neprihlásený Piatok, 17. januára 2025, dnes má meniny Nataša
DHT, PEX? Spoznajte rozšírenia a nastavenia urýchľujúce BitTorrent

P2P protokol BitTorrent, ktorý je podľa niektorých štatistík zodpovedný za najväčšiu časť celej internetovej dátovej prevádzky, sa od svojho uvedenia pred viac ako šiestimi rokmi naďalej dynamicky rozvíja a najmä v posledných dvoch rokoch bolo vyvinutých viacero rozšírení protokolu, ktoré sú podporované najpoužívanejšími klientami a ktorých cieľom je BitTorrent urýchliť.

DSL.sk, 23.10.2007


P2P protokol BitTorrent s dynamickým nárastom podielu na celej internetovej prevádzke sa od jeho uvedenia v prvej verejnej verzii Bramom Cohenom v júli 2001 nezastavil ani v oblasti vývoja samotného protokolu, keď oproti pôvodnej verzii v súčasnosti obsahuje takmer desiatku dôležitých oficiálnych alebo zatiaľ oficiálne neprijatých ale používaných rozšírení.

Veľa z týchto rozšírení bolo vyvinutých autormi alternatívnych klientov a slúži najmä na zlepšenie dosahovaných rýchlostí a ďalších parametrov výkonu BitTorrent P2P sietí. Špeciálne viacero rozšírení poskytuje ochranu proti v súčasnosti už často používaným technikám poskytovateľov pripojenia k Internetu, ktorí v mnohých prípadoch oficiálne alebo neoficiálne obmedzujú dátovú prevádzku BitTorrent protokolu.

Viacero z týchto rozšírení ale nie je podporovaných vo všetkých najpoužívanejších klientoch, viacero vyžaduje nastavenie alebo minimálne povolenie v nastaveniach klienta.

Základný BitTorrent protokol

Základný princíp BitTorrent protokolu bol prirodzeným krokom vo vývoji P2P sietí po centralizovaných sieťach typu Kazaa.

Centrálnu úlohu v ňom hrá tzv. tracker, softvér, ktorý riadi a koordinuje distribúciu konkrétneho súboru alebo viacerých súborov definovaných jedným torrent súborom. Torrent obsahuje URL trackera s jednoznačnou identifikáciou torrentu, jeden tracker samozrejme môže a väčšinou koordinuje distribúciu veľkého počtu torrentov.

Jednotliví klienti sťahujúci alebo poskytujúci súbory pomocou BitTorrentu sa označujú ako peer, klienti majúci už stiahnuté alebo od začiatku poskytujúci kompletné všetky súbory v torrente ako seeder.

BitTorrent protokol špecifikuje protokol postavený nad HTTP na komunikáciu peera s trackerom, ktorého úlohou je poskytnúť peerovi zoznam iných peerov sťahujúcich ten istý torrent, a protokol postavený nad TCP medzi jednotlivými peermi, ktorým si vymieňajú jednotlivé bloky súborov chránené SHA-1 kontrolnými sumami uloženými v torrent súbore.

Základné nastavenia

Hoci v článku sa venujeme najmä rozšíreniam protokolu, spomenieme aj tri základné nastavenia, ktoré umožňujú optimalizovať dosahované rýchlosti.

Jedným z nich je nastavenie maximálnej upload rýchlosti, ktorú zvyknú užívatelia asymetrických pripojení zvyčajne obmedzovať, aby im BitTorrent prenosy nespomaľovali prácu. Vplyv upload rýchlosti na download rýchlosti sa líší podľa viacerých okolnostiach ako napríklad podľa pomeru seederov na celkovom počte peerov pri torrente a nemusí sa v jednotlivých prípadoch priamo prejaviť.

Vo všeobecnosti pre princíp BitTorrentu a tit-for-tat algoritmus pomáhajú vyššie rýchlosti uploadu k vyšším rýchlostiam downloadu, čo sa prejavuje priamejšie najmä pri vyšších rýchlostiach. Niektorí klienti pre dosahovanie férových pomerov umelo obmedzujú download ak je upload obmedzený na niekoľko KB/s, napríklad uTorrent obmedzuje download pri nastavenom uploade na rýchlosť do 5 KB/s.

Väčšinou dôležitým nastavením pre zvýšenie dosahovaných rýchlostí je otvorenie TCP portu používaného BitTorrent klientom na firewalle v PC alebo routeri pre možnosť pripájania iných klientov. V prípade, že port nie je otvorený, peer prichádza o možnosť komunikácie s potenciálne veľkým množstvom peerov, ktorí rovnako nemajú otvorený svoj TCP port.

Ďalším dôležitým základným nastavením je maximálny počet súčasne pripojených peerov a počet upload slotov. Obe tieto nastavenia môžu výrazne urýchliť prenosy, efektívnym limitom u bežných domácich pripojení sú ale rýchlosť linky a hardvérové možnosti domácich routerov s NAT-om.

Rýchlejšie hľadanie peerov

Viacero rozšírení BitTorrent protokolu je zameraných na rýchlejšie získavanie peerov sťahujúcich daný torrent alternatívnymi spôsobmi k štandardnému spôsobu, poskytnutiu ich zoznamu trackerom. Rýchlejšie získavanie umožňuje rýchlejšie odštartovať sťahovanie respektíve efektívnejšie vyhľadávať nových peerov aj v priebehu sťahovania.

Prijatým za oficiálne je rozšírenie Distributed Hash Table, DHT. DHT je globálnou P2P sieťou a distribuovanou databázou vytváranou BitTorrent klientami nad protokolom UDP, ktorá umožňuje pre torrent identifikovaný kontrolnou sumou základných informácií torrentu vyhľadať peerov sťahujúcich tento torrent. Podľa údajov zobrazovaných Azureusom, ktorý odhaduje veľkosť celej BitTorrent DHT, je počet klientov zapojených v DHT podľa časti dňa 1.2 až 1.5 milióna.

DHT je podporované z najpoužívanejších klientov u uTorrentu, Azureusu a automaticky aj u BitTorrent klienta spoločnosti BitTorrent, ktorý je v súčasnosti odvodený z uTorrentu. V najnovších verziách by malo byť DHT štandardne povolené. Hoci otvorenie UDP portu pre spôsob akým DHT funguje nie je nutne potrebné, môže pomôcť vybudovať pripojenie do DHT siete rýchlejšie.

DHT okrem urýchlenia pri bežných torrentoch plní nenahraditeľnú úlohu v prípade výpadku trackera, keď distribúcia môže pokračovať ďalej z informácií uložených distribuovane.

Ďalším podobným rozšírením je Peer Exchange, PEX. Pri klientoch podporujúcich PEX získava BitTorrent klient zoznam ďalších peerov priamo od peerov, na ktorých je napojený. Rozšírenie je podporované uTorrentom, BitTorrentom, Azureusom aj ďalšími klientami.

Novinkou je rozšírenie Local Peer Discovery uvedené uTorrentom 1.7 v lete tohto roka, ktoré vyhľadáva peerov sťahujúcich rovnaké súbory multicastom na lokálnych sieťach. Takto nájdených peerov navyše identifikuje a rýchlosti dosahované pri prenose s nimi napríklad nepočíta do limitov rýchlostí.

Šifrovanie komunikácie

Jedným z podstatných rozšírení BitTorrent protokolu, relevantným najmä v poslednom období, je možnosť šifrovať TCP komunikáciu medzi jednotlivými peermi. Hlavným účelom rozšírenia Protocol encryption / Message stream encryption (PE / MSE) je zabrániť alebo aspoň sťažiť identifikáciu BitTorrent trafficu a tak poskytovateľom pripojenia zabrániť obmedzovať selektívne rýchlosť BitTorrent P2P trafficu.

Rozšírenie ako prvý priniesol Azureus na začiatku minulého roka, dovoľuje šifrovanie hlavičiek prenášaných správ alebo kompletnej dátovej prevádzky. Kľúč je dohodnutý protokolom Diffie-Hellman, použitým šifrovacím algoritmom je RC4.

Jednotliví klienti umožňujú rozličné nastavenia šifrovania. Azureus dovoľuje zvoliť len šifrovanie hlavičiek (označené ako plain) alebo celej komunikácie (označené ako RC4), uTorrent umožňuje zvoliť len kompletné šifrovanie. Nastaviť je možné povinné šifrovanie odchádzajúcich spojení alebo voliteľné s nešifrovaným spojením, ak druhá strana šifrovanie nepodporuje. Nastaviť je možné zakázanie alebo akceptovanie nešifrovaných prichádzajúcich spojení.

Hoci v súčasnosti majú niektorí poskytovatelia Internetu k dispozícii aj technológie umožňujúce pomerne spoľahlivo detekovať aj šifrované BitTorrent spojenia, väčšina nasadených technológií to ešte nedokáže. Zapnutie podpory šifrovania tak umožňuje dosahovať lepšie rýchlosti ak ISP užívateľa limituje BitTorrent dátovú prevádzku. Často v závislosti na torrente ale podpora šifrovania zvyšuje rýchlosti aj u ostatných užívateľov, ak sa ich klient pripája k veľkému počtu užívateľov pripojených cez ISP limitujúceho BitTorrent.

Pri nastavení na šifrovanie každého spojenia s úplným zákazom nešifrovaných spojení sa zvyčajne sťahovanie rozbieha pomalšie, keď šifrovanie stále veľa peerov nepodporuje. V závislosti na type obmedzovania a linke ale môže byť takéto nastavenie nakoniec efektívne rýchlejšie.

Dôležitú úlohu pri šifrovaných spojeniach hrá aj DHT, v ktorej sú uložené aj informácie o podpore PE / MSE. Zapnutá podpora DHT tak umožňuje hľadať peerov s podporou šifrovanie efektívnejšie bez zbytočného testovania podpory tohto rozšírenia.

Akcelerácia sťahovania

Poslednými dvomi známymi spôsobmi akcelerácie sťahovania, zatiaľ ale nie príliš rozšírenými, sú fast protocol extensions a web seeding.

Web seeding dovoľuje akcelerovať BitTorrent sťahovanie sťahovaním z bežného web servera, HTTP URL je uvedená v torrent súbore. Funkčnosť je opäť podporovaná okrem iného najznámejšou trojicou klientov, veľký počet torrentov ju ale zatiaľ nevyužíva. Web seeding je určený najmä pre distribútorov obsahu, ktorí chcú šetriť na potrebnom pásme, zároveň chcú ale poskytovať uspokojivé rýchlosti v každom scenári.

Fast protocol extensions je rozšírením pre akceleráciu sťahovania klienta krátko po pripojení, keď ešte nemá dostatok blokov na výmenu. Táto funkcia poskytuje novým pripojeným klientom bloky prednostne, je zatiaľ ale podporovaná len oficiálnym BitTorrent klientom.


      Zdieľaj na Twitteri


Koľko priemerne denne máte spusteného BitTorrent klienta, aj bez sťahovania? (hlasov: 862)

Do 1 hodiny      19%
Do 4 hodín      19%
Do 8 hodín      15%
Do 12 hodín      11%
Do 16 hodín      8%
Viac ako 16 hodín a menej ako 24 hodín      10%
24 hodín      17%


Najnovšie články:

Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1
Slovensko vyexportovalo v minulom roku 2.9 TWh elektrickej energie
O2 oznámilo ďalšie zlepšenie pokrytia 5G
Raketa New Glenn konkurujúca SpaceX úspešne odštartovala
Úrad katastra si najal právnu kanceláriu
Starship má letieť dnes, New Glenn vo štvrtok
O2 výrazne zdražilo paušály, zlepšilo v nich dáta


Diskusia:
                               
 

no pekny clanok!
dufam ze to niekomu pomohlo ;)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ako mam nastavit utorrent aby mi nerastli latencie do sekund? vdaka vam. o rychlost mi az tak nejde, hlavne to browsovanie so sekundovymi pingmi....
Odpovedať Hodnotiť:
 

obmedzenie uploadu
Odpovedať Hodnotiť:
 

to nepomaha. akurat mam menej odosielanych dat, ale latencie su stale cez 1100ms...
Odpovedať Hodnotiť:
 

V mojom pripade pomohlo znizenie poctu pripojenych peerov. Niektore routre nezvladaju ani par stoviek spojeni naraz a zacnu spomalovat vsetku prevadzku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pekný článok, no pre mňa nič nové...Myslím, že toto by mal každý normálny človek ovládať (čo používa BitTorrent)..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie kazdy musi byt odbornikom na vsetko...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Az taky vyznam to nema
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ta anketa je dobra. Ja ho mam do hodiny lebo mi ide tak rychlo ze dlhsie ani neni treba. Zadne dsl hefty nepotrebujem, aj ked vacsinu pouzivam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty asi moc veci netahas, resp. tahas veci co ma vela ludi. Ja mam na intraku 100Mbit pripojenie a torrenty taham aj 1KB/s... najma najnovsie hry. Taky shitny WOW mi siel napriklad 8MB/s ale teraz taham theatre of war a ide mi to kilo
Odpovedať Hodnotiť:
 

velmi pekny clanok
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto už hraničí s prezentovaním ilegality
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Co to trepes? Toto je krasny clanok o protokole bittorrent, co je jedna krasna technologia. Co si ty uchyl k tomu domyslis je tvoja vec a nikoho to nezaujima. Preco na slovensku zije tolko hlupakov?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

blizzar tiez pouziva na stahovanie updatov na WoW bittorrent. americka firma.... taze asi az take ilegal to nie je.
Odpovedať Známka: -8.1 Hodnotiť:
 

Protokol sám o sebe je legálny. Ale vyzivanie ho na stahovanie ilegal veci uz nie ;)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Veru, uz som sa dnes dost vyzival. Idem spat.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

podla mna je ilegalny uz samotny TCP/IP .. keby nebolo jeho, tak ziadne P2P neni
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ano a vidim ta ako si kupujes akzdy soft (hru/progr) za tie nekrestanske peniaze co u nas za to pitaju.. nech sa necuduju... v Us je peer malo.. bo u nich je soft lacny ved napr Adobe CS3 je v EU o 100% drahsi ako v US... tak neni o com .!...
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

Tvoje prispevky su ilegalne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ty s tvojim prispevkom hranicis u debility.
Clanok je napisany spravne, a technologia je jedna z najlepsich veci co bezi po internete.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

"Hoci v súčasnosti majú niektorí poskytovatelia Internetu k dispozícii aj technológie umožňujúce pomerne spoľahlivo detekovať aj šifrované BitTorrent spojenia, väčšina nasadených technológií to ešte dokáže."

To este NEdokaze asi. :-)

Na http://infinite-source.de/az/az-calc.html je inac celkom schopna kalkulacka nastavenia najefektivnejsieho uploadu. Max. upload totiz brzdi download.
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco v tej ankete nie je ze "nepouzivam bittorrent"?
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo je skoro nulova sanca ze taky clovek docita clanok az do konca ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to si neodhadol. Ja som clanok docital do konca a torrenty nepouzivam ;)
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

no s tou ilegalitou to neni celkom pravda. existujú aj oficiálne torrent stránky,na legálny soft....napr LINUX.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mna by zas dost zaujimalo ci existuju nejake rozsirenia/technologie ktore anonymizuju peera, teda aby jednotlivy uzivatelia na seba nevideli (ani IP). Sifrovanie iba utajuje obsah ale da sa nejako zariadit aby bol utajeni aj uzivatel ako napriklad cez TOR siet?
Odpovedať Hodnotiť:
 

da sa nejako spojazdnit stahovaie cez utorrent ked mi poskytovatel blokuje porty alebo co ? zapol som aj sifrovanie ale tie svine mi to blokuju aj tak....
Odpovedať Hodnotiť:
 

no v utorrente je take nastavenie, ze pri kazdom zpanuiti ta hodi na iny port. skus to pouzivat. hadam ti neblokne cely net :)
Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

pozor, pouzivat tieto nove ficure (DHT, peer exchange, local peer discovery) je ZAKAZANE na niektorych privatnych trackeroch. Ak to pouzivate, dajte si pozor na pravidla aby vas nezabanovali :-)

Odpovedať Hodnotiť:
 

Stahovanie je legalne ale upload nie...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

blbost
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A sťahovanie predkožky? Je to legálne? :-D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Sťahovanie cudzej predkožky iba pre vlastnú potrebu!!!

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ta ty si jaky frajer.... chem byt ako ty... uc ma...
Odpovedať Hodnotiť:
 

pomerne slusny clanok, ale potesilo by par schem alebo obrazkov ako to funguje. Web seeding sa v reale takmer nepouziva.
Odpovedať Hodnotiť:
 

PROSIM VAAAS AKO SI NASTAVIIM TORRENT ABY MI TO TAHALO....MNE TO STAHUJE 20KBs A MAM RYCHLY NETH......................HELPNITE MI UZ NEKTO
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

neotravuj trtko
racej si tie filmy kup ked sa nevyznas
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

si ty ale kokot premudreli
Odpovedať Hodnotiť:
 

ukazuje ti to zelenu fajku ? ak nie otvor porty
Odpovedať Hodnotiť:
 

... čo to tu trepeš, aj v výkričníkom sa dá sťahovať, dokonca aj so zapnutým Firewall-om ...
Spomaluju prenos rozne scanery ANTI-P2P, a uz prestava pomahat aj PeerBlock (kto nepouziva ani PeerBlock, tak nech sa necuduju, že sa u neho kotia trójske kone) !

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár