neprihlásený Pondelok, 20. januára 2025, dnes má meniny Dalibor
Nové produkty vyvíjané výskumom Microsoftu

Microsoft Research, samostatné výskumné laboratóriá Microsoftu, viackrát v minulosti prišli so zaujímavými projektami, ktoré ale často zostávajú vo fáze beta verzií a do hlavnej produktovej rady Microsoftu si cestu nenašli. Skôr tento mesiac Microsoft Research informoval o aktuálne vyvíjaných nových zaujímavých technológiách a produktoch najmä z oblasti počítačovej bezpečnosti, ktoré by naopak mohli byť zahrnuté už v najbližšej dobe.

DSL.sk, 22.12.2006


Skôr tento mesiac Microsoft Research poskytol stručné informácie o viacerých zaujímavých softvéroch a technológiách vyvíjaných v týchto výskumných laboratóriách.

Celkovo Microsoft Research, v ktorom pracuje v súčasnosti 700 zamestnancov, predstavil stručne šesť projektov a aktuálne informoval na svojich stránkach o ďalšom, tentokrát nie z oblasti bezpečnosti.

GhostBuster

GhostBuster je technológiou a softvérom, ktorý má odhaľovať aj zatiaľ neznámy škodlivý kód a najmä rootkity oproti súčasným anti-rootkitom, ktoré v prevažnej miere len hľadajú prejavy známych a už analyzovaných rootkitov.

GhostBuster to dosahuje zaujímavým spôsobom, keď hľadá rozličné inkonzistencie medzi výsledkami volaní Win32 funkcií a nízkoúrovňovými dátami, napríklad priamym prístupom na disk, do pamäte.

Hoci kvalitné rootkity dokážu maskovať svoju prítomnosť aj na tejto úrovni, vznikajúce malé inkonzistencie môžu rootkit odhaliť.

Shield

Shield má brániť prieniku škodlivého kódu do PC ešte kontrolou prenášaných dát, namiesto kontroly na špecifické exploity má ale pracovať na princípe dynamického identifikovania ľubovoľného kódu, ktorý dokáže zneužiť danú bezpečnostnú chybu.

Po odhalení chyby a zakomponovaní ochrany proti nej do databázy softvéru by tak Shield dokázal ochrániť PC pred všetkými vírusmi a škodlivým kódom zneužívajúcim chybu, aj doteraz neanalyzovaným.

To by malo zefektívniť boj so škodlivým kódom, podľa Microsoft Research by bola technológia účinná u 98% nájdených bezpečnostných chýb vo Windows v posledných dvoch rokoch.

SureMail

Podľa odhadu Microsoft Research z rozličných dôvodov, napríklad chybnej klasifikácie za spam, prichádza k strate približne 1% emailov.

SureMail má byť technológia, ktorá má strate emailov spoľahlivo zabrániť. SureMail detekuje, že užívateľovi bola zaslaná pošta a v prípade, že sa neskôr neobjaví v poštovom priečinku užívateľa, užívateľ bude upozornený.

Žiadne detaily tejto technológie ale neboli zverejnené a nie je známe na akom princípe by mala pracovať.

Vigilante

Vigilante má chrániť špeciálne proti wormom, keď dokáže z analýzy tečúcich dát po lokálnej sieti identifikovať podozrivú rovnakú dátovú prevádzku smerujúcu na viacero PC na sieti, čo signalizuje worm a následne na tieto podozrivé dáta upozorniť jednotlivé PC napríklad pre ďalšie blokovanie týchto dát.

XFI

XFI má izolovať zdieľaný kód využívaný viacerými aplikáciami, napríklad video kódeky alebo ovládače zariadení, od zvyšku systému.

Po stiahnutí takéhoto softvéru pri jeho požadovanej kontrole dokáže v budúcnosti kontrolovať, či sa nesnaží vykonať pre takýto druh softvéru netypickú akciu. Bežné antivírusové alebo iné produkty takýto typ softvéru zvyčajne nedokážu účinne kontrolovať.

Anti-Phishing Security

V oblasti ochrany proti phishingu Microsoft vyvíja aplikáciu, ktorá umožní výrazne rýchlejšie identifikovať na Internete podvodné phishingové stránky.

Pri vypĺňaní potenciálne osobných údajov na doteraz užívateľom nenavštívených stránkach by prehliadač mal upozorniť na URL vypĺňaného formulára centrálny server.

Na URL, u ktorých by prišlo k výraznému nárastu vypĺňania formulárov potenciálne osobnými dátami, by systém upozorňoval správcu anti-phishingovej databázy a tento by tak mohol detekovať nové phishingové stránky prakticky niekoľko minút po začiatku phishingového útoku.

Multiple Mouses

Zaujímavým projektom je aj nové rozšírenie Windows, ktoré umožní vo Windows využívať viacero myší, samozrejme každú s vlastným kurzorom.

Multiple Mouses je určený predovšetkým do škôl, kde na jedno PC pripadá pri výučbe viacero detí, zároveň by ale mohol nájsť uplatnenie napríklad aj pri niektorých typoch hier.

Zatiaľ nie je známe, nakoľko sa budú musieť aplikácie prispôsobiť pre podporu viacerých myší, v niektorých prípadoch pri plnom asynchrónnom riadení udalosťami by si viacero myší nemalo vyžadovať väčšie zmeny.

Prvá verzia podpory viacerých myší má byť vydaná už v januári.


      Zdieľaj na Twitteri


Ktorý z týchto projektov považujete za najužitočnejší respektíve najzaujímavejší? (hlasov: 339)

GhostBuster      7%
Shield      14%
SureMail      8%
Vigilante      7%
XFI      7%
Anti-Phishing Security      6%
Multiple Mouses      51%


Najnovšie články:

4ka avizuje zlepšenie pokrytia 4G siete
Vydaný Linux 6.13
Voyo opäť výrazne zdražilo, teraz základné predplatné
TikTok prestal v USA fungovať, zatiaľ zrejme iba dočasne
Havárie Starship a New Glenn sa vyšetrujú, Starship mala poškodiť majetok v Karibiku
PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1


Diskusia:
                               
 

tak presne tie 2 -3 mysi by sa mi zisli. mam dva monitory takze by este neboli od veci aj dve klavesnice :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

vo zverimexe si kupim aj 10 bielych logitech myší :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

este mo vo zverimexe kup 10 klavesnic a si sef.
Odpovedať Hodnotiť:
 

aspon vyuzijem vsetky 4 mysi co mam doma na stole :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto je aspon chvalihodne od MS ze ked uz postavil na trt OS tak sa snazi zmiernit nasledky prevenciou :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prevencia nie je zmiernovanie nasledkov
Odpovedať Hodnotiť:
 

netvrdim ze je ale stojim si za svojim ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

netvrdim ze je ale stojim si za svojim ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

O čo Ti ide?
Odpovedať Hodnotiť:
 

a viem si predstavit , ze jak sa budu deti bit , lebo ,,ja chcem dat tu to okno!! ''
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak toto le dobré :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

"viacero myší, samozrejme každú s vlastným kurzorom"

no bolo by riadne 2 mysi a jeden kurzor to by boli pretlacacky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

sak teraz to tak funguje
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne by sa pacilo viac mysi z jednym kurzorom, keby som nesiel subezne by sa mi tak pekne roztahoval alebo nebodaj aj roztrhol
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto sa uz davno v XP da, len kurzor sa pri tom neroztrhne ;) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

potom take okno report - vas kurzor bol zniceny, chcete odoslat spravu microsoftu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

:-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neprovokuj.
Odpovedať Hodnotiť:
 

rispekt loool tha toto bolo dobreee rofl
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dost zle polozena otazka... "najužitočnejší respektíve najzaujímavejší". Najzaujimavejsi je Multiple Mouses ale najuzitocnejsi urcite hociktori z ostatnych.
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi tak, dve rozdielne veci
Odpovedať Hodnotiť:
 

podpora dvoch mysi bola uz davno v hre Settlers II Gold Edition
Odpovedať Hodnotiť:
 

stary dobry settlers ..to bola hra

Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz dost! uz nechcem pocut ze mrkvosoft este nieco vyvyja ludom z toho mrkvosoftu by som utal ruky popri samej riti. Aby uz nic nemohli dodrbat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A aby ludia z cenou Ludovita Stura uz nic nenamietali tak opravujem chybu nie "vyvyja" ale vyvija
Odpovedať Hodnotiť:
 

prec zo gramatikov: pis ako pocujes aako ty prsty skacu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim ze z vysledkov tejto ankety je (bohuzial) uplne jasne vekove zlozenie citatelov dsl.sk. Ved to musi byt velka sranda pretlacat sa na jendom pocitaci, tak ako v Settlers 2, ze deticky? Inak si to teda neviem vysvetlit, lebo prakticky kazda z ostatnych technologii je ovela zaujimavejsia, praktickejsia a uzitocnejsia ako prave Multiple Mouse.

Myslim ze to len potvrdzuje moj dojem zo vsetkych diskusii v poslednom case. Inteligentny nazor k veci si tu clovek uz malokedy precita. Uz mi len nie je jasne, ako sa do tejto situacie tato inak velmi seriozna a inteligentna sajta dostala. Zeby to bolo prave tym, ze pise o veciach, o ktorych si clovek vacsinou inde (aspon po Slovenky) neprecita, a navyse to robi prevazne zrozumitelnou formou? Alebo je to len tym, ze poskytuje ako jedna z mala forum bez registracie a takmer bez filtrovania obsahu a vulgarizmov, takze si tu z toho deticky urobili svoje forum?

Tak ci onak, vazene dsl.sk, mali by ste sa nad tym seriozne zamysliet, inak stratite aj tie zvysky serioznych citatelov, resp. diskutujucich. Uz tak sledujem ze sme dost dlhy cas na ustupe. Chapem ze restriktivne opatrenia mozu niekedy odradit aj legitimneho prispievatela (sam som velakrat pridal prispevok prave preto, ze je to tak rychle ;-), no pri dnesnej spolocenskej kulture je to bohuzial asi nevyhnutne.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár