neprihlásený Štvrtok, 11. júna 2026, dnes má meniny Dobroslava
Nemecko finančne podporí vývoj linuxového desktopového prostredia KDE

Značky: open sourceLinuxNemecko

DSL.sk, 13.5.2026


Nemecký štátny fond Sovereign Tech Fund významne podporí vývoj softvéru zastrešovaného organizáciou KDE, ktorej najvýznamnejším softvérom je grafické desktopové prostredie KDE Plasma.

KDE, ktorá je nemeckou neziskovou organizáciou, o tom informuje v tomto oznámení.

Podľa informácií fondu celková podpora dosiahne viac ako 1.28 milióna eur a bude poskytnutá v tomto a budúcom roku.

KDE aj fond podporu označujú ako investíciu, nie je jasné či tým myslia investíciu v zmysle samotnej podpory alebo v zmysle získania nejakého podielu na projekte.

KDE podľa stručných informácií prostriedky použije na vývoj KDE Plasme ale tiež vlastnej distribúcie KDE Linux a ďalších projektov.

Desktopové prostredie KDE je určené pre unixové operačné systémy a najmä Linux a je jedným z dvoch hlavných desktopových prostredí na Linuxe popri Gnome. Už dlhšie ale jasne dominuje prostredie Gnome, ktoré je štandardným na množstve distribúcií.

Najznámejšími distribúciami, ktoré majú ako štandardné prostredie KDE, sú zrejme openSUSE a Kubuntu, edícia Ubuntu. Veľká časť distribúcií ale umožňuje použiť aj iné desktopové prostredia ako štandardné vrátane KDE.

Sovereign Tech Fund v minulosti už podporil viacero významných open source softvérov, okrem iného v roku 2024 oznámil podporu projektov Samba a FreeBSD.



Najnovšie články:

Ohlásená batéria s fantastickými vlastnosťami bez lítia, analýza ale vyvracia použitie sodíka
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.24
Viac ako polovica MS vo futbale cez Internet bude spoplatnená
Slovensko.sk bude mať odstávku
Aj Asus predstavil WiFi 8 router
Starlink na Slovensku v krátkom čase druhýkrát výrazne zvýšil ceny
Firefox na leto výrazne zlepšuje zabudovanú VPN
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 35-krát
Odstúpenie od nákupu do 14 dní bude od budúceho týždňa jednoduchšie
Amazon nestíhal vyniesť satelity pre internetové pripojenie Leo, úrad mu zrušil termín


Diskusia:
                               
 

KDE? NO TAM, V NEMECKU!
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

V originále k DE.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Chapem preco nie gnome3 ale skoda ze nesli do niecoho lahsieho napr. Mate alebo xfce.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Je to nemecký fond. Mate je z argentíny a xfce z francúzska.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A pritom to xfce funguje lepsie ako auta zacinajuce na F ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Favorit, Felicia... tak to je teda vyhra no
Odpovedať Hodnotiť:
 

Suhlas, experimentoval som sa dlhsie s KDE, ale XFCE je pre mna to prave orechove.
Mozno ma az prilis konzervativny vyvoj, ale zasa stabilita a customizovatelnost podla mna dalekom prekonava GNOME aj KDE.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Gnome 3 je otrasné, mám ho na Solarise. Na KDE sa nechytá ani zďaleka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár