neprihlásený
|
Štvrtok, 16. januára 2025, dnes má meniny Kristína |
|
Rok 2007 v IT, trendy, udalosti, novinky
Rok 2007 priniesol v IT viacero významných udalostí, zmien a nových trendov, ktoré majú významný vplyv na každodenné používanie počítačov a Internetu prakticky každým užívateľom. V dnešnom článku prinášame súhrn hlavných trendov v oblasti hardvéru, softvéru, webu a Internetu a ďalších oblastí IT a digitálnych technológií.
DSL.sk, 1.1.2008
|
|
Rok 2007 bol rokom uvedenia alebo prvého významnejšieho presadenia sa mnohých nových technológií v oblasti IT, najdôležitejšie z ktorých si pripomenieme.
PC
V roku 2007 sa definitívne potvrdilo presadenie notebookov, keď podľa viacerých odhadov a štatistík sa ich vo viacerých krajinách predáva individuálnym užívateľom už viac ako desktopových PC.
V uplynulom roku sa výrazne zvýšil aj celkový počet predaných PC, ktorý je predbežne odhadovaný až na viac ako 260 miliónov kusov.
Pokračujúce cenové vojny v oblasti procesorov a pevných diskov a bezprecedentné znižovanie cien DDR2 pamätí v roku 2007 výrazne znížili ceny mainstreamových desktopov a notebookov s dostatočným výkonom a konfiguráciou.
Samostatne sa budeme venovať viacerým oblastiam, u ktorých sa v PC udialo alebo malo udiať a udeje v najbližšom čase najviac zmien, procesorom, formátom optických diskov, flash pamäti v PC a grafikám.
Prehliadače
Rok 2007 znamenal veľké zmeny aj v oblasti prehliadačov. Presadzovať na úkor starších verzií sa začali Firefox 2.0 a Internet Explorer 7, ktorý spravil z IE po viacerých rokoch opäť konkurencieschopný prehliadač. Prechod na IE 7 bol vo viacerých krajinách akcelerovaný tiež potom, ako na Windows XP inštalácia IE 7 prestala vyžadovať overenie pravosti.
Svoj podiel zvyšoval Firefox, celosvetovo ale nie takým tempom, aké mu prisudzujú niektoré odhady na základe čiastkových štatistík. Samotná spoločnosť Mozilla na konci roka odhadla počet užívateľov Firefoxu na 10.5% všetkých užívateľov Internetu.
Najmä v Európe a špeciálne medzi technicky zdatnejšími užívateľmi má ale Firefox v súčasnosti výrazne vyššie zastúpenie. Napríklad Firefox používalo na konci roka 43.63% čitateľov DSL.sk, čím je samozrejme tento prehliadač medzi čitateľmi DSL.sk najpoužívanejší.
Firefox je ale podrobovaný aj výraznej kritike, keď vývoj verzie 3.0 výrazne mešká za plánovaným vydaním ešte na konci roka 2007 a až v súčasnosti po troch rokoch od vydania prvej verzie Mozilla začína hlbšie analyzovať príčiny príliš veľkej pamäťovej náročnosti svojho prehliadača.
Novinkami z konca roka je úspešné zdolanie Acid2 testu vývojovou verziou Internet Explorera 8 a ukončenie ďalšieho vývoja Netscape Navigatora. Veľkou udalosťou je aj vstup Safari na platformu Windows, zatiaľ je ale dostupná len beta verzia, ktorá v niektorých parametroch dosahuje lepšie výsledky ako konkurencia, v niektorých zase naopak.
Opera je často používaná technicky zdatnými užívateľmi, globálne medzi bežnými užívateľmi sa ale nepresadila ani v roku 2007.
Pripojenie na Internet
Zmenami prechádza aj pripojenie na Internet, celosvetovo aj na Slovensku. V roku 2007 začala vznikať po verejnej telefónnej sieti Slovak Telekomu a káblovej sieti UPC tretia sieť s relevantným celoslovenským pokrytím umožňujúca širokopásmový prístup na Internet, sieť optických pripojení do domácnosti spoločnosti Orange.
Optická sieť umožňuje výrazne vyššie rýchlosti pripojenia za veľmi prijateľné ceny, jej položenie nesie so sebou ale aj veľké investičné náklady a tak ju je v najbližšom čase možné očakávať len v tých najhustejšie osídlených oblastiach. Zatiaľ nie je známe, aký reálny úspech a počet zákazníkov pripojenia k Internetu nový celoslovenský poskytovateľ optického pripojenia získal.
V poskytovaní pripojenia technológiou DSL po svojej sieti dominuje viac ako doteraz Slovak Telekom, keď pomer počtu zákazníkov alternatívnych ISP k počtu DSL prípojok sa opäť znížil. Celkovo sa počet DSL prípojok v roku 2007 zvýšil zo 177 tisíc na viac ako 250 tisíc.
Rok 2007 bol aj rokom zvyšovania rýchlosti, rýchlosti zvyšovalo DSL a výrazne aj chello. DSL zvýšilo rýchlosti o 512 Kbps, čím v mnohých lokalitách vo väčších vzdialenostiach od ústredne maximálna možná poskytovaná rýchlosť dosiahla svoj limit. Slovak Telekom tiež oznámil zámer ešte v roku 2007 investovať 500 miliónov Sk do ADSL2 a ADSL2+, od júna začal byť poskytovaný v niekoľkých lokalitách 12 Mbps ADSL2+ program.
Mobilné technológie zatiaľ stále neposkytujú dostatočné kapacity pre poskytovanie služieb rýchleho pripojenia k Internetu súčasne pre veľký počet užívateľov, o čom sa presvedčili v posledných rokoch aj zákazních prvých dvoch slovenských mobilných operátorov. V roku 2007 sa zväčšovalo aspoň pokrytie HSDPA a Orange uviedol aj HSUPA.
Wimax a špeciálne mobilný Wimax na svoje presadenie stále čakajú.
Ani v roku 2007 sa nepodarilo zjednotiť obvyklé pravidlá pre limity množstva prenášaných dát, FUP, pomery reálnych rýchlostí oproti deklarovaným a agregáciu. So zvyšujúcimi sa rýchlosťami pripojenia sú samozrejme tieto pravidlá čím ďalej tým potrebnejšie, keď zákazníkom je spolu predávaná čoraz väčšia kapacita v porovnaní s reálnou respektíve možnou kapacitou poskytovateľov pripojenia.
V USA a napríklad aj v Česku sa objavil nebezpečný trend, keď bez pevne a jasne stanovených pravidiel boli zákazníkom flatových programov prenášajúcim najviac dát vypovedané zmluvy respektíve ponúkané individuálne ceny za pripojenie. Nejasné pravidlá v tejto oblasti má stále čoraz väčší počet poskytovateľov pripojenia.
Na Slovensku je situácia v tejto oblasti relatívne dobrá, keď Slovak Telekom u bežných programov agregáciu a FUP prakticky neuplatňuje, ostatní poskytovatelia pripojenia cez DSL sú kvôli obchodnému modelu prakticky prinútení a väčšinou majú jasné pravidlá FUP s konkrétnymi limitmi. V roku 2007 zaviedol FUP s konkrétnymi limitmi namiesto agregácie aj Slovanet, ktorý mal dlhodobo problémy s rýchlosťami DSL programov.
Čo sa týka miery využívania Internetu, zaujímavý odhad zverejnil projekt Minnesota Internet Traffic Studies, podľa ktorého sa v roku 2007 prenesie cez Internet na jedného užívateľa mesačne priemerne 2.85 GB dát.
Operačné systémy
Rok 2007 bol rokom príchodu nových verzií dvoch najpoužívanejších operačných systémov na desktope, Windows a Mac OS X.
Windows Vista a najmä Mac OS X 10.5 je napriek snahám Microsoftu a Apple prezentovať ich ako veľký skok možné označiť skôr za menšie evolučné kroky.
Vista ale priniesla aj vylepšené jadro s viacerými zmenami k lepšiemu, najmä výrazne efektívnejšie využívanie pamäte ako diskovej cache a inteligentné prednačítavanie pravdepodobne potrebných súborov do tejto cache. Tieto zmeny sú veľkým prínosom najmä pri väčšej kapacite pamäte, ktorá vzhľadom na súčasné ceny DDR2 na úrovni 500 Sk za 1 GB je tak veľmi efektívnou investíciou.
Ďalšou podstatnou zmenou pre užívateľov, ktorí doteraz nevyužívali full-textové indexové vyhľadávanie na desktope, je jeho zabudovanie priamo do Windows, čo v mnohých prípadoch výrazne zefektívňuje prácu.
Vista si ale vyslúžila aj veľa oprávnenej kritiky za stav, v ktorom bol tento komerčný softvér uvedený na trh. Pravdepodobne najlepšie dokumentujúcim tento stav je problém zámerného znižovania ethernetových prenosových rýchlostí pri súčasnom prehrávaní multimédií pre zabezpečenie ich bezproblémového prehrávania.
Minimálne z pohľadu predajcov sa na desktope začal v roku 2007 presadzovať aj Linux, keď najväčší predajca PC Dell začal ponúkať modely s predinštalovaným Ubuntu. Dostupné štatistiky používanosti ale prisudzujú Linuxu stále zanedbateľný minimálny podiel.
Linux v podobe samotného jadra získal pre desktop podstatné vylepšenie v podobe tickless jadra, ktoré okrem iného umožňuje v notebookoch výrazne znížiť spotrebu ako sme detailne testovali v tomto článku.
Distribúcie, dostupný softvér a celkové rozšírenie Linuxu ale stále negatívne ovplyvňuje slabá alebo nekvalitná podpora viacerých dôležitých výrobcov hardvéru, nepodporovanie alebo slabé podporovanie platformy vývojármi softvéru a celková roztrieštenosť vývoja aplikácií pre Linux.
Pre skupinu najmenej náročných a tiež naopak skupinu niektorých najnáročnejších technicky zdatných užívateľov so špecifickými požiadavkami, ktoré nedokážu Windows naplniť, je Linux v súčasnosti veľmi dobrou voľbou, pre väčšinu užívateľov má oproti Windows ale viacero nevýhod, ktoré nemajú dôvod a nechcú riešiť.
Podľa dostupného odhadu ale pre Linux vyvíja čoraz viac vývojárov, čo by mohlo signalizovať zmeny k lepšiemu.
Virtualizácia
Rok 2007 je možné označiť aj za rok virtualizácie, najmä v oblasti serverov, kde sa začala naplno presadzovať na konsolidáciu hardvéru, jeho efektívne využívanie a znižovanie nákladov.
Na desktope je virtualizácia v súčasnosti bežnou technológiou u vývojárov ale tiež u používateľov Apple počítačov, ktorí ju často využívajú na spúšťanie programov vo Windows.
Súčasné virtualizačné produkty už bežne využívajú hardvérovú akceleráciu virtualizácie podporovanú súčasnými procesormi.
V roku 2007 zaznamenala technologický pokrok špecificky aj desktopová virtualizácia, keď riešenia Parallels a VMware pre Mac OS X už umožňujú používať na jednej pracovnej ploche súčasne okná hlavného aj virtualizovaného OS, podobne ako to umožňuje softvér VirtualBox s Windows virtualizovaným OS. Vývojové verzie VMware zase podľa dostupných informácií už podporujú DirectX 9.0.
Trend virtualizácie potvrdil aj Microsoft, ktorý predstavil testovaciu verziu Windows Server 2008 so zabudovaným hypervisorom.
O nástupe virtualizácie nepochybuje ani Wall Street, keď akcie VMware od uvedenia na burzu v auguste stúpli z uvádzacej ceny 29 dolárov na maximum 125 dolárov v novembri.
Škodlivý kód, ochrana
Veľké zmeny zaznamenala v roku 2007 ochrana proti škodlivému kódu. V súčasnosti sa objavuje doposiaľ rekordné množstvo nového škodlivého kódu rozličných foriem, proti ktorému nedokážu antivírusy efektívne bojovať pevnými signatúrami.
Čoraz dôležitejšou sa tak stáva komplexná ochrana a detekcia škodlivého kódu na základe heuristiky a správania. V roku 2007 tak väčšina významnejších antivírusových spoločností zareagovala vydaním komplexných ochranných riešení integrujúcich typicky antivírus minimálne s antimalwarom, antispamom, firewalom a zvyčajne aj systémom detekcie prenikov.
Rekordné hodnoty dosahuje aj množstvo spamu a v niektorých obdobiach roka 2007 podľa niektorých štatistík spam tvoril až 95% všetkých emailov.
V boji proti autorom škodlivého kódu a hackerom sa sprísňuje aj legislatíva, v Nemecku a Švédsku sa stalo trestným činom úmyselné preťaženie počítačových systémov, Denial-of-Service útok. Proti jeho najťažším formám v podobe distribuovaných útokov z botnetov sa je ťažké a pri dobrom prevedení aj takmer nemožné brániť, zároveň je ťažko postihnuteľný legislatívou, ktorá ho nešpecifikuje ako samostatnú kategóriu.
Jasným trendom roka 2007 je presun najčastejších spôsobov infikovania PC z emailových vírusov a priamych aktívnych útokov na niektoré služby na infikovanie webovými stránkami zneužívajúcimi chyby v prehliadačoch alebo v ich rozšíreniach.
Podľa štatistiky uznávaného SiteAdvisora z marca 2007 je pomerne prekvapivo jednou z najhorších krajín z tohto pohľadu Slovensko, ktoré má piaty najväčší pomer výskytu stránok so škodlivým kódom.
Ponaučením roka 2007 o potrebe neštandardnej ochrany PC je publikovaná technika prieniku do routerov a modemov užívateľa aj so zakázaným prístupom zvonku a demonštrácia využívania CPU na 100%, aj keď Windows respektíve Linux vykazuje nulové vyťaženie procesora.
Flash pamäť v PC
Veľké nádeje sú už niekoľko rokov vkladané do flash pamäti, ktorej bola na rok 2007 predpovedaná veľká budúcnosť aj v PC. Flash pamäť ale zatiaľ zaostala za očakávaniami, hoci v roku 2007 boli všetky plánované riešenia využívajúce flash pamäť v PC uvedené na trh.
Aj keď cena flash pamäte výrazne klesá, flashové SSD disky sú stále príliš drahé na bežné desktopové používanie. Navyše ich prvá generácia v reálnom desktopovom použití neprináša príliš veľké zrýchlenie, prvými oblasťami presadenia začínajú byť notebooky najmä pre zvýšenie výdrže a ďalšie výhody mobility a servery.
Riešenia hybridných diskov s flash cache a ďalšie hardvérové riešenia využívajúce flash ako cache pamäť, napríklad Intel Turbo Memory, zatiaľ prinášajú nepresvedčivé výsledky.
Užívatelia sa tak v roku 2007 mohli tešiť aspoň z výrazne lacnejších pamäťových kariet a USB flash diskov a ako dôsledku zvyšovania kapacity flash pamäte zabudovanej v rozličných prehrávačoch.
Procesory
Rok 2007 bol v znamení absolútnej dominancie Intelu a jeho Core 2 procesorov, na ktoré technologicky AMD nedokázala odpovedať ani novými procesormi založenými na jadre K10 uvedenými na konci roka. Hoci prvé štvorjadrové procesory AMD disponujú niekoľkými zaujímavými vlastnosťami a sú prvými CPU so štyrmi jadrami na jednom čipe, majú nižší výkon pri rovnakej frekvencii ako rok staré Core 2 procesory a v zatiaľ dostupných revíziách sa nachádza tiež chyba, ktorá ich výkon ďalej znižuje.
V roku 2007 konkurovala AMD Intelu aspoň znižovaním cien svojich vlajkových dvojjadrových procesorov, ktorým si síce dokázala udržať trhový podiel, zaznamenala ale veľké finančné straty. Potrebné investície priniesla ku koncu roka investičná spoločnosť vlastnená Spojenými arabskými emirátmi, ktorá získala v AMD až 8.1% podiel.
Z tohto vývoja a cenovej vojny užívatelia zatiaľ výrazne profitujú, v budúcnosti ale oslabujúca sa pozícia AMD môže naopak znamenať zvyšovanie cien procesorov respektíve spomalenie zlepšovania sa pomeru výkonu a ceny.
Dvojjadrové procesory sa stali v roku 2007 štandardom aj strednej a nižšej triedy desktopových PC, jednojadrové procesory sa používajú už len u počítačov najnižšej triedy a častejšie v notebookoch pre svoju nižšiu spotrebu.
Štvorjadrové desktopové procesory je od polovice roka po znížení ceny Intel Core 2 Quad Q6600 možné kúpiť v cenovej hladine už 7 000 Sk. Ako mainstreamové sa ale zatiaľ nepresadili, keďže na desktope ich jednotlivé aplikácie ani väčšina užívateľov spúšťaním viacerých aplikácií zatiaľ efektívne využiť nedokáže. Štvorjadrové procesory sú ale samozrejme veľkým prínosom u serverov, kde sa takmer okamžite presadili.
Grafiky, hry, herné konzoly
Zabúdať nie je potrebné ani na grafiky a hry, keď rok 2007 je rokom skutočného uvádzania prvých DirectX 10 hier a kariet, hoci technicky bolo rozhranie aj prvá karta uvedené ešte v roku 2006.
V roku 2007 výrazne posilnila svoju pozíciu Nvidia, keď ATI po akvizícii spoločnosťou AMD v DirectX 10 kartách za Nvidiou časovým harmonogramom uvádzania nových produktov aj technologicky o niečo zaostáva.
Rok 2007 bol ale predovšetkým rokom nových hier najmä akčného žánru, v priebehu niekoľkých mesiacov boli vydané napríklad BioShock, Halo 3, The Orange Box, Crysis, Gears of War, Stranglehold, Unreal Tournament 3, Enemy Territory: Quake Wars.
Nvidia aj ATI u súčasných generácií grafických procesorov sprístupnili aj pomerne flexibilné rozhranie pre programovanie GPU, čo umožňuje využívať hrubý výkon na úrovni až 500 gigaflopov u špičkových GPU pri niektorých špecifických úlohách. Zaujímavým je extrémne zrýchlenie antivírusu upraveného na akceleráciu grafickým procesorom.
Rok 2007 bol samozrejme aj rokom úplného začiatku predaja PlayStation 3 v Európe a po spustení predaja na konci roku 2006 prakticky aj prvým rokom predaja Wii a PS3 celkovo.
Optické disky
Po mnohých rokoch formátu DVD boli v roku 2006 uvedené a začali sa presadzovať nové formáty optických záznamových technológií HD DVD a Blu-ray.
Hoci už od roku 2006 sú k dispozícii aj mechaniky pre PC a viacero nových modelov od japonských výrobcov najmä notebookov nové formáty podporuje, ich cena a najmä cena zapisovateľných médií zatiaľ neumožnili sa formátom presadiť aj v PC. Na Slovensku napríklad u väčšiny predajcov prakticky médiá ani mechaniky nových formátov nie je možné vôbec kúpiť.
HD DVD a Blu-ray sa tak zatiaľ presadzujú výlučne v oblasti distribúcie filmov a v prípade Blu-ray aj v oblasti distribúcie hier pre PS3, zatiaľ tak dominuje vďaka silnému vplyvu Sony vo filmovom priemysle formát Blu-ray.
Rok 2007 mal byť aj rokom holografických médií, keď ich v prvých mesiacoch komerčne uviedla spoločnosť InPhase Technologies. S príliš vysokými cenami je technológia s 300 GB médiami určená na archiváciu pre veľké firmy, ako sa skutočne technológia presadila je ale otázne.
Softvér, web
Rok 2007 okrem nových verzií operačných systémov a prehliadačov priniesol aj novú verziu jedného z najdôležitejších softvérov, najpopulárnejšieho kancelárskeho balíka Office.
Úplne nových verzií s viacerými zaujímavými novými funkciami sa dočkali užívatelia aj štyroch medzi slovenskými užívateľmi veľmi rozšírených softvérov, WinAmp, Nero, Total Commander a ICQ.
Viacero aplikácií smeruje na web, čo potvrdili aj takí tradiční tvorcovia desktopového softvéru ako Adobe a Microsoft. Adobe dokonca plánuje postupne zmeniť všetky svoje aplikácie na webové, Microsoft uviedol viacero aplikácií v rámci Windows Live prepájajúcich desktop a web.
V roku 2007 sa objavilo celkovo veľké množstvo webových aplikácií, k dispozícii je už viacero kvalitných webových kancelárskych balíkov.
Bežným v roku 2007 sa stalo streamované webové video, najčastejšou technológiou distribúcie je flash.
Výrazné novinky zaznamenala aj samotná oblasť aktívnych webových prvkov, flash pridal podporu H.264 videa, HD videa a hardvérovej akcelerácie prehrávania, Microsoft vydal novú konkurenčnú technológiu Silverlight a nevzdáva sa ani Java, ktorá pripravuje viacero noviniek pre lepšiu použiteľnosť Java appletov vo webových stránkach.
Webom roka je nepochybne výrazne rastúca social-networking služba Facebook, ktorú ohodnotila investícia Microsoftu na 15 miliárd amerických dolárov.
Ďalšie udalosti
Vydaný bol nový grafický formát HD Photo od Microsoftu, ktorý by mal podľa rozhodnutia spoločnej technickej komisie JPEG organizácie ITU a organizácie ISO nahradiť súčasný formát Jpeg.
Rok 2007 bol aj rokom predstavenia prvého údajne kvantového počítača.
V uplynulom roku začali byť na Slovensku prevádzkované služby TV cez IP v rámci triple-play služieb.
V polovici roka spustila Apple predaj iPhonu, ktorý posunul výrazne vpred ergonómiu mobilov a smartphonov a v najbližšej budúcnosti zrejme ovplyvní výrazne tento segment. Vydaná bola aj Opera Mini 4, fungujúci webový prehliadač aj pre mobily nižšej triedy.
NTT DoCoMo prezentoval reálny prototyp technológie umožňujúcej prenos informácie ľudským telom.
Veľmi vážne problémy a dlhý výpadok zaznamenala P2P sieť služby Skype.
Koľko dát vyprodukovalo ľudstvo v roku 2007 známe nie je, IDC ale vydala v marci zaujímavý odhad o množstve dát vyprodukovaných v roku 2006, malo by ísť o 40 exabajtov.
Ak sa Vám náhodou zdal uplynulý rok nezáživný v oblasti IT, rok 2007 bol aj rokom objavenia kryptonitu v jaskyniach v bývalej Juhoslávii.
Najnovšie články:
Diskusia:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
smucko
Od: smucko
|
Pridané:
1.1.2008 23:51
woooow
|
|
jano
Od: jano
|
Pridané:
2.1.2008 13:58
dsl.sk — udalosti — emócie.
|
|
majak
Od: majak
|
Pridané:
3.1.2008 2:09
LOL
|
|
Xijo
Od: Xijo
|
Pridané:
1.1.2008 23:57
wow.. teda pekny rok technologia ide stale dopredu sa tešim čo bude o rok
|
|
LOLxD
Od: LOLxD
|
Pridané:
2.1.2008 5:56
o rok uz nebude :))
|
|
ESSO
Od: ESSO
|
Pridané:
2.1.2008 0:21
najlepsi je aj tak firefox!
|
|
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
2.1.2008 1:29
keby si neklamal, najlepsia je Opera!
Inak super, novy clanok, zas kopec noveho, cisteho miesta na spamovanie :D
|
|
duro
Od: duro
|
Pridané:
2.1.2008 0:27
no tak som sa zacital, ze som az zabudol na rapide zadat captcha a nejaky curimir mi cmajzol pripojenie...ha_jzl jeden...a teraz cakat ako...
ale clanok akoze fakt dobry..
|
|
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
2.1.2008 1:43
Objavili kryptonit :)
Superman je v prdeli :-D
|
|
LOLxD
Od: LOLxD
|
Pridané:
2.1.2008 6:02
este mame spidermana , batmana, iron-mana, he-mana,rainmana , ..........a teba
|
|
thriler
Od: thriler
|
Pridané:
3.1.2008 12:20
Rain mana? to myslis akoze Dustin Hoffman?
|
|
lol
Od: lol
|
Pridané:
3.1.2008 22:28
:-D lol
|
|
stafer
Od: stafer
|
Pridané:
2.1.2008 2:03
Tiež chválim, pekné sumarizovanie za minulým rokom. :-)
|
|
apofiSS
Od: apofiSS
|
Pridané:
2.1.2008 10:07
Vynikajuci clanok...Ako sa hovori.. ako na novy rok tak po cely rok... Dufam ze nesklamete
Zelam vsetko najlepsie redakcii DSL.Sk k novemu roku....
|
|
Hannibal
Od: Hannibal
|
Pridané:
2.1.2008 12:52
velmi slusne obstojny clanok (v skole tak 2+) a je mu len malo co vytknut... ked tak by to bola asi trochu nizka komplexnost a prilis uzke pole pohladu a zopar malickosti...
napr. pisete, ze Vista a NAJMA Mac OSX 10.5 boli sklamanim, hoci v reale percentualne si v predajnosti vedie Leopard daleko lepsie ako Vista a nie je zaznamenany ziadny vacsi pocet downgrade-ov, cize by som to napisal naopak
ale skutocne v globale zaujimavy clanok a mozem len popriat vela stastia pri dalsom pisani
|
|
wolfik
Od: wolfik
|
Pridané:
2.1.2008 16:08
Pekny clanok super len tak dalej
|
|
wave
Od: wave
|
Pridané:
2.1.2008 21:44
hm, toto by som potreboval celi rok, prehlad len najzaujimavejsieho :P
|
|
iCeFiRe_SR
Od: iCeFiRe_SR
|
Pridané:
2.1.2008 23:29
Vydaná bola aj Opera Mini 4, fungujúci webový prehliadač aj pre mobilny nižšej triedy.
opravit :_)
|
|
iCeFiRe_SR
Od: iCeFiRe_SR
|
Pridané:
3.1.2008 11:07
a ani nepodakuju svine :D
|
|
kvak
Od: kvak
|
Pridané:
3.1.2008 0:19
a ajfoun tam preco nieje spomenuty?:P
|
|
iCeFiRe_SR
Od: iCeFiRe_SR
|
Pridané:
3.1.2008 11:11
nauc sa citat alebo si daj okuliare
|
|
huslista co zjedol durman
Od: huslista co zjedol durman
|
Pridané:
3.1.2008 7:18
Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
|
|
dando
Od: dando
|
Pridané:
3.1.2008 21:20
huslista tvoj komentar je hanlivy a zavadzajuci
ked si napisal ze ziju z okradania a .....
tak potom o ich historii nic nevies a len pises to co tvoja sprosta hlava vymysli
len pre informaciu AMD boli do vydania pentia 4 s integrovanym radicom pamete pekne daleko pred INTELOM
|
|
Heady
Od: Heady
|
Pridané:
4.1.2008 3:21
ok, odteraz necitam dsl.sk, staci mi, ked si precitam o rok podobny clanok :-D
|
|
mikelangeo
Od: mikelangeo
|
Pridané:
4.1.2008 14:18
IE 7 rulezzZZzzzzZZzz....opera ,firefox shit
|
|
AlbHert
Od: AlbHert
|
Pridané:
6.1.2008 14:20
EI + MAXTHON rulezzZ, a do prdele s vasom Linuxom. Chvala bohu ze situacia s OS je taka aka je. Nechcem si predstavit situaciu, ze by som musel zohladnovat ci hladany soft je postaveny pre moj OS. Dalsie a dalsie komplikacia s kompktibilitou, emulatormi, virtualizaciou, cenamy produktov, komplikacie ich tvorby. Nech linux ostane a skape v rukach tych par konzolnikov, mutaComander userov, jesitnych bohemov ktorim mozeme boskavat ruky zato ze mi mozme surfovat
|
Pridať komentár
|
|
|
|