neprihlásený Sobota, 18. januára 2025, dnes má meniny Bohdana
AMD uviedla prvý procesor K10, iba dobieha Intel Core

V noci nášho času AMD oficiálne predstavila prvé procesory postavené na novom jadre K10, ktoré majú pomôcť vrátiť AMD do hry v konkurenčnom boji s procesormi s jadrom Core od Intelu. Ako bolo známe už dlhšiu dobu, ako prvé boli uvedené serverové procesory s kódovým označením Barcelona, ktoré ale podľa výsledkov prvých testov nepresvedčili.

DSL.sk, 11.9.2007


Spoločnosť AMD predstavila a uviedla na trh v noci na dnes prvé procesory s novým jadrom K10, ktoré mali vrátiť AMD na konkurencieschopnú pozíciu v súboji s procesormi s jadrom Core od Intelu predstavené už pred 14 mesiacmi.

Ako prvé boli predstavené serverové procesory Opteron s kódovým označením Barcelona, na základe ich výkonu a výsledkov je ale možné odhadnúť aj výkon desktopových procesorov Phenom, ktoré AMD plánuje vydať vo štvrtom štvrťroku.

Všetky nové procesory sú štvorjadrové, pričom prinášajú podstatnú inováciu v podobe všetkých štyroch jadier na jednom čipe. Štvorjadrové procesory Intelu sa skladajú z dvoch dvojjadrových čipov.

K10 sú vyrábané 65-nm procesom, predstavené Barcelony majú 463 miliónov tranzistorov a plochu 285 mm2. Určené sú pre socket F a podporujú DDR2 pamäte do 667 MHz.

Okrem štyroch jadier na jednom čipe prinášajú ďalšiu inováciu u súčasných x86 procesorov, L3 cache integrovanú priamo na čipe. Každé jadro disponuje vlastnou 64 KB L1 cache, 512 KB L2 cache, 2 MB L3 cache je zdieľaná všetkými jadrami.

Podľa prvých testov je u predstavených procesorov s taktom maximálne 2 GHz latencia L3 cache až cca 20 - 24 ns, čo výrazne odbúrava výhodu AMD procesorov oproti Intelu v podobe integrovaného pamäťového radiča.

K10 ale prinášajú aj viacero ďalších noviniek umožňujúcich najmä znížiť spotrebu. Každé jadro je taktované nezávisle, úplne vypínané môžu byť nevyužívané časti jadier.

Napájanie je zatiaľ rovnaké pre každé jadro, pamäťový radič napríklad podporuje ale samostatné napájanie. Novinkou pamäťového dvojkanálového radiča je možnosť využívať kanály úplne nezávisle, napríklad súčasne jeden na čítanie a jeden na zápis.

Novinkou je aj nová kategória spotreby, ktorú AMD s K10 začala používať. Stále uvádza aj maximálnu spotrebu TDP, zároveň ale zaviedla ACP, Average CPU Power.

Kým na dosiahnutie spotreby TDP sú zvyčajne potrebné špecializované testovacie softvéry zamerané na umelé vyťažovanie CPU a TDP bežne dosahovaná nie je, ACP predstavuje maximálnu spotrebu pri definovaných reálnych štandardných výkonnostných testoch.

U predstavených Opteronov s TDP 95 W je ACP 75 W a u 68 W TDP je ACP 55 W. Ďalšie plánované modely s TDP 120 W budú mať ACP 105 W.

Predstavené boli modely pre dvojprocesorové a maximálne osemprocesorové pracovné stanice a servery. Pre dvojprocesorové servery a pracovné stanice sú to 95 W Opteron 2347 s taktom 1.9 GHz a Opteron 2350 s taktom 2.0 GHz, a procesory s nízkou spotrebou 68 W Opteron 2344 HE s 1.7 GHz, Opteron 2346 HE s taktom 1.8 GHz a Opteron 2347 HE s taktom 1.9 GHz.

Už ich oficiálne ceny naznačujú, že ambície AMD s týmito procesormi nie sú zatiaľ veľké. Ako prvé procesory postavené na úplne novom jadre a s až štyrmi jadrami na čipe stoja len 209 dolárov u modelu 2344 HE, 255 a 377 dolárov u 2346 HE a 2347 HE a 316 a 389 dolárov u modelov so spotrebou 95 W.

Vyššiu cenu majú až modely radu 83xx, 95 W Opteron 8350 s taktom 2 GHz stojí 1 019 dolárov, 1.9 GHz 8347 stojí 768 dolárov a dva HE 68 W modely 8346 HE a 8347 HE taktované na 1.8 GHz a 1.9 GHz stoja 698 a 873 dolárov.

Prvé testy výkonu publikovali Techreport a Anadtech testujúce zvyčajne desktopové procesory. V tomto prípade pridali aj niekoľko serverových testov, desktopové testy zase ukazujú na potenciálny výkon plánovaného desktopového Phenomu.

Vo zverejnených serverových testoch sa nové Opterony dotiahli pri rovnakej frekvencii na aktuálne Xeony, takéto výsledky potvrdil u SPECjbb2005 testu Techreport a Anandtech u Linpack testu. V niektorých iných serverových testoch, napríklad MySQL a SPECjbb2005 u Anandtech, mal o pár percent navrch Opteron.

Vo väčšine výkonnostných testov desktopového alebo workstation typu, napríklad enkódovaní a 3D renderingu, boli na tom nové procesory s jadrom K10 o niečo horšie ako Xeony, naopak lepšie boli vo Winrar.

Podľa testu Anandtech špeciálne v desktopových testoch je nové jadro K10 oproti doterajšiemu K8 na rovnakej frekvencii 2 GHz o 10 - 20% výkonnejšie, ako v syntetických testoch tak aj v hrách a iných reálnych aplikáciách. Pri zvýšení taktu na 2.5 GHz K10 dokáže zvýšiť v reálnych aplikáciách výkon o ďalších 15 až 25%.

Nové procesory majú podľa testu výrazne nižšiu spotrebu ako Xeony, približne o 30 W v idle režime a 2 W až 30 W v plnej záťaži podľa modelu a pracovnej frekvencie. Energeticky efektívnejšie ako Xeony sú podľa testu Techreport aj celkovo so započítaním výkonu, keď na dokončenie renderovania v POV-Ray minú o približne 10% menej energie ako Xeony.

Testy Techreport a Anandtech je možné nájsť tu, tu a tu.

Podľa prvých zverejnených testov tak nové K10 jadro v prípade serverových procesorov len dobehlo súčasné procesory s jadrom Core od Intelu, vďaka nižšej spotrebe sú nové procesory od AMD lepšie len v pomere výkonu a spotreby.

Ako zmenia situáciu nové modely taktované na vyššej frekvencii ukážu opäť až testy, keďže špeciálne štvorjadrové K10 a Core sa výrazne líšia v architektúre a zvyšovanie výkonu nemusí byť so zvyšovaním pracovnej frekvencie procesora lineárne. Výsledky ale zatiaľ naznačujú, že rovnako nové desktopové AMD procesory výkonnostne len dobehnú súčasné Intel procesory, pričom Intel na koniec roka plánuje uvedenie nových 45 nm procesorov.


      Zdieľaj na Twitteri


Čakali ste od nových AMD K10 lepšie výsledky? (hlasov: 413)

Áno      66%
Nie      34%


Najnovšie články:

PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1


Diskusia:
                               
 

Takt sa mera na GB ? :)
"Podľa prvých testov je u predstavených procesorov s taktom maximálne 2 GB ..."
Odpovedať Hodnotiť:
 

co sa clovek nedozvie!
takt 2GB!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Clovek sa tu uz nemoze ani zmylit...ukamenovat...!!!
Dajte si facku Vy nikdy neomylni vsevedci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

môže sa to stať ale nebor slová Kristove nadarmo :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

kľudne ber ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi som pretazeny, ale z clanku jasne nevyplyva ako je to medzi aktualnymi INTEL CORE 2 DUO a K10 pri 2 jadrovych procesoroch inak tento clanok nedava zmysel mojmu XEONU.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Všetky nové procesory sú štvorjadrové, ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uf, mam došč

Odpovedať Hodnotiť:
 

Akoze DSL.sk nehnevajte sa, ale nedavno ste tu napisali, ze IP adresy zverejnujete iba ak dojde k hrubemu poruseniu pravidel napr. URAZKE osoby!! Doteraz tu nic nebolo tak aky mate prezmenu dovod teraz?
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz sa to totiz zmazalo....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na zaciatku tu boli v prispevkoch take vypocty, te 1 + 1 = 2 atd :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

to ako ze co porusil prispievajuci clovek? To co za kokotina?
Odpovedať Hodnotiť:
 

predsa zasady zdraveho rozumu....
neviem aky problem ti to robi. cela ip ukazana nieje...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a uz ukazana dokonca ani nieje..
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ako konretne ti ublizi zverejnenie IPcky?
Odpovedať Hodnotiť:
 

co ked si niekto zmeni IP a napise ze prezident je k...

to ho urcite VYHEKUJETE
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak si ju skus zmenit, daj si napriklad 123.456.789.101112. Ta je celkom pekna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no teraz sa dorovnali na Core 2 ale zas stracaju na Penryn, cize su tam kde aj boli, aspon co sa tyka desktop segmentu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Penryn je nova generacia vola ako mozes staru porovnavat s novou
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak si si nevsimol, tak amd este stale neuviedla desktopove k10 procesory... a co sa tyka intel vs. amd na poli serverov - pozri si kolko stoji najvykonnejsi xeon a kolko opteron (oba su +- rovnako vykonne)... rozdiel takmer 500$ na jednom procesore je podla teba len "dorovnanie"??? a to este nepocitam to, ze ku xeonom musis kupovat len drahe fb-dimm pamate, kdezto opterony "zeru" klasicke ddr2...
Odpovedať Hodnotiť:
 

O com vseci tocite aky DESKTOP??? to su opterony porovnanvane s Xeonmi... a este k tomu 4 jadrove...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme tocime o serverovych procesoroch optimalizovanych pre serverove ukony.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre DSL.SK:
Viem, ze to nepatri do tejto temy, ale ked ste tolko pisali okolo Iphone, mohli by ste napisat nieco o tomto: Meizu MiniOne
Odpovedať Hodnotiť:
 

dsdd
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://images.anandtech.com/graphs/amds%20qua dcore%20defending%20new%20fo_09080790927/15538.png
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo

http://games.tiscali.cz/news/ news.asp?id=23933&r=top
Odpovedať Hodnotiť:
 

intel best a bezdebaty :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Technoligicky zatial mozno hej, ale cenovo nie. Navyse treba brat do uvahy, ze vsetky tieto nove CPU od AMD su stvorjadrove, takze to musis porovnavat so stvorjadrovymi intelmi (cenovo/vykonovo).
Odpovedať Hodnotiť:
 

no to co pises berem, ale si zober ze AMD na toto zareagovala az po roku presnejsie 14 mesiacov a intel je uz davno dalej co znamena ze AMD mam fakt rad len z dvovodu ze posunie cenu INTELu dolu a ja si kupim lacnejsi procak. I LOVE AMD, ale len kvoly tomu ze tlaci ceny dole HEHE. v zivote by som ho nekupil...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel nema quad-core, intel ma na cipe dva dual-cory.
Som zvedavy kedy bude mat nativny quad-core, ojebavat donekonecna nemoze. A este ma viac zaujima, kedy konecne zahodi FSB a pride s niecim rozumnesim.

Intel rychlo pocita a potom dlho caka na FSB, fakt efektivne.

Odpovedať Hodnotiť:
 

ked budes viac zarabat tak si ho aj kupis
Odpovedať Hodnotiť:
 

kedze su teraz cca rovnako vykonovo ako xenony, co je jadro core a minule ste pisali ak sa dobre pametam ze nove 45 od intelu su len o par percent vykonnejsie ako core tak nevjem o com ... pretaktuje sa to na tych 2,5GHz a mame vykon o 15-20% lepsi, co je stale o 10-15% lepsie ako nove intely :)

Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim si, ze AMD sa zameriava na dosiahnutie lepsieho pomeru vykon spotreba, od kedy som sa na to zameral aj ja, zalohy za elektrinu nam znizili z 1.200,- na 700,- mesacne. Mna u procesorov viac zaujima ACP ako TDP, a co sa poctu jadier tyka neznamena ze ked 2 somarikovia tahaju karicku 5 km/h, 4 somarikovia ju budu tahat 20 km/h, ale nakrmit a napojit ich budem musiet vsetkych, to je tak, lepsie sa preda 4-jadrovy 2GHz/130W:-) ako 2-jadrovy 3GHz/65W pretoze vacsina nazvem ich konzumenti rata 4x2=8, a to je predsa viac ako 3x2=6, no nie kua? :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

P.S.: ... skuste sa plz k tomu vyjadrit ti, ktorym elektriku platia rodicia, inak aj mne ju platia rodicia, tiez som mal doteraz uprimne povedane v <>, ci nas procesor, resp. PC+LCD spotrebuje 300 alebo 500W/h, lol a vy?

Odpovedať Hodnotiť:
 

uff, 300 alebo 500W/h, to co mas za masinu??? sak mne stary Barton 2500+ a FX5600 zeru v klude nejakych 70W + ked priratam monitor, tak aj tak neprekrocim 150W (v klude, samozrejme v zatazi to vystupa na nejakych 200W, ale ten pocitac uz je momentalne 90% len v klude)... ja uz pouzivam notas a tam so spotrebou nie je co riesit ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

x3200, Dual core Xeon 3050, 2.13GHz/1066MHz, 2MB L2, 2x512MB DDR2 667, O/Bay SATA/SAS HS, CD-RW/DVD-ROM/48X-32X, Redundant 430W p/s, Tower
Odpovedať Hodnotiť:
 

...ked nemáš na elektrinu nekupuj si PC !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

...ked nemas na elektrinu...nekupuj si elektriku !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Re: Majco
Podla teba Majco nie je pomer ceny energii neumerne vysoky k pomeru priemernej mzdy v SR cca 500-600 EUR? (iba za elektriku ma bezna domacnost naklady 5-10%) V UK som zarabal ako robotnik v sklade okolo 1.200,- GBP/mes. a cely dom som mal komplet vratane radiatorov, sporaku a ohrevu vody na elekriku. V zime sa kurilo 24 hodin denne, zo 4 clenov domacnosti mal kazdy vo svojej izbe takmer nonstop zapnutu plazmu a kazdy sme sa skladali mesacne na elektriku+vodu 4 ludia po 10 GBP a tym chcem povedat ze pri takejto priam hovadskej spotrebe nas to nevyslo ani 1% z nasho biedneho robotnickeho platu! 1.200,- GBP sa ani zdaleka nepriblizuje priemernej mzde v UK. Este stale sa ti ceny energii zdaju u nas primerane k slovenskym ubohym platom? A to mozem spomenut napr. aj plyn, cize si to myslel asi tak ze mojej babke co byva v RD a v zime kuri plynom, ked nema na kurenie, tak nech zarmzne alebo ju mam podla tvojho nazoru poslat do hor na drevo?

Odpovedať Hodnotiť:
 

EU sme sa zaviazali k znizovaniu emisii CO2 a co sme preto doteraz urobili? Odstavili jadro v Bohuniciach, predali sme plyn Francuzom, elektriku Talianom a teraz ludia ked na to nemaju zacinaju ekologicky:)kurit uhlim a drevom. Ak to MHSR vcas nevyriesi, tak sa chudaci Slovaci poskladaju bohatej EU na mastnu pokutu za nedodrzanie zmluvy o znizovani emisii CO2.
Velmi ma zajima tvoj nazor na moj prispevok Majco, odpis plz. Dik.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam Athlon 5600 a staci...
Odpovedať Hodnotiť:
 

JA mam AMD Althon 6000+ a som nadmieru spokojny. Mam pokoj aspon na 10 rokov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne tiez uplne staci AMD Athlon X2 5600+
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaujimave,ze tu tocite o zazracnej spotrebe 70W a potom kupujete 500 az 600W zdroje !Nehnevajte sa,ale ja tu pomaly dostavam krce od smiechu aky ste podaktory "NAIVNY" az moc,a potom kydate na AMD,intel COOL-BEST a kadejake SPROSTE RECI,doteraz kazdy chcel len AMD taktovat vediet,potom sa doslo na to ze nas zazracny intel pretacaju deti v materskej skolke a LOL kazdy sa vrhol na INTEL !!!
Pekne len tak dalej,len kydajte na AMD,ale ja sa pamatam na horucku zvanu "OPTERON","A64 X2", len tak potichu sa opytam kde bol vtedy PAN Intel ???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sorry ale ty si taký sráč že to nie je ani možno... fakt sorry ! P.S. - NaINTEL nekidaj.... vždy bol popredu a vždy aj bude... AMD by už mohlo padnúť na hubu a začať pracovať na BIELE TECHNIKE...
Odpovedať Hodnotiť:
 

...ty si pekny chuj, prajem ti aby si kupoval procaky za 30000,- , ja som tu dobu, ked AMD malo 3% trhu zazil, poviem ti jedno, 486ka bola 4 roky "IN"

mas mozog neandertalca, ak vobec, a s hentakymi nazormi mozes ist robit akurat tak kuzelnika do jasiel...

co sa tyka intelu tiez neni pravda ze bol vzdy dopredu, kde bol intel v case nastupu x86-64??? vtedy boli intelisti ticho, 3 roky na AMD nevedel Intel vytiahnut nic, co by AMD pokorilo, ak ano tak povedz čo to bolo.... pravda je taka, ze nic... ani eXtrem editiony ani nist, ani Xeony, NIC NIC NIC NIC, mozes sa kludne hadat, ale fakt je takyto... kludne ti o tom napisem referat, kde bol intel pri nastupe DDRAM? vies ako si AMD pocina v priepustnosti RAM?

takze poprosim viac rozumu, ked vydal intel prve pentiá, zazil si to? alebo si jeden z tych, co radi vyvolavaju flame a chcu byt na silnejsej strane??? ubohe

Odpovedať Hodnotiť:
 

Akých 30000,- litrov čo to tu trepeš chlape ? A aké 3 roky popredu ? Cheš mi nebodaj povedať že za čias roku 2003/2004 ked bol Intel P4 a AMD Bartho,Athlon malo AMD všetko naj ? Možno tam bol výkonostný rozdiel 5-10% ale na to ti kašlem ked piekol AMD o 10°C viac... + dotaz k tým 486 a čo bolo na tom zlé ked bol ten procák dlho na trhu ? Tebe sa páci ked sa predbieha INTAL/AMD a mi ako hlúpe ovečky kupujeme a kupujeme aby sme išli dobou... Radšej by som bol za jedného monopolného výrobcu a investoval raz za 3 roky 15 000,- za procák ako každý rok 7000-8000,- tisíc aby som ako tak mal slušnú zostavu !!!!!!! Ja si pamätám dobu ked som kupoval prvý Pentium II 350Mhz a rozdiel na 400Mhz bol 4000,- vážený ale ten procák bol tak nadupaný že by fičal resp. aj fičí dnes ! Aby som to zhrnul seriem na to mať každý rok super nadupanú zostavu... radšej investujem raz za 3 roky 60000,- tácov a mám svetí pokoj...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nooo kazdy rok kupit vykonnu zostavu za 20 000 alebo kupit zostavu za 60 000 raz za 3 roky to je fakt rozdiel.... rofl

Ak by nebolo AMD tak este dnes by sme fachcili na Pentium II a 64 MB RAM by bolo kurna velke mnozstvo pamate.

Inak ked hovoris o tom ze AMD pieklo o 10°C viac tak potom sa asi nepamatas na rok 2005 a na iste cudo s nazovom Prescot, ktore ludia pouzivali ako radiator ked im bolo zima.

Sucasna vojna Intel vs. AMD ma len jedneho vitaza - tj. zakaznikov. Nikto ta nenuti si kupovat stale nove a nove veci do kompu. Na kancelarske aplikacie a WinXP ti bohato staci aj Celeron 1200 Mhz + 256 MB Ram. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lol.

Kebyze INTEL a AMD sa nepredbiehaju, tak by si si *NEMOHOL* kupit take procaky ako su dnes. Teraz mozes ale *NEMUSIS*.
To, ked citis ze musis kupit vsetko nove, je choroba.

Btw Athlony nepiekli viac ako P4 - ky.

Odpovedať Hodnotiť:
 

tak si si mal nechat to tvoje nadupane pentiumII do dnesnej doby a nepisat sem sprostosti...
Odpovedať Hodnotiť:
 

to Majco:

asi nevies citat, nie tri roky popredu, ale tri roky na nich intel nemal, to je fakt... Barton nepiekol, to mas mylnu informaciu - vygugli si laskavo, piekli Prescotty a riadne... nehovoriac o tych pílach co ich chladili...

mozno tam bol vykonnostny rozdiel 5-10%??? no ok, a dalsich 10-20% rozdiel v cene, takze si si mohol dovolit za rovnake peniaze vykon o 20-30% vyssi... ale nevadi... zrazu je to jedno ked bol intel slabsi o 10%, ale ked je teraz AMDal horsi o 10% tak je to velky problem, ze...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bozzz otazka na telo si alebo nie si geno ? ze davas chlapcom do kakaca vraj...
Odpovedať Hodnotiť:
 

O com tu melies ?vies do coho si sa zamiesal,alebo len tak z nudy ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

DOTAHUJE???? autor clanku asi nevie po anglicky

[www.anandtech.com ]

The Opteron 2350 (2 GHz) vs. Xeon "Clovertown"
General applications Opteron 2350 (2GHz) equates to Xeon clock speed of:
WinRAR 3.62 2.7 GHz
Fritz Chess engine 1.8 GHz

HPC applications
Intel optimized Linpack 1.9 GHz

3D Applications
3DS Max 9 2 GHz
zVisuel 3D Kribi Engine 2.33 - 2.4 GHz
zVisuel 3D Kribi Engine (AA) 2.4 GHz

Server applications
Specjbb 2.4 GHz
MySQL 2.33 GHz

takze barcelony si myslim ze splnili ocakavania, treba podotknut, ze optimalizacia softwaru spravi svoje a islo o revizie B0/BA
Odpovedať Hodnotiť:
 

...ešte dodám, že práve 3D rendering je pre Barcelonu silnou stránkou a nie ako sa mýlne "domnieva" autor v "článku", z technológií spomenul polovicu ale nevadí... tí čo to sledujú vedia, tí čo čítajú takéto články tak budú sprostí nadalej...
Odpovedať Hodnotiť:
 

neda mi to...

autor článku mohol dalej spomenút aspon ten fakt, ze pri Barcelonach sa s rastúcim objemom RAM výkon zvysuje ale pri inteli nie, a autor nehovori o cenach intelovych Xeonov, nehovoriac o celej platforme...

uz musim ist, cawte
Odpovedať Hodnotiť:
 

no, AMD musela integrovat pamat. radic aby sa dostala ku intelu avsak teraz ked intel integruje radic do svojich procesorov tak to bude len fukot... a pokial AMD nevymysli nieco zavratne tak ho podla mna nedobehne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kym neurobia nieco s FSB, tak na fukot mozes zabudnut ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ako vas tu citam...

Pametam doby ked sa vo velkom menili procaky intelu s vyrobnou chybou (nekvalitny kremik) potom ked boly P II tak AMD kurilo potom sa garde otocilo...

Ja mam 3 roky stary procak intel Pentium s HT technologiou...kodovanie videa na procaku AMD s rovnakym taktom je o dost pomalsie...ale AMD ma technologie pre podporu grafiky, cip dokaze ak nestaci cip na grafike "dopocitavat"

Dalej toto su serverove procaky..to znamena ze ide aj o vnutorny takt...a ten som akosi nikde nenasiel veru...dalej ma zaraza mala cache pamet na AMD...a ta pristupova doba...a to poserkane FBS...nevyjadrujem sa...myslim ze kazdy procesor je vhodny na nieco ine..zalezi na tom co chcete robit a comu sa venujete....

dalej Intel ma quad robene dva cipi s dvomi jadrami na kazdom...ale zbernica je spolocna...a dalej ide o virtualizaciu ktoru AMD zrejme nepodporuje...

Hadajte sa i nadalej...
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmm a co takto VIA CPU integrovany na materskej :D
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár