neprihlásený Pondelok, 20. januára 2025, dnes má meniny Dalibor
KGB Archiver 2 Beta 1

Dnes si predstavíme dnes uvoľnenú prvú verejnú beta verziu komprimačného softvéru KGB Archiver 2. Druhá verzia tohto programu využívajúca popredné komprimačné algoritmy PAQ priniesla podporu verzie PAQ7 a ešte zlepšila dosahované komprimačné pomery. Ako obstojí KGB Archiver 2 v porovnaní so špičkovými WinRK a najnovšími PAQ8 algoritmami?

DSL.sk, 11.2.2007


Dnes si predstavíme v nedeľu vydanú prvú betu druhej verzie open-source komprimačného softvéru KGB Archiver 2 od Tomasza Pawlaka.

KGB Archiver 2

Druhá verzia prináša oproti prvej verzii nové užívateľské rozhranie, podporu PAQ7 algoritmov a s nimi vyšší komprimačný pomer, čím sa radí medzi popredné komprimačné programy.

KGB Archiver 2 podporuje okrem vlastného .kgb formátu aj .zip, oproti konkurenčným programom podporujúcim formát .zip je ale menej prepracovanejší a tak túto jeho funkciu pravdepodobne nevyužije veľa užívateľov.

Algoritmus KGB Archivera 1.x bol založený na PAQ6v2, KGB Archiver 2 podporuje algoritmy PAQ1 až PAQ7, preferovanou je samozrejme najvyššia verzia.

Zväčšiť Zväčšiť
Vytvorenie archívu



V prvej beta verzii užívateľské rozhranie nepodporuje všetky plánované funkcie, archív je možné vytvoriť len z označených súborov z jedného adresára. Funkčnosť postupného pridávania súborov z rozličných adresárov nie je zatiaľ aktivovaná.

Zväčšiť
Priebeh komprimácie



Druhá verzia oproti prvej reálnejšie odhaduje celkový potrebný čas na komprimáciu aj predpokladanú výslednú veľkosť archívu.

Zväčšiť Zväčšiť
Nastavenia KGB Archivera 2

Výsledky

Účinnosť kompresie sme porovnávali u tzv. Calgary corpusu zvyčajne používaného na testovanie komprimačných algoritmov. Calgary corpus tvorí 14 súborov rozličného typu, textových, binárnych a multimediálnych, o veľkosti spolu 3 067 KB.

Pri použití algoritmu PAQ7 podľa úrovne kompresie od minimálnej po maximálnu bola výsledná veľkosť archívu 704 KB až 604 KB.

Rekord, 571 KB, v našich testoch doteraz dosiahol WinRK 3.0.3 pri použití PWCM algoritmu.

KGB Archiver 2 nepodporuje viac threadov a nedokáže tak naplno využiť moderné viacjadrové procesory. Rýchlosť komprimácie u PAQ7 sa pohybuje iba od 12 KB/s po 14 KB/s na 2.8 GHz Pentium D 820 procesore.

Potrebné množstvo pamäte sa pohybuje od 31 MB po 949 MB.

V porovnaní so špičkou komprimačných programov, WinRK 3.0.3 a algoritmov z rodiny PAQ8, sa na maximálnej úrovni kompresii KGB Archiver 2 nachádza za WinRK FPW2 a pred WinRK FPW3, tieto sú ale výrazne rýchlejšie.

Porovnanie najlepších komprimačných softvérov sme priniesli v tomto článku.

Pre porovnanie aktuálna 1.x verzia KGB Archivera dokáže Calgary corpus skomprimovať pri maximálnej úrovni kompresie na 632 KB pri rýchlosti 14 KB/s na tom istom procesore a pri spotrebe pamäti cca 1.5 GB.

Zhodnotenie

KGB Archiver sa radí medzi extrémne komprimačné programy, ktoré dosahujú v porovnaní s bežne používanými softvérmi násobne lepšie výsledky pri komprimovaní niektorých typov súborov, najmä textovej povahy.

V porovnaní s WinRK, špičkou čo sa týka dosahovaných komprimačných pomerov, dosahuje ale výrazne slabšie výsledky. Jeho výhodou je ale dostupnosť PAQ algoritmov aj KGB Archivera 2 ako open-source softvéru.

Nový KGB Archiver je možné sťahovať tu, prvá beta verzia má ale niekoľko známych nedostatkov a autor ju zatiaľ neodporúča používať na komprimovanie dôležitých dát.


      Zdieľaj na Twitteri


Aký nástroj používate na komprimáciu súborov? (hlasov: 367)

7-Zip      10%
Power Archiver      6%
Total Commander      8%
WinRar      55%
WinZip      5%
Iný      8%
Žiadny      6%


Najnovšie články:

TikTok prestal v USA fungovať, zatiaľ zrejme iba dočasne
Havárie Starship a New Glenn sa vyšetrujú, Starship mala poškodiť majetok v Karibiku
PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte


Diskusia:
                               
 

ten clanok asi fakt nebol nutny, malokto potrebuje vediet nazov druheho najlepsieho (alebo horsieho) komprimacieho softveru, treba sa venovat skor najlepsim alebo niecomu inemu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Typicky slovenska natura.
Opovrhnutie a spochybnenie hodnôt, ktoré nam môzu dodat informacie, ci pozitivne ci negativne, ci dolezite ci menej dolezite.
Cudujem sa, ze sme vôbec este stat.

A zlata perla:
"...,treba sa venovat skor najlepsim alebo niecomu inemu..."
Tak toto je naozaj pod uroven vsetkych zivych bytosti (aj nezivych)
Ospravedlnujem sa, ze vobec zdielam kyslik a zivotnu plochu s takymto "clovekom"


Odpovedať Hodnotiť:
 

inac perla ma dnes meniny ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

autor ju zatiaľ neodporúča používať na komprimovanie dôležitých dát
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak sa ti nepaci moj nazor, tak prosim, ale nadavat tu za to nemusis (mam na mysli hlavne poslednu vetu)...ak to fakt nevies povedat normalnym sposobom, tak potom ta posledna veta plati aj v mojom pripade...ako naco je dobre citat po internete miliony clankov o dajakych softveroch, ktore nakoniec aj tak nebudeme pouzivat, pretoze uz v clanku su odkazy na lepsie programy...tak potom naco sa venovat vsetkym takym programom zvlast?...a okrem toho sa aj zvykne hovorit ze nas strasne zahlcuju nepotrebne informacie a taketo spravy ku tomu len prispievaju...a toto ze treba sa venovat...som myslel v clankoch o softveroch, ne vseobecne, aby ludia vedeli co sa im najviac oplati pouzivat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz sa z toho nevymotas

:DDD
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj ty si sa ukotil len zo zvyku...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pozri: Asi 0,5%(som optimista) ludstva ma auto typu mercedes a vyššie. Podla tvojho prispevku vyznieva, ze sa ludom oplati pozriet, prestudovat iba tieto auta, ze????

Si somár
Odpovedať Hodnotiť:
 

najblizsie si precitaj co som pisal, pisal som ze sa to vztahuje len na softver, kedze ten si moze dovolit kazdy (v niektorych pripadoch nelegalne, ale kazdy...)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Suhlasim... Perla supr :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked sa ti nepaci, tam su dvere (obrazne povedane)
Mna ten clanok zaujal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

UHARC forewer :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale fakt...porovnanie s UHARC som ešte nikde nevidel....i ked je relativne pomalsi ta komprimacia je super..hlavne ak to niekto vie ako rozdelit rozne subory do viac archývou a potom to uz iba dat do jedneho bezkempresie....pripadne vynechat video a tada hra na cele dvd je na 200MB...hehehe
Odpovedať Hodnotiť:
 

No myslim ze z komprimaciou hry na 200MB si to pekne prepalil, inak je to zaujimave ako sa komprimacia dat v dobe velkokapacitnych diskov roznych FLASH pamati stale drzi. Napr ja komprimujem hocico uz len tak raz do roka. A nejako mi to nechyba.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja si myslim ze komprimacia vseobecne ma vzdy zmysel, predsa len internetove linky zacinaju byt vytazene, bez kompresie videa a audio si to ani neviem predstavit, a prakticky je rychlejsie ked tahas z inetu subor o velkosti 100MB ako dajmetomu 400MB
Odpovedať Hodnotiť:
 

vidim ze si vyznavac warezu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prosim ta nevies nahodou kde to stiahnut a ako sa to pouziva ja stahujem hry co su pomocou tohto programu spakovane a je to super program plis napis na palinojur@azet.sk diky
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem kde presne ale čo tak skúsiť google...určite to tam najdeš....daj hľadať uharc download alebo uharc0.6 download

alebo winuha download - to je aj s gui-teda pre tých ktorý nemajú radi cmd...

uričte to lahko a rychlo najdeš....

a maličkosť vždy skusiť najskor google..až potom pytať link....
Odpovedať Hodnotiť:
 

dufam ze si tu niekedy precitam aj porovnanie unixovych archivatorov..
Odpovedať Hodnotiť:
 

super článok páči

Odpovedať Hodnotiť:
 

linux rlz :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

DPC ten kto tam dal do hlasovania ze totalcmd bol asi hlupak.
ved totalcmd je suborovy manazer s podporou komprimacie. ved aj tak to komprimuje do:
zip; tar; gz; tgz
ked uz doinstalujes dalsie pluginy tak to dokaze skoro vsetko.
hlasoval som winrar
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár