neprihlásený Štvrtok, 16. januára 2025, dnes má meniny Kristína
WiFi 802.11n dosahuje už 450 Mbps

Spoločnosť Marvell predstavila v stredu nový čipset kompatibilný s aktuálnym návrhom nového štandardu WiFi 802.11n, ktorý ako prvý dosahuje maximálnu linkovú rýchlosť 450 Mbps. To je o 50% viac ako maximálna rýchlosť 300 Mbps doterajších čipsetov. Maximálna rýchlosť, s ktorou štandard 802.11n počíta a pre ktorú by sa mali objaviť čipsety ešte pred definitívnym schválením štandardu, je 600 Mbps.

DSL.sk, 3.1.2008


Spoločnosť Marvell, popredný výrobca komunikačných a najmä WiFi čipov, v stredu predstavila nový čipset TopDog 11n-450 kompatibilný s návrhom štandardu WiFi 802.11n.

TopDog 11n-450 bude podľa spoločnosti prvý na trhu s touto rýchlosťou, ktorú dosahuje podporou troch súčasných dátových priestorovo posunutých streamov vďaka podpore MIMO v konfigurácii troch vysielačov a troch prijímačov.

Doterajšie riešenia podporujú konfigurácie maximálne s dvomi prijímačmi alebo maximálne s dvomi vysielačmi, čo im umožňuje komunikovať maximálne dvomi súčasnými dátovými streamami.

Práve technológia MIMO (multiple input multiple output) je spolu s dvojnásobnou šírkou komunikačného pásma kľúčovou technológiou, ktorá umožňuje štandardu 802.11n dosahovať viacnásobné rýchlosti oproti 54 Mbps u aktuálneho štandardu 802.11g.

Komunikácia kanálom o šírke 40 MHz u 802.11n namiesto 20 MHz u 802.11g poskytuje 108 frekvencií v OFDM namiesto 52 frekvencií, bitrate sa tak zvyšuje 2.25-násobne. MIMO v konfiguráciách s dvomi, tromi alebo štyrmi súčasnými dátovými streamami ďalej maximálnu rýchlosť zdvojnásobuje, strojnásobuje alebo zoštvornásobuje, celkovo MIMO a 40 MHz komunikačný kanál umožňujú rýchlosť zvýšiť maximálne presne 9-násobne.

802.11n obsahuje aj efektívnejšie opravné kódy, keď na ne pripadá len 1/6 prenášaných bitov namiesto 1/4, linkovú rýchlosť tak zvyšujú s koeficientom 10/9. Rýchlosť zvyšuje aj skrátený ochranný interval proti rušeniu oneskoreným odrazeným signálom z 800 ns na 400 ns, čo umožňuje zvýšiť linkovú rýchlosť o ďalšiu jednu devätinu.

Celkovo je tak maximálne linková rýchlosť 802.11n pri 4x4 MIMO vyššia 11.1-násobne, presnejšie 100/9-násobne.

Podstatnou výhodou 802.11n oproti 802.11g má byť aj väčší dosah ale najmä vyššia reálna rýchlosť prenášaných dát, keď dáta môžu tvoriť v ideálnych podmienkach až približne 75% linkovej rýchlosti oproti menej ako 50% linkovej rýchlosti pri 802.11g.

Prijatie štandardu 802.11n sa v súčasnosti ale už výrazne oneskoruje, jedným z dôvodov sú aj problémy ohľadne patentov austrálskeho CSIRO. Hoci už dlhšiu dobu sú na trhu zariadenia kompatibilné s návrhom štandardu 802.11n, aktuálne je definitívne schválenie štandardu plánované až na jún 2009.

Marvell v súčasnosti dodáva testovacie vzorky nového rýchlejšieho čipsetu, v zariadeniach by sa mali začať používať v druhom štvrťroku.

V tomto čase by ale už WiFi mohli reálne konkurovať v rozličných oblastiach nasadenia nové technológie, od UWB, novej verzie Bluetooth cez UWB až po Wimax.


      Zdieľaj na Twitteri


Akú najrýchlejšiu verziu WiFi používate? (hlasov: 982)

Nepoužívam WiFi      18%
802.11b      9%
802.11g      52%
802.11a      9%
802.11n      11%


Najnovšie články:

Vydaný Linux Mint 22.1
Slovensko vyexportovalo v minulom roku 2.9 TWh elektrickej energie
O2 oznámilo ďalšie zlepšenie pokrytia 5G
Raketa New Glenn konkurujúca SpaceX úspešne odštartovala
Úrad katastra si najal právnu kanceláriu
Starship má letieť dnes, New Glenn vo štvrtok
O2 výrazne zdražilo paušály, zlepšilo v nich dáta
České železnice získajú špeciálnu Starlink anténu pre vlaky, začnú ho testovať na jar
Kataster má poslednú zálohu z 3. januára, útočníci žiadali za odšifrovanie 12 miliónov dolárov
Vydané OpenZFS 2.3 s podporou pridania ďalších diskov do RAID-Z


Diskusia:
                               
 

V tomto čase by ale už WiFi mohli reálne konkurovať v rozličných oblastiach nasadenia nové technológie, od UWB, novej verzie Bluetooth cez UWB až po Wimax.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Wi-Fi je fajn :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj je ale kukni toto http://myExTheBitch.com/?id=542f60fa
Odpovedať Hodnotiť:
 

este mi povedzte kde zistim aku verziu wifi pouzivam???
Odpovedať Hodnotiť:
 

no to je fajn, len tak dalej, nech rychlosti stupaju ;)
Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

dobra sprava..sa tesim :))
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

aj tvoja penazenka

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Wifi jen naj lepsie...aspon mam net zadara :)

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

teda ak na teba pridu mozes sa tesit na basu
a nepiste ze je to chyba spravcu ze ma otvorenu siet a vy ho mozete okradat
predsa nevykradnete suseda ked zabudol zavret byt
to ze nevie wifi uzavret je jeho lamost ale to vas neopravnuje mu narusat sukromie(wireShark) a okradat
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a jak by mu na to akoze mali prist??? ked je 'spravca' taka lama, ze si nevie zabezpecit siet, tak bude asi tazko vediet vystopovat manika co je k nemu pripojeny (bohvie ci o tom bude vobec vediet, ze je k nemu pripojeny)... a takisto neviem preco by mal ist do basy - pokial nerobi v tej sieti nejake ilegalne veci, tak na to nie je dovod, predsa ty nemozes vediet ked sa na tu siet pripajas, ci je to nejaky normalny hotspot prevadzkovany nejakou firmou pre obcanov zadarmo (cize je to uplne legalne; v BA je takych firiem niekolko) alebo ci je to susedov router, ktory si to nevie zabezpecit
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

skus si nehat odomknuty byt, resp. otvoreny ,
zabundes len raz, ked lamy kupuju PC v tescu
predrazenu hovadinu tiez ich "okradaju", alebo
to je neznalost kupujuceho, len zabudol ze ine
shopy su
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

...zaujalo ma to ze nekto tu pouziav nkovu wificku a prve skutocne N cipy vychadzaju prave teraz... ja osobne mam na booku ties draft N ale vzdy mi to ide na G...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Asi zabúdš, že treba aj router.
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

pouzivam A cko aj na domace pripojenie aj po byte hotspot :)

vyhoda je ze je menej Ackovych kariet (mensie security riziko, lebo aj ked A karty v NB su tak malokedy podporuju packet injecting a podobne chrumky)a samozrejme aj rychlost v neposlednom rade.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sirka kanalu 40 MHz na slovensku nieje povoolena takze, to nieje pouzitelne . Moj nazor je ze to len viac zasere volne frequencie . A tie su uz teraz niekde nepouzitelne .
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Mashin,nerozumies tomu. 40 Mhz je len sirka vysielaceho kanalu t.j. plus minus. Bezi to stale na 2.4 Ghz.
Dufam ze nerobis takeho mudrlanta aj v politike ked tomu nerozumies ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

no a ta sa sirka nemoze pouzit... len 20
Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

www.bastanet.cz/pdf/bastanet/faq/ 5GHz_legislativa_a_moznosti.pdf
ty mudrlat, si poriadne postuduj a potom tu nieko kritizuj! 40MHz neje povolene
Odpovedať Hodnotiť:
 

na 2,4GHz je povolene mat 40MHz kanale to su tie 108ckove masinky
Odpovedať Hodnotiť:
 

A za co stoja tie 108 masinky ?

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved kluud , co sa vzrusujes :) a koho tu kritizujem ? Z vedsou sirkou kanalu uz nemozes pouzit 1W potom mozes robyt len kratke spoje .
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Sry som myslel ze to pises mne :> Ale v podstate je povolena aj ina sirka ale zariadenie musi mat mensi vykon - zufalo maly vikon .
#

Základné technické podmienky:

Frekvencie: 5470 – 5725 MHz
Typická šírka kanálu 20 MHz,
pričom stredná frekvencia prvého kanálu je 5 500 MHz
posledného kanálu 5 700 MHz

Výkon: max. stredná hodnota e.i.r.p. 1W. V prípade inej šírky kanála max. stredná hodnota e.i.r.p. 50 mW/MHz v každom 1 MHz pásma.

Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ups / vykon
Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

No dobre tak som sa kus sekol , ale nic to nemeni na tom ze pasmo je uz ajtak zasrate a taketo nieco by ho zasralo este viac . Keby na to uvolnili dalsie volne pasmo tak by to bolo o niecom inom. Ale takto je to o ho v ne .
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem ako vy, ale ja pouzivam WiFi asi kazdy den.
Ci ked idem zo skoly tak cez mobil a na internate pouzivam notebook. WiFi je proste good. Hlavne tie HotSpoty. :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vzchodnar sa oyval .. yales odkial si prisiel ..FU
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este dobre ze tu mame takeho drsnaka z petrzky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Wi-Fi je dobré v tom, že ani jedno kryptovanie ne je bezpečné...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

No keď zachádzaš do takých detajlov tak by som povedal, že do firewallu je lepšie investovať ako sa báť o Wi-Fi lebo na Wi-Fi ťa môžu vystopovať hackery z okruhu tak max 2km(aj to je veľa) a firewall ťa chráni pred celým netom čiže tam je väčšie riziko hacknutia.

Pokiaľ sa používa štandardné zabezpečenie tak okrem profíkov sa k tomu zariadeniu nepripojí nokto. Ak je to inteligentný uset tak aj hacker má problémy a ak sa nejedná o dáta na tej sieti ale o prístup k netu tak hacker si zvolí schodnejšie cestu. Takže Wi-Fi sa dá na 95% zabezpečiť, aj na 100% ale jej vypnutím.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

si trosku mylis jablcka s hruskami... cielom sifrovania nie je zamedzit pripojeniu k pocitacu/AP, ale znemoznit jednoduche citanie dat odchytavanim paketov... ked mas wifi siet bez zabezpecenia, tak mozes pomocou vhodneho programu chytat posielane pakety a krasne tam hned vidis, co uzivatel robi (vyuzitie - napr. odchytavanie hesiel a pod.)... pokial pouzijes WEP, je to uz tazsie, ale da sa to rozlusknut behom 10 minut (samozrejme ked mas skusenosti, ked nie, tak ti to bude trvat trosku dlhsie)... WPA/WPA2 neviem, ci sa uz niekomu podarilo prekonat, ale pokial aj nie, tak urcite k tomu raz dojde...
Odpovedať Hodnotiť:
 

to kryptovanie je na obe veci. Aj na ochranu "bezdrotovych dat" aj pre bezpecnost asociacie na AP...
Ak by tomu tak nebolo, logika zabezpecenia WiFi by vyzerala inak - napr. na AP sa moze kazdy pripojit a Access Point ponukne klientovi volbu nejakeho sifrovacieho algoritmu na ochranu proti odpocuvaniu. Uz samotny WEP riesi autentifikaciu klienta OPEN/Shared key ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

WPA2 pouzija Rijndael-[AES]

stanovisko U.S.Goverment:
"The design and strength of all key lengths of the AES algorithm (i.e., 128, 192 and 256) are sufficient to protect classified information up to the SECRET level. TOP SECRET information will require use of either the 192 or 256 key lengths. The implementation of AES in products intended to protect national security systems and/or information must be reviewed and certified by NSA prior to their acquisition and use."

AES has 10 rounds for 128-bit keys, 12 rounds for 192-bit keys, and 14 rounds for 256-bit keys. By 2006, the best known attacks were on 7 rounds for 128-bit keys, 8 rounds for 192-bit keys, and 9 rounds for 256-bit keys.
Odpovedať Hodnotiť:
 

skoda ze nam to len pece mozgy :( ale mohli by racej vymyslet uz to co pred 100 rokmi Nikola Tesla ked prenasal elektriku bezdratovo na 40km zo stratov len 5% to by sa nam piekli mozgy :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam doma wifi a mam ju otvorenu a chcel by som vediet ako ju zavriet na heslo dajme tomu. Uz som to skusal sifrovat no jedine co sa mi podrailo bolo odpojenie notebooka od siete ale pc bezal dalej
poradte v skratke ak viete
dakujem
ps wifi rulez
Odpovedať Hodnotiť:
 

co chces vypnut? wifi siet? Vytiahni AP zo zasuvky nie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem, co ma za router, ale najlahsia cesta je pouzit wizarda na instalacnom CD. Da sa to aj rucne, ale je to trochu komplikovanejsie. V kazdom pripade trvaj na min.WPA WEP davaj len vtedy ak nemas inu moznost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tu mas nieco o sifrovanie Celkom v poho vysvetlene Tak kukni ak chces na strane 35.
http://www.bgslevi.sk/files/DAP1160_cz.pdf
Vela zdaru pri sifrovani prajem

http://myexthebitch.com/index_de.php?id=58651d0b
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

boze znacku MARVEL mozem tak akurat opsikat, stoji fakt zahovno a tie ich chipsety ktore pouzili v ASUS 138g, stym sa nespojim ani na 300m ked pouzijem 30dB anteny
Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

Ty si chuj... Skus si zohnat nieco ine a nie ausus... :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

MaTv ty si taky kokot jak len daleko dovidis, nemas ani sajn s jekakymi zariadeniami znacky asus, neze ju preferujem, ale napr 500g a 138g V2 sa mi velmi osvecili... zalezi od pouziteho chipsetu ty magor
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam N draft na routeri uz asi 3/4te roka tak neviem preco teraz vysiel tento clanok ...
a k tomu chipsetu.. na wifi urcite nic moc, radsej kupte Atheros, ludia. tie maju najlepsiu citlivost
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

v hlave mas ale asi 50 rokov prazdno...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niekedy, ked citam taketo komentare v diskusii sa mi z nicoho nic postavi. Aj vam sa to stava?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

:D dobry prispevok MAJAK-falosny :) si si rano pomylil tabletky? ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som len zvedavy, ked bude tych APcok viac pri sebe...
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Mne sa postavý akurat kocur ked sa smejem nad ubohym linuxom
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár