neprihlásený Sobota, 18. januára 2025, dnes má meniny Bohdana
CD, ktoré akcelerovalo aj vývoj PC, dnes oslavuje 25 rokov

Compact Disc, pôvodne formát čisto pre uchovávanie digitálnej hudby, dnes oslavuje 25 rokov. 17. augusta 1982 totiž zišlo z výrobnej linky Philipsu pri Hanoveri prvé vyrobené produkčné CD médium s albumom The Visitors od ABBA. CD znamenalo revolúciu pre hudobný priemysel, veľký prínos malo ale aj pre rýchlejšie sa presadzovanie osobných počítačov v čase, keď Internet prakticky neexistoval, bol nedostupný, pomalý alebo drahý.

DSL.sk, 17.8.2007


Presne pred 25 rokmi, 17. augusta 1982, vyrobila spoločnosť Philips vo svojej fabrike v Nemecku prvé produkčné hudobné CD po viacročnom vývoji CD média a formátu v spolupráci so Sony.

Predávať sa hudobné CD začali od novembra v Japonsku, od marca 1983 aj v Európe a USA. CD zaznamenali úspech a počet predaných kusov sa v prvých rokoch zvyšoval exponenciálne.

Formát bol pôvodne plánovaný iba na uchovávanie digitálneho audia, žiadne ďalšie plány s ním pôvodne spoločnosti nemali.

Po viac ako desiatich rokoch vývoja a adaptácie laserovej technológie na video disky v roku 1979 začal Philips spolupracovať so Sony na použití technológie pre audio disky.

Philips vyvinul výrobnú technológiu a moduláciu červeného 780 nm lasera, Sony zase opravné CIRC kódy.

Disk bol pôvodne vyvíjaný s priemerom rovnakým ako je dĺžka uhlopiečky audio kazety, 11.5 cm. Neskôr bol priemer zvýšený na 120 mm, pričom jednotliví členovia vývojového tímu údavajú rozličné dôvody tejto zmeny. Podľa niektorých bola veľkosť skrátka zaokrúhlená, podľa iných aj oficiálneho stanoviska Philipsu požadovala Sony, aby sa na CD zmestila celá Beethovenova 9. symfónia, ktorej najdlhšia nahrávka v archíve Sony mala 74 minút. S 11.5 cm priemerom pri základnej hustote by CD malo kapacitu 68 minút.

Hudba na CD je uložená ako 16-bitové PCM so vzorkovacou frekvenciou 44.1 kHz. Podľa hustoty stôp z dvoch zvyčajných hodnôt má štandardné audio CD dĺžku 74 alebo 80 minút.

CD sa ukázali byť jedným z najúspešnejších digitálnych produktov histórie, podľa Philipsu sa ich dodnes predalo viac ako 200 miliárd. Údaj spoločnosti ale jednoznačne neuvádza, či by toto číslo malo reprezentovať len audio CD alebo všetky formáty CD.

CD zohrali okrem hudobného priemyslu významnú úlohu aj pri presadzovaní sa osobných počítačov v 90-tych rokoch, v čase, keď Internet ešte neexistoval, neskôr bol bežne nedostupný, pomalý alebo drahý.

Philips a Sony predstavili prvýkrát formát CD-ROM určený pre uloženie binárnych dát, ktorý používa fyzicky rovnakú technológiu média a záznamu aj rovnakú veľkosť sektorov 2 352 bajtov, už v roku 1983.

CD-ROM definuje oproti audio CD dodatočné dátové hlavičky sektorov a kontrolné kódy. V základnom móde, tzv. móde 1, pre ďalšie kontrolné kódy klesla kapacita CD-ROM na 650 MiB u 74-minutového CD zo 747 MiB binárnych dát dostupných pre audio formát na rovnakom médiu.

V roku 1985 bol formát CD-ROM štandardizovaný a zároveň v tomto roku sa objavila aj prvá CD-ROM mechanika Philips CM-100, ktorá ešte v roku 1986 stála 1 500 vtedajších amerických dolárov. V roku 1992 vydal prvú dvojrýchlostnú mechaniku zdvojnásobujúcu základnú rýchlosť čítania z 150 KB/s Plextor, v 1996 už boli na trhu aj 12-rýchlostné mechaniky. Ceny CD-ROM mechaník začali klesať na úroveň akceptovateľnú bežnými domácimi užívateľmi PC v rokoch 1992 až 1995.

CD-ROM formát výrazne akceleroval rozvoj PC segmentu najmä možnosťou vytvárania objemnejších softvérov a ich jednoduchšej distribúcie.

Formát CD-R umožňujúci zapisovanie bol publikovaný v roku 1988 a štandardizovaný v roku 1990. Po poklese cien napaľovačiek a médií priniesol druhú vlnu podpory rozšírenia PC a dostupného softvéru ale tiež zvýšenie miery pirátstva.

CD-R médiá pri uvedení formátu stáli približne 20 dolárov, v roku 2000 to bolo už približne 10-krát menej. V súčasnosti je to rádovo 10-krát menej ako v roku 2000.

Tretí základný počítačový formát CD, prepisovacie CD-RW, bol uvedený na trh v roku 1997. Tento formát sa ale pre vyššie ceny médií aj mechaník, pomalšie rýchlosti a častú nekompatibilitu zariadení s formátom nepresadil tak široko ako CD-R.

V súčasnosti je predaj hudobných CD už od roku 2000, kedy sa ich predalo rekordných 2.46 miliardy, na ústupe. U PC sú CD agresívne nahrádzané DVD formátmi. U DVD sa ale zvyčajne pre vyššiu hustotu dát objavujú skôr a pravdepodobnejšie chyby, viacero užívateľov preto stále volí napríklad na zálohovanie dát CD.


      Zdieľaj na Twitteri


Používate ešte zapisovateľné alebo prepisovateľné CD aj na ukladanie dát? (hlasov: 488)

Áno      69%
Nie      31%


Najnovšie články:

PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1
Slovensko vyexportovalo v minulom roku 2.9 TWh elektrickej energie
O2 oznámilo ďalšie zlepšenie pokrytia 5G
Raketa New Glenn konkurujúca SpaceX úspešne odštartovala
Úrad katastra si najal právnu kanceláriu
Starship má letieť dnes, New Glenn vo štvrtok


Diskusia:
                               
 

minule som si kupil slovenske CD-cka tusim Eternity vyrabaju dakde na Povazi a za mesiac necitatelne :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

v Novom Meste n/V
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved to je povazie
Odpovedať Hodnotiť:
 

ani nie to je nejakych 50 Km o dpovazskej ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved povazie je cela dolina od Tatier po ustie pri Dunaji...dobre hovori ze je to na povazi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vah- povazie...
hron- pohronie...


Odpovedať Hodnotiť:
 

Slaná - poslanie :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Amazonka - pomazankovanie
nil - ponilie
dunaj - podunajčovanie
dneper - dneperčenie

Odpovedať Hodnotiť:
 

ze...
Odpovedať Hodnotiť:
 

"U DVD sa ale zvyčajne pre vyššiu hustotu dát objavujú skôr a pravdepodobnejšie chyby, viacero užívateľov preto stále volí napríklad na zálohovanie dát CD."

To sa stava hlavne pri nekvalitnych diskoch, prip. ak si DVD "nerozumie" s napalovackou... co sa tyka celkovej stability, tak jednoznacne DVD - este mam doma svoje prve napalene DVD-R, ktore som kupoval pred cca. 4 rokmi... dodnes je citatelne bez sebemensich problemov, co sa vsak neda povedat o niekotorych CD, ktore maju priblizne rovnaky vek - niektore maju ako keby "prepalene" body (ked sa pozrem oproti svetlu, tak je cez ne videt), niektore zacali "hnit" od okraju a zacala sa im strhavat zaznamova vrstva... a co je najviac prekvapive - tyka sa to hlavne "znackovych" CD Emtec, BASF, Verbatim, Imation,... - niektore noname CD su od nich v lepsom stave
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja pouzivam niekolko DVD ako tacky pod salky uz 2 roky a este su stale velmi dobre citatelne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja obcas kupim balik DVDcok a ked tak jedine na slovenku Emgeton-ky ktore pochadzaju z vyrobne Taiyo Yuden. a nie su ani drahsie nez ostatne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

v bratislave je ich dostat myslim v carrefoure
Odpovedať Hodnotiť:
 

No neda mi nezareagovat. Vravis, ze medzi tymi CD co ti pokazili, alebo znehodnotili bol aj Verbatim? No ja mam inu skusenost. Moj prvy napaleny disk je z roku 1997 a je to Verbatim. CD je v 100 percentnom stave. Toto sa vsak neda povedat o inych znackach. Verbatim je to naj, co sa vyraba. Ja ine CD ani DVD nekupujem. Zatial maximalna spokojnost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak ale asi pol roka do zadu som si kupil nove dvd verbatim a napalovacka si s nimi moc nerozumela (plextor 755-a) napalovalo na ne rychlostou 1* potom som instaloval novy firmware a vsetko bolo v poriadku!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

VŠetko najlepšie CD!!!!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

A veľa Bozzkov do noveho članku !
Odpovedať Hodnotiť:
 

a vela zdravia,lasky a sexu
Odpovedať Hodnotiť:
 

CD 4EVER- DVD NEVER.#Nech ziju DISKETY
Odpovedať Hodnotiť:
 

NECH ŽIJE FONENDOSKOP
Odpovedať Hodnotiť:
 

fonendoskop?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nech zije stroboskop
Odpovedať Hodnotiť:
 

nech žije mikroskop

Odpovedať Hodnotiť:
 

a vam vsetkym do zadku kolonoskop!
Odpovedať Hodnotiť:
 

keď je pekne naolejovaný, tak aj mikroskop!
Odpovedať Hodnotiť:
 

keď nieje olej , dáme vazelínu !
Odpovedať Hodnotiť:
 

64 kB predsa staci nafurt!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hura!!! Hura!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

hh nech ziju CD-cka
Odpovedať Hodnotiť:
 

hahaha ozaj nech zije partizanske, ale že by to bolo už 25 rokov? Strasne, ale ten cas leti ako hovado -)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nech ziju niekolko vela krat 10terabitove servre po celom svete a nech ziju ludia co si kupuju originalky a uploaduju to na ne!!! DIK!

PS: originalne cd/dvd si podstivo kupujem ako vsetci ostatny aj vy co to citate vsetci sme predsa slusny a mame secko origos alebo freeware A NECHCEME 100TISICOVU POKUTU LEN ZA 1 WINDOWS XP - napaleny, cracknuty, hacknuty proste nejak znesvateny
Odpovedať Hodnotiť:
 

oooo pane ako si tuto pravdu pekne napisal...illegal forever
Odpovedať Hodnotiť:
 

Taktiez nesmieme zabudnut ani na multilicencie bez ktorych by sa nase ilegalne windowsi nemohli spravat ako zakupene, vsak?
Odpovedať Hodnotiť:
 

prvy cdrom bola 1500 dollar
prvy dvdrom bola 32000 sk
prvy bluray bola 25000 sk

na dnesny den je to tak

cdrom uz je malo 500sk tato cena je aj na cdrw +/- 200
dvdrom 750 ale 1300 sk...
kto vie ze kedy bude bluray aj takto klesat cenou dole...

Odpovedať Hodnotiť:
 

no predsa o 100 rokov
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co tak o 1r. ? maj poriadne otworene oci a sleduj ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cd-čká sú COOL:))CD 4EVER
Odpovedať Hodnotiť:
 

CD MAJÚ 25 rokov ! ! ! NO DO PIDŽI !
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ved to CD vyzera rovnako ako DVD!!!
Preco nenavrhli nejaky novy dizajn, ked robili to DVD? Trebars stvorec, hranol, kolotoc..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kde to som ? Au , boli ma hlava.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aha veď ja som na dsl.sk
!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

pri zálohovaní na CD si dajte pozor, po piatich rokoch na ňom nemáte nič!!!!!!!!!!!!!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

fakt?ja mam este aj po 10 rokoch cd s kompilaciou hier(osvedcena klasika)a stale funkcne.Asi to zalezi rovnako ako u vsetkeho v pc technike od vyrobeneho kusu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co nepotrebujes dva-tri roky, uz nebudes potrebovat nikdy, tak naco dlhsie zalohovat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj presne tak :o))
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár