neprihlásený Sobota, 18. januára 2025, dnes má meniny Bohdana
64-jadrový procesor realitou, za 10 920 Sk

Aj tretí augustový týždeň sa podobne ako predchádzajúci nesie v znamení najmä procesorových noviniek, keď po uvedení novej desktopovej vlajkovej lode AMD predstavila na konferencii Hot Chips svoj nový 64-jadrový procesor pod označením Tile64 začínajúca spoločnosť Tilera. Tile64 s inovatívnou architektúrou podľa spoločnosti dosahuje 10-krát vyšší výkon ako Xeony od Intelu a už v súčasnosti sa dodáva viacerým výrobcom najmä sieťových zariadení.

DSL.sk, 21.8.2007


Obdobie procesorových noviniek, ktorými boli nasýtené predchádzajúce týždne, ako sa zdá zatiaľ nekončí a s očakávaným príchodom procesorov s jadrom K10 od AMD a nových 45-nm procesorov od Intelu bude možné pokojne označiť druhý polrok 2007 ako polrok procesorov.

Na konferencii Hot Chips v pondelok predstavila spoločnosť Tilera, ktorá bola založená v októbri 2004 ako pokračovanie výskumného projektu na MIT, vôbec prvý univerzálny 64-jadrový procesor Tile64.

Rekord v počte jadier doteraz drží špeciálny procesor Vega 2 od Azul určený ale len pre vykonávanie Javy, ktorý má 48 jadier.

Tile64 prichádza s novou architektúrou, keď jadrá nekomunikujú po jednej alebo niekoľkých spoločných zberniciach, ktoré sa stávajú brzdou už pri štyroch jadrách. V Tile64 sú jadrá umiestnené do mriežky 8 x 8, každé jadro je cez pripojený switch spojené s okolnými štyrmi spojením s piatimi linkami.

Komunikácia tak môže prebiehať paralelne na všetkých 112 spojeniach. Maximálna rýchlosť komunikácie po jednom spojení je 500 Gbps, súčasne môžu jednotlivé jadrá medzi sebou komunikovať maximálnou sumárnou rýchlosťou 27 Tbps.


Architektúra Tile64



Každé jadro beží na 600 až 900 MHz so spotrebou 170 až 300 mW. Celková maximálna spotreba procesora je tak 19.2 W. U neaktívnych jadier sú podporované šetriace sleep režimy s minimálnou spotrebou.


Architektúra jedného uzla procesora



Jadrá majú RISC architektúru, procesor dokáže za sekundu vykonať spolu 192 miliárd 32-bitových operácií. Výkon procesora je tak nižší ako výkon procesora Cell, na rozdiel od Cell je ale tento výkon dosiahnuteľný v ľubovoľných výpočtoch a nielen u špecializovaných operácií.

Na jednom jadre sa nachádza 8 KB dátovej a inštrukčnej L1 cache pamäte a 64 KB L2 cache pamäte, pričom jadrá majú prístup aj ku cache iných jadier. Spoločne sa tak lokálne cache správajú aj ako distribuovaná 5 MB L3 cache. Procesor pre Tileru vyrába TSMC 90-nm procesom.

Podľa spoločnosti je procesor 10x výkonnejší ako Xeony od Intelu, súčasné najvýkonnejšie x86 procesory, a 30x lepší ako Xeon v ukazovateli výkon na 1 W.

Architektúra procesora pre jeho efektívne využitie ale vyžaduje programovanie, ktoré priamo rozloží úlohu na viacero paralelných najlepšie s priamym rozmiestnením na jadrá aby neprichádzalo k zbytočnej neefektívnej komunikácii. Prvými aplikáciami procesora sú zariadenia pracujúce s obrovskými objemami dát.

Procesor napríklad dokáže analyzovať Snortom sieťovú prevádzku až o rýchlosti 10 Gbps, firewall iptables dokáže pracovať aj pri rýchlosti toku dát 20 Gbps. Procesor dokáže v reálnom čase enkódovať dve vysokokvalitné 720p H.264 videá na 30 fps a až 10 videí v nižšej bližšie nešpecifikovanej kvalite potrebnej pre video konferencie.

Procesor má podobne ako procesory od AMD integrovaný radič pamäte, v tomto prípade v maximálnej konfigurácii dokonca štyri DDR2 radiče. Integrované sú v maximálnej konfigurácii aj dve 10 Gbit ethernet rozhrania, dve 1 Gbit ethernet rozhrania a dve PCI Express 4x rozhrania.

Celkovo dokáže čip komunikovať s pamäťou a okolím cez dostupné komunikačné rozhrania rýchlosťou až 50 Gb/s.

Na procesor je portovaný Linux a k dispozícii sú štandardné nástroje pre kompiláciu programov v jazyku C. Prekompilovať pre procesor je možné podľa spoločnosti ľubovoľný softvér pracujúci v Linuxe na iných architektúrach, k dispozícii je aj špeciálne API pre efektívne softvérom riadené využívanie jadier.

Procesory sú už v súčasnosti dodávané napríklad 3Com a TopLayer vyrábajúcim sieťové zariadenia a Codian a BackupTV vyrábajúcim zariadenia pre videokonferencie s vysokým rozlíšením. Cena za procesor je pritom prekvapivo nízka, podľa oznámenia spoločnosti za najnižší model podľa podporovaných externých komunikačných rozhraní 435 dolárov, v prepočte približne 10 920 Sk. Cena platí pri odbere desať tisíc kusov.


PCI-Express karta osadená procesorom Tile64



Procesor sa osadzuje do špeciálne navrhnutých základných dosiek, k dispozícii je ale aj rozširujúca PCI-Express karta osadená týmto procesorom určená v dostupných konfiguráciách najmä pre sieťové aplikácie. Na procesore na karte môže bežať nezávisle na operačnom systéme počítača, v ktorom je karta osadená, samostatný Linux. Cena za takéto rozširujúce PCI-Express karty nie je známa.

Viac informácií o novom procesore je možné nájsť na stránke spoločnosti.


      Zdieľaj na Twitteri


Domnievate sa, že na platforme x86 využíva softvér dostatočne možnosti najnovších procesorov a ďalšieho hardvéru? (hlasov: 512)

Áno      11%
Nie      89%


Najnovšie články:

PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1


Diskusia:
                               
 

Uz vidim to nastavenie GCC, ze "-j65" ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

by ma zaujimalo za ako dlho by to vykompilovalo kernel :) asi za 3 sekundy :)

Odpovedať Hodnotiť:
 

takze len gentoo :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jak inac?

Gentoo vzdy a vasde!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm zaujimavy procak, zeby sme sa konecne dockali dalsieho hraca na poli procakov? To by bolo fajn.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak sa mylim, sorry, no v clanku som nevidel napisane, ze je x86 compatible..
Takze Win na nom len tak nespustis=)
Co sa tyka dalsieho hraca na poli procakov, typov procakov je dost - napr. tie v mobiloch, v konzolach atd. atd. Ide o to, ze v PC mame prevazne x86 kompatibilne ako hlavne CPU.
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla tejto vety asi je : "Podľa spoločnosti je procesor 10x výkonnejší ako Xeony od Intelu, súčasné najvýkonnejšie x86 procesory, a 30x lepší ako Xeon v ukazovateli výkon na 1 W. "
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jadrá majú RISC architektúru, takže "asi" nie je...
Skôr porovnávali výkon v rovnakých aplikáciách bežiacich na jednej a aj druhej platforme.



LuCKy
Odpovedať Hodnotiť:
 

dako som preskocil riadky :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

to ze nieco je 10x vykonnejsie neznamena, ze je to kompatibilne!
Byt to tak, tak ked niekto napise ze pentium je 10x vykonnejsie a Omap procesor by hned z toho bolo jasne, ze mozu bez uprav pouzivat ten isty soft..
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to smutne ked uz su vyvinute vseliake pokrocile procaky (aj tento) a na desktopoch stale pouzivame x86.

Inak taka pcie karta je aj s Cellom, treba na to nejake specialne kniznice a pod aby to fungovalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ehm, prestuduj si pojmy RISC, CISC, NISC a potom hovor nieco o pokrocilych procesoroch.

Vsak si skus dat RISC do desktopu a uvidis...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Risc je Zisc
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidim ze mate v tom celkom jasno :) momentalne x86 su vsetko architektury RISC cize redukovana instrukcna sada :) A samotnu CISC X86 architekturu emuluju. A toto je uz od procesora ktory INTEL nazval Pentium. Takze len aby sme vedeli ze RISCi (nie tie co sa opekaju na panvici:) mame v pocitacoch uz hodnu chvilku ale kvoli spatnej kompatibilite vykonavaju softver z 8086 procesorov.. cize nastupnikov toho co bolo aj v PMD-85 :-) Teda ked si take nieco tu na DSL niekto pamata :-) Pekny vecer
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kto za to moze?

Zeby M$? :)) Co take SUN servery? :) Hmm? RISC architektura bezna... Nahod na to Win ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ideálne na prácu s videom a audiom, bohužiaľ "vďaka" PCI využiteľné iba na 10%.
Takže ideálne na také to domáce žuvanie.;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

no po 4x PCI Express mozes ist 10 Gbitps, takze to rozhodne nespomaluje
Odpovedať Hodnotiť:
 

60 Gb/s
Odpovedať Hodnotiť:
 

moj moped ide 25km/h
Odpovedať Hodnotiť:
 

ist na mopede 7m/s je RISC!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zase je AMD na koni oproti Intel-u...yes
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMD s tymto nema nic ,to je uplne ina spolocnost
Odpovedať Hodnotiť:
 

146 ludom as zda ze software nevyuziva dostatocne hardware?
vam slaha ludia... to ake softy pouzivate? softy co mam ja by mi isly aj na starom PC aj ked pomaly, a hry vyuzivaju vsetko az na doraz tak neviem co vam v hlavach jebe...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ja sa nehravam. moju gr.kartu s 128MB ram asi nevyuzijem na maximum. uvedom si jednu vec,ze cpu vacsinu casu je idle, alebo vyuzivany len minimalne. chces mi povedat,ze ty svoj HW vyuzivas vzdy naplno?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre mna plati ze cim soft menej vyuziva vykon PC tym je lepsi.
Keby kazdy so softov co mam naraz pustenych vedel (podla MS = potreboval) naplno vyuzivat hardware tak by som musel mat 7 PC.1. na ICQ,2. na FF, 3. na Excel...atd,.

Samozrejme by sa zislo este viac vyuzit vykon GK .
Napr. preniest komplet enkodovanie videa z CPU na GPU.PureV resp AVIVO je len take aby sa nepovedalo.
Ani rendering v 3DMAX neda GK skoro vobec do tela...


Odpovedať Hodnotiť:
 

pusti si Cubase, Nuendo, Vegas so zopár plug-inmi a pochopíš.
alebo nie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Si myslis ze 96% ludi co sem chodia robia hustu pracu s multimediami?

Odpovedať Hodnotiť:
 

S ludmi co nas tu urazaju a co si myslia, ze su lepsi, lebo su ini, nediskutujem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kokoty
Odpovedať Hodnotiť:
 

slecna nebudte oplzla
Odpovedať Hodnotiť:
 

"64-jadrový procesor realitou, za 10 920 Sk", ze REALITOU. Pre bezneho cloveka nepouzitelne a bezvyznamne, keby som to mal teraz hned na stole.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kámo - jeby si to mal na stole , tak by ti to bolo na kokot.
Ešte ku tomu treba Tower , mainboard ,zdroj , elektriku , monitor , myš , klavesnicu . . . . . . . .
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak pan dan je koník...
Je to realita ved si ho môžeš kúpiť za 10 920,- oni tam nepísali že ho dement ako ty dokáže využiť....
Odpovedať Hodnotiť:
 

absolutny suhlas
Odpovedať Hodnotiť:
 

docela by som to uvital v na mojej graf. stanici, photoshop by makal tak ako by som potreboval, mozno :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No fajny procak, uz len zohnat dosku a asi si ho kupim :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano ale este si budes musiet zohnat ten portovany linux o ktorom v clanku nie je dalsia zmienka a pockat na aplikacie alebo si naprogramovat vlastne, ktore dokazu vyuzit vsetkych 64 jadier
Odpovedať Hodnotiť:
 

ok ja si este chvilu pockam, za rok tu bude 1024 jadrový procesor
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale vsimnite si 10920SK ale pri kupe 10 000 kusov :-D tak to je rozdiel - myslim tak ze mate na kazd procak 10920 sk platit ale pri kupe 10 000ks cize samotny procak moze stat aj 30 litrov :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz vela hodin, asi idem spat, dufam sa zobudim o rok a tento procak bude davat napr. Casio do hodiniek :D
Vyvoj nezastavis... ja laik len zvedavy kam to dospeje, hehe
Odpovedať Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jéejo , návšteva :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

:-D jj bude ho davat casio do hodiniek - hodinky budu take vykonne ze spravia hodinu za 5 minut :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

2tomas, ale si zabil s tymi hodinkami
Odpovedať Hodnotiť:
 

tento clanok ma vobec nezaujima a ten procak je stary sit
mam doma server so 16000 procesormi viem o tom svoje
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty mas akurat tak 16 000 hovan pod stoličkou kam seres ty mamlas
Odpovedať Hodnotiť:
 

\"doma\"? ty byvas v praci? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

lolo ty mas 16tis procakov? :D :D :D :D :D Tak ale urcite ti nejaky chyba v tej tvojej lebeni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne, chlapec, mas doma 16000 procesorov, preto v zime nemusite kurot, napojis chladenie na radiatory a vykurujes cele sidlisko, co? a v garazi mas maly reaktor, lebo 16000 procakov zere asi tak 500kW, a to este k tomu mas urcite aj 500TB RAMky a 5000PB diskoveho priestoru a dalsie veci k tomu... ale ved pohoda, urcite to vyuzivas naplno, ked zapnes Aero na Viste :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

skuste si pracu v 3dsoftoch a potom sa bavme o pouzitelnosti vysokeho vykonu hw...lolovia
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi tak nejak. Seru tu picoviny, sa to neda ani citat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

3D softy?? ty chuj ja hravam hry kazdy den, mam prejdene doom3 na najvyssich detailoch, takze viem co je to 3d soft.

Odpovedať Hodnotiť:
 

bozz ty si ale riadny k0k0t :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

lolooooo. Doom a 3dsoft.. pocuj.. tak to je uz inyyy 3dsoftik :D :D :D
Bavime sa o 3dsoftoch.. nie o hrach :D
Max, Maya, Cinema, Blender, XSI, Vray, MentalRay, Final Render atd atd...ak ti to nieco hovori :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK


Odpovedať Hodnotiť:
 

No uz sa tesim aky Windows vyrobi MS , na x64 core . Podla mna co som hladal po nete su najviac x4 core AMD a INTEL .
a nove maju dost 2009 od AMD x6 core Istambul a v 2010 X12 core.
Typnem si ze tento procak nevyuzijem vobec . Skor AMD x4 na hry .

Som velice zvedavy aku budu mat spotrebu x6 procaky , typnem 150-260W a x12 200-300W .


Odpovedať Hodnotiť:
 

no konecne pojde windows poriadne :D:D (on nepojde nikdy poriadne ale nieco treba povedat)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár