neprihlásený Nedeľa, 19. januára 2025, dnes má meniny Drahomíra, Mário, Sára
Čipy majú komunikovať laserom už od júla

Už na júl tohto roka ohlásila spoločnosť Lightfleet uvedenie prvého systému laserovej komunikácie medzi čipmi v počítači. Nová technológia sa tak objaví oveľa skôr ako sa predpokladalo, keď na konci roka majú byť systémy komunikujúce medzi čipmi laserovo dostupné už aj komerčne. Prvé systémy budú využívať laserovú komunikáciu na urýchlenie komunikácie vo viacprocesorových počítačoch.

DSL.sk, 6.3.2007


Na júl tohto roka oznámila začínajúca spoločnosť Lightfleet uvedenie technológie komunikácie počítačových čipov laserom.

Laserová komunikácia umožní násobne vyššie komunikačné rýchlosti a odozvy ako komunikácia založená na elektrickej signalizácii, keď jedna linka optickej komunikácie v súčasnosti umožňuje rýchlosti na úrovni 30 Gb/s.

Laserová komunikácia má navyše mnohonásobne nižšiu spotrebu.

Lightfleet použije laserovú komunikáciu najskôr na zrýchlenie komunikácie medzi procesormi vo viacprocesorových počítačoch, kde je najužším hrdlom u náročných úloh práve nízka rýchlosť vzájomnej komunikácie.

Technológia bude uvedená v serveroch s maximálne až 32 dvojjadrovými procesormi od Intelu, presné technické detaily a vlastnosti technológie s označením Corowave ale zatiaľ nie sú známe.

Podľa dostupných informácií laser nebude prenášaný optickými vláknami ale smerovaný pomocou sústav zrkadiel. Využívaná má byť možnosť pretínania laserov bez vzájomnej interferencie, komunikačný systém prepájajúci veľké množstvo komponentov tak bude môcť byť jednoúrovňový.

Detaily ako komunikačná rýchlosť a spôsob integrácie systému s procesormi spoločnosť nezverejnila.

Na vývoji technológie pre optickú komunikáciu medzi čipmi v PC pracuje intenzívne napríklad aj Intel. Na konci januára predstavil kremíkový modulátor, ktorý posúva rýchlosti laserovej komunikácie medzi čipmi na 30 Gb/s.

Maximom u technológií optickej komunikácie na dlhé vzdialenosti sú v súčasnosti modulátory o rýchlosti 40 Gb/s, tieto sú ale vyrábané z drahých zlúčenín ako napríklad indium phosphide.

Pre ich cenu tak nie sú použiteľné v bežných počítačových čipoch na účely komunikácie medzi čipmi alebo v rámci čipov, na tieto účely sa vyvíjajú modulátory založené na kremíku alebo iných lacných materiáloch.

Odhady analytikov z posledného obdobia hovoria o nasadení laserovej komunikácie v PC až v budúcom desaťročí, pokiaľ by sa podarilo Lightfleet uviesť reálne použiteľnú technológiu už tento rok, išlo by o veľký technologický skok.

Len nedávno, v polovici februára, bol pritom ohlásený ďalší výrazný skok v technológii počítačov, kvantový počítač.

Rovnako ako v prípade Lightfleet ale nová vyvinutá technológia zatiaľ nebola podrobená skúmaniu nezávislými odborníkmi a spoločnosti stojace za oboma technológiami pred uvedením produktov nezverejňujú prakticky žiadne detaily.


      Zdieľaj na Twitteri


Čo považujete v súčasnosti za užitočnejšie a potrebnejšie, zlepšenie dostupného softvéru alebo vyšší výkon hardvéru? (hlasov: 344)

Zlepšenie softvéru      66%
Výkonnejší hardvér      34%


Najnovšie články:

TikTok prestal v USA fungovať, zatiaľ zrejme iba dočasne
Havárie Starship a New Glenn sa vyšetrujú, Starship mala poškodiť majetok v Karibiku
PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1
Slovensko vyexportovalo v minulom roku 2.9 TWh elektrickej energie
O2 oznámilo ďalšie zlepšenie pokrytia 5G
Raketa New Glenn konkurujúca SpaceX úspešne odštartovala


Diskusia:
                               
 

urcite niesi prvy magor.
Tato technologia by sa mohla velmi dobre uplatnit vnutri cipov, na komunikaciu medzi jadrami, bolo by to omnoho lepsie, ako ked napr teraz ked sa 2 jadra rozpravaju len cez fsb...
keby este nahradili tymto kable do ramiek, to by boly vykony!
Odpovedať Hodnotiť:
 

no a bude ti to ajtak naprd lebo ti bude harddisk swapovat a sme tam kde sme boli
Odpovedať Hodnotiť:
 

kable do ramiek?
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol nj :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

jadra? myslis cpu? tak tie sa cez FSB nerozpravaju, to len North a south bridge... a tie kable k ramkam fakt nechapem co tym myslis :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslel som tym normalnu zbernicu. pri tejto technologii, mozno ani nebude treba viac optickych liniek, iba jedna tam a jedna spat. ale to by uz museli byt aj nativne ramky opricke... a swapovanie by vykonu az tak nevadilo.co potrebuje si nacita do ram a frci...
Odpovedať Hodnotiť:
 

fetujete.......? Od jula 2030 asi tak :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

TheTOM.SK pisal si nieco o tom HIPS, som si to stiahol lebo prave to potrebujem, ale prosim ta vysvetli mi ako to pracuje, stiahol som trial "defense wall HIPS v1.74" co musim urobit, ci to staci mat len zapnute, lebo mam problem s jednym userom, ktory sa mi snazi prihlasi ako administrator, no zatial sa mu to nepodarilo :D a nahrava mi same keyloggery.. PC Acme, a este nejake, a prave to potebujem, zistit co nahral kedy, aky, atd. a ci to dokaze spolahlivo blokovat. DIkes za rady tipy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tu je podprobny navod, na par stranach so screenmi:
http://security.over-blog.com/ article-3030160.html
HIPS je v podstate zlozitejsi na pouzivanie ako firewall, aj ked v principe ide o to iste, povolis, co potrebujes a ostatne bude zakazane. Ja som kedysi pouzival Antihook, ale limitoval som az prilis , a potom som mal BSOD. DefenseWall teraz skusit nemozem, na Viste sa nespusti ani len instalacka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

:D dikes
Odpovedať Hodnotiť:
 

nabuduce to preloz poriadne a nie ze indium phosphate to co je za <|>

hadam sme na slovensku tak fosfat india
a ked sa ti nelubi slovencina tak chod do US a neotravuj tu vzduch tymi trapnymi prekladmi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dilo, dilo, dilino!!!

Aby bolo jasné!!!!!!
Sme na Slovensku a preto žiadny ani fosfat india ALE fosforečnan inditý!!! IGEN, "roduverný"?
Odpovedať Hodnotiť:
 

FOSFID kua! uz ma neseute!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chlapci, boli ste vy uz niekedy v krcme? Debata informatikov nie je nikdy vecna. Asi je to zapricinena ich tunelovym ponimanim reality. Cest vynimkam.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár