Sonda Lucy americkej vesmírnej agentúry NASA v nedeľu 20. apríla uskutoční blízky prelet pri asteroide Donaldjohanson nachádzajúcom sa v tzv. hlavnom páse asteroidov.
Sonda bude najbližšie k asteroidu v nedeľu o 19:51 nášho času, informuje NASA.
Sonda odštartovala v októbri 2021, jej hlavnou misiou bude analyzovať asteroidy obiehajúce Slnko po rovnakej trajektórii ako Jupiter, pred ním a za ním. Asteroidy známe ako tzv. Trojany pravdepodobne pochádzajú z oblasti za Jupiterom a sú z materiálu, z akého sa formovali vonkajšie planéty slnečnej sústavy. Misia tak umožní skúmať históriu našej sústavy.
Po ceste k asteroidom na trajektórii Jupiteru sonda preletí blízko okolo dvoch iných asteroidov v hlavnom pásme asteroidov. Pri prvom, menšom asteroide Dinkinesh s priemerom cca 790 metrov, už sonda preletela v novembri 2023.
Donaldjohanson je výrazne väčší, má zrejme podlhovastý tvar a priemer 4 km. Sonda sa k asteroidu priblíži na 960 km.
Informácie NASA k priblíženiu Lucy k asteroidu Donaldjohanson (video: NASA)
Sonda sa približne 30 minút pred priblížením otočí, aby mala svoje kamery a ďalšie vedecké prístroje natočené na asteroid. Anténa tak nebude natočená na Zem a sonda stratí so Zemou komunikáciu. Po priblížení sonda otočí svoje solárne panely na Slnko a komunikáciu so Zemou obnoví približne hodinu po priblížení.
Sonda ale nebude uskutočňovať pozorovania asteroidu počas celého priblíženia ani pri úplne najväčšom priblížení. 40 sekúnd pred najväčším priblížením totiž sonda ukončí pozorovanie, aby citlivé prístroje nesmerovali na Slnko a ochránila ich tak pred intenzívnym slnečným svetlom.
K asteroidom na trajektórii Jupiteru sa sonda dostane v roku 2027 a bude ich študovať do roku 2033.
Sonda krátko po štarte zaznamenala problém. Lucy má dve polia solárnych panelov 10-uholníkového tvaru s priemerom 7.3 metrov, jedno z nich sa ale plne neroztvorilo. Neskôr sa podarilo pole roztvoriť viac, podľa posledných informácií má byť otvorené na viac ako 98%. Mechanizmus ale nezaklapol a pole tak nie je v zaistenej pozícii, podľa skorších informácií NASA problém ale nemá misiu Lucy ohroziť.
toto všetko neobjavili pri tom menšom asteroide:
https://en.wikipedia.org/wiki/152830_Dinkinesh
... ak by ti náhodou info v článku nestačilo, odporúčam odkazy pod ním ;).
Re: Prínos?
Od reg.: Kvík?
|
Pridané:
17.4.2025 11:25
No to teda že zistia. Reflektančná spektroskopia a fotometria, plyny okolo, ióny, magnetické pole, detailné mapovanie povrchu, 3D sken, všeličo sa dá spraviť.
ultraumiernený prakticizmus
Od: syntaxterrorXXX, . Y
|
Pridané:
17.4.2025 7:27
Pozorovanie asteroidu počas blízkeho preletu má vedcom určite pomôcť lepšie pochopiť vznik a vývoj vesmíru, z čoho je úplne zrejmá dôležitosť nastavovania si realistických cieľov a pokúsiť sa ho pochopiť pri prvom priblížení priekazne aspoň ako-tak.