neprihlásený Štvrtok, 16. januára 2025, dnes má meniny Kristína
VMware 6.5, virtualizované aplikácie v oknách a podpora DirectX 9.0c

Na prvého apríla spoločnosť VMware, líder virtualizačných riešení, sprístupnila beta verziu VMware Workstation 6.5, ktorá prináša dve podstatné novinky doteraz absentujúce v produktoch VMware pre Windows a Linux. Prvou z nich je možnosť zobrazovať okná aplikácií bežiacich vo virtualizovanom OS priamo v oknách hostiteľského OS, druhou podpora pre shader model 2.0 a najnovšiu verziu DirectX vo Windows XP.

DSL.sk, 6.4.2008


Spoločnosť VMware sprístupnila na prvého apríla verejnú betu novej pripravovanej verzie desktopového virtualizačného riešenia VMware Workstation 6.5, ktorá priniesla dve podstatné novinky.

Prvou z nich je možnosť zobrazovať okná aplikácií bežiacich vo virtualizovanom OS priamo v oknách hostiteľského operačného systému, druhou podpora shader modelu 2.0 a najnovšej dostupnej verzie DirectX pre Windows XP, DirectX 9.0c.

Unity

Hoci možnosť zobrazovať aplikácie bežiace vo virtualizovanom OS priamo v oknách hostiteľského OS ponúkajú na platforme Mac OS X tri virtualizačné riešenia vrátane VMware Fusion a táto funkčnosť je dostupná od septembra 2007 už aj pre Windows a Linux v podobe softvéru VirtualBox, v produktoch VMware pre Windows a Linux považovaných za špičku virtualizačných desktopových riešení doteraz chýbala.

Nová funkčnosť nesie označenie Unity, podporuje zobrazovanie okien aplikácií z virtualizovaných Windows v oknách ľubovoľného hostiteľského OS. Navyše podporuje ale rovnakú funkčnosť aj u virtualizovaného Linuxu, v dostupnej verzii nám ale táto funkčnosť vo Fedore 8 nepracovala.

Zväčšiť Zväčšiť
Aktivované Unity, okná aplikácií z Windows XP na ploche Ubuntu 7.10



Unity je jedným z režimov zobrazovania, pri svojom aktivovaní sa všetky otvorené okná vo VM stanú oknami hostiteľského OS. Okná môžu byť odlíšené farebným okrajom a prípadne ikonou zobrazovanou na titulke okna.

Zväčšiť
Farebný okraj okna z VM, ikona



Unity pre svoju funkčnosť vyžaduje nainštalovanú aktuálnu verziu VMware Tools, pri našom teste bola možnosť zobrazovania Unity aktívna len v prípade, že vo virtualizovaných Windows bol prihlásený užívateľ s administrátorskými právami.

Zväčšiť
Možnosti nastavenia Unity



Pri aktivovanom Unity je možné pristupovať aj k hlavnému menu Windows. Menu by sa malo zobraziť pri umiestnení kurzora myši nad štartovné menu hostiteľského OS, pri našom teste ale táto funkčnosť nepracovala. Štartovné menu Windows XP je ale možné aktivovať aj stlačením Ctrl + Esc, ak je aktívna niektorá z aplikácií z VM.

Zväčšiť
Prepínanie okien pomocou Alt + Tab



V dostupnej testovacej verzii je subjektívne manipulácia s oknami pomalšia ako pri zobrazovaní virtualizovaného VM v okne VMware a určite vyžaduje zlepšenie. Týka sa to najmä vzniku nových okien, ich presunu a prepínania medzi nimi. Samotné zobrazovanie v existujúcich oknách neprekrývaných inými oknami z VM je ale rýchle a bezproblémové.

Problémy sa zatiaľ vyskytujú aj s prekresľovaním, ako dokumentuje aj prvý zo screenshotov k Unity. Pri prepnutí na niektoré z okien aplikácie z VM sa toto totiž podľa nášho testu síce dostane do popredia na hostiteľskom desktope, nedostane sa ale do popredia na desktope virtualizovaného OS. Ak vo virtualizovanom OS tak bola naposledy aktívna iná aplikácie, jej okno prekrýva okno nového aktívneho okna.

Medzi oknami oboch OS je možné prenášať textové informácie cez schránku, podporované sú aj drag&drop operácie medzi oknami virtualizovaného OS navzájom.

DirectX 9.0c

Novinkou verzie VMware Workstation 6.5 Beta je u virtualizovaných Windows XP podpora najnovšej verzie DirectX 9.0c s podporou shader modelu 2.0 u pixel aj vertex shaderov. Zároveň by mal byť celkovo výrazne zvýšený akcelerovaný 3D výkon.

Akcelerácia je dosahovaná kombináciou hardvérovej akcelerácie a softvérovej implementácie, pre spustenie VM s podporou DirectX 9.0c je vyžadovaný v Linuxe ovládač s podporou 3D akcelerácie cez OpenGL.

Zväčšiť Zväčšiť
Hodnoty detekované DxDiag



Nastaviť v užívateľskom rozhraní je možné pre danú VM len podporu 3D akcelerácie, napríklad množstvo videopamäte je potrebné nastaviť v konfiguračnom súbore danej VM pomocou svga.vramSize.

Vo Windows XP SP2 bežiacimi vo VM s 1 GB pamäte na PC s Core 2 Quad Q6600 s 8 GB RAM, Nvidia 8600 GT a Ubuntu 7.10 s Nvidia ovládačmi verzie 169.12 bol grafický výkon v našom teste dostatočný na bezproblémový beh hry Age Of Empires II: The Conquerors Expansion, ktorá vyžaduje verziu DirectX 6.1. Hru Age Of Empires III: War Chiefs, ktorá už vyžaduje DX 9.0c, bolo síce možné spustiť, grafický výkon ale nebol dostatočný na bezproblémové hranie ani pri najnižších nastaveniach kvality.

Zväčšiť
Nastavenie akcelerácie



Prvé skúseností užívateľov sa podľa diskusných fór vzájomne výrazne líšia aj v závislosti na HW a verziách ovládačov. Hrať je možné bez problémov napríklad Civilization IV, Diablo 2, naopak pre 3dsmax 8 a Heroes of Might & Magic 5 neposkytuje VMware 6.5 dostatočný 3D výkon.

Výkon aktuálne dostupnej beta verzie je ale znížený, keď je aktivované zbieranie informácií pre ladenie programu, ktoré nie je možné vypnúť. Pri našom teste nebolo možné používať 3D akceleráciu a Unity zároveň, aktivovanie Unity pri spustenej 3D akcelerácii vždy končilo chybou v prístupe k Xshm.

Workstation 6.5 pre Windows a Linux je možné sťahovať tu.


      Zdieľaj na Twitteri


Používate nejakú formu virtualizácie x86 platformy? (hlasov: 397)

Áno      64%
Nie      36%


Najnovšie články:

O2 oznámilo ďalšie zlepšenie pokrytia 5G
Raketa New Glenn konkurujúca SpaceX úspešne odštartovala
Úrad katastra si najal právnu kanceláriu
Starship má letieť dnes, New Glenn vo štvrtok
O2 výrazne zdražilo paušály, zlepšilo v nich dáta
České železnice získajú špeciálnu Starlink anténu pre vlaky, začnú ho testovať na jar
Kataster má poslednú zálohu z 3. januára, útočníci žiadali za odšifrovanie 12 miliónov dolárov
Vydané OpenZFS 2.3 s podporou pridania ďalších diskov do RAID-Z
Otvorených ďalších 6 katastrálnych úradov, nie je jasné v akom režime
Najpredávanejšou značkou smartfónov bol v minulom roku iPhone


Diskusia:
                               
 

hmm, tak ten prvoaprilovy clanok bol este sofistikovanejsi, ako som si povodne myslel... ;)

bravo
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

hadam to vychytaju cim skor, na notase z prace mam debian ale chcelo by to pnohodnotny win bez dakej straty vykonu alebo bez nutnosti restartu :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len tak ďalej, vmware player pouzivam skoro kazdy den. Cim rychlejsie to vsetko bude fungovat tym lepsie :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som nainstaloval directX na virtualny OS uz na workstation 6.0.0
len vtedy to bolo este potrebne nastavit v konfiguracnom subore manualne-vsetko je v helpe a prisiel som na to nahodou. a co sa tyka unity, naozaj to tam chybalo, aj preto (okrem ineho) som presiel na virtualbox.
Odpovedať Hodnotiť:
 

otazka: naco toto vlastne je?
myslim, ake to ma realne vyuzitie?
(viem ze to ma, ale neviem ake)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja to pouzivam tak, ze na notebooku mam pripojeny este monitor a cez vmware mam spusteny na tomto monitore dalsie XP a viacmenej pre browsovanie a testovanie aplikacii pv robote a pod, ak sa mi zosype windows vo virtuale, jednoducho ho zo zalohy nahodim a neposkodim bezny windoze...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To s tym DirectX je super, aj ked, na tie hry si este obcas rad rebootnem koly tomu aby isli plinulo. A to co musim robit pow WinXP, na to mam VirtualBox ktory ma moznost integracie windows okien do linux/unix grafickeho rozhrania uz nejaky cas a staci to lepsie ako jeden closed source freeware, ktory ale nemozeme bez poplatku updatovat
Odpovedať Hodnotiť:
 

radsej za ten poplatok postuduj gramatiku trosku
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akoze je to vazne nechapem tychto ludi co masturbuju nad gramatickymi kontrolami komentatorov a pouzivaju to ako hlavny protiargument.(Toto nepatrilo len tebe)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aku konfiguracia je odporucena na PCcko, kde budu bezat 2-4 virtualne masiny? Ma vyznam 4jadro a 8GB RAM? Pripadne, da sa niekde dat viac ako 8GB RAM?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak chces viac nez 4GB ram musis mat 64bit architekturu
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak chces viac nez 4GB ram musis mat 64bit architekturu
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak chces viac nez 4GB ram musis mat 64bit architekturu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kazdemu virtualnemu stroju mozes urcit velkost pridelenej RAM - v podstate na bezne Linuxove distribucie alebo Windows XP staci cca. 256 (casto aj menej) az 512 MB, podla potreby. Okrem toho je volna pamat priebezne uvolnovana a ked treba, tak sa swapuje. Tie 4 masiny rozbehas aj na 1-jadrovom CPU a 1 GB RAM, zavisi len od tvojich nastaveni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kde sa na ich stranke da nakonfigurovat novy WMsystem?
Raz som si mohol pekne vybrat ze naco a kolko GB mu urcim a tak. ale uz to neviem ani zasvet najst.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár