neprihlásený Piatok, 4. apríla 2025, dnes má meniny Izidor
Amazon začína vypúšťať satelity svojho konkurenta Starlinku

Značky: Amazonsatelitypripojenie

DSL.sk, 3.4.2025


Spoločnosť Amazon plánuje budúci týždeň vypustiť prvé satelity pre svoj projekt Kuiper, konšteláciu s tisíckami satelitov na nízkej orbite pre poskytovanie pripojenia k Internetu konkurujúcu Starlinku od SpaceX.

Prvé produkčné satelity vynesie raketa Atlas V spoločnosti ULA, štart z Mysu Canaveral na Floride je v súčasnosti naplánovaný na budúcu stredu 9. apríla. Amazon o tom informuje v tomto oznámení.

Raketa vynesie naraz 27 satelitov a podľa Amazonu ide o najťažší náklad, aký Atlas V doteraz vynášala.

Satelity budú vynesené na orbitu 450 km a neskôr sa vlastným elektrickým pohonom posunú na vyššiu orbitu 630 km.

Amazon doteraz vyniesol iba dva testovacie satelity v októbri 2023. V produkčných satelitoch sú podľa aktuálneho oznámenia zlepšené všetky systémy a subsystémy.


Ilustrácia najmenšieho prenosného terminálu pre Amazon Kuiper, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Amazon)



Kuiper má mať 3236 satelitov na orbitálnych výškach 590 km, 610 km a 630 km. Podľa oznámenia Amazon zároveň pripravuje druhý štart, o bližšom harmonograme ďalších štartov ale neinformoval. Projekt je oproti skôr avizovaným plánom oneskorený, prvé produkčné satelity plánoval Amazon pôvodne začať vynášať už v prvej polovici minulého roka.

Oproti Starlinku by mohol mať Kuiper jednu výhodu, keď avizovaná najmenšia anténa pre Kuiper je výrazne menšia ako zatiaľ najmenšia anténa Starlinku. Anténa štvorcového tvaru má mať stranu o dĺžke 7" teda približne 17.8 cm. Tento terminál bude vážiť len 1 libru, v prepočte približne 0.45 kg, bude prenosný a bude umožňovať rýchlosť do 100 Mbps.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Windows 11 začal podporovať aktualizovanie bez reštartu
TikTok má údajne v EÚ za posielanie dát do Číny dostať pokutu 500 miliónov
OpenWrt pripravuje svoj druhý router, výrazne výkonnejší
Nová ukážka tretej série populárneho Star Trek seriálu
Kataster dostane 18.8 milióna na riešenie hackerského útoku a zvýšenie bezpečnosti
Arm očakáva, že jej podiel v serveroch tento rok vyskočí na 50%
Intel odštartoval tzv. rizikovú výrobu čipov novým procesom 18A
Vydaný Firefox 137 s podporou skupín kariet
V Prahe otvárajú nový študijný odbor kvantová informatika
Kataster spustil po hackerskom útoku aj mapu, zatiaľ v testovacej prevádzke


Diskusia:
                               
 

Ked tymto stylom budu pokracovat, tak cochvila by si mali inzinieri oprasit bicykle, lebo lietadla nebudu vediet ani lietat pomedzi ten vzdusny bordel.

Kto este nevypustil svoj satelit, nech sa hlasi u sudruha Zincicu.

Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

tam je davnoooooo bordel ze par satelitov navyse nic nezmeni
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ked 3236 satelitov je par, kolko satelitov je vela.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Múdro si mu odpovedal. Lebo ty vieš určite vypočítať plochu gule a 3236 satelitov bude podľa tvojho výpočtu tak blízko vedľa seba, že aj "chodec" bude mať čo robiť, aby sa pomedzi tých "niekoľko" satelitov prepchal.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Len k tej múdrosti asi chýba nejaký shebang alebo direktíva kompilátora, nakoľko v štandardizovaných jazykoch taká veta priekazne neexistuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Svedkom Muskovym furt ide dobre citanie z manualu.

Mas jeden satelit. Pokazi sa. Zrazi sa s inym. A zrazu mas neriadeny projektil (alebo stovky, tisice podla toho na kolko sa rozpadol, ISS uz zasah mala.) letiaci tisice metrov za sekundu. Odpad sa zraza s inymi satelitmi. Poskodzuje ich. A zrazu mas dalsie 2,3,4,tisice projektilov. A dalsia zrazka. A tato reakcia a pravdepodobnost len casom rastie s poctom satelitov.

Plny starlink ma mat 40tisic satelitov. Kazdych 5 rokov musi pribudnut dalsich 40tisic a dalsich 40, lebo ich zivotnost je maximalne 5 rokov a velka cast je nefunkcna uz pri vyneseni.

Uz zacinas chapat, ze casom ti zacnu padat na zem telesa velkosti pracky, len nad tym zakryva kazdy oci, teda az na vedcov nenapojenych na Elona M.?

Nehovoriac o tom, ze pri tom rytme vymeny je to projekt, ktory nebude nikdy rentabilny.

Aj hyperloop firiem bolo ako maku, takze to ze je aj stratupov co chcu satelit neznamena, ze to je rentabilne. Len je to dobra PR a modne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len zabudas, ze tie satelity idu za sebou. V konstelacii. 7 kilometrov za sekundu. Len jeden sa pokazi a retazovka ako na dialnici v zime je na svete.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to akoze jeden dupne na brzdy a ostatne mu napalia do kufra? ty si tu orbitalnu mechaniku predstavujes velmi zaujimavo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie. Jeden sa pokazi a za sekundu je v nom ten co ho nasleduje. A tak vzniknuty odpad poskodzuje dalsi. A dalsi.

Ty si tu mechaniku predstavujes tak, ze objekty iduce jeden za druhym v rychlostiach, ktore ti rozum asi neberie ,preskocia nefungujuceho kolegu ako keby tam ani nebol?
Odpovedať Hodnotiť:
 

skusim este raz: ten kolega nehodi rucnu, ked sa pokazi. podla Isaaca Newtona bude poslusne dalej letiet rychlostou cca. 27000km/h a tie co letia za nim budu letiet rovnako. dokonca ak zoberieme pokazeny satelit vzhladom na ostatne pred/za nim letiace, tak tieto zostavaju voci sebe v pokoji (tj su na jednom mieste). kapis?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na rozdiel od Oscarov či Čestnom Ráde Bielej Vrany však rozhodujú v trhovej ekonomike o konkurencii priekazne až zákazníci.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár