neprihlásený Pondelok, 20. januára 2025, dnes má meniny Dalibor
Java vo verzii 6 zrýchľuje a útočí na desktop

Spoločnosť Sun uvoľnila v pondelok novú verziu svojho programovacieho jazyka Java, knižníc a nástrojov v podobe Java Standard Edition 6 s viacerými zaujímavými novými funkciami. Java SE 6 by si mala vydobyť významnejšiu pozíciu na desktopových počítačoch a to najmä zlepšeným výkonom. Z úspechu Javy na desktope budú profitovať najmä koncoví užívatelia, keď vďaka rýchlemu vývoju softvér napísaný v Jave zvyčajne pridáva nové funkcie rýchlejšie. Java SE 6 zároveň prináša podporu vytvárania zmiešaných aplikácií napísaných v Jave a PHP alebo inom skriptovacom jazyku.

DSL.sk, 11.12.2006


Spoločnosť Sun vydala v pondelok dlhoočakávanú novú verziu svojho programovacieho jazyka Java v podobe Java Standard Edition 6 (Java SE 6), ktorá má okrem iného zlepšiť pozíciu Javy na desktope.

V minulosti sa Java výrazne presadila u serverových aplikácií, na webe v podobe klientských mini-aplikácií, appletov, a na mobilných telefónoch ako platforma pre vývoj hier.

Vo všetkých týchto oblastiach výrazné presadenie umožnili výhody tohto jazyka pre vývojárov softvéru, keď programy v Jave sa vyvíjajú zvyčajne oveľa rýchlejšie ako programy v iných dostupných používaných jazykoch v týchto oblastiach a sú ľahšie prenositeľné.

Desktop

Na desktopových počítačoch bežných užívateľov PC sa ale Java doteraz výraznejšie nepresadila, keď jej vysoké nároky na prostriedky počítača a často neštandardný vzhľad GUI aplikácií boli výraznou prekážkou pre užívateľov a tak Javu používa len veľmi málo úspešných desktopových softvérov.

Sem sa radí napríklad BitTorrent klient Azureus, jedna z najpopulárnejších desktopových open source aplikácií, Limewire, P2P klient pre sieť Gnutella a Eclipse, vývojové programátorské prostredie.

Toto všetko by sa malo zmeniť s príchodom Java SE 6, ktorá eliminuje doterajšie nevýhody aplikácií naprogramovaných v Jave.

Aplikácie bežiace v Jave vo virtual machine z Java SE 6 by mali byť výrazne rýchlejšie, podľa predstaviteľov Sunu v niektorých prípadoch až o 30%.

Zároveň výrazne zrýchlila implementácia užívateľského prostredia, ktoré v súčasnosti poskytuje rýchlosti a správanie ako natívne užívateľské prostredie aplikácií na príslušnej platforme. Dosiahnuté je to priamym využívaním natívnych ovládacích a ďalších prvkov užívateľského rozhrania.

Toto zároveň prináša aj ďalšie možnosti a funkcie obvyklé u napríklad Windows aplikácií, ktoré doteraz u Java aplikácií zvyčajne neboli podporované alebo ich implementácia bola pre tvorcov softvéru náročná.

Využívanie natívnych ovládacích prvkov sa týka Windows XP aj Windows Vista, kde sú napríklad preberané aj všetky nastavenia vizuálnych tém a samozrejme aplikácií pre Linux a Unix v podobe preberania GTK tém.

Zároveň pribudla možnosť prístupu k nastaveniach ako napríklad podporované typy súborov a štandardné aplikácie pre tieto typy, možnosť otvárať tieto aplikácie a komunikovať s nimi, preberanie nastavení anti-aliasingu fontov pre vykresľovanie textu v Java aplikáciách, lepšia podpora pre iné jazyky a Unicode.

Kombinované Java / PHP aplikácie

Veľkou novinkou Java SE 6 je aj priama podpora skriptovacích enginov, ktoré umožnia vytvárať kombinované aplikácie napísané v Jave a niektorom zo skriptovacích jazykov, pre ktoré bude vytvorený skriptovací engine.

Vyvíjať tak bude možné napríklad kombinované Java a PHP alebo Java a Python alebo JavaScript aplikácie. Skripty v týchto jazykoch budú mať prístup k objektom a prostrediu VM a napríklad umožnia prezentačné časti aplikácií vytvárať v skriptovacích jazykoch, kde je vývoj ešte rýchlejší ako v prípade Javy.

Predpokladaným využitím sú napríklad webové aplikácie, keď jadro aplikácie môže tvoriť Java aplikačný server, stránky budú s priamym prístupom k dátam a službám aplikačného servera generovať napríklad PHP skripty.

Java SE 6 verzia je štandardne dodávaná s JavaScript enginom Rhino od Mozilly.

Ďalšie novinky

Java SE 6 obsahuje aj viacero klientských knižníc pre využívanie web služieb, napríklad JAX-WS 2.0, JAXB 2.0, STAX a JAXP.

Zlepšené boli aj podporované funkcie pre vývojárov napríklad v podobe jednoduchšieho odlaďovania aplikácií, podpory nového layout manažéra pre rýchlejší vývoj komplikovanejších GUI aplikácií.


Najviac by z novej verzie Javy mali získať koncoví užívatelia desktopových počítačov, keď aplikácie v Jave, ktorých sa s novou verziou očakáva výrazne viac, sa zvyčajne vyvíjajú a pridávajú nové funkcie výrazne rýchlejšie, keď vývoj v Jave je rýchlejší a jednoduchší ako napríklad v C++.

Niektoré benefity novej verzie popisuje v tlačovej správe Sunu Sam Berlin z Lime Wire LLC: "Bol som skutočne potešený časom štartu našej aplikácie, zlepšeniami vo vykresľovaní textu a zlepšeným natívnym vzhľadom, ktoré som dosiahol iba jednoduchým spustením našej aplikácie na poslednom JDK 6 builde."

Java SE 6 sme otestovali a podľa subjektívnych zistení prináša zaujímavé zrýchlenie. Oproti poslednej verzii SE 5 Update 10, ktorá už zahŕňala viacero zmien vo využívaní natívnych ovládacích prvkov, na prvý pohľad nie sú pozorovateľné žiadne väčšie zmeny v základnom užívateľskom rozhraní napríklad u LimeWire, Azureusu a Eclipse.

Novú verziu Java SE 6 JRE alebo JDK je možné sťahovať z tejto stránky.


      Zdieľaj na Twitteri


Koľko desktopových aplikácií napísaných v Jave pravidelne používate? (hlasov: 319)

0      17%
1      13%
2      16%
3      8%
4      5%
5 a viac      11%
Neviem      29%


Najnovšie články:

4ka avizuje zlepšenie pokrytia 4G siete
Vydaný Linux 6.13
Voyo opäť výrazne zdražilo, teraz základné predplatné
TikTok prestal v USA fungovať, zatiaľ zrejme iba dočasne
Havárie Starship a New Glenn sa vyšetrujú, Starship mala poškodiť majetok v Karibiku
PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1


Diskusia:
                               
 

XGL rulez radsej no sa k casom uvidime
Odpovedať Hodnotiť:
 

jak s tym suvisi XGL?
Odpovedať Hodnotiť:
 

XGL v skutocnosti SPOMALUJE vykreslovanie, ale kedze sa cele okno vykresli v offscreen pamati, tak to posobi rychlejsie.
Java uz od starsich verzii ma zaujimavu featuru, ze vykresluje okna cez directdraw, pod linuxom sa da zapnut cez OpenGL, ale treba na to nejake switche (google it..), co by malo priniest so spravnymi ovladacmi skutocne zrychlenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A pod akou licenciou je vydaná táto 6ka? Je to už GPL?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Áno, malo by to byť pod GPL, len im to bude zrejme chvíľu trvať, kým sprístupnia zdrojáky všetkých komponentov. Kompletné by mali byť niekedy v Q1 až Q2 2007.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zda sa mi, ze termin je marec 2007. Vid https://openjdk.dev.java.net/
Odpovedať Hodnotiť:
 

woooooow, zdrojaky javy, uz sa neviem dockat, konecne si budem vediet pozret ci komponenta ktoru pouzivam ma danu featurku napisanu tak ako potrebujem... juchuuu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie. Myslim ze iba v. 7 a dalej je ciastocne pod GPL (uz teraz). 6 asi nebude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kde sa to da stiahnut

Odpovedať Hodnotiť:
 

a too je potom co nechapem z toho
http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konecne spravili nieco s rychlostou. .NET slape uz Jave po krku tak sa rozhybali.
Ale co porovnavam Javu a .NET, tak z programatorskeho hladiska nema c# konkurenciu nikde.
A nekamenujte ma, ze C# vychadza z javy, lebo to tak uplne nie je. Oba su jazyky zo skupiny c++
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konecne spravili nieco s rychlostou. .NET slape uz Jave po krku tak sa rozhybali.
Ale co porovnavam Javu a .NET, tak z programatorskeho hladiska nema c# konkurenciu nikde.
A nekamenujte ma, ze C# vychadza z javy, lebo to tak uplne nie je. Oba su jazyky zo skupiny c++
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár