neprihlásený Štvrtok, 11. júna 2026, dnes má meniny Dobroslava
Vydaný AV2 s oveľa lepšou kompresiou videa, bez oficiálneho oznámenia

Značky: AV2

DSL.sk, 1.6.2026


Organizácia AOMedia nakoniec na konci minulého týždňa oficiálne vydala nový kompresný formát videa AV2, nástupcu AV1, keď sprístupnila jeho finálnu špecifikáciu a zároveň referenčnú implementáciu dekódera a enkódera v podobe softvéru AVM.

Špecifikáciu aj odkazy na AVM je možné nájsť na av2.aomedia.org.

Vydanie na konci minulého týždňa naznačovali neoficiálne informácie, na ktoré sme upozornili v tomto článku. AV2 bol nakoniec vydaný 28. mája.

Organizácia AOMedia stojaca za AV1 aj AV2 v minulom roku oznámila plánované dokončenie a vydanie AV2 do konca minulého roka. K tomu ale neprišlo, organizácia verejne neoznámila dôvod oneskorenia a zároveň ani aktuálne zatiaľ oficiálne neoznámila vydanie AV2. Zatiaľ tak nie je jasné, aké zlepšenie kompresie u AV2 tvorca oficiálne avizuje.

Podľa informácií AOMedia a jednotlivých spoločností združených v AOMedia z jesene minulého roka mal ale AV2 ešte pred jeho definitívnym dokončením pri rovnakej kvalite až o približne 30% nižší bitrate ako AV1.



Najnovšie články:

Viac ako polovica MS vo futbale cez Internet bude spoplatnená
Slovensko.sk bude mať odstávku
Aj Asus predstavil WiFi 8 router
Starlink na Slovensku v krátkom čase druhýkrát výrazne zvýšil ceny
Firefox na leto výrazne zlepšuje zabudovanú VPN
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 35-krát
Odstúpenie od nákupu do 14 dní bude od budúceho týždňa jednoduchšie
Amazon nestíhal vyniesť satelity pre internetové pripojenie Leo, úrad mu zrušil termín
Český astronaut by mal budúci rok letieť na ISS, má pilotovať SpaceX Dragon
MS vo futbale cez Internet budú na Slovensku prvýkrát spoplatnené - aktualizácia 1


Diskusia:
                               
 

Je to skvelý nápad, ktorý by v dobách dial-upu a ISDN priekazne spôsobil revolúciu.
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

Pri dnešných cenách mobilného internetu tiež dobré.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja by som povedal "Dobre pri dnesnych cenach diskov".
Pokial si chce niekto urobit databazu filmov a serialov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

naco by to niekto robil v dobach torrentov? ja si stiahnem co chcem pozret a vymazem... naco by som to susil na disku?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

ale vieš čo je "ratio" a že prečo je logické ho udržiavať nad pomerom 1, však?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

On este asi nezazil mrtve torrenty a teraz o nich pocuje prvy krat. Alebo nikdy nehladal "stare veci".
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ja nevymazávam, skladujem pre prípad svetlej nukleárnej budúcnosti. Aby som mal čo v bunkri pozerať
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár