neprihlásený Utorok, 17. marca 2026, dnes má meniny Ľubica
Vydaná nová verzia OpenSSL 3.5, pridala podporu postkvantových algoritmov

Značky: OpenSSLbezpečnosťkryptografia

DSL.sk, 8.4.2025


Vývojári dôležitej kryptografickej knižnice OpenSSL dnes vydali novú verziu OpenSSL 3.5.0, ktorá prináša viaceré významnejšie funkčné novinky.

Najväčšou novinkou je pridanie podpory postkvantových kryptografických algoritmov, ktoré by mali byť odolné budúcim kvantovým počítačom.

OpenSSL konkrétne pridala podporu troch algoritmov, ktoré boli v lete štandardizované americkým úradom NIST, teda ML-KEM, ML-DSA a SLH-DSA.

Knižnica postkvantové algoritmy podporuje aj vo svojej implementácii šifrovaného protokolu TLS a preferuje ich. Štandardne podporuje hybridný algoritmus X25519MLKEM768 kombinujúci ML-KEM a X25519, typicky podporovaný algoritmus pri nasadzovaní postkvantových algoritmov v súčasnosti. Pri tomto hybridnom algoritme sa kombinuje nový algoritmus odolný kvantovým počítačom s doterajším asymetrickým algoritmom spôsobom vyžadujúcim pre prekonanie bezpečnosti prekonanie oboch týchto algoritmov.

OpenSSL 3.5.0 tiež pridala serverovú implementáciu protokolu QUIC.

OpenSSL je kryptografickou knižnicou implementujúcou najmä šifrovaný protokol TLS a mnohé ďalšie algoritmy. OpenSSL využíva množstvo internetového softvéru a knižnica tak zabezpečuje veľkú časť internetovej komunikácie.

Nová verzia OpenSSL 3.5 je LTS verziou s dlhou podporou a bude podporovaná do 8. apríla 2030. Ďalšie novinky tejto verzie je možné nájsť v oznámení vydania novej verzie a detailnom zozname zmien.



Najnovšie články:

Obchodný register mal dnes exspirovaný certifikát, nezabudol ho obnoviť
Dátové centrá vo vesmíre sa blížia, Nvidia avizuje pre ne špeciálnu GPU
Príjmy výrobcov enterprise SSD sa veľmi výrazne zvýšili
Populárne sci-fi Firefly bude mať pokračovanie, animované
Veľká Británia v reakcii na situáciu na Blízkom východe povolí balkónové solárne panely
Za nefunkčný Windows 11 na niektorých PC nemôžu aktualizácie ale aplikácia Samsungu
Google predáva divíziu poskytovania optického pripojenia GFiber
Windows 11 je na niektorých PC po februárovej aktualizácii nefunkčný
Predaje PC a tabletov majú výrazne klesnúť, výrobcovia ale utŕžia viac
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť v noci odstávku


Diskusia:
                               
 

Je to možné.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár