neprihlásený Streda, 18. februára 2026, dnes má meniny Jaromír
Vozidlo Perseverance na Marse vie samé zistiť svoju presnú pozíciu

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 18.2.2026


Americká vesmírna agentúra NASA vylepšila softvér svojho robotického vozidla Perseverance na Marse a to teraz dokáže veľmi presne samé zistiť svoju pozíciu.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Na Marse nie je vybudovaný globálny satelitný navigačný systém, ktorý by umožňoval zistiť presnú pozíciu na povrchu na základe rádiofrekvenčného signálu zo satelitov takéhoto systému rovnako ako GPS a ďalšie podobné systémy na Zemi.

NASA doteraz presnú pozíciu Perseverance zisťovala pomocou 360-stupňovej panoramatickej snímky okolia vozidla poslanej na Zem, ktorú následne NASA analyzovala porovnaním so satelitnými snímkami zo satelitu MRO, Mars Reconnaissance Orbiter.

Nový softvér bežiaci priamo na Perseverance funguje na rovnakom princípe, pričom podľa NASA je presnosť určenia pozície 25 centimetrov. Takéto riešenie závisí na teréne a aké sú jeho limity v teréne na Marse a či napríklad dokáže dosahovať takúto presnosť úplne všade na Marse, oznámenie neuvádza.

Hlavné počítače Perseverance sú v porovnaní s modernými procesormi ale pomerne nevýkonné, keď sú postavené na špecifickom hardvéri odolnom radiácii uvedenenom ešte v roku 1997. NASA na tento účel tak využila procesor z modulu, ktorý sa používal na komunikáciu s už nefunkčným vrtuľníkom Ingenuity. Ide o nešpecifikovaný komerčný procesor, ktorý je podľa NASA 100-krát výkonnejší ako hlavné počítače vozidla.

Pri testovaní softvéru NASA zaznamenávala opakovane nepresnosť, čo pomohlo odhaliť 25 poškodených bitov pamäte z celkového 1 GB. NASA tak nasadila riešenie, ktoré podľa oznámenia "izoluje" tieto poškodené bity.



Najnovšie články:

Cez peeringový uzol SIX tiekol výrazne viac ako terabit, opäť vďaka hokeju
Telekom ani po 3 mesiacoch ani neuviedol presné požiadavky na jeho Android aplikáciu
Aj Firefox už o niekoľko dní prestane podporovať Windows 7
Zverejnený dlhší trailer blížiaceho sa Star Wars filmu
NASA otestuje tankovanie rakety pre let k Mesiacu tento týždeň
Samsung prišiel o pozíciu najväčšieho výrobcu TV
iPhony testujú end-to-end šifrovanie správ cez RCS
Čína zakázala zasunuté elektronické kľučky na autách, vyžaduje mechanické
Lacný MacBook bude farebný, Apple nové produkty predstaví o 2 týždne
Nemecký súd zakázal Asusu a Aceru predávať PC, kvôli patentom na H.265


Diskusia:

Pridať komentár