neprihlásený Štvrtok, 15. mája 2025, dnes má meniny Žofia
NASA na sonde Voyager 1 sfunkčnila dávno nepoužívané trysky

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 15.5.2025


Americká vesmírna agentúra NASA uskutočnila ďalší zásah na sonde Voyager 1 a tentokrát sfunkčnila sadu trysiek, ktoré boli kvôli poruche považované za nefunkčné a nepoužívali sa od roku 2004.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Sondy Voyager majú viaceré sady trysiek, po desiatkach rokov prevádzky zaznamenáva NASA u nich ale problém s upchávaním. Podľa skorších informácií ich upcháva dioxid kremíka, ktorý vzniká z gumenného materiálu v nádrži s palivom.

V minulom roku NASA na sonde Voyager 1 prepla na inú skôr používanú sadu trysiek pre natáčanie sondy, informovali sme o tom v tomto článku.

Aktuálny zásah sa týkal trysiek používaných na kontrolu rotačného pohybu sondy. Na sonde Voyager 1 sa na tento účel od roku 2004 používa záložná sada, keď prišlo k pokazeniu primárnej sady. Konkrétne sa pokazili dva malé interné ohrievače potrebné pre prevádzku trysiek.

U používaných záložných trysiek je ale už problém s ich upchávaním a NASA analyzovala, či by sa nedali sfunkčniť pôvodne používané primárne trysky. Hypotézou bolo, že ohrievače nie sú definitívne pokazené, prišlo iba k prepnutiu bližšie nešpecifikovaného prepínača do zlej pozície a dali by sa opraviť prepnutím prepínača do originálnej pozície. Bližšie detaily NASA neuvádza, hypotéza sa ale potvrdila a NASA ohrievače sfunkčnila.

NASA zatiaľ na primárne trysky neprepla, má ich ale pripravené ako zálohu pre prípad prílišného upchatia aktuálne používaných trysiek. NASA tento zásah uskutočňovala teraz, keďže do februára 2026 bude mať obmedzené možnosti komunikácie so sondami Voyager. Anténa používaná na posielanie príkazov na sondy, 70-metrová anténa DSS-43 v Canberre v Austrálii, začala byť tento mesiac totiž upgradovaná a nedostupná bude práve do februára 2026. Dočasne bude sfunkčnená iba na krátky čas počas augusta a decembra.

Do augusta by sa trysky používané v súčasnosti na kontrolu rotačného pohybu na Voyager 1 mohli podľa NASA už ale kompletne upchať, teraz má teda NASA pripravenú možnosť prepnutia na pôvodne používané primárne trysky.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Qualcomm uvedie aj CPU pre servery, potvrdila spoločnosť
Netflix s reklamami sleduje už takmer 100 miliónov užívateľov
Astronómovia potvrdili ľad v inej hviezdnej sústave
Android pridáva pre lepšiu bezpečnosť automatický reštart po 3 dňoch a vypnutie USB
O2 bude mať novú roamingovú ponuku pre dovolenkové a cestovateľské krajiny
SpaceX vyniesla už viac ako 8.5-tisíc Starlink satelitov
Sandisk uviedol prvý SSD pre PCI Express 5.0, s vysokým výkonom
Packeta zmenší veľkosť schránok na existujúcich Z-Boxoch, aby zvýšila ich počet
Druhá séria sci-fi Fallout príde v decembri, bude mať aj tretiu sériu
Škóti testujú WiFi vo vlakoch zabezpečované Starlinkom


Diskusia:
                               
 

Ako niekto kto robí remote service, klobúk dole toto je naozajstný remote service.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

remotejši už ani byt nemôže
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale moze staci len pockat par storoci.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

https://dopice.sk/twa
youtu.be/yXstfcdGWMM
youtu.be/LlbR_0isghQ
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kto robí skutočný remote service by len poslal informačný mail, že už nenesie zodpovednosť za servisovanie zariadenia, v ktorom za názov spoločnosti sa skrývajúci používateľ priekazne bohviečo rozdrbal, keď sa v tom hrabal.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ide Vam web tatrabanky ci je len problem u mna?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ide
Odpovedať Hodnotiť:
 

Musis zapnut trisky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Treba prepnut blizsie nespecifikovany prepinac
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

do polohy f*ck.off
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ze tato sonda vznikla v roku 1970 a funguje dodnes. Od vtedy NASA nepostavila jedinu sondu, ktora by prezila dlhsie ako 5 rokov. Ono vlastne naco je NASA teraz? Poslali Boeingom Starliner dvoch ludoch na ISS, ktori tam zostali pol roka, pretoze kvalita vendorov Boeingu sa ukazala = v podstate sa Starliner rozsypal cestou nazad.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár