neprihlásený Nedeľa, 25. januára 2026, dnes má meniny Gejza
Občiansky v eDoklady použilo pri sobotných voľbách rádovo 1% voličov

Značky: e-governmentSlovensko

DSL.sk, 8.9.2025


Novú možnosť preukazovať totožnosť pri voľbách pomocou elektronického občianskeho preukazu prístupného cez eDoklady využilo pri sobotných doplňujúcich voľbách do samosprávy v bratislavskej mestskej časti Petržalka rádovo 1% zo zúčastnených voličov.

Vyplýva to z informácií Petržalky pre DSL.sk.

Mieru využívania eDokladov monitorovala samospráva do 19:00, následne sa zapisovatelia sústredili na spracovanie výsledkov. Voľby trvali od 7:00 do 22:00.

"Od 7:00 do 19:00 odvolilo v Petržalke 139 voličov s eDokladmi," uviedla pre DSL.sk Mária Halašková, hovorkyňa mestskej časti Petržalka.

Podľa zatiaľ predbežných neoficiálnych informácií sa volieb v Petržalke zúčastnilo približne 15.8-tisíc voličov, eDoklady tak využilo zrejme rádovo percento z nich.

Preukazovať pomocou občianskeho v eDoklady sa dá s využitím novej funkčnosti, ktorá umožňuje dôveryhodne a bezpečne elektronicky overiť doklad iného užívateľa v eDoklady. Funkčnosť pribudla v novej verzii aplikácie v auguste a je prístupná pre ľubovoľných užívateľov. O jej sprístupnení sme informovali v tomto článku, popis ako ju využiť je možné nájsť v tomto článku.

Volebné komisie a ich členovia ale nemali povinnosť akceptovať preukazovanie totožnosti pomocou eDoklady. Petržalka sa podľa informácií pre DSL.sk evidentne snažila zabezpečiť, aby každý volič, ktorý chce použiť eDoklady, tak mohol spraviť.

Pri voľbách bolo 95 okrskových komisií umiestnených v 25 rozličných volebných miestnostiach. V 23 z nich mali čítačku, teda smartfón s aplikáciou eDoklady schopnou overiť predkladaný doklad v eDoklady.

"Ostatné sme pokrývali koordinátormi, ktorí boli k dispozícii pre voličov celý deň a do niekoľkých minút vedeli prísť na školu s čítačkou a danej komisii asistovať. V komisiách nebolo veľa ľudí s čítačkami, ale boli rozmiestnení na takmer všetkých školách a vedeli si vypomôcť - jeden / dvaja ľudia asistovali aj susedným komisiám," uviedla hovorkyňa.



Najnovšie články:

Vydaná nová rýchlejšia hlavná verzia SVT-AV1, AV2 stále nebol vydaný
Prvé notebooky s CPU od Nvidie budú zrejme uvedené v nasledujúcich mesiacoch
Pražské taxíky nebudú musieť byť iba elektromobily, zrušenie spaľovacích motorov neprešlo
Na AI sa má tento rok minúť viac ako 2.5 bilióna
Hackerská súťaž odhalila 76 nových zraniteľností v autách, súťažiaci získali viac ako milión
Počet nabíjačiek elektromobilov prekročil 3-tisíc
Raspberry Pi uviedlo vlastný USB kľúč vyššej triedy
Štát chce zaviesť pre domácnosti dynamické ceny elektriny, ktoré sa počas dňa menia
Na hackerskej súťaži hackli Linux pre autá
Ohlásená ďalšia obrovská konštelácia satelitov pre Internet, s extrémnymi rýchlosťami


Diskusia:
                               
 

Je to významný míľnik v používaní eDokladov a čísla už budú len rásť. Nabudúce 1.2%
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dufam ze to skonci ako s linuxom na desktope :D
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

No dovoľ! This is the year of Linux desktop.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Možno by sa to využilo viac, ak by to bolo zabezpečené tak, že prídete s eDokladom a niekto je ready to tam prečítať. Mne osobne povedali, aktuálen tu nemáme osobu, ktorá to vie prečítať. Počkajte prosím ona sem ide z inej budovy. Samozrejme, že som nečakal.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

A povieš nám aj, či si teda napokon odvolil, alebo len nečakal a išiel preč?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

A čo je nejaký vidlák, aby volil priekazne analógovo?
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Po prevaleni ze hlasovanie v nrsr sa dalo ovplyvnovat z lanu v bufete nas dezole cisar testuje ci sa nedaju pouzit gogolove mrtve duse v najblizsich volbach. Zatial to vyzera nadejne.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Na manipulaciu hlasovania sa musia inspirovat 24/7 ozratou Radicovou.

V Smerohlase maju tiez dost alkacov. Aj Dankovci sa mozu pridat.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

No inštalácia tých eDokladov je taká "jednoduchá", že to zvládne v pohode aj kadejaký senior. Kiež by aj banky mali také "jednoduché" inštalácie svojich aplikácii, boli by sme v dobe kešu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nechápem, prečo robia takú vedu, vlastne akúkoľvek vedu z overovania eDokladov.
...tá appka eDoklady mala mať priamo v sebe implementovaný overovací modul... ...zároveň by sme presne vedeli, že kto overuje a koho overuje... aký problém?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár