neprihlásený Nedeľa, 19. januára 2025, dnes má meniny Drahomíra, Mário, Sára
Škóti vyvinuli úsporný superpočítač

Výskumníci na škótskej Edinburghskej univerzite oznámili vyvinutie superpočítača, ktorý pri rovnakom výpočtovom výkone ako superpočítač súčasnej klasickej konštrukcie využívajúci bežné serverové procesory má podľa tvorcov 10-krát nižšiu spotrebu a pri rovnakom zaberanom objeme podľa typu aplikácie dosahuje až 300-násobné urýchlenie. Superpočítač Maxwell využíva namiesto procesorov FPGA čipy.

DSL.sk, 22.3.2007


Výskumníci na škótskej Edinburghskej univerzite oznámili vyvinutie nového superpočítača zaujímavých parametrov.

Na vývoji superpočítača Maxwell, ktorý v súčasnej konfigurácii zaberá iba dva racky, spolupracovala FPGA High Performance Computing Aliancia.

Maxwell nevyužíva niektoré z dostupných serverových procesorov ale Field Programmable Gate Arrays (FPGA) čipy, doteraz bežne nevyužívané na koštrukciu superpočítačov.

FPGA sú programovateľné čipy, u ktorých je možné softvérovo naprogramovať funkciu jednotlivých logických brán a vytvoriť dynamicky konfiguráciu brán schopnú hardvérovo efektívne počítať konkrétnu špecifickú úlohu.

Hoci FPGA čipy majú vyššiu spotrebu ako porovnateľný klasický čip a vo vykonávaní rovnakých logických operácií sú pomalšie, ich hardvérová rekonfigurácia na najefektívnejšie riešenie konkrétneho problému im ale umožňuje dosahovať mnohonásobný výkon oproti bežným procesorom.

FPGA čipy okrem toho zvyčajne integrujú lokálnu pamäť asociovanú s jednotlivými skupinami logických prvkov, čo eliminuje potrebu opakovaného viacnásobného pomalého prístupu do operačnej pamäte, keď čip môže pristupovať k mnohým integrovaným pamäťovým bunkám súčasne.

Maxwell využíva v súčasnej konfigurácii 64 FPGA čipov z rodiny Virtex-4 od spoločnosti Xilinx.

Presný použitý model zverejnený nebol, Virtex-4 v najvyššej verzii obsahuje viac ako 200 tisíc programovateľných logických buniek. K dispozícii sú aj modely s navyše integrovaným jedným alebo dvomi Power PC jadrami s maximálne 142 tisíc bunkami.

Jednotlivé FPGA čipy sú prepojené priamo RocketIO rozhraním integrovaným do Virtex-4 procesorov pre rýchlu vzájomnú komunikáciu a efektívne paralelné výpočty.

O teoretickom maximálnom výkone Maxwellu jeho tvorcovia zatiaľ neinformovali, prvýkrát má byť detailnejšie predstavený v máji.

Prezentovali ale dosiahnuté urýchlenie pri použití Maxwella v porovnaní s rovnako veľkými superpočítačmi približne rovnakej spotreby u troch konkrétnych aplikácií.

U aplikácie pre finančné výpočty v oblasti výpočtu cien opcií došlo k 300-násobnému urýchleniu. Pri spracovaní videa s 3D analýzou framov prišlo 120-násobnému urýchleniu, keď Maxwell dokázal spracovať 8 framov za sekundu, zatiaľ čo klasický superpočítač potreboval na spracovanie jedného framu 15 sekúnd.

Simulácie v oblasti hľadania ropy a zemného plynu boli urýchlené 6-krát.

Na superpočítači novej konštrukcie pracuje v súčasnosti aj IBM, ktorej superpočítač využívajúci Opteron procesory spolu s Cell procesormi s hrubým výkonom v špecifických oblastiach viac ako 200 gigaflopov by mal ako prvý prekonať hranicu výkonu jeden petaflop.


      Zdieľaj na Twitteri


Využívate často PC aj na úlohy, pri ktorých Vás výrazne limituje rýchlosť procesora a mohli by byť pri rýchlejšom CPU dokončené oveľa skôr? (hlasov: 488)

Áno      73%
Nie      27%


Najnovšie články:

TikTok prestal v USA fungovať, zatiaľ zrejme iba dočasne
Havárie Starship a New Glenn sa vyšetrujú, Starship mala poškodiť majetok v Karibiku
PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1
Slovensko vyexportovalo v minulom roku 2.9 TWh elektrickej energie
O2 oznámilo ďalšie zlepšenie pokrytia 5G
Raketa New Glenn konkurujúca SpaceX úspešne odštartovala


Diskusia:
                               
 

Nieco podobne som videl uz davno na google video. Problem je, ze sa to dost tazko programuje, prakticky treba akoby navrhnut mikrocip. FEIkari si asi pridu na svoje. Velka cast vykladu spocivala prave v tom, ako to efektivne programovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nuz ale ked to spravia tak to je uz iny komp.Na tom by sa dali robit uz aj ine veci ako hrat wow-ko
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jaaaj, xilinx, VHDL - to sme mali aj my FIITkari, tiez sme si srandy uzili ked sme v tom xilinxe robili nieco primitivne typu "3-bitove pocitadlo", alebo "dekoder BCD kodu na 7seg. displej" - nic zlozitejdieho sme v tom nerobili, ale nezda sa mi ze by sa vo VHDL tazko programovalo, dost to pripomina Pascal, zato skus nieco take naprogramovat v SystemC (OMG!)... BTW pre zaujemcov - to vyvojove prostredie je dostupne zadarmo! :o
Odpovedať Hodnotiť:
 

ozajstni frajeri aj tak programuju jedine v assembleri ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skoda, ze len take srandy, to my sme take skladali z logickych obvodov, ale daju sa v tom robit ovela zaujimavejsie veci, na ktore je vykonovo aj core2duo kratke (s ohladom na frekvenciu samozrejme).
Ide skor o to, ze toto je nizsie ako assembler. Viac musis poznat tu architekturu a tak. Z tohto pohladu sa mi viac pozdava GPGPU, aj ked aj tam musis co-to o tom vediet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ajtak ste sraaaci a zraziii vaaas autobus....
÷D

Odpovedať Hodnotiť:
 

shit, tak to je uz Vykon s velkym V
Odpovedať Hodnotiť:
 

pekna praca konecne sa zacina pracovat aj na pomer vykon/spotreba ;o)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si asi necital dlho nic z oblasti IT...
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je fajn. sranda len, ze to vymysleli prave skoti... :)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj
Kulturna vlozka:
Pride skot domov a hovori zene ze ho zastavil lupic a povedal mu: zivot alebo peniaze!
a zena na to: a ty si mu dal samozrejme peniaze.

Beha to po javisku a je to cervene co to je?
Kulturna vlozka. :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Core2Duo E6600 to staci :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

to len skoti mohli vymysliet)))
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár