neprihlásený Pondelok, 7. apríla 2025, dnes má meniny Zoltán
Microsoft má dnes 50 rokov

Značky: MicrosoftITbiznis

DSL.sk, 4.4.2025


Spoločnosť Microsoft má oficiálne dnes 50 rokov, keď bola založená 4. apríla 1975.

Založila ju dvojica Bill Gates a Paul Allen v meste Albuquerque v americkom štáte Nové Mexiko, v roku 1979 sa spoločnosť presunula do štátu Washington a následne od roku 1986 sídli v meste Redmond.

Prvým produktom spoločnosti bol interpreter programovacieho jazyka BASIC vytvorený pre mikropočítač Altair 8800.

Zlomovým produktom pre Microsoft bol operačný systém MS-DOS, ktorý spoločnosť získala odkúpením operačného systému 86-DOS. MS-DOS bol použitým operačným systémom na prvých PC od IBM od ich uvedenia v roku 1981 pod označením IBM PC DOS a stal sa štandardným operačným systémom pre prvé PC architektúry x86.

Prvú verziu operačného systému s grafickým užívateľským rozhraním pod označením Windows spoločnosť vydala v roku 1985, prvé verzie boli nadstavbou MS-DOS.

Hoci verzie Windows pred prechodom na verzie založené na Windows NT boli technologicky horšie ako unixové operačné systémy, na PC získal Windows absolútnu dominanciu a aj v súčasnosti má na PC iných značiek ako Apple stále dominantné postavenie.

Po vydaní kancelárskeho balíka Microsoft Office v roku 1990 a webového prehliadača Internet Explorer v roku 1995 získala spoločnosť postupne dominantné postavenie aj na týchto trhoch a úplne tak ovládla trhy s najdôležitejším softvérom pre bežné používanie PC v domácnostiach aj firmách.

So svojim operačným systémom Windows Server spoločnosť získala silné postavenie aj v operačných systémoch pre servery a tiež niektorých serverových softvéroch. Dnešným štandardom pri budovaní nových serverových riešení je ale typicky už použitie Linuxu a Windows Server si pozíciu udržiava najmä vďaka skorším projektom a riešeniam.

Microsoft sa dokázal presadiť aj na trhu cloudových služieb a jeho služba Microsoft Azure prenájmu serverovej a ďalšej infraštruktúry patrí medzi najväčšie.

Spoločnosť bola pomerne úspešná napríklad aj na trhu herných konzol s Xboxom.

Významným softvérovým trhom, na ktorom Microsoft nedokázal uspieť, je trh operačných systémov pre smartfóny. Hoci jeho operačný systém Windows Mobile mal silné postavenie na trhu operačných systémov pre staršie smartfóny a PDA, Microsoft nezachytil nástup moderných dotykových smartfónov odštartovaný iPhonom v roku 2007 a nástup operačných systémov iOS a Android. V roku 2010 spoločnosť prišla s operačným systémom Windows Phone pre smartfóny, ten ale neuspel a v roku 2015 spoločnosť projekt ukončila.

Spoločnosť vstúpila na burzu v roku 1986 a podľa dostupných informácií sa minimálne štyria jej zamestnanci stali miliardármi najmä vďaka zamestnaniu v Microsofte, zakladatelia Bill Gates a Paul Allen, dlhoročný CEO Steve Ballmer a významný programátor Charles Simonyi.

V súčasnosti patrí Microsoft medzi najväčších IT gigantov a celkovo najhodnotnejšie verejne obchodované firmy na svete, keď jeho trhová kapitalizácia aktuálne dosahuje cca 2.77 bilióna dolárov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Film Minecraft zarobil za prvý víkend viac ako 300 miliónov
Údajne polovica Slovákov už platila mobilom, pätina hodinkami a desatina prsteňom, tvrdí prieskum
Čínania vytvorili nový rýchlejší štandard konkurujúci DisplayPort a HDMI
České železnice idú laserom upraviť okná vozňov, aby lepšie prepúšťali mobilný signál
SpaceX úspešne uskutočnila šiestu súkromnú misiu do vesmíru
Zákaz TikToku v USA odložený o ďalších 75 dní
Česi odštartovali prepravu autonómnym vlakom
Ďalší let Starship bude s už použitým prvým stupňom
Windows 11 začal podporovať aktualizovanie bez reštartu
TikTok má údajne v EÚ za posielanie dát do Číny dostať pokutu 500 miliónov


Diskusia:
                               
 

Som rad, ze s nim uz neoslavujem, aj ked je linux velmi narocny na pochopenie, odmietam krmit Microsoft pomocou Windows 11 alebo 10. Windows 7 bol posledny ktory som toleroval, avsak nove CPU tazko komunikuju s nim, tak som presiel na Linux a som rad, ze som sa vymanil z otroctva Microsoftu.

Samozrejme si uvedomujem, ze rovne web sluzby v pozadi bezia na Microsoft sluzbach, ale tu mi islo o princip zakaznika.
Odpovedať Známka: 0.3 Hodnotiť:
 

Nech zdechne aj Bilom a nech mu napichaju tie jeho digitalne vaksiny do riti. A kvety mu posielat nebudem.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Skor opacne, na urovni OS komplexnostou Windows prevysuje tradicne linux distribucie asi v akejkolvek oblasti. Mozno tak z konfiguracneho hladiska mozno porovnat windows security a se linux.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Keď toto "Startup finished in 1.876s (kernel) + 12.428s (userspace) = 14.304s" bude fungovať vo Win, možno sa k nim vrátim.

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ten udaj bez uvedenia disku, cpu a ramky je informacne na urovni JPP.
Nemam rad windows, ale rovnaky, alebo aj lepsi cas mozes dokazat s trosku lepsim hardware aj bez fast start na windows 10/11. Ak rychly start nevypnes z dovodu kamikaze povahy, alebo nevedomosti, prebudenie do pouzitelnej urovne od zaciatku bootovania je mozne aj aj za 5 sekund.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Asi mám už štokholmský syndróm, ale mne sa zdá, že MS má lepšie rozhodnutia a smerovanie ako kedysi.
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

Si jasný, dobrovoľný, exemplárny štokholmista a bude tam ale viac diagnóz
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

To možno, ale stále sú príšerné.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tolerancia lagu pri drag and drop medzi explorer tabmi je priekazne jeden zo syndrómov
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Chápem tvoj uhol pohľadu.

Smerujú to na ľudí, ktorým OS musí schovať ProgramData aby si ich pri demencii nezmazali.

A najviac k systému potrebujú vyčančané ikony a hľadanie štart aby nahrádzalo vyhľadávač na webe. Lebo hľadať cez browser je náročné.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A zabudol si, ze pri windows 11 uz nie je mozne zakazat vyhladavanie aj na webe pri ediciach home/pro, ani cez upravu registrov. Cize MS presne vie, kolko krat denne si Simecka vyhladava svoj PDF navod na povalenie vlady ;) :)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

ten Windows je tak úžasný systém...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chlapci, rozumiem, že sa potrebujete tváriť ako Nerdi a Hačkeri, ale keby ste niekedy robili transformáciu firmy z etablovaných produktov na nové trhy a technológie, tak by ste chápali aké je to náročné. Veľa firiem to nezvládne.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Hej, je to narocna vec, vo vela firmach som videl napr. vo vyrobe, v 90% tam bezal nejaky freeware na tlacenie stitkov, popripade 100kB exe na nejaku primitivnu procesnu ulohu. A maily, mrte mailov. A super potrebna vec - teams. To proste nenahradis.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Teams beží aj na Macu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pravda, stale je hrozny, ale nie tak pomaly, ako na Windows, teda nie na pracovnom macbook pro m4. (Macos kvoli developmentu).
Ale najhorsie na tom celom je macos, hrozny os, s hroznou ergonomiou a grafickymi prvkami horsimi, ako windows 10. Ten os nenavidim kazdym dnom viac. Fedora vo vm to isti. Inak hroza a des. Ten os nie je pre adminov, ale bfu.




Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Posielame kvety k neokrúhlej päťdesiatke. Ozvite sa o 14 rokov.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

A slovensko ma dnes prvonarodeninovu transakcnu dan
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Situáciu priekazne najlepšie vystihuje asi len jeden citát:
"Pche!"
- Zdena Studenková
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Posielam 640KB RAM .
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

V tom čase som si RAMku z obvodov MHB4116C v keramike menil za statické CMOS SRAM 6264 a rozširoval je množstvo cez porty obvodu 8255A, lebo 8080A ani 8085A nevedeli priamo naadresovať viac ako 64kB. A mať vtedy 640kB RAM, hmm, to by bolo. Ale zasa taký super programátor bol sotva niekto.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ok a posunul si sa niekde, a uz robis nieco aktualne?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Oberám aj v lete maliny
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A v zime čo?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jak čo? Veď píše, že ich oberá priekazne aj v lete.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

No to si bol burzuj, ked si mal 8kB sramky :)
Keramicke dramky myslim boli iba tie ruske (s pozlatenim), nase boli v plaste, ale mozno si to uz len zle pamatam...

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Keramické - fialohnedé či aké to boli, s pozlátenými vývodmi robili aj Piešťany. Rusi mali najmä všakovaké ružové a biele keramiky na šváby.
Zasa som ich neviem koľko nemal...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

so slzou v oku spominam ako par kilobajtovy manic miner dokazal na 2MHz procesore ist plynulo a na terajsich gigaherzovych procesoroch vie sekat, pricom je aj nasobne vacsi ... tu je vidiet ako programatori klesli kvalitou v honbe za kvantitou. :(
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja ešte niečo mám. Ale najmä v pamäti z toho obdobia. Mňa to normálne bavilo si čosi vyrábať. Prvé EPROM som mal 1702 a boli 256 bajtové. Programovacie napätie mali až -45V. ale urobil som si k vlastnoručne zbúchanému klonu PMI-80 aj svoj programátor, vyrobil napájací zdroj, vinul som si transformátory...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

eh, vsetci vy Linuxáci..

alejo, ja vám to vsetko uznám, vsetko viem a chápem, vsetci máte vo vsetjkom pravdu, - ale

- proste ja nechcem strávit 2 ~ 3 tyzdne (marnymi) pokusmi nainstalovat mysku, abo rozbehat router, / rozozniet zvukovku, proste strávit celé dlhé dni a hodiny nad pokusmi nainstalovat any hw. komponenty, polozky pc, ntbku..

proste, tie moje *7 ^Sedmicky^ milované mám komplet nahodené, nastavené, na úplne fungl movom cistom prázdnom SSDcku do max. 2 ~ 3 hodín, v klídku, v pohode, klídek, tabácek, kavika!

mno ale aby som sa trápil tyzden ~ 2 ~ 3 s nejakymi hipsterskymi, BAváckymi, hipisáckymi, fetáckymi Linuxami..! to by uz mebola fun, & joy..
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

ale hej, zostaň na win 7. Len nezabúdaj brať Leponex či Ziprexu, či čo Ti to pani doktorka predpísali
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pamatám si to ako dnes, ten deň. Mal som čerstvú 50tku a zrazu, bum, bol tu Microsoft! Bol to krásny, horúci, letný deň. A mne sa zmenil život v tom okamihu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár