neprihlásený Sobota, 18. januára 2025, dnes má meniny Bohdana
Svetové superpočítače výrazne zvýšili výkon

Viacero výrazných zmien sa odohralo v rebríčku najvýkonnejších superpočítačov sveta zverejnenom dnes na Medzinárodnej superpočítačovej konferencii v Drážďanoch oproti rebríčku spred šiestich mesiacov. Výrazne sa zvýšil priemerný výkon prvých päťsto najvýkonnejších superpočítačov, HP predbehlo IBM v počte superpočítačov v rebríčku a Intel Woodcrest procesory sú len rok po svojom uvedení použité už v 205 superpočítačoch z Top500.

DSL.sk, 27.6.2007


V znamení výrazného navyšovania výkonu sa nieslo posledných šesť mesiacov vo svete najvýkonnejších superpočítačov, čo potvrdil aj dnes zverejnený rebríček.

Posledný superpočítač v prvej päťstovke má výkon 4.005 teraflopu, kým pred šiestimi mesiacmi to bolo len 2.737 teraflopu. Dnes posledný superpočítač by sa len pred polrokom umiestnil na 216. mieste.

Hranica pre vstup do prvej stovky sa zvýšila zo 6.65 teraflopu až na 9.29 teraflopu.

Celkový výkon 500 najvýkonnejších superpočítačov dosiahol 4.92 petaflopu, kým v novembri 2006 to bolo 3.54 petaflopu.

V utorok ohlásený nový superpočítač Blue Gene/P od IBM zatiaľ nie je v reálnej prevádzke a tak sa v rebríčku neobjavil. Na prvom mieste je tak stále Blue Gene/L od IBM s maximálnym výkonom 280.6 teraflopov a 131 072 špeciálne upravenými Power procesormi inštalovaný v Lawrence Livermore National Laboratory.

V aktuálnom rebríčku ho nasledujú už dva superpočítače od Cray, ktoré okrem Blue Gene ako jediné dosahujú viac ako 100 teraflopov. Na druhom mieste je to so 101.7 teraflopmi Cray XT4/XT3 v Oak Ridge National Laboratory a na treťom mieste Cray Red Storm v Sandia National Laboratory s výkonom 101.4 teraflopu.

Oba superpočítače sú postavené na dvojjadrových Opteron procesoroch. Napriek tomu a trendu posilovania pozície AMD do minulého novembra sa situácia začala obracať, keď svoju pozíciu posilnil Intel a zvýšil počet systémov z 261 na 289.

Výrazne posilnil pozíciu dvojjadrový procesor z rodiny Xeon postavený na novom jadre Core s kódovým označením Woodcrest, ktorý bol uvedený len pred rokom. Počet superpočítačov s týmto procesorom sa zvýšil z 31 na 205.

IBM si síce udržala výrazný náskok v celkovom výpočtovom výkone so 41.9% celkového výkonu aj prvenstvo v prvej desiatke so šiestimi superpočítačmi, stratila ale prvenstvo v celkovom počte superpočítačov v rebríčku. Na prvé miesto sa dostalo HP s 202 superpočítačmi, IBM je so 192 na druhom mieste.

U počítačov dodávaných komerčným spoločnostiam jasne dominuje HP a IBM so 181 a 82 systémami, spolu tak dodali 263 z 269 komerčne nasadených superpočítačov.

Najpoužívanejšou technológiou prepojenia jednotlivých uzlov superpočítačov s klusterovou architektúrou je gigabitový ethernet s 207 systémami, výrazne narastá ale podiel InfiniBand so 127 systémami oproti 78 systémom pred polrokom.

Na 389 systémoch je používaný Linux, na 60 Unix, na štyroch BSD systémy, na troch Mac OS X, na 2 Windows a na 42 viacero rozličných operačných systémov. 347 používa vlastný build Linuxu, zo známych distribúcií je najčastejšie používaný SuSE Linux Enterprise Server 9 na 18 superpočítačoch.

V USA sa nachádza 281 superpočítačov, o 28 menej ako pred polrokom. Výrazne posilnila Európa so 127 systémami oproti 95. V bývalom európskom socialistickom bloku sa superpočítače v prvej päťstovke nachádzajú iba v Rusku, tentokrát až päť.

Vlády využívajú iba dva superpočítače, sedem má tajného vlastníka.

Aktuálny kompletný rebríček je možné nájsť na stránkach www.top500.org.


      Zdieľaj na Twitteri


Domnievate sa, že na Slovensku bude niekedy superpočítač patriaci do päťstovky najrýchlejších na svete? (hlasov: 339)

Áno      31%
Nie      69%


Najnovšie články:

Havárie Starship a New Glenn sa vyšetrujú, Starship mala poškodiť majetok v Karibiku
PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1
Slovensko vyexportovalo v minulom roku 2.9 TWh elektrickej energie
O2 oznámilo ďalšie zlepšenie pokrytia 5G
Raketa New Glenn konkurujúca SpaceX úspešne odštartovala
Úrad katastra si najal právnu kanceláriu


Diskusia:
                               
 

je to uchylne... uchylnejsie ak miss mokre tricko
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie celkom. aj toto je motorom pokroku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Syn: "Oci, je pravda ze chaty degeneruju ludi?"
Otec: "LOOOL.."
Odpovedať Hodnotiť:
 

dobreeee....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nechápem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak teraz som sa zasmial este viac :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

mysli sa chat nie chata
Odpovedať Hodnotiť:
 

Že keď ovce podojíš, nedostaneš ovčí syr, ale kravský. Votom to je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Idu dve babky po ulicy a ta tretia hovoti: Z nas 4och by bola pekna petica :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

hovori :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

IMHO LOL
Odpovedať Hodnotiť:
 

fakt nevidim dovod, preco je tu tolko clankov o superpocitacoch. absolutne ma tato tema nezaujima, neovplyvni moj zivot, neda mi to absolutne nic. dnes je najrychlejsi jeden a zatjra bude dalsi. a teraz sa mozem tesit na odpovede "ved to necitaj ak nechces" :D namiseto takychto clankov by som prijal radsej nieco z digitalnych fotoaparatov, tlaciarni, USB klucov. je to tiez technika a vyvija sa celkom pekne :) nac mi bude vediet kolko petaflopov ma daky stroj?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pre teba to nieje zaujimave, pre niekoho hej.
niekto rad cita o suntovych olympusoch, niekto o superpocitacoch
napr mna zaujima aky maju vykon superpocitace z toho hladiska, ze sa to da porovnat s distribuovanym pocitanim, co je prakticky dostupne aj beznemu cloveku (ak si spravi aplikaciu a spropaguje ju, isto ziska aspon niekolko stoviek pocitacov a tak pekny vykon)
Odpovedať Hodnotiť:
 

DSL: Cize Digitalny Svet pod Lupou. Tu nejde o clanok ako taky ale o to ze pocitace do tejto oblasti nesporne patria. A vzdy ovela viac zaujme takyto clanok k veci ako akykolvek iny. Mas aspon prehlad co je nove a co sa deje vo svete. Uz len preto chodim na DSL aby som si precital novinky o najnovsich technologiach. Preto je tu tento clanok lebo ide o to najlepsie z pc. Ked bude nejake najlepsie z Fotoaparatov alebo Tlaciarni. Tak nedbam nech to tu daju ved o tom je tato stranka. O technologickych novinkach
Odpovedať Hodnotiť:
 

Domnievate sa, že na Slovensku bude niekedy superpočítač patriaci do päťstovky najrýchlejších na svete?

Myslím, že raz bude počítač, ktorý sa ledva vojde do 500ky, ale bude drahší, ako Blue Gene.

Počítač ešte nikto nevytuneloval, čo ? :)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

To si nemal spominat lebo politici teraz zacnu vymyslat ze sa slovaci dobrovolne budu muset poskladat na jeden super-PC. A ten potom vytuneluju.
PS.: Tieto temy ma uz nebavia. (o super PC) dajte si niekam sem merac navstevnosti a uvidite ze bude dost nizka oproti napr kauzy websupport alebo aj oproti inym clankom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mna by zaujimalo co na ty pocitacoch rataju alebo aky je vysledok ich prace ked ich je tak vela a predpokladam ze bezia vkuse...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Komentár musí byť neprázdny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

bezia v kuse a rataju modelove situacie najcastejsie su to mozne pozicie povstaleckych vojsk v afganistane a v tom lepsom pripade sa snazia o zlozite strukturalne vypocty ako je desifracia kompletneho vzorca DNA alebo pomoc vo vypoctoch v lieceni napr zhubnych ochoreni alebo AIDS kedy jeden pocitac je zbytocny ale cela siet uz dokaze vyhodnotit situaciu mrkni www.worldcommunitygrid.org
Odpovedať Hodnotiť:
 

www.blogujem.sk
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár