neprihlásený Piatok, 17. januára 2025, dnes má meniny Nataša
Rebríček najvýkonnejších superpočítačov ovládol Intel a opäť IBM

V novom aktuálnom rebríčku najvýkonnejších superpočítačov sveta sa od posledného vydania v júni udialo viacero významných zmien. Výrazne sa zvýšil výkon svetových superpočítačov, do prvej desiatky sa dostalo päť nových systémov a v rebríčku sa ocitol, aj keď nie v plnej konfigurácii, nový superpočítač schopný prekonať výkon jedného petaflopu. Zároveň Intel si vďaka štvorjadrovým procesorom Xeon získal absolútne dominantnú pozíciu.

DSL.sk, 14.11.2007


Najnovšie jubilejné tridsiate vydanie rebríčka päťsto najvýkonnejších superpočítačov sveta prinieslo oproti júnovému rebríčku viacero významných zmien.

Hoci z dvojice ohlásených nových typov superpočítačov Blue Gene/P, NEC SX-9 a konkrétneho projektu superpočítača Roadrunner s výkonom dosahujúcim minimálne petaflop bol do termínu uzavretia rebríčka v dostatočnej konfigurácii zostrojený, otestovaný a prihlásený len Blue Gene/P, prvá desiatka svetových superpočítačov aj tak zaznamenala výrazné zmeny.

Na čele zostal superpočítač typu Blue Gene/L od IBM inštalovaný v Lawrence Livermore National Laboratory. Počet jeho 700 MHz PowerPC 440 procesorov bol ale od júna takmer zdvojnásobený zo 131 072 na 212 992, maximálny výkon sa zvýšil z 280.6 teraflopu na 478.2 teraflopu, špičkový výkon dosahuje 596.4 teraflopu.

Blue Gene/L v Lawrence Livermore National Laboratory ovláda rebríček už siedmykrát, na prvom mieste sa objavil prvýkrát v novembri 2004.

Hneď na druhé miesto sa dostal superpočítač nového typu Blue Gene/P, ktorý sme si predstavili v tomto článku. Superpočítač inštalovaný v Jülich Research Centre v Nemecku používa 65 536 výkonnejších PowerPC procesorov taktovaných na 850 MHz s výkonom 3.4 gigaflopu, procesory Blue Gene/L majú výkon 2.8 gigaflopu.

Tento nový superpočítač, ktorý sa s výkonom 167.3 teraflopu stal najvýkonnejším v Európe, zďaleka nie je inštalovaný v plnej konfigurácii, ktorá umožňuje až 884 736 procesorov.

Úplne novými superpočítačmi v prvej desiatke sú okrem Blue Gene/P aj na treťom, štvrtom a piatom mieste superpočítače používajúce na konci roka 2006 predstavené štvorjadrové procesory Intel Xeon, postavili ich v prvom prípade SGI a v zostávajúcich HP. Novým je aj superpočítač od Cray na deviatom mieste.

Dominancia USA v prvej desiatke nie je taká výrazná ako v minulosti, okrem druhého nemeckého superpočítača je štvrtý v Indii a piaty vo Švédsku.

Celkovo po slabšej pozícii ako HP v minulom rebríčku sa s náskokom najčastejším dodávateľom superpočítačov v rebríčku Top 500 stala opäť po dominancii v minulosti IBM so 46.4% superpočítačmi. HP dodalo 33.2% superpočítačov v aktuálnej verzii rebríčka Top 500.

Medzi procesormi si vôbec historicky najsilnejšiu pozíciu zabezpečil Intel, ktorý dodal procesory až do 354 superpočítačov v rebríčku. Dôležitú úlohu pritom zohrali štvorjadrové procesory Xeon 53xx Clovertown, na ktorých je postavených v súčasnosti už 102 systémov v Top 500, pred polrokom to bolo len 19. Najviac superpočítačov používa dvojjadrový Xeon 51xx Woodcrest, celkovo až 215.

Nové štvorjadrové procesory K10 od AMD uvedené len v septembri sa do rebríčka zatiaľ z pochopiteľných dôvodov nepresadili, nachádza sa tu len jeden. Na 97. mieste je to superpočítač LQCD AMD 7N Cluster v Jeffersonových laboratóriách v USA používajúci 3 040 štvorjadrových AMD procesorov s taktom 1.9 GHz a výkonom 7.6 gigaflopov.

Čo sa týka používaných operačných systémov, Linux už dominuje absolútne so 426 superpočítačmi, v júni to bolo 389 superpočítačov. Podiel Linuxu sa zvýšil najmä na úkor Unixu, ktorý sa nachádza na 30 namiesto 60 systémov. Windows sú inštalované na 6 superpočítačoch, v júni boli na dvoch superpočítačoch. 34 superpočítačov používa viacero OS.

Za polroka sa celkový výkon všetkých superpočítačov v rebríčku zvýšil zo 4.92 petaflopu na 6.97 petaflopu. Pre vstup do prvej stovky je potrebných 12.97 teraflopu, kým v júni to bolo 9.29 teraflopu.

Kompletný rebríček je možné nájsť tu.


      Zdieľaj na Twitteri


Do akého typu projektu distribuovaných výpočtov by ste najradšej prispievali alebo prispievate výpočtovým výkonom svojho CPU/GPU/PC? (hlasov: 636)

Hľadanie prejavov mimozemského života      15%
Hľadanie liekov      27%
Študovanie DNA, zákonnitostí života      11%
Predpovedanie klimatických zmien      6%
Potvrdzovanie matematických teórií      5%
Hľadanie veľkých čísiel špeciálneho tvaru      5%
Ukážkové prelamovanie kryptografických algoritmov      6%
Hľadanie a výskum nových materiálov, technológií      12%
Iného      5%
Žiadneho      8%


Najnovšie články:

Vydaný Linux Mint 22.1
Slovensko vyexportovalo v minulom roku 2.9 TWh elektrickej energie
O2 oznámilo ďalšie zlepšenie pokrytia 5G
Raketa New Glenn konkurujúca SpaceX úspešne odštartovala
Úrad katastra si najal právnu kanceláriu
Starship má letieť dnes, New Glenn vo štvrtok
O2 výrazne zdražilo paušály, zlepšilo v nich dáta
České železnice získajú špeciálnu Starlink anténu pre vlaky, začnú ho testovať na jar
Kataster má poslednú zálohu z 3. januára, útočníci žiadali za odšifrovanie 12 miliónov dolárov
Vydané OpenZFS 2.3 s podporou pridania ďalších diskov do RAID-Z


Diskusia:
                               
 

Mozno by bolo fajn aj ziskat nejake informacie na ake ucely sa jednotlive pocitace pouzivaju, lebo inak to potom vyzera ako ked sa tuneri petekaju v sprintoch na svojich autach a zvysuju si svoje chabe ego. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Základná charakteristika použitia alebo minimálne odkaz na inštitúciu využívajúcu daný superpočítač sa dá nájsť na stránkach Top500.org, často je popis dosť vyčerpávajúci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale aspon mate dalsiu temu na dalsi clanok
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tato tema by ma zaujmala aj na na ake ucely sa tie superpocitace puzivaju + nejake obrazky tych vykonnych pc :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo nejake vysledky pouzitia tychto najvykonnejsich pocitacov. To by bolo dost zaujimave, ze k comu vlastne uz dosli...
Odpovedať Hodnotiť:
 

28x superpočítač - super!

Odpovedať Hodnotiť:
 

kubko, neber to osobne, ale si primitiv
Odpovedať Hodnotiť:
 

O tom kto je primitiv sa da polemizovat, ze matko?!
Odpovedať Hodnotiť:
 

mikz ak nie si ta ista osoba, tak si pozri ake komentare kubo neustale hadze. potom zistis, ze sa o tom polemizovat neda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak najprv si vsimni ze on dal komentar k teme ty nie.Je pekne ze sa zabavas tym ze sledujes komentare a podla toho pises kto je aky.Ked nemas co k teme tak sa radsej zdrz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

len pre istotu Matko a matko su rozdielny ludia takze si nas nepomylte, ja do tejto diskusie pisem prvy krat a mam velke M.
Odpovedať Hodnotiť:
 

S blbcom sa nehádaj.
Stiahne ťa na svoju úroveň a tam ťa zničí svojimi skúsenosťami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

www.zadarmoveci.webovka.eu

cawteee kuknite stranku najdete tam zadarmo veci ako podlozky pod mys fotky a ine veci viac na webe a registrujte sa diki
Odpovedať Hodnotiť:
 

teba by tu mali zakazat! Ani ja si tu nepropagujem vlastnu stranku!
Odpovedať Hodnotiť:
 

napis sem ked budes mat vlastnu domenu ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol ta anketa :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://s1.bitefight.sk/c.php?uid=56031 pls podporte ma a regnite sa v tejto skvelej online hre
Odpovedať Hodnotiť:
 

www.zadarmoveci.webovka.eu
www.zadarmoveci.webovka.eu
www.zadarmoveci.webovka.eu
www.zadarmoveci.webovka.eu
www.zadarmoveci.webovka.eu
www.zadarmoveci.webovka.eu
registrujte sa
Odpovedať Hodnotiť:
 

otazka : Kolko megaflopov ma standartny CPU ? Napr Athlon X2 3600+
Odpovedať Hodnotiť:
 

Si otestuj v Si Sift Sandre 2007 a uvidis ... typujem cca 3 GFlopy = 3000 MFlop na jedno jadro
Odpovedať Hodnotiť:
 

Potvrdzovanie matematických teórií
Hľadanie veľkých čísiel špeciálneho tvaru
Ukážkové prelamovanie kryptografických algoritmov

...nie je to nahodou to iste? Dalo by sa to zhrnut do jedneho bodu. To potom mozno na kazdu nedokazanu mateamticku vetu by sa dal vymysliet samostatny bod.

1) Riemanova hypoteza (tvar zvysku v prvociselnej vete, rozriesila by otazku (ne)konecneho poctu prvociselnych dvojiciek, trojiciek, n-ticiek ... dovolovala by opravnene pouzitat exremne ucinne prvociselne testy a objasnilo by sa niekolko dalsich tvrdeni, ktore implikuje alebo z ktorych vyplyva)
Odpovedať Hodnotiť:
 

2) P vs. NP problemy, pouzivanie genetickych algoritmov na riesenie NP problemov ... cim by prakticky cely kryptofraficky system sucasnotsti skolaboval a RSA by sa mohlo dat ist vypchat ...

... no a spuuuusta dalsieho :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

poprosim dsl aby na takuto temu tu este nieaky ten clanok pridali:) myslim si ze aj ostatny s tym budu suhlasit
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár