neprihlásený Streda, 18. februára 2026, dnes má meniny Jaromír
WiFi v EÚ evidentne nebude môcť využívať veľkú časť 6 GHz pásma

Značky: Wi-Fi

DSL.sk, 17.11.2025


Radio Spectrum Policy Group, RSPG, poradná skupina Európskej komisie, evidentne po svojom minulotýždňovom zasadnutí odporučí, aby 540 MHz frekvencií v 6 GHz pásme bolo vyhradených pre mobilné siete a neboli uvoľnené pre WiFi a iné nelicencované použitie.

RSPG zatiaľ zrejme svoje rozhodnutie oficiálne neoznámila, po neoficiálnych informáciách to už potvrdzuje aj tlačová správa organizácie Wi-Fi Alliance.

O situácii sme po upozornení organizácií Wi-Fi Alliance a Dynamic Spectrum Alliance informovali v tomto článku a následne o neoficiálnych informáciách o rozhodnutí RSPG v tomto článku.

V minulosti technológia WiFi využívala najmä frekvencie v pásmach 2.4 GHz a 5 GHz, pričom tieto frekvencie môže využívať na základe ich uvoľnenia pre verejné nelicencované používanie.

Od verzie WiFi 6E podporuje WiFi aj frekvencie v pásme 6 GHz. Tieto frekvencie podporuje aj posledná generácia WiFi 7 a bude ich podporovať aj prichádzajúca nová verzia WiFi 8.

Kým v USA v roku 2020 bolo pre nelicencovaná použitie vrátane WiFi uvoľnené celé 6 GHz pásmo od 5925 MHz až po 7125 MHz, v EÚ bola v roku 2021 uvoľnená pre takéto použitie zatiaľ len časť pásma, konkrétne pásmo o šírke 480 MHz od 5945 MHz po 6425 MHz.

O budúcnosti zvyšnej časti 6 GHz pásma zatiaľ nebolo definitívne rozhodnuté, do úvahy prichádza využívanie pre mobilné siete, uvoľnenie pre nelicencované využitie ale aj zdieľanie pre obe využitia. Wi-Fi Alliance a Dynamic Spectrum Alliance ale pred minulotýždňovým zasadnutím RSPG upozorňovali, že okrem iného Nemecko presadzuje prioritizovanie pre mobilné siete.

Podľa informácií agentúry Reuters a tiež tlačovej správy Wi-Fi Alliance RSPG teda odporučí, aby 540 MHz zo zatiaľ nepridelenej časti 6 GHz pásma bolo určených pre mobilné siete mobilných operátorov. O zostávajúcich 160 MHz sa zatiaľ nerozhodne a podľa zdrojov agentúry sa s ich určením počká na konferenciu World Radiocommunication Conference 2027 a jej závery.



Najnovšie články:

Cez peeringový uzol SIX tiekol výrazne viac ako terabit, opäť vďaka hokeju
Telekom ani po 3 mesiacoch ani neuviedol presné požiadavky na jeho Android aplikáciu
Aj Firefox už o niekoľko dní prestane podporovať Windows 7
Zverejnený dlhší trailer blížiaceho sa Star Wars filmu
NASA otestuje tankovanie rakety pre let k Mesiacu tento týždeň
Samsung prišiel o pozíciu najväčšieho výrobcu TV
iPhony testujú end-to-end šifrovanie správ cez RCS
Čína zakázala zasunuté elektronické kľučky na autách, vyžaduje mechanické
Lacný MacBook bude farebný, Apple nové produkty predstaví o 2 týždne
Nemecký súd zakázal Asusu a Aceru predávať PC, kvôli patentom na H.265


Diskusia:
                               
 

Čo by sme dávali frekvencie ľuďom zadarmo, keď ich môžeme draho predať mobilným operátorom.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nie nemecko ale, Deutsche Telekom aktívne lobuje za obmedzenie WiFi6.

Toto by chcelo ráznu reakciu študentov, spoločne sa postaviť uzurpátorovi, a vybojovať frekvencie spať.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Niet nad proaktívny prístup priekazne ráznou reakciou.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

V časoch velikej Moskvy ľudia riskovali oveľa viac, za menej.
Dnes by stačilo kliknúť na EU petíciu, ale pri takom veľkom výbere rôznych vzorov a farieb kachličiek nie je čas.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

https://www.openpetition.de/
petition/online/erhalt-des-
oberen-6-ghz-bands-fuer-wlan-gegen-
exklusive-mobilfunkvergabe-
durch-das-bmds



podla počtu podpisov Nemci na to zvysoka ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Príliš komplikovaná téma pre spodinu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to moža?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyzývam všetkých aby sme už dnes začali bojovať za 7,8,9,10,11 …Ghz pásmo , dokiaľ ešte je na sklade…
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

OK! Začneme bojovať priekazne za 7,8,9,10,11,...
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Bolo by zaujimave zistit, kolko dostali sudruhovia v RSPG do vacku "vsimne".. a nejaka peticia v Nemecku nikoho nezaujima, maju ovela vacsie problemy a prusery.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Uvažuješ ako východo-europan, ktorý volí politikov bez vízie.


Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Skor voli vyluceneho socialneho demokrata a hodinkami za 100k.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A naní to málo Antone Pauloviči?

Potrebujeme zvýšiť frekvenciu mikrovlnných žiaričov v domácnostiach? Nieje u nás známe "tu kabel, tu kabel, tu kabel"? Mohli by nam stacit kable este chvilu. Vsak uz wifi ho teraz dobieha (v rozsireni vyssich priepustnosti)... A na beznu domacnost staci 40 mbit na kazdu osobu pre sledovanie cohokolvek...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nebude smiet, moct bude, staci openwrt s nastavenim inej krajiny :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

To by openwrt museli aj podporovat nejake wifi 6e.. o MLO vo wifi 7 ani nehovorim.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár