaju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak, SR nestihaju, ja ze to moj problem...
A mam len 2mbps down
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm tak ma napada ze kde sa v SIXe prejavil ten 1Gbit co by akoze mal ist z jojky... alebo ze by predsalen fungoval aky-taky multicast?
Odpovedať Hodnotiť:
 

No vidite, p2p nas zachrani :P inak to nevidim :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to je velky problem teraz riesim agregaciu alebo HW nedoriesene UPC servre-routre!! v Pezinku!!!ak sa pripoji vela ludi mam 10Mbits tak Viac vam neda ako 512 kbps.vo full prevadzke a to menili Image firmy aj pausaly-programy zamyslal som na 20Mbits ale aby som mal ping cca 80-100ms to je k...a sila.Ku..va robia zvysuju na ukor kvality to zijeme na slovensku ked sa niekto neozve!!!a ja i Picujem furt !!Webove video??? ufff tak to si mozes ist zapalit cigu a vratit mozno Buffer nieco natiahol!!!A ked im volas tak Jebko za 8litrov sedi na telfone a prikyvne ze sa to riesi ..a ze vas prepajam na tych technikov ktory to aj tak nedvihnu,lebo vysli asi teraz zo skoly.Nemam slov na cely system!!
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

A tych 10 mbps alebo 20mbps ti davaju za kolko love ? Predpokladam ze nie za 30000sk alebo 40000sk . Predpokladam ze stahujes ako ... Ked chces aby sa ti richlost ani nepohla tak sa pozry sem http://www.zsr.sk/docs// zeltelekom/Cennik_ZT_Internet_01.09.07.pdf
Sa konecne zobute za male peniaze dostavate az prilis vela .
Odpovedať Hodnotiť:
 

V tom linku je medzera , takze ak chce niekto kuknut tak ju musi zmazat

Odpovedať Hodnotiť:
 

za 8-kil 10/1Mbits a netaham ako...KKKT s toho som vyrastol.Mam aj wifinu garant 512/512Kbps maly speed ale kto da? 600sk za 512-ku??Ide ako hodinky .:o)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár