neprihlásený Nedeľa, 19. januára 2025, dnes má meniny Drahomíra, Mário, Sára
Ľady prelomené, EMI / iTunes ponúknu hudbu bez DRM, kvalitnejšiu ako na P2P

Apple a EMI, hudobné vydavateľstvo patriace do veľkej štvorky, oznámili v pondelok dostupnosť celého digitálneho katalógu EMI vo verzii bez DRM ochrany nijakým spôsobom nechráneného a neobmedzujúceho užívateľa v nakladaní s ním zakúpenou hudbou. Verzie bez DRM, hoci o niečo drahšie ako s DRM, sú navyše k dispozícii v dvojnásobnom bitrate oproti DRM skladbám a tak zvyčajne vo vyššej kvalite, aká sa nachádza v P2P sieťach.

DSL.sk, 3.4.2007


Stanovisko Steva Jobsa o preferovaní hudby bez ochrany systémami Digital Rights Management (DRM) zo začiatku februára, o ktorom sme informovali v tomto článku, sa dnes ukázalo byť založené na oveľa reálnejších základoch, ako sa pôvodne predpokladalo.

Viacero analytikov vo februári odhadovalo, že široko medializované stanovisko Jobsa za hudbu bez DRM je najmä snahou preniesť celú zodpovednosť za aplikovanie DRM a viazanie iTunes na iPod na hudobné vydavateľstvá.

Dnes ale v Londýne Apple a EMI, štvrté najväčšie hudobné vydavateľstvo sveta, oznámili, že celý digitálny hudobný katalóg EMI bude k dispozícii na iTunes vo verzii bez akejkoľvek ochrany DRM alebo akéhokoľvek iného obmedzenia.

S takouto zakúpenou hudbou bude môcť užívateľ narábať bez obmedzenia, počúvať ju na ľubovoľnom PC alebo hudobnom prehrávači, konvertovať ju, napaľovať na CD.

Skladby budú dostupné vo formáte AAC a to v 256 Kbit/s kvalite. Skladby chránené DRM budú naďalej k dispozícii v kvalite 128 Kbit/s.

Formát AAC je stále mierne obmedzujúci, keďže jeho podpora u prenosných prehrávačov nie je ešte bežná. Pre využívanie na väčšine prehrávačov je tak potrebná konverzia napríklad do formátu MP3.

Táto hudba sa tak môže stať atraktívnou nielen pre užívateľov ochotných kupovať digitálnu hudbu v súčasnosti ale aj pre užívateľov, ktorí ju v súčasnosti získavajú inými spôsobmi. Napríklad hudba dostupná na P2P sieťach je typicky vo formáte MP3 v kvalite 128 Kbit/s až 192 Kbit/s, v nižšej kvalite ako 256 Kbit/s AAC.

Cena za skladby bez DRM ochrany bude v USA 1.29 dolárov oproti 0.99 dolára za skladby chránené DRM. V minulosti zakúpené skladby si bude možné upgradnúť na 256 Kbit/s verziu bez DRM za poplatok 0.30 dolára, upgradnút bude možné naraz aj celú kolekciu.

Celé albumy majú byť k dispozícii za rovnakú cenu ako albumy s DRM skladbami, rovnako ako videoklipy.

Skladby bez DRM ochrany budú k dispozícii od mája.

Či bude predávaná hudba chránená nepriamo proti nelegálnej distribúcii inými metódami ako DRM, špeciálne audio-watermarkingom označujúcim užívateľa, ktorý si skladbu zakúpil, nie je v súčasnosti známe.

Do katalógu EMI patria The Beatles, Robbie Williams, Pink Floyd, Rolling Stones, Coldplay, Keith Urban, Kylie Minogue, Gorillaz, Norah Jones a 30 Seconds To Mars.

Dlho očakávaný predaj The Beatles v digitálnej podobe zatiaľ oznámený nebol, hoci viacero analytikov predpokladalo, že sa tak stane pri pondelkovom oznámení dostupnosti hudby bez DRM.


      Zdieľaj na Twitteri


Podporuje Váš prenosný hudobný prehrávač respektíve mobilné zariadenie, ktoré používate na prehrávanie digitálnej hudby, aj iný formát okrem MP3? (hlasov: 330)

Áno      60%
Nie      11%
Neviem      8%
Nepoužívam žiadny prenosný prehrávač      22%


Najnovšie články:

TikTok prestal v USA fungovať, zatiaľ zrejme iba dočasne
Havárie Starship a New Glenn sa vyšetrujú, Starship mala poškodiť majetok v Karibiku
PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1
Slovensko vyexportovalo v minulom roku 2.9 TWh elektrickej energie
O2 oznámilo ďalšie zlepšenie pokrytia 5G
Raketa New Glenn konkurujúca SpaceX úspešne odštartovala


Diskusia:
                               
 

No tak sa v polovici mája na P2P objavia 256kbps AAC. Nechápem pointu.

Orig CDs ruleee forever!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

evidentne si nikdy neuvazoval, ze by si si nieco kupil... :) drm je pekne svinstvo porusujuce tvoje spotrebitelske prava, hudba bez drm je hovadsky skok
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mám 90% svojej hudby legálne na CD. Zvyšok sa chystám si dokúpiť alebo mi to za to nestojí.

A mám to nádherne bez DRM, s pachom nového plastu a fotkami svojich obľúbencov. Za cenu ani nie 3/2 mp3 albumu v neporovnateľnej kvalite.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Táto hudba sa tak môže stať atraktívnou nielen pre užívateľov ochotných kupovať digitálnu hudbu v súčasnosti ale aj pre užívateľov, ktorí ju v súčasnosti získavajú inými spôsobmi. Napríklad hudba dostupná na P2P sieťach je typicky vo formáte MP3 v kvalite 128 Kbit/s až 192 Kbit/s, v nižšej kvalite ako 256 Kbit/s AAC."

toto je podla mna riadny hlod, kedze bezne pri stahovani z P2P dosiahne bitrate ovela vyssie hodnosty, co som sa stretol tak najcastejsie premenlivy a to od minima 160kbit/s do maxima 320kbit/s, take chrastenie na urovni 128kbit by som rozhodne necucal... =)
Odpovedať Hodnotiť:
 

rofl, polovica hudby na torrentoch je 320 kbps MP3
Odpovedať Hodnotiť:
 

STACI AJ 128
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pocuje v tom niekto rozdiel? Ja nepocujem rozdiel medzi 256kbit/s a 160kbit/s, u niektorych hudieb 128kbit/s a 160kbit/s imho tiez nie je velmi odlisne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri skladbách, ktoré poznám a prehrám na lepšej veži je počuť rozdiel aj medzi 320 mp3/wma a napr 700 wma. O CD kvalite ani nehovorím. Ten krásny čistý zvuk. MP3 is dead!
Odpovedať Hodnotiť:
 

skus si ich niekedy vypocut napr. na koss porta-pro sice asi ti to nepomoze lebo na tychto sluchatkach je aj 128 kbit mp3 vpohode ked si ich este predtym nepocul ako hraju :D
ale je to rozdiel dokonca ja som na tom uz tak ze mi nestaci ani flac na max kvalite stale mi tam oproti original cd nieco chyba myslim ze je to ta esencia/farba zvuku :DDD
Odpovedať Hodnotiť:
 

neni flac bezstratova kompresia ?? ak ano tak co ti tam moze preboha chybat?? to co sa nestratilo ... nechcel by si aby ti to prisiel zaspievat autor :D aby to bolo uplne bezstratove?? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

neni flac bezstratova kompresia ?? ak ano tak co ti tam moze preboha chybat?? to co sa nestratilo ... nechcel by si aby ti to prisiel zaspievat autor :D aby to bolo uplne bezstratove?? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

konečne niekto napisal do fora nieco mudre. AKEZE TO rozdiely v kvalite pocujete??? Ani pri spickovej technike nie su rozdiely poznatelne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak tak.. najmensi bitrate som sa stretol s tymi 128... prevazne 160 az 192 su bezne a dost ich je 320 tekze neviem o com tocia v clanku...
Odpovedať Hodnotiť:
 

256 Kbit/s AAC je kvalitnejsie ako 320Kbit/s MP3
Odpovedať Hodnotiť:
 

no a aj tak 95 percent ludi to nerozozna.. teda pri tej kvalite co pises.. skorej .. 99,95 percenta...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nasrat na iTunes, stiahnem si hudbu z P2P, ked sa mi paci kupim si orig. CD a nie platit za skomprimovanu hlupost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja rozdiel nepocujem medzi 32kbps a 128kbps
Odpovedať Hodnotiť:
 

To si snad robis srandu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

treba zajst na usne, alebo si obcas vycistit usi.
celkom pomozu aj dobre repraky
Odpovedať Hodnotiť:
 

HEj na tych 400SK rep k PC to neni počut ale uz na zostavach 5.1 a ine je to počut a je to poriadny rozdiel
Odpovedať Hodnotiť:
 

jo to je rozdiel...a poriadny. Taka 128 sa niekedy na patjednotke neda pocuvat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vyssi bitrate automaticky znamena viac MB na skladbu ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je ťažké uspieť s podobným projektom v súčastnosti. Keby nezaspali dobu, ľudia by P2P siete a pod. nepovažovali za úplnú samozrejmosť mať v PC, ako je napr. Solitaire alebo Notepad.
Do rozbehnutého vlaku sa naskočiť veru dá len ťažko, a aj tak to je vždy s ujmami...
Na software vidím výhodu zaplatiť jeho cenu v možnosti využitia podpory produktu, updatov a pod...
Žeby uspeli tým, že pri zakúpení orig. verzie pesničky začali dodávať remixy a koncertné verzie zdarma???

Odpovedať Hodnotiť:
 

to je o nicom tato debata lebo 1,29 dolara je vela - ved to album (ratam 15 skladieb) by stal takmer 500Sk a navyse bez obalu a v horsej kvalite atd... No ale v USA im to mozno pomoze v predajnosti. A tu na Slovensku a okoli sa im na to ako je tu zvykom kazdy vysere ked su DC++ a torrenty kde je to zadarmo a je tam všetko bez DRM.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nejde o kvalitu, nejde o cenu, nejde o to co je kde na p2p, ide o to ze sa konecne vysrali na DRM, prvy maly boj je vyhraty :) este ich musia nasledovat aj ostatne spolocnosti...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to riadne svinstvo. Linuxový svet sa snaží zbaviť DRM už niekoľko rokov(vlastne od samotného počiatku DRM). Potom si príde nejaký Jobs, ukradne si myšlienku, prezentuje ju za svoju a všetci ho začnú považovať, dobre, že nie za Boha, preto, že nám vybavil DRM-free mp3.
Tento svet je teda katastrofálny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie je to mp3 :)

drm sa moze snazit odstranit kto chce, podstatne je ho realne donutit odstranit z hudby a filmov velkych vydavatelstiev, studii. rozpravat v tejto suvislosti o programatoroch cistej duse je mimo kontext.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vies ide o to ze prezentovanie myslienky a postoja je jedna vec a rokovania a ciny druha
ak sa linuxovy svet snazi o DRMfree hudbu, nemusi z toho nic byt ako ani neni ale obcas treba aj skutky
vies ked Jobs prisiel s podporou tejto myslienky pred par tyzdnami tak to neznamenalo nic rovnako ako snaha "Linuxoveho setu", ale vidis treba ciny
ale uznavam ze Jobs ma velke meno a tento krok ho len zvacsi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Celkom nerozumiem velkostiam na 128kbit (dnes, nie v minulosti).
Alebo to ide do MP3manu na ulicu/bike - tam staci 128kbit. Malo ludi ma sluchatka za 1500+ a v buse rozlisi WAV od MP3.

Na HDD/DVD/archiv/kvalitu netreba pouzit ani 256 ani 320kbit, ale FLAC - looseLESS kompresia. Pri dnesnych 320GB za babku al. 2TB HDD za 5000 o 2 roky nevidim dovod setrit kapacitou.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Netreba si mýliť MP3 a MP3Pro.
Ak niekto nepočuje rozdiel na MP3 nižšej ako 128 kbps, tak nech skúsi zistiť rozdiel aspoň v hlase speváka. Tam to je poznať výrazne. (mne to pripomína akoby hlas zo strašne obohranej magnetofonovej pásky).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jedna vec je na nezaplatenie, ten pocit ze som nieco skopicil, stiahol a vyjebal tym nejaky system. :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmmmm,....To je ta navacsia motivacia... Presne tak! - ze som nieco dokazal sam....
Odpovedať Hodnotiť:
 

HALÓÓ... CHLAPCI , NEZASPAL TU NIEKTO ? CHÝBA MI TU DUCHAPLNÝ PRÍSPEVOK O TOM , ŽE KEĎŽE JE TO APPLE JE TO NA P..U A AKO VŠETCI NA SVETE ROBIA TO ISTÉ A LEPŠIE , LEN SA O TOM NEVIE A ČO ROBÍ APPLE JE LEN BLBÝ MARKETING.
Odpovedať Hodnotiť:
 

moje sluchove schopnosti nespoznaju rozdiel medzi 128 a 256 takze asi tak .... :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si myslim ze iTunes je skvela vec. Hlavne pre tych ktorym zalezi na tom aby mali original a tym podporili svojho oblubeneho interpreta. Je predsa rozdiel ci si kupim v obchode cd za 600 sk alebo dam na iTunes za cely album 10 euro(asi 350 sk). Obal a podobne somariny ma nezaujimaju. Kupujem to predsa kvôli hudbe a ked obal chcem tak si ho vytlacim. Co sa tyka kvality, myslim si ze je vyhovujuca. Aspon podla ukazok ktore sa daju vypocut. Uz aby sme tu mali euro a mohli vyuzivat iTunes aj my.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Škoda že tvoj obľúbený interpret nedostane ani 10 centov a nie to ešte 10 dolárov. A k tomu vytlačeniu iba toľko, že pozri sa na to, ako dopala stránka www.cdcovers.cc :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na cdcku asi nezariobia ovela viac. A co sa tyka cdcovers.cc, nevidim tam iny rozdiel oproti predch. rokom ako v grafike. Ale su aj ine moznosti, staci ak zmenis .cc na .to
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár