neprihlásený Sobota, 18. januára 2025, dnes má meniny Bohdana
Nová verzia BitTorrentu z Harvardu proti čistým sťahovačom

Tím z Harvardskej univerzity predstavil tento týždeň novú verziu BitTorrent protokolu, ktorá meria globálne stiahnuté a uploadnuté množstvo dát užívateľom a ktorej cieľom je ochrániť BitTorrent P2P sieť pred negatívnym vplyvom užívateľov, ktorí dáta sťahujú ale neposkytujú iným užívateľom a tak znižujú dosahované rýchlosti. Zároveň by mal dokonca umožniť distribúciu videa v reálnom čase.

DSL.sk, 1.9.2007


Tím z Harvardskej univerzity predstavil tento týždeň novú verziu BitTorrent protokolu aj jej prvej implementácie, ktorých úlohou je ochrániť BitTorrent P2P sieť pred sťahovačmi, ktorí dáta zo siete sťahujú ale neposkytujú ich iným užívateľom.

Hoci BitTorrent a P2P siete sú často vnímané negatívne pre ich využívanie na nelegálnu distribúciu audia, videa a softvéru, P2P ako technológiu infraštruktúry budúcnosti skúmajú a testujú mnohé popredné spoločnosti a univerzity a BitTorrent patrí medzi najpokrokovejšie technológie posledných rokov.

Tím z Harvardu predstavil celkom tri zmeny, z ktorých jedna, globálne meranie množstva stiahnutých a uploadnutých dát užívateľom, bola požadovaná odbornou verejnosťou už dlhší čas.

Problém s "čistými sťahovačmi"

Súčasný BitTorrent protokol v základnom mechanizme zhodný s prvou verziou protokolu z roku 2001 nemá zabudovanú dostatočnú ochranu proti užívateľom a klientom, ktorí dáta zo siete sťahujú ale reálne vôbec alebo len málo uploadujú iným užívateľom.

Hoci takíto užívatelia zatiaľ pre ich malý podiel neohrozujú funkčnosť BitTorrent infraštruktúry, už aj dnes znižujú priemerné dosahované rýchlosti a nabúravajú "P2P ekonomiku", na ktorej je BitTorrent postavený.

Príkladom neodolnosti BitTorrent protokolu sú BitTorrent klienti BitThief a Bittyrant, ktoré dokážu túto slabinu zneužiť a v prípade BitThief dokonca sťahovať úplne bez uploadovania. O softvéri BitThief sme písali v tomto článku.

Zmenu BitTorrent protokolu, aby bolo pomocou neho spoľahlivo možné merať množstvo celkovo sťahovaných a uploadovaných dát pre objavenie čistých sťahovačov, požadujú už dlhší čas napríklad prevádzkovatelia privátnych trackerov.

Tieto v súčasnosti väčšinou merajú upload a download dosahovaný užívateľom na downloadoch cez tento tracker, využívajú k tomu ale len informácie zasielané samotným klientom, ktoré môžu byť nepravdivé a podvodom zabraňujú najmä detekovaním známych podvodných verzií softvéru.

Ostrá debata s autorom BitTorrentu Bramom Cohenom sa na túto tému rozpútala na konci roku 2006, Cohen ale oznámil, že považuje súčasný protokol za dostatočný a túto zmenu do protokolu nezavedie.

Meranie celkového preneseného objemu dát

Prvou dôležitou zmenou vyvinutou Harvardom je zavedenie počítania celkového objemu stiahnutých a poskytnutých dát cez BitTorrent protokol, v celej histórii využívania BitTorrentu danou inštaláciou klienta.

Zmena je navrhnutá ako rozšírenie BitTorrent protokolu a vyžaduje ďalšiu zmenu, jednoznačné anonymné identity užívateľov. Pre tieto bolo použité rozšírenie BitTorrentu zavedené klientom Tribler vyvíjaným na univerzitách Delft a Vrije v Holandsku.

Nové rozšírenie počíta v klientovi celkové množstvo prenesených dát v jednom aj druhom smere s každým iným klientom, s ktorým kedy BitTorrent klient komunikoval.

Zároveň každý klient pravidelne, v intervale niekoľkých sekúnd až desiatok sekúnd, zasiela tieto informácie o objeme stiahnutých a zaslaných dát s 20 vybranými inými klientami každému klientovi, s ktorým aktuálne komunikuje. Zasielané sú informácie o desiatich klientoch, s ktorými daný klient komunikoval doteraz najviac, a o desiatich, s ktorými komunikoval najviac v poslednom určenom časovom intervale, napríklad poslednej hodine.

Tieto informácie zo všetkých klientov si daný BitTorrent klient spracuje a sčíta a pre každého klienta vyhodnotí celkové množstvo ním stiahnutých a zaslaných dát. Podľa autorov protokolu by mali byť pre obvyklú štruktúru BitTorrent sietí dostatočné pre vypočítanie dostatočne presných štatistík pre jednotlivých jednoznačne identifikovaných klientov.

Informácie o množstve zaslaných dát z jedného klienta druhému môžu byť samozrejme podvrhnuté a zvýšené, klient ale môže získať informácie aj od klienta, ktorému boli informácie zasielané a porovnať si ich. Toto umožňuje potenciálne v sieti odhaliť a eliminovať klientov zasielajúcich podvrhnuté informácie a tak mať spoľahlivé informácie o množstve stiahnutých a odoslaných dát jednotlivými užívateľmi.

Algoritmus ani detailné informácie o spôsobe detekcie klientov podvádzajúcich v zasielaných dátach zatiaľ zverejnené neboli, nie je tak známe pri akom percente podvádzajúcich kliento ešte algoritmus pracuje spoľahlivo. Rovnako sa tento mechanizmus zatiaľ nenachádza ani v prvej zverejnenej implementácii.

Finálna verzia by si mala poradiť aj s umelým zvyšovaním uploadu napríklad medzi niekoľkými klientami na lokálnej LAN na vlastnom súkromnom trackeri, keď bude využívať aj decentralizovaný globálny systém dôvery na základe jednoznačných anonymných identít.

Užívatelia, ktorí sú novou verziou protokolu na základe nimi stiahnutého a uploadnutého množstva dát identifikovaní ako čistí sťahovači, môžu byť následne v implementácii BitTorrent protokolu diskriminovaní a prednosť pri uploadovaní dát môžu dostávať klienti, ktorí majú dostatočný pomer uploadnutých a stiahnutých dát.

Nie je známe, či v prvej zverejnenej implementácii sú zhromažďované informácie o celkovom množstve prenesených dát užívateľom už nejakým spôsobom využívané.

Optimalizácia pri real-time sťahovaní videa

Druhým rozšírením je implementácia BitTorrent protokolu v režime sťahovania videa, ktoré užívatelia chcú zároveň so sťahovaním sledovať, napríklad aj videa živého TV prenosu.

V prípade videa, ktoré by malo byť distribuované real-time, je zasielanie dát užívateľom, ktorí ich ďalej nerozosielajú, plytvaním upload kapacitou a vážnejším problémom ako pri bežnom sťahovaní a vedie k nepoužiteľnosti súčasného BitTorrentu na takúto distribúciu. Druhým problémom súčasného BitTorrentu je spôsob výberu častí zasielaných súborov.

Rozšírenie BitTorrentu od Hardvardu preto v režime sťahovania real-time videa aplikuje iný algoritmus ako súčasný BitTorrent protokol.

Pri rozhodovaní o výbere klientov, ktorým daný klient v najbližšom čase bude zasielať dáta, je primárnym faktorom množstvo dát z daného videa, ktoré v poslednom čase klienti žiadajúci o dáta poslali ďalej iným klientom. Časovým intervalom býva napríklad desať sekúnd.

Štatistiku ďalšieho rozosielania, aby bola dôveryhodná, zisťuje rozšírený BitTorrent klient od klientov, s ktorými sú spojení s ním priamo spojení klienti.

Implementácia

Autorský tím novej verzie BitTorrentu implementoval obe rozšírenia do existujúceho open-source klienta Tribler počínajúc verziou 4.1.

Zväčšiť
Meranie celkových prenesených dát



Rozšírenia sú samozrejme aplikované len v prípade komunikácie s klientami s podporou týchto rozšírení. Keďže nová verzia bola vydaná len tento týždeň a absolútna väčšina klientov, s ktorými pri sťahovaní BitTorrentom Tribler komunikuje, nie sú Tribler klienti, reálne k ich uplatneniu zatiaľ neprichádza a je si ich možné len ukážkovo demonštrovať.

V súčasnej verzii je možné vidieť napríklad počítadlo dát prenesených daným klientom s ostatnými klientami podporujúcimi nové rozšírenia. Na screenshote je možné vidieť stav po našom teste po niekoľkých hodinách, keď sme pri komunikácii s niektorým z klientov Tribler 4.1.x preniesli len 256 KB.

Zároveň v profile zobrazuje Tribler 4.1.2 prvé priečky z vytvorenej databázy všetkých prenosov všetkých klientov s novým rozšírením, o ktorých sa vďaka novému rozšíreniu dozvedel.

Na screenshote je vidieť, že užívateľ jst-nocitas bol detekovaný ako sťahovač, keďže jeho pomer upload / download je 0.17. Naopak nick-e1705 výrazne viac dát uploadol ako stiahol.

Stránky projektu je možné nájsť na tv.seas.harvard.edu. Podľa zverejnených informácií by sa kompletná implementácia nových rozšírení aplikujúca zistené hodnoty prenosu a diskriminujúca detekovaných čistých sťahovačov mala objaviť neskôr tento rok zároveň s algoritmom detekujúcim podvody v deklarovaných štatistikách prenosov.

Ako rýchlo a či vôbec sa podarí týmto rozšíreniam presadiť závisí najmä od ich reálneho prínosu. Niektoré rozšírenia BitTorrent protokolu ako napríklad distribuovaná DHT alebo šifrovacie MSE/PE rozšírenia sa presadili pomerne rýchlo a sú v súčasnosti podporované všetkými najpoužívanejšími klientami.

Podstatnú úlohu pri presadzovaní nových rozšírení po implementácii aspoň jedným významnejším klientom by mohli zohrať aj privátne trackery, ktoré by potenciálne mohli zaviesť povinnosť používania klientov s podporou týchto rozšírení. Či sa tak stane zatiaľ ale nie je známe.


      Zdieľaj na Twitteri


Aký je odhadovaný pomer prenesených dát download / upload celkovo na Vašom internetovom pripojení? (hlasov: 473)

Viac ako 100      10%
Od 20 do 100      8%
Od 10 do 20      11%
Od 5 do 10      10%
Od 1 do 5      34%
Od 0.5 do 1      16%
Menej ako 0.5      11%


Najnovšie články:

PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1
Slovensko vyexportovalo v minulom roku 2.9 TWh elektrickej energie
O2 oznámilo ďalšie zlepšenie pokrytia 5G
Raketa New Glenn konkurujúca SpaceX úspešne odštartovala
Úrad katastra si najal právnu kanceláriu
Starship má letieť dnes, New Glenn vo štvrtok


Diskusia:
                               
 

Pocita sa v tomto s tym, ze sa niekto odpoji od trackeru, zmeni ratio (pripadne mnozstvo uploadnutych dat) a nasledne sa pripoji k druhemu trackeru? Nemoze to sice robit pri privatnych trackeroch, ale pri verejnych ho v tomto tazko chytia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tie štatistiky, ako je jasné z popisu, si meria každý sám a celkovo, nezávisle na tom, ktorý tracker sa používa. Klient K1 v tých štatistikách podviesť môže, keď bude tvrdiť, že nejakému klientovi K2 poslal už 10 GB namiesto 10 MB. Lenže rovnakú štatistiku si počíta aj klient K2 a keď sa dostane jeho štatistika k niekomu, ku komu sa dostane aj štatistika K1, tam okamžite uvidí rozdiel.

Práve algoritmus, ktorý zatiaľ nezverejnili, z týchto rozdielov všelikde detekovaných jednoznačne povie a označí K1 za podvodníka a už má smolu. Tiež sa tam dajú detekovať rozličné anomálie.

Aj toto sa dá síce podviesť, ale komplikovane, a aj tak sa to dosť dobre dá detekovať, ak podvádzajúcich nie je príliš veľa.

Celkovo tam je veľa otázok súvisiacich najmä s tým, či sa to reálne podarí nasadiť v dosť širokom meradle, ale šancu to má.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este by ma zaujimalo, ci sa to implementuje do programu (utorrent) alebo do .torrent suboru sem tam si potrebujem trochu prilepsit ratio tak snad mi to tymto nezatrhnu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ad1: no no! naco prilepsovat.. staci chvilu seedovat a je to..
ad2: je to zmena v _protokole_ takze v kliente sa to implementuje...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vy zmrdi vyžieračski pekne uploadujte , každy musi dat ruku k dielu !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

staci si spravit program, ktory sa bude pripajat cez "n" proxy serverov s "n" identitami (sam nic zdielat ani stahovat nebude) a tvrdit, ze jeden iny klient im poslal milion krat viac ako vobec kedy mohol odoslat.
a ak by sa bral do uvahy maly pocet klientov, ktore tvrdia ze im dany klient poslal ovela menej, tak nie je problem spravit klienta, ktory bude poskodzovat ostatnych, cim vlastne prilepsi sam sebe ;-)


to su len moje prve napady.. uvidime ako to bude v praxi skutocne fungovat
Odpovedať Hodnotiť:
 

esteze pouzivam DC++. najdete tam vsetko. staci spravny uzivatel, a hub...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ty debil ale ked sa ten tvoj \"spravny\" uzivatel rozhodne robit to co ty ze bude len brat a nedavat tak si potom v hlbokej p..i a potom sa mozes tesit
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty sa uvedom co za hluposti tu taras
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aku mate priemernu rychlost download v P2P?
Ja mam asi 30KB/s.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja niekedy od 700 kB/s do tych 2,3 MB/s Ked je dobre zivy torrent. Ako napriklat LOST alebo stargate.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Download obmedzujem na maximalne 3 MB/s a upload maximalne co mi ide asi tak 5 MB/s.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to som fakt tak tupy alebo som vobec nepochopil tu anketovu otazku? poprosim sformulovat aj pre moju babku tiez na to picuje..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mali by vziat v uvahu aj to, ze nie kazdy ma 100MBit DL/UL. Ak ma niekto 1024/128 kbps a nieco stiahne a uploadne to 1x, tak ma vlastne ratio 10.0. Mali by implementovat aj funkciu, ktora zmeria realny DL/UL a podla toho bude merat ratio. Predsa len je trochu nerealne stiahnut nieco za 2 dni a uploadovat to 20 dni, ak uzivatel travi povedzme 4 hod denne u PC, to by ho vyslo lacnejsie si danu vec kupit alebo pozicat, nez minut tolko casu a elektriny. :/
Odpovedať Hodnotiť:
 

vobec nevies co je to ratio, ak niekto stiahne giga a uploadne giga, tak ratio je uploadnute/stiahnute, cize nezalezi na pripojeni, stale to bude ratio 1. realny download a upload je uplne to iste ako normalny download a upload

taktiez cely tento system je blbost, kedze ja mam pristup k pc na rychlej linke, kde uploadujem aj do ratia 50 pre kazdy torrent, a zasa doma neuploadujem takmer vobec - dohromady sa to vyrovna, ale s tymto systemom sa to nebude dat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

O tom prave hovorim, vyvojari bittorent softu by mali brat v uvahu realny DL/UL, t.j. ze DL sa nerovna UL a taktiez to, ze aj ked je uzivatel ochotny uploadovat, tak na to proste nema UL. Realne ratio je pekna vec, ale nerealne, cize fiktivne ratio zalozene na pomere DL/UL by bolo realnejsie. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj keby to slo by som take ustupky nerobil... malo odosles - malo stiahnes. a ziadne zlutovanie s adsl lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

S adsl ? Lebo vsade inde mas rovnaky UL ako DL ze ? No neviem neviem fesak ;o)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a navyse na privatnych trackeroch je niekedy aj problem ze je prilis vela seedov :)
potom darmo ze seedujem aj tak to uploaduje len par kB/s...
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak. najme ked nie je nikto kto by to tahal. :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

no presne tak. Ked stahujem nejaku menej popularnu vec. Tak ju ma cca 10 seederov a ziadny peer(leecher). A ked to ma zopar GB, tak mi ratio klesne na uroven okolo 0.01 (kedze ja moc netaham). A potom mi na zvysenie ratia nepomoze ani ta najrychlejsia linka, ked to nikto odo mna nechce. Tym padom som hned oznaceny za podvodnika?

WURMi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Treba ist na blackcats. Tam, ked je 20x viach Leech ako Seed, tak za seedovanie dostavas 1 GB/h k uploadu, aj ked realne nic neposielas, ale mas to pustene :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja bezne taham aj niekolko gigove subory a nemam to problem uplodnut aj na ratio 2.000 to mam za par dni a noci a mam len 1536 DOWN/256 UP
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to si zasluzi obdiv, niektori ludia ani nevedia, ze leechuju, dalsim je to jedno alebo sa vyhovaraju. Ja som radsej zacal stahovat z http, aby ma to netrapilo. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja sa snazim vela neuploadovat, radsej vyuzijem http , nemienim riskovat, ze ma moj provider nabonzuje BSA, ako sa to uz niekde stalo vdaka velkemu uploadu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

NECH SI TRHNÚ
Odpovedať Hodnotiť:
 

... je toľko krásnych P2P softíkov, na ktorých toho nájdem, že ak s tým vo veľkom začnú tak sa im na to vyseriem a dosiahnu len to, že tam budú len ľudia s vysokým UL a DL ...

Jediné čo ma fakt nebaví, je že môj uload je niekedy 3x väčší ako download a nakoniec sa dozviem, že sused to už má ... by som sa na to vysral ....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby tam boli len ludia s vysokym DL a UL tak je bit torrent pre mna bezkonkurencny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby tam boli len ludia s vysokym DL a UL tak je bit torrent pre mna bezkonkurencny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si blbec riadny LOL
ASIŽE SA DOHODNI SO SUSEDOM ČO KTO SŤAHUJE DOBRE ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK


Odpovedať Hodnotiť:
 

Konecne nieco pre debilov !!! co len Cuccaju moj kár nic nedavaju ich ISP aj by dali to max. 64KB/s ale tych je malo a este to Netlimiteruju!!! K..a neni som na private serveroch ale asi sa nalogujem! Nepochopili ak tahas a davs Up full tak tym mas viec moznosti a potvrdeni na safe aby si to rychlo stiahol!!! Deticky!! a ten DC++ user co tu dal topic nech si poj...be cele DC+ aj Strong aj all SK ISP provider!!! Cest tym co davame štavu!! my ISP www.netlabplus.sk treba si vybrat je demokracia !! Len pozerajte Reklamy debi..li!!Cest vynimkam!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chlapce upokoj sa, chcelo by to menej kavy alebo viac rokov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ty už masš kolko?? ked budes pisať tak mi vykaj!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pán už majú viac ako 18 rokov, nemalo by sa im tykať!
Oni vedia , čo hovoria , však pán Skynet ? =P
Odpovedať Hodnotiť:
 

:o)))))
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár