neprihlásený Sobota, 18. januára 2025, dnes má meniny Bohdana
Pri kúpe PC má opäť zmysel hľadať Energy Star certifikáciu

Nová verzia špecifikácie Energy Star pre desktopové počítače, notebooky ale tiež herné konzoly, ktorá vstúpila do platnosti v piatok 20. júla, opäť definuje aktuálne a relevantné podmienky pre pridelenie certifikácie Energy Star iba pre zariadenia reálne šetriace spotrebu elektrickej energie a tak je ju opäť možné brať za smerodajnú pri kúpe PC.

DSL.sk, 24.7.2007


V piatok 20. júla vstúpila do platnosti nová verzia 4.0 certifikácie Energy Star pre certifikovanie úsporných desktopových počítačov, notebookov a herných konzolí.

Nová verzia aktualizovaná po pätnástich rokoch prináša podmienky aktualizované na súčasný stav desktopových PC a notebookov a tak certifikácia môže byť opäť relevantným faktorom rozhodovania sa zákazníka pri kúpe počítača.

Predchádzajúca verzia totiž stratila na svojom význame, keď ju postupom času spĺňalo prakticky každé PC a nebola tak naďalej relevantnou.

Nová verzia špecifikuje požiadavky na efektivitu použitého zdroja a spotrebu v troch režimoch a reálne by mala prispieť k zníženiu spotreby, keď jej limity sú prísnejšie ako spotreba väčšiny predávaných PC.

Spotreba je špecifikovaná pre vypnutý stav, pre sleep stav a idle stav.

Vypnutý stav zodpovedá plne vypnutému systému zapojenému v elektrickej sieti, ekvivalentu ACPI S4 alebo S5. Sleep stav, z ktorého sa PC môže veľmi rýchlo prebudiť, zodpovedá stavu ACPI S3, tzv. suspend to RAM. Do tohto stavu sa je možné vo Windows XP dostať aktivovaním tzv. Stand By stavu.

Idle stav je stav, pri ktorom beží operačný systém a aplikácie spustené automaticky pri čistej inštalácii OS bez aktivity užívateľa.

Desktopové počítače a herné konzoly, ktoré budú certifikované Energy Star, musia mať spotrebu vo vypnutom stave nanajvýš 2 W, v sleep stave najviac 4 W. U notebookov je to maximálne 1 W a 1.7 W.

Pre spotrebu v idle móde sú stanovené celkom tri kategórie pre desktopové PC a dve kategórie pre notebooky.

Notebooky s grafickou kartou s minimálne 128 MB samostatnej nezdieľanej pamäte môžu mať spotrebu najviac 22 W, ostatné najviac 14 W.

U desktopov s viacjadrovým procesorom alebo viacerými procesormi, s GPU s minimálne 128 MB pamäte a minimálne 2 GB pamäte alebo minimálne dvomi HDD alebo televíznou kartou je maximálna dovolená spotreba v idle stave 95 W.

U desktopov s viacjadrovým procesorom alebo viacerými procesormi a minimálne 1 GB pamäte to môže byť najviac 65 W a u ostatných desktopov najviac 50 W.

Energy Star špecifikácia kladie aj ďalšie požiadavky. Účinnosť zdroja musí byť minimálne 80%, v súčasnosti majú bežné zdroje účinnosť typicky okolo 70%. PC s certifikáciou musí byť v štandardnej konfigurácii nastavené na prechod do sleep stavu po 30 minútach neaktivity.

V sleep alebo vypnutom stave v prípade aktívnej sieťovej karty napríklad pri aktivovanej funkcii Wake On Lan musí PC v prípade gigabitového ethernetu znížiť komunikačnú rýchlosť karty na 100 Mbps alebo 10 Mbps. Limity na spotrebu sa pri aktivovanej WOL zvyšujú o 0.7 W.

V zverejnenom zozname PC kompatibilných s novou verziou Energy Star je možné nájsť najmä nové notebooky od Aceru, Lenova, Toshiby a niekoľko desktopov od amerického Dellu a Gateway.

V prípade desktopových počítačov so zdrojom certifikovaných Energy Star príde k priamemu zvýšeniu nákladov v podobe drahšieho zdroja s účinnosťou minimálne 80%, odhadované navýšenie je 20 až 30 dolárov. Ročne by PC certifikované Energy Star oproti dnes bežným priemerným PC malo šetriť majiteľovi od 2 do 10 dolárov podľa regiónu a spôsobu používania.

Energy Star je americkým štandardom, po predĺžení dohody o uznávaní a využívaní certifikácie aj v Európskej únii z decembra 2006 je naďalej celosvetovo uznávaným štandardom. Počas minulých rokov pri neaktuálnosti starej verzie Energy Star sa v Európe používala najmä certifikácia TCO, aktuálne vo verzii TCO'05.

Nová špecifikácia Energy Star 4.0 kladie ale prísnejšie požiadavky na PC ako TCO'05, ktorá definuje napríklad len spotrebu vo vypnutom a sleep stave, ale nie v idle stave.

Kompletnú špecifikáciu Energy Star 4.0 a zoznam zatiaľ certifikovaných produktov je možné nájsť na tejto stránke.


      Zdieľaj na Twitteri


Je pre Vás pri nákupe desktopových PC alebo komponentov faktorom aj ich spotreba? (hlasov: 402)

Áno      63%
Nie      37%


Najnovšie články:

PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1
Slovensko vyexportovalo v minulom roku 2.9 TWh elektrickej energie
O2 oznámilo ďalšie zlepšenie pokrytia 5G
Raketa New Glenn konkurujúca SpaceX úspešne odštartovala
Úrad katastra si najal právnu kanceláriu
Starship má letieť dnes, New Glenn vo štvrtok


Diskusia:
                               
 

Hádam má, ale tie odhady nákladov a úspor zatiaľ nevyzerajú príliš presvedčivo. Dúfam, že účinnejší zdroj bude automaticky aj o niečo kvalitnejší, než tie súčasné. Otázka na elektrotechnikov -vyžaduje výroba účinnejšieho zdroja automaticky kvalitnejšie súčiastky, alebo to tajvanci zase nejako oklamú a zdroje budú rovnako šmejdové ako dnes (ak nepočítame zdroje za viac ako 2000Sk).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si myslim ze na vyrobu zdroja s vacsou ucinnostou potrebujes aj kvalitnejsie materialy/suciastky. Ale to mi vravia len laicke znalosti, nie som elektrotechnik.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano aj kvalitnejsie suciastky samozrejme, ale dolezite je aj spracovanie vnutornych obvodov zdroja.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Davnejsie tu bol clanok, ze google kupuje obycajne zdroje a vybera z nich suciastky aby dosiahol vyssiu efektivitu.
Co to znamena ze su dve cesty a je na vyrobcoch zdrojov ako sa k tomu postavia.
Efektivnejsi zdroj moze mat menej suciastok ako dnes bezny, bude mat nizsiu zivotnost, bude drahsi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmm no zaujimaveveci davas do suvislosti, pocet suciastok, zivotnost a efektivitu zdroja. hmm no to je ako keby si povedal, ze tamta cervena plastova krabica je kvalitnejsia ako ta mala zekena a rozpraval to farboslepemu!!!
s efektivitou zdroja moze s navacsou pravdepodobnostou rast aj jeho ucinnost. a to ze je tam menej suciastok je sposobene tym , ze google robi svoje zrdoje len ak dobre viem tak na dve ak nie len na jedno napatie!!! a tym ti odpadaju suciasty obvodov vyraajucich ine napatie, pretoze v poc zdrojoch je viac nezavyslich obvodov!!!
a ku kvalite suciastok, suciastky mozu ostat ake su len treba navrhnut obvody, ktore budu dobre a efektivne kompenzovat pripadne rozdiely, co nieje extremne zlozita vec! kvalita suciastok skor vplva na poruchovost !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja si myslim ze na to treba kvalitnejsie suciastky ale zase ak to nakupis v milionoch kusoch cena ide dole :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A vam zalezi na spotrebe ja potrebujem len vymakany komp aby som frt mohol hrat hry :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

vedia tvoji rodicia, ze maju doma blbca?
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozno je fakt blbec... ale ani tie cisla z clanku nie su nejak presvedcive: daj na zdroj o 20 - 30 dolacov viac a usetris 2-10 dolacov rocne...pri tych spodnych hraniciach by bola navratnost 10 rokov... no a kto ma 10 rokov ten isty zdroj?!?
Odpovedať Hodnotiť:
 

taketo setrenie energiou je drahsie nez by sa zdalo.ked sa tlacia stvorjadrove procaky tak sa chce setrit?trochu protirecive.to by mali vsetci jazdit na nejakych via extra setrnych a extra pomalych procakoch.je to o nicom
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale ved dakedy davno tu bola novinka o google zdrojoch..co mali ucinnost viac ako 90%....a aj boli foto..dnuka skoro nic nebolo..naj gogle zacnu vyrabat zdroje masovo a hned budu mat viac love
Odpovedať Hodnotiť:
 

mas pocit, ze maju malo penazi?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Malo nie, ale ved mozu mat viac.
:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem, ale pre mna je dost dolezita spotreba compiku hm ???Treba setrit trosku ZEM.
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak,
Odpovedať Hodnotiť:
 

srat zem .. treba setrit loove v penazenke :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://bux.to/?r=Peptalkin

zaregistrujte sa a klikanim zarabajte.
Nie su to ziadne horibilne sumy, ale aspon je tato sluzba seriozna.
Zaregistrujte sa prosim vyuzitim mojho referalu, nic tym nestracate.

http://bux.to/?r=Peptalkin
Odpovedať Hodnotiť:
 

kolko si uz zarobil na tejto pyramide? $50-$60
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol pyramida to hej :D

ale linkgrad je lepsi http://www.linkgrand.com/?r=34220

;D
Odpovedať Hodnotiť:
 

1 USD :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

chlapce, sa uvedom, s tym stratis zivot, si ako nejaky ... no... ja ten link som neklikol, nechcem, a preco?
radsej pojdem spat, nez si zabijat cas s par centami co tam je, to je klasika, .. no noc, to je tvoj zivot ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

vzal som si 65W procak , vzal som si dobru, uspornu cipovu sadu, vzal som si dobry ucinny zdroj.......... a cele som to zabil nenazranou grafikou. xD
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi tak nejak... :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla mna je pri desktopovom pc pre vacsinu ludi co poznam rozhodujuca cena a vykon suciastok--spotreba nikoho netrapi, lebo kto ma peniaze na spickovy hardware tých pár korún co by usetril oproti stratenému výkonu mu chýbat nebude--ale ten stratený výkon mu chýbat bude!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zarabajte na nete jednoduchym klikanim, Potrebujete len ucet na Paypal. :)

http://tiny.sk/a52fv3k7
http://tiny.sk/9ig642fh
http://tiny.sk/3nrcvus4
http://tiny.sk/zsbovzkr
http://tiny.sk/trwtbxr5
http://tiny.sk/uo5qsatj
http://tiny.sk/fe3ir7th
http://tiny.sk/6wihxaju
http://tiny.sk/idavbrhz
http://tiny.sk/x44e5hmt
http://tiny.sk/e99qya9u
http://tiny.sk/k0v24mib
http://tiny.sk/awiet2nn
http://tiny.sk/z46hp4k5
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár