neprihlásený Štvrtok, 16. januára 2025, dnes má meniny Kristína
Time Machine, jedna z najzaujímavejších noviniek Mac OS X Leopard

Dnes si predstavíme Time Machine, jednu z najväčších noviniek operačného systému Mac OS X 10.5 Leopard, poslednej verzie operačného systému od Apple v obmedzenej miere konkurujúcemu dominantnému desktopovému OS Microsoft Windows. Time Machine je mimoriadne zaujímavo spracované automatické zálohovanie diskov respektíve verzionovanie súborov pracujúce efektívne ale pritom transparentne, poukazujúce na viaceré prednosti Mac OS X.

DSL.sk, 26.2.2008


Hoci väčšina užívateľov považuje zálohovanie svojich dát za veľmi dôležité, podľa viacerých prieskumov reálne pravidelne a dôsledne dáta zálohuje len veľmi malá časť užívateľov.

Pre väčšinu užívateľov znamená zálohovanie pomocou bežne dostupných produktov zvyčajne väčšiu námahu akú sú s ohľadom na nízku pravdepodobnosť straty dát ochotní podstúpiť.

Mac OS X, ktorý má na Slovensku výrazne nižší podiel ako v USA a západnej Európe, vo verzii 10.5 Leopard vydanej na konci októbra minulého roka priniesol zaujímavú novinku práve v tejto oblasti v podobe Time Machine.

Time Machine pritom pravdepodobne najlepšie dokumentuje výhody Mac OS X voči konkurenčným desktopovým OS, keď spája efektívnosť a prehľadnosť OS unixového typu a na druhej strane demonštruje výhodu voči Linuxu v podobe kvality spracovania aj aplikácií a prepracovanosti grafického rozhrania.

Time Machine sme testovali na aktuálnej verzii Mac OS X 10.5.2 inštalovanej na MacBooku poslednej generácie s 2.0 GHz Core 2 Duo procesorom.

Oficiálne podporovanými zálohovacími diskami sú len interné alebo externé disky pripojené priamo k PC s Mac OS X, takéto disky pripojené k inému PC alebo serveru s Mac OS X a prístupné cez sieť alebo disk na v januári predstavenom NAS Time Capsule. Zálohuje sa na partíciu so súborovým systémom HFS+.

Technicky neoficiálne podporovaným je aj zálohovanie na ľubovoľné SMB protokolom zdielané adresáre, zrejme z obchodných dôvodov ale Apple túto možnosť oficiálne nepodporuje a s príchodom aktualizácie 10.5.2 sťažilo jej používanie. Pre efektívnosť využitia diskového priestoru sme testovali Time Machine ale práve v takejto konfigurácii na server Samba na Ubuntu 7.10 bežiacim vo VM pod Xen 3.1.0, konfigurácia nám pracovala po počiatočnom nastavení bez najmenších problémov.

Pre možnosť zálohovania na sieťové disky prístupné cez Windows SMB protokol je potrebné tieto povoliť príkazom defaults write com.apple.systempreferences TMShowUnsupportedNetworkVolumes 1, od 10.5.2 je potrebné zabezpečiť úspešné vytvorenie inicializačných štruktúr ich manuálnych zduplikovaním po neúspešnej inicializácii pomocou Time Machine. Time Machine následne na zdieľanom adresári vytvorí virtuálny disk, na ktorom vytvorí HFS+ partíciu.

Zväčšiť Zväčšiť
Nastavenia Time Machine



Nastavenie Time Machine pozostáva z výberu disku, na ktorý sa bude zálohovať, a z výberu adresárov, ktoré sa zálohovať nemajú. V prípade zálohovania všetkých adresárov vrátane systémových je možné neskôr pomocou inštalačného DVD obnoviť kompletný stav Mac OS X, na ilustračnom screenshote sme nastavili Time Machine iba pre zálohovanie užívateľských dát bez zálohovania systémových adresárov.

Počiatočná nami vytváraná záloha bez systémových súborov mala niečo viac ako 11 GB, cez gigabitovú ethernetovú sieť sa uskutočnila za približne 55 minút. Po vytvorení počiatočnej zálohy Time Machine v hodinových intervaloch zálohuje inkrementálne súbory, u ktorých prišlo k zmenám. Detekcia zmien je pritom nenáročná na disk a CPU, keď Time Machine využíva novinku jadra 10.5 FSEvents, ktorá loguje zoznam všetkých modifikovaných adresárov.


Ikona Time Machine (v strede)



Napriek tomu je možné každú hodinu okrem animácie ikony Time Machine na nami testovanom notebooku poznať prebiehajúce zálohovanie spustením chladenia notebooku na plné otáčky, k čomu zrejme prispieva ale aj náročnejšie zálohovanie na virtuálny disk na sieťovom adresári. Dĺžka trvania rozdielového zálohovania samozrejme závisí na celkovej veľkosti všetkých zmenených súborov za poslednú hodinu, pri bežnom desktopovom používaní, browsovaní, emailovaní, manipulácii s dokumentami a menšími súbormi sa zálohovalo typicky jeden až desať megabajtov a zálohovanie cez sieť trvalo jednu až niekoľko minút.

Zväčšiť Zväčšiť
Prebiehajúce a finišujúce zálohovanie



Time Machine spúšťa zálohovanie automaticky každú hodinu, spustiť je ho možné kedykoľvek aj manuálne. Time Machine automaticky udržiava za posledných 24 hodín hodinové zálohy, za posledný mesiac denné zálohy a za prechádzajúcu históriu týždenné zálohy. Hodinové a neskôr denné zálohy samozrejme spája tak, aby vzniknuté zálohy za dlhšie časové obdobie obsahovali všetky zmeny v danom období.

Týždenné zálohy sú uchovávané až do naplnenia disku, najstaršie sú následne odstránené a podľa nastavenia je užívateľ pred odstránením informovaný.

Veľkou výhodou Time Machine je formát vytváraných záloh. Pre každú vytvorenú zálohu respektíve pre každú existujúcu zálohu sa v zálohovacom adresári nachádza podadresár pomenovaný podľa dátumu a času zálohy, ktorý obsahuje kompletný strom súborov na disku v čase zálohy, respektíve súbory v adresároch nastavených na zálohovanie. Celý disk samozrejme nie je uložený spolu s každou zálohou, kompletné obrazy sú dosiahnuté linkovaním na predchádzajúce verzie pomocou tzv. hard liniek u súborov, ktoré sa nezmenili.

K zálohovaným stavom disku je možné pristupovať ako ku ktorémukoľvek disku, vyhľadávať na nich, kopírovať z nich súbory.

Zväčšiť Zväčšiť
Disk so zálohami, počas prebiehajúceho zálohovania



Okrem manuálneho prístupu k zálohám je k dispozícii pre prehľadávanie záloh a obnovu súborov aj známe vizuálne rozhranie Time Machine, ktoré je podporované správcom súborov Finder a niekoľkými ďalšími aplikáciami od Apple.

Zväčšiť Zväčšiť
Vizuálne rozhranie Time Machine, navigácia a Quick Look náhľad dokumentov



Vizuálne rozhranie Time Machine sa zobrazí po spustení pre aktuálnu aplikáciu v popredí, ak táto Time Machine nepodporuje, rozhranie sa spustí pre Finder.

Zväčšiť Zväčšiť
Address Book v Time Machine



Vo vizuálnom rozhraní vybraná aplikácia zobrazuje náhľad na dáta v stave, v akom boli v aktuálne vybranej zálohe, pričom oproti bežnej funkčnosti sú aplikácie často obmedzené, napríklad Mail neposkytuje hľadanie. Presný zoznam aplikácií podporujúcich Time Machine po vydaní aktuálnej verzie 10.5.2 spoločnosť zatiaľ neaktualizovala.

Pomocou niekoľkých navigačných prvkov sa je možné pohybovať po jednotlivých zálohách, šípky by mali prejsť na najbližšiu zálohu, v ktorej sa stav aplikácie pre aktuálny pohľad líši, napríklad zmení sa zoznam výsledkov vyhľadávania vo Finderi. Táto funkčnosť ale podľa našich zistení nepracuje v každom prípade úplne spoľahlivo, napríklad v prípade hľadania vo Finderi niektoré zmenené stavy výsledkov vyhľadávania šípky preskočili.

Zväčšiť
Obnova súborov zo zálohy



Podľa aplikácie je možné obnoviť dáta, ktorých náhľad aplikácia poskytuje. Napríklad v prípade Address Booku vybraný kontakt alebo celý adresár kontaktov, v prípade Findera jeden alebo viac vybraných súborov. Oproti manuálnej obnove kopírovaním obnova pomocou vizuálneho rozhrania umožňuje napríklad automaticky premenovať nahrádzané súčasné verzie súborov.


Time Machine má niekoľko nedostatkov, celkovo ide ale o zálohovanie, ktoré je dostatočne kvalitné a zároveň pohodlné na to, aby ho začala používať veľká časť užívateľov a to vrátane tých najnáročnejších užívateľov.

Po základnom jednoduchom nastavení pracuje Time Machine plne samostatne, pričom uchováva akceptovateľný počet záloh aj pre dlhé obdobie. Nevýhodou je nemožnosť nakonfigurovať dĺžku obdobia, po ktoré sú uchovávané jednotlivé typy záloh, napríklad pri dostatočnej kapacite disku môže užívateľ preferovať uchovávanie hodinových záloh až za posledný týždeň.

Jednou z nevýhod je zálohovanie celých zmenených súborov a nie diferenčné zálohovanie zmenených častí súborov. Toto je neefektívne pre veľké dátové súbory, ktoré sa menia len minimálne, napríklad poštové priečinky Thunderbirdu. Pri veľkom priečinku dosahujúcom stovky megabajtov až gigabajt sa tak pri každej zálohe, pred ktorou je doručený do priečinku nový email, odzálohuje celý súbor priečinku, hoci zmenených bolo typicky len niekoľko kilobajtov. Takýto problém nemá napríklad Mail klient od Apple, ktorý používa pre každý email samostatný súbor.

Vzhľadom na možnosti prístupu k zálohám, ktoré Time Machine poskytuje, sa pri ukladaní záloh na súborovej úrovni zrejme nedá očakávať podpora diferenčného zálohovania a táto bude tak pravdepodobne dostupná až pri využívaní ZFS a zálohovaní na blokovej úrovni.

Ďalšou nevýhodou je absentujúca oficiálna podpora zálohovania na ľubovoľné sieťové adresáre dostupné napríklad cez Windows SMB/CIFS protokol. Hoci táto podpora je technicky prítomná, bez oficiálnej podpory sa nie je možné spoľahnúť na jej prítomnosť alebo kompatibilitu aj v ďalších verziách.


      Zdieľaj na Twitteri


Zaujímajú Vás informácie o konkurenčných OS k desktopovým Windows? (hlasov: 511)

Áno      86%
Nie      14%


Najnovšie články:

Slovensko vyexportovalo v minulom roku 2.9 TWh elektrickej energie
O2 oznámilo ďalšie zlepšenie pokrytia 5G
Raketa New Glenn konkurujúca SpaceX úspešne odštartovala
Úrad katastra si najal právnu kanceláriu
Starship má letieť dnes, New Glenn vo štvrtok
O2 výrazne zdražilo paušály, zlepšilo v nich dáta
České železnice získajú špeciálnu Starlink anténu pre vlaky, začnú ho testovať na jar
Kataster má poslednú zálohu z 3. januára, útočníci žiadali za odšifrovanie 12 miliónov dolárov
Vydané OpenZFS 2.3 s podporou pridania ďalších diskov do RAID-Z
Otvorených ďalších 6 katastrálnych úradov, nie je jasné v akom režime


Diskusia:
                               
 

no Mac je jeden z najlepsich od na svete takze taketo nieco je len ceresnickou na torne ale aj tak ... je to super mal som moznost si to vyskusat a time machine funguje skvelo ....je to parada
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

ja mam moznost s osx pracovat a dakujem - neprosim :)
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Vonkoncom neverím, že zrovna ty, ktorý ma tak priblblý nick určite pracuje s OS X... koľko máš rokov 13?

Chlapec nemá rozhodne skúsenosti s ničím a len trepe aby vyvoval flame.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

offtopic: hm.. a chces mi povedat, ze tvoj nick presiel predvyberom na sutazi krasy? :)


Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Nie, ale ako vyzeráš na ulici, tak si ťa ľudia zaraďujú... keď máš detinský nick v type "prvýýýý" si o tebe nič iné ludia nemozu pomysleť, než len to, že si decko.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

O com to preboha tocis? Ja som tento "Prvyyyy" thread nezacal, iba som reagoval na prehnane (v tvojom slovniku "detinske") nadsenie zo systemu, ktory mi az taky uzasny nepripada.

IMHO mne moj nick pripada daleko viac cool ako ten tvoj:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne tvoj nick pripomina oci plysoveho medvedika ;) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

omg OMG OOMMGG, deckam by tu mali fatk zakazat pristup
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Koho zaujímaš?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty chumaj to nie je nick ale titulok... sa nauc citat
Odpovedať Hodnotiť:
 

A nejaky skvely dovod? Taketo splechy su nic..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napriklad nemoznost odpalit message boxy z klavesnice... Zvlast to naserie ak mas slabsi wifi signal a neustale ti vyskakuje popup, ze sa nasla siet xy (alebo ze sa podarilo pripojit)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ceresnicka :D Toto iste (podobne) robi vo windowse Cobian backup uz niekolko rokov a oni teraz vymysleli Time mashine v novom leoparde :D Sranda, ze ceresnicka na torte.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ja som mal možnosť pracvať s tým systémom v XP. Taký bordel mi to raz narobilo na disku po tom ako som vrátil systém do stavu tesne po reinštalácii, že som povedal ďakujem neprosím. Jednoduchšia je reinštalácia. Od TM to má na míle ďaleko hlavne čo sa jednoduchosti ovládania týka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja hovorim o koze a ty o voze. System zalohovat nepotrebujem, system mam preinstalovany za hodinu. Zalohovat potrebujem data, a o tom je aj tento clanok. Data sa daju zalohovat rozne, existuje kopec softov. Apple ma svoj timemashine, a prezentuje sa to tu ako brutal extra mega super najsamlepsia vec na svete. Tak ja tvrdim, ze podobne pre windows existuje uz davno a vola sa to cobian backup. Je to podobne, nie take iste..
Odpovedať Hodnotiť:
 

ah boze zasa hovno vies a v riti si bol.
niet nad zalohovanie rsyncom :D a ten tvoj uchylny soft si strc do analu ako to len ide ked nepotrebujes zalohovat windows, chces mi povedat ze s cobainom si zalohujes data a potom co si reinstalujes windows mas ho za hodinu aj s aplikaciami ktore si pouzival? aspon netaraj ;)
pleties hrusky s nakusnutym jablkom
Odpovedať Hodnotiť:
 

este ze ty si najmudrejsi na svete :) System je system, aplikacie su aplikacie a data su data. Zalohovat potrebujem jedine to co nieje (lahko) ziskatelne kedykolvek kdekolvek. A to su data. System mam v pazi, ovladace vzdy instalujem aktualne verzie a aplikacie tiez casto aktualne verzie. Nema ziadny vyznam (ako v dobe win98) mat zalohovane xpcko, ktore sa ti dosere tak po 2 rokoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako vravim.. naco je ti system ktory sa "dosere" po 2rokoch?
Odpovedať Hodnotiť:
 

si to vystihol preto 90% zemegule pouziva windows. si proste genius!!
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

To, ze 9x% zemegule pouziva windows NEDOKAZUJE, ze je jeden z najlepsich OS na svete.
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Jedzte kravske ho5na. Miliardy much sa predsa nemozu mylit.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

"...a na druhej strane demonštruje výhodu voči Linuxu v podobe kvality spracovania aj aplikácií a prepracovanosti grafického rozhrania."

Nieje to uplne hlavna napln clanku ale tak neviem ako Vy ale ja som od Compiz Fusion nic prepracovanejsie zatial nevidel, aero to urcite nieje a silno pochybujem ze Leopardik bude na tom lepsie ako CF so svojim prostredim. Ked este zohladnime HW naroky - myslim ze na CF sa momentalne nechyta nic.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Clanok pisal nejaky amater. Linux je len jadro !
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Fusion má nenormálne nároky na grafiku.
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

No nevjem ale slo to uplne vpohode na stroji ktory ma 5rokov.... tak nevjem...

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nj, GeForce II, 32MB a 256MB RAM to si naozaj nemoze dovolit dneska kazdi:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo integrovanu intelacku na notase :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

nekecaj... ja to mam na integrovanej na doske a bezi to uplne v poradku
Odpovedať Hodnotiť:
 

compiz fusion je dost nestabilny, aintergracia s aplikaciami je naozaj zla, fulscreen bez zapnutia compatibility patchov ani v Openoffice nefunguje. Na notebooku ho sice pouzivam, elbo je pekny, ale ked idem zapnut nieco co podporuje 3D tak compiz vypinam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne koli tomu som prestal pouzivat compiz-fusion a ostal som pri tom povodnom, co je instalovany spolu s ubuntu. Napriklad, ked som na compiz fusion prepinal niektore okna cez ALT+TAB blikala cela obrazovka alebo ked som v toteme 2x klikol pre fullscreen v odrezanych oknach vo videu bola cikcakovito odrezana cierna farba a namiesto nej tam bola biela kym som trochu nepoklikal (potom to uz naskocilo). V defaultnej teme mi niekedy pri prechode hore cez listu na okne podobne cikcakovito menilo farbu z oranzovej na bielu az kym som nevymenil temu. A navyse compiz-fusion mi kusok viac zral procak a pamat ako bolo na mojom staruckom pocitaci unosne, pre svizny beh aplikacii.
Mozno raz prejdem naspat na compiz-fusion, ale koli tym par efektom to naozaj zatial nema zmysel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano mas pravdu. 90p ludi na zemi su luzri. mi povec o co je win lepsi okrem toho ze je lacnejsi. jednu jedinu vec! viem ze sa nechces vzdat bluscreenu ale stoji to za to!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Rád by som vedel, odkial sa dlhodobo siri tento hoax, ze Windoes je lacnejsi. Dokonca ani ked ho nelegalne kopirujete nie je lacnejsi....
Prehodnotte si este raz ceny, kolko stoji napriklad Leopard a kolko Vista a zvazte pritom, te nepodrebujete k tomu 22 verzií. Mate k dispozícií celkovo 4 verzie, z toho 2 desktopove a 2 serverove. Desktopova je pre 1 pocitac a Family Pack, co je pre 5 pocitacov v domacnosti a serverova raz pre 10 Userov a raz nelimitovane .A teraz pocitajte....
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Odkial sa siri neviem, ale pocitam, Leopard teda OSX 10.5 stoji 4.640 Sk a Win Vista Business 4.124 Sk, Win Vista Home Basic 2.559 Sk... To ze vista ma tolko verzii by som nevidel ako chybu, aspon ma potencialny uzivatel na vyber. Je pravda, ze OSX je intuitivnejsi aby ho zvladol aj American. Skor si myslim, ze dlhodobo sa siri hoax, aky je OSX spolahlivy a ze nepada, co samozrejme nieje pravda, ked mi mac "zamrzol", alebo vypisal "kernel panic" tak sa dal jedine natvrdo vypnut a pol dna roboty v riti. Ale ked chces pocitat, tak pocitaj cenu hardwaru, stale je to drahsie ako PC.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

mas zaujimavu matematiku. zoberes vista OEM, ktory mozes installnut len na jeden hw a ked ho zmenis, musis kupit vistu znovu a potom zoberies mac os x, ktory nieje oem a urobis rozdiel.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na Mac toho HW moc nieje ... Aspon nie na macstore.sk :]
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ide o to, ze ten MacOS mozes nainstalovat aj na novo kupeny MAC, zatial co k novemu PC treba novy Windows.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Novo kupeny MAC ma na 100% novy OSX, takze krabicova verzia OSX je uplna zbytocnost. Jedine jej pouzitie je upgrade OSX na starsom hw a to sa velmi neoplati.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Suhlasim, ze Windows ma inu politiku predaja operacneho systemu, ale OSX chodi len na hardware apple, kdezto win funguje na daleko sirsej baze hardwaru, takze to asi preto bude inak. Ak je nova verzia OSX, tak si ho aj tak musis kupit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naprosty suhlas:) mne sa mac mini zvykne prehriat a nasledne crashne. To uz vazne nechapem, robia hardware pre jeden os a ani to nezvladnu. Pre mna je apple nabubrela nafukana firma (pokial si ich zosobnim s ich reklamnou kampanou:), predavaju predrazeny vylesteny hardware s vylestenym os (s mnozstvom open source sw pod kapotou), ktory trpi mnozstvom drobnych a o to viac nasieracich chyb.

Vzdy ma udivuju ludia, co videli osx niekde vo vylestenom vyklade, par krat si na to siahli na vystave a idu tu rozpravat aky je to uzasny system:) Par dni nutenych prac a hned by si to rozmysleli:))

(NOTE: som sw developer, pouzivam windows, linux. ...a osx - iba ked naozaj musim:)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja som tiez developer, mac mi padol asi 3x, co je oproti padaniu Windows nic.

Okrem toho kompilacia na macu je podstatne rychlejsia ako na Windows, aj ked kompilujem Universal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne ten mac pada koli prehrievaniu aj vo windows aj v osx.

Do tvojej kompilacie nevidim, ale precompiled headre v MSVC boli v multiplatformovych projektoch na ktorych som davnejsie pracoval obrovska vyhoda (2..5x rychlejsi build v MSVC versus GCC). GCC sa to snazi momentalne nejak namrdlat, ale velmi sa im to teda nedari. Ale to uz je velmi velky offtopic:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

NO ale pozor, treba si pozrieť čo za tých 4.640 Sk kupuješ!! Vieš môj, k Woknám dostaneš prd. MAC OS X máš hneď niekoľko aplikácií zdarma (Address Book, Automator, Calculator,Chess, Dashboard, Dictionary,DVD Player,Exposé, Font Book,Front Row,iCal,iChat,Image Capture
iSync (Supported Devices),iTunes,Mail,Photo Booth,Preview, QuickTime Player,Safari,Spaces,Stickies,System Preferences
TextEdit,Time Machine) - a to som napísal, len aplíkácie!!! za tieto by ste si museli vo WOKNACH pekne priplatiť resp. kúpiť samostatne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Z TOHO:
Address Book, Calculator,Chess, DVD Player, Quick Time Player, Safari, Mail, iTunes
ALEBO ich alternativy netreba kupovat

a aplikacia System Preferences, no fakt no comment
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ano, niektore netreba, su aj free alternativy ale s akou kvalitou?!
Vypísané aplikácie boli len na ukážku, MAC OS X má toho v sebe hodne! Napr. Keby si chcel mať na PC (WIN) DVD player v rovnakej kvalite ako na MAC tak by si si musel priplatiť! (DVD player intergrovaný vo WIN sa nedá ani nazvať DVD palyerom). Takisto napr. prehliadač obrázkov - na MAC OS X je prehliadač obrázkov, ktorý sa da porovnať kvalitatívne s ACDSee PRO, ale za ten by si si musel priplatiť pár tisíc. Takýchto programov, aplikácií, utilít je veľa. Spočítaj si koľko by si si musel zaplatiť aby si mal všetko to čo mas v MAC OS X už integrované a v jednej cene.


Odpovedať Hodnotiť:
 

okrem windowsu, a napr nera nepoznam nic co by som na win platforme musel platit. A okrem firiem tiez nepoznam nikoho kto by zane platil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aha. No tak ty si asi s tých čo zapnú PC, pochatuju na pokeci a PC vypnú. Našťastie takých je málo....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, ale vies podpora pre Win je na nete ovela, ovela vacsia. Na nete najdes kopec free software, ktorym tie MAC softy nesiahaju ani po clenky.

Okrem toho kopec z toho co si vymenoval je aj vo Windowsoch. No, ty si fakt nejaky "odbornik". Dva roky som spravoval MAC OS systemy a WinXP a poviem ti je to uplne jedno. Pada tak jeden ako aj druhy. Vsetko zalezi od uzivatela. Rozdiel je vsak v podpore. Win je na tom ovela, ovela dalej a vyhodnejsi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm.. zato mi ten dvd player vo windows nezhodil system, pri pokuse prehrat film na lisovanom dvd (zjavne zopar vadnych sektorov). QuickTime (osx 10.4) - crash s naslednym epileptickym blikanim ikon na desktope, nasledny nutny tvrdy shutdown. Windows Media Player (win-xp) - film zatrhol na pol sekundy a prehravanie pokracovalo dalej. Ten isty HW, iny operacny system.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No si trocha vedla, ked porovnavas mac-ovy prehliadac z ACDSee, to sa porovnat neda, ACDSee je asi milion krat lepsi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

trepes.
1. za macosx platis ciastocne aj cene hw, aj ked si to nepripustas. takze ak si kupis macos, neplatis len tych 4.640, lebo je viazany na platformu.
2. z toho co vymenuvavas ma win viacero veci /winmail, calc, chess, player, browser atd./
3. win nemoze integrovat aplikacie so systemom viac ako je to teraz a pridavat dalsie, lebo by bolo nan podane oznamenie od konkurencie. co je dovolene aplu, nie je dovolene ms.
este napis tie skvele aplikacie ktore su seriozne pouzitelne na pracu na macovi a nemusis si ich kupovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

isteze a vista ma este jednu nepochybnu vyhodu, hadaj ktorym smerom a medzi ktorymi verziami nemozes spravit (down/up)grade?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aero a Compiz sa porovnat nedaju . Aero je len tema, ako aj v linuxe, okien a hlavneho panela . Compiz je nastroj na vylepsenie spravania okien a nie tema .

Nj MAC bedne stoja aj cez 100 000 take lepsie . Ja som s Vistou a Aerom spokojny . Ziadne BSOD na Viste uz nemam takze BSOD uz nevyhadzuj na oci ;)

A nezalohujem takze Time Machine by mi bol aj tak na nic :)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

:-)))) vies mi teda vysvetlit ako som mohol pred rokom kupit macbook white core 2 duo za 37 000 ? :-)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

to musí byť nejaký podvod ;-)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Vieš ako? store.apple.sk Ja tiež idem vyhodiť dosť za nový MacBook Pro ale do 100 000 to bude mať aj tak ešte ďaleko.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No ok, tak normalna cena za najlacnejsi MacBook je 37.600 Sk a to si ani nenapalis DVD, lebo ma len combo mechaniku, v dnesnej dobe !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

moja priatelka ma notebook (nie apple) a nikdy napalit nic nepotrebovala... je studentka a tak jej staci, ked si moze pozriet na intraku nejake DVD, tak by zbytocne za napalovacku prachy nedavala...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne, ja poznam uctovnicku co pouziva este nejake uctovnicke programy ppod dosom, ale uznaj, notebook za viac ako 36.000 Sk bez napalovacky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

dnes som aktivny tak teda este raz, dalsi blbec.
aero nie je len tema ty dieta svojich rodicov, ked uz nieco take zbytocne pouzivas aspon skus zistit co to vlasne je pred tym ako napises nejaku blost ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslim, ze sa Applu nepodarilo az tak dobre napodobnit Volume Shadow Copy z Windows ... podla toho, co je napisane v clanku funguje time machine tak, ze kopiruje cele subory, cize ak napriklad v 50MB subore zmenim 1 bajt, tak to vytvori na disku zalohu o velkosti 50MB, co moze viest k velmi rychlemu zaplneniu disku pri castych zmenach malych blokov suborov ... rozhodne ma Apple este co robit, aby dosiahol kvality VSC vo Windows, ale ako prvy lastovicka je to urcite pre uzivatelov Macu velmi dobre ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme máte pravdu, čo sa týka takéhoto porovnania, problém so zálohovaním málo menených veľkých súborov je v článku popísaný. Až na pár prípadov sa viete zálohovaniu takýchto súborov vyhnúť respektíve ich zálohovanie by bolo tak či tak neefektívne.

Technologicky ale nejde o porovnateľné technológie - VSC respektíve VSS je technológia takmer na úrovni súborových systémov, Time Machine je predovšetkým už konkrétna aplikácia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samotné VSS zálohovanie dostatočne nerieši, na Previous Versions sa priamo ako na zálohovacie riešenie nedá spoľahnúť. Porovnávať by sa dali až Time Machine a aplikácia, ktorá by na zálohovacom disku spoľahlivo používala VSS, dosiahnuteľná spoľahlivosť je ale aj tak otázna - zálohy vo forme celých súborov majú svoje výhody, napríklad pre existenciu nástrojov, ktoré dokážu obnoviť prípadné chyby na štandardných súborových systémoch.

V takomto prípade by ale aj tak samozrejme Time Machine bola výrazne pozadu, je ale otázne či sa skôr objaví takáto aplikácia prípadne ako súčasť Windows alebo nová verzia Time Machine evidentne podľa plánov Apple používajúca ZFS.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V skutocnosti je to kombinacia uplneho a rozdieloveho backupu. Vid ->
http://www.appleinsider.com/articles/07/10/12/ road_to_mac_os_x_leopard_time_machine.html (odstranit medzeru pred "road")
Odpovedať Hodnotiť:
 

cica citaj tu
Anatomy of a backup.
For the initial backup, Time Machine copies the entire contents of the computer to your backup drive. It copies every file exactly (without compression), skipping caches and other files that aren’t required to restore your Mac to its original state. Following the initial backup, Time Machine makes only incremental backups — copying just the files that have changed since the previous backup. Time Machine creates links to any unchanged files, so when you travel back in time you see the entire contents of your Mac on a given day.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teraz neviem čo z týchto dvoch výrazov použiť. Článok sa mi páčil, aj keď všetko čo som sa tu dočítal už viem a niečo aj dlhšie ako je Leopard na trhu ale predsa som si to prečítal, že čo dokáže napísať človek čo robí na portáli zameraného na main streem. No povedal bhy som, že na "Windowsácky" portál je to naozaj dobrý článok a myslím, že toto len pomôže rozšíriť povedomie o Mac OS X. Lebo nič podobné (teraz čakám na to kto mi vynadá) nemá ani Win ani Linux a ani žiadny spotrebiteľský OS na planéte. Nemyslím na nejaké lacné náhrady ako tu už dakto spomínal: "Veď Win to má už od čias kedy prišlo XP." Nech skúsi to a potom TM a môžeme si pokecať či je to kvalitná náhrada.


DSL.sk má u mňa jedno veľké+(väčšie sa nedalo napísať).
Odpovedať Hodnotiť:
 

pan kolega, myslim ze sa zhodneme ze v sucasnosti na ziadnom z troch najpouzivanejsich OS na desktope neexistuje pre pouzivatela nic jednoduchsie, lepsie integrovane a hlavne zarucene fungujuce riesenie ako time machine.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zase tu je plno prechytralych widlakov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale ja riesim zalohovanie pomocou synchronizacie s USB.
Stiahol som si Allway Sync a nemozem si vynachvalit...

Zalohujem vsetky svoje dokumenty, je ale pravdou ze filmy a fotky po ulozeni na disku palim na DVD RAM...

Win mi este nikdy nepadol, ale aj tak mam image so vsetkymi programami, ktore mam..

Mylim, ze mam pokryte vsetko, a navyse sa nemusim starat o back-up
Odpovedať Hodnotiť:
 

ZAROBTE SI LAHKO A RYCHLO CEKUJ NEUVERITELNA SANCA ROKA
www.klikacka.sk/registracia/?odporucatel=broli99
TOTO NIE JE SPAM!!! FUNGUJE TO!!!

Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár